? Black Sabbath?

Εμένα μου κάνει πολύ λογικό αυτό το end tour ακόμα και αν ξανά κάνουν συναυλίες .

Γιατί είναι σε μεγάλη ηλικία πλέον και η υγεία του Iommi δεν είναι και στα καλύτερα της .

Οπότε είναι ωραίο που έκαναν ένα κανονικό Αντίο ( έστω και χωρίς τον Ward ) γιατί αν δεν προλάβαιναν για τον Χ - Ψ λόγο , θα μέναμε όλοι με το γαμωτο .

Tour με Martin το αποκλείω αλλά λέμε ΕΑΝ έκαναν ακόμα κάποιο Live θα ήταν ωραίο να τον φωνάξουν στη σκηνή ( ακόμα και το Gillan θα γούσταρα να δω ) και όποιον άλλο μουσικό πέρασε από το συγκρότημα ώστε να τιμήσουν ολόκληρη την ιστορία τους ( ο μεγάλος κοντός δυστυχώς λείπει και οχι μόνο αυτός ) . Βέβαια αυτό μόνο αν πέρναγε ως επιθυμία του Iommi κάτι που δεν νομίζω να το ήθελε η Sharon.

1 Like

Ας κυκλοφορήσουν επιτέλους οι αντίστοιχες Deluxe editions για Headless Cross και Tyr που έχουν κολλήσει εδώ και χρόνια. Έχουν βγάλει μέχρι και για το Eternal Idol, αν είναι δυνατόν!

1 Like

Ετσι πες ρε tony να καταλαβουμε,οτι τελειωσατε το touring,οχι οτι τελειωσατε σαν μπαντα.

Ε τι περίμενες, να το πει ενώ κάναν περιοδεία the end εδώ και 2 χρόνια; Μάρκετινγκ

ουουου 666

1 Like

Από ότι διαβάζουμε ο ozzy θα ασχοληθεί με το προσωπικό του σχήμα .

Οπότε μην προδικαζουμε ότι θα βρουν χρόνο για να κάνουν κάτι ως Black Sabbath. Είναι και 70 χρονών .

Elize Ryd τραγουδαει War Pigs και Killed By Death,τα λογια ειναι περιττα.:joy:

Δεν ξέρω πόση αξία έχουν τα social media για το μέλλον ( ; ) των συγκροτηματων αλλά από την στιγμή που τελείωσε η The End tour οι φωτογραφίες που ανεβάζουν στη επίσημη σελίδα τους σε Facebook και instagram τους δείχνει ως τετράδα δηλαδή και με τον Bill Ward ενώ πριν τον έκοβαν από τις φωτογραφίες…

Του χρόνου τους κόβω να κάνουν κάνα live όλοι μαζί για τα 50 τους χρόνια ( πως κατάφεραν οι Scorpions και έκαναν περιοδεία για τον εορτασμό των 50 χρονών πριν από τους Sabbath ακόμα δεν το έχω καταλάβει , αλλά ΟΚ λίγη πλακιτσα κάνω , μπανταρα και οι Γερμανοί ) !

Το ίδιο σκεφτόμουν όλες αυτές τις μέρες…

1 Like

Πρώην μπαντάρα οι Γερμανοί.

47 Χρόνια \m/

5 Likes

Δίσκος αριστούργημα

3 Likes

Βασικα δισκος-ευαγγελιο και απο τους βασικοτερους δομικους λιθους για αυτο που ονομαζουμε Heavy Metal. Διαχρονικος δισκος με ολη την σημασια της λεξης και προσωπικα θεωρω οτι ειναι ο κορυφαιος τους με τον Ozzy στα φωνητικα και ο δευτερος καλυτερος τους συνολικα (την πρωτια για εμενα κατεχει το Heaven And Hell) .

3 Likes

Πραγματικα εβαλαν τα θεμαλια οι Sabbath εδω παρολου για εμενα δεν ηταν ποτε heavy metal μπαντα. Δεν ξερω αμα ειναι ο καλυτερος παντως ειναι απο τους αγαπημενους με πολλες ωρες λιωσιματος

2 Likes
3 Likes

Όλα ξεκίνησαν πριν από 48 χρόνια \m/

7 Likes

Αυτή μάλιστα, είναι μια επέτειος που αξίζει να μνημονεύεται!
Μακαρίζω όλους αυτούς που στο μέλλον θα ανακαλύψουν αυτό το LP, τους Sabbath, άρα και το metal γενικά!

3 Likes

Χρόνια Πολλά στον τεράστιο Tony Iommi \m/

6 Likes

Διαβάζοντας τις δηλώσεις του Ozzy στην αρχική, φαίνεται ότι τελικά ποτέ δεν ‘τα βρήκαν’ 100% με τον Iommi.

Όσο αναφορά αυτά που λέει, σίγουρα δεν πρόκειται ποτέ να μάθουμε τι εννοεί ακριβώς αλλά έχοντας αγοράσει το τελευταίο Live τους The End , νομίζω ότι περισσότερα παράπονα θα έπρεπε να έχουν οι άλλοι δύο παρά εκείνος.

Η τελευταία περιοδεία των Sabbath θα έπρεπε να είναι μια τεράστια γιορτή και να γίνεται χαμός παντού.Για την μπάντα που γέννησε το heavy metal μιλάμε.Αντί για αυτό είδαμε ένα σχετικά κουτσουρεμένο show με 3 instrumental και με drum solo ώστε να μπορεί να το βγάλει ο Ozzy , ο οποίος είχε και μέτρια απόδοση.Προφανώς δεν είναι κάνα παιδάκι ούτε περιμένουμε θαύματα , ούτε οι άλλοι είναι όμως και παραμένουν ογκόλιθοι στο παίξιμο τους.

Καλύτερα ας μην μπούμε σε σύγκριση με την τελευταία εμφάνιση του Dio εδώ πέρα…

1 Like

Νιώθω πολύ τυχερός που πρόλαβα και είδα την φοβερή εμφάνιση του Dio και των Heaven and Hell :sunglasses:

1 Like