? Black Sabbath?

τι κρίμα που δε γίνεται ban στους moderators :roll:

Ακριβώς! :stuck_out_tongue:

Εξυπνάδες.

Που είναι το παράξενο ρε παιδιά. Για όλους υπάρχει η πρώτη φορά. Εγώ πρέπει να το πρωτάκουσα το συγκεκριμένο αρκετά “αργά”, αρκετά μετά τα 20 μου… (απο τα κλασικά με τον Όζζυ ήταν το τελευταίο που άκουσα)

απλά τον πειράζουμε λίγο :twisted: (ας μη με δούλευε γι’ αυτά που ακούω :roll:)

Ναι μωρέ - no offence, πλακίζουμε :slight_smile:

το master of reality ειναι το καλυτερο τους κατ’εμε :smiley: ενα κι ενα ολα τα κομματια!:respect:

μετα απο λιωμενη ακροαση και του sabbath bloody sabbath μπορω να πω οτι με κερδισανε.το καψιμο συνεχιζεται

Ο μικρός παπαρδέλας ανακαλύπτει τον κόσμο… :stuck_out_tongue:

το master of reality παιζει να ειναι και το αγαπημενο μου απο τα κλασσικα sabbath με τον ozzy…
υπερδισκαρος…
αγαπαμε…

Τα 6 πρωτα ειναι ολα [B][SIZE=“4”]ΔΙΣΚΑΡΕΣ[/SIZE][/B] και οποιος δεν τα εχει ακουσει, ας σταματησει οτι κανει τωρα και ας ξεκινησει να τα ακουει συνεχεια ξανα και ξανα. Ολο το φασμα του Heavy Metal σε αυτους τους δισκους-κειμηλια…

[I]BLACK SABBATH/HEAVEN & HELL guitartist Tony Iommi recently revealed to U.K.'s Metal Hammer magazine that he has begun work on new material with the hopes of launching the “next phase” of his career alongside longtime SABBATH and HEAVEN & HELL bandmate/bassist Geezer Butler.[/I]
και
[I]"What I’m doing now is writing. I’ve gone mad, writing loads of riffs again. I’m really enjoying it, putting stuff together. We will be doing something. I’m in touch with Geezer a lot now and we’ve been talking about what the next phase is going to be. "[/I]

Ο Ιοmmi γράφει και o Οzzy τον γράφει !
Βασικά οι δικηγόροι ,manager ,σύμβουλοι και λοιποί παρατρεχάμενοι το κάνουν αυτό ,αλλά ρε γαμώτο ο μέγιστος riff δημιουργός είναι on fire , o Geezer είναι ενεργός , o Ward την ηχογράφηση θα την βγάλει (για tour δεν ξέρω) και ο Οzzy το είδαμε και εμείς είναι σε φόρμα ,άντε κάντε την hard rock/heavy metal κοινότητα να παραμιλάει.
Ευσεβείς πόθοι…

Καλυτερα να μεινουν ετσι οπως ειναι τα πραγματα,μπορει ο iommi να εχει οντως ακομα ορεξη να γραφει μουσικη, ριφς κλπ ωστοσο δεν ειναι απαραιτητο να ασχοληθει παλι με reunions,καλα ηταν με τους Heaven & Hell,δυστυχως δεν ειχε καλο τελος,αν θελει να βγαλει κανενα σολο αλμπουμακι παλι οκ αν κ ισως καποια στιγμη πρεπει να αποσυρθει.

Δεν νομιζω οτι ο Iommi θα αποσυρθει και γιατι να το κανει αλλωστε? Εχει εμπνευση, ορεξη, γραφει την μουσικη του… Θεωρω πολυ πιθανο ενα ακομα reunion της κλασικης συνθεσης των Black Sabbath, δεν νομιζω οτι θα αρνιοταν ο Ozzy… Και οι manager δεν νομιζω να χαλιοντουσαν…

Αλλιως θα γουσταρα ενα reunion με τραγουδιστη τον Tony Martin… 5 δισκους εχουν βγαλει μαζι, ευκαιρια να ακουσουμε και αυτα τα κομματια live… Δεν θα με χαλαγε αν δεν καθοταν με την original συνθεση…

Παιδια εμενα μου αρεσε παρα πολυ η εποχη με Martin.

Και το eternal idol και το headless cross και το tyr μου αρεσαν πολυ!!

Απλα στα live πιστευω εχανε λιγο,απο οτι εχω ακουσει στα bootlegs δηλαδη.

Δειτε το video και πειτε μου αν εχει σχεση με το studio:

Εχω και τους 2 προσωπικους του δισκους αλλα δεν τους εχω ψαξει ιδιαιτερως.

αγαπάμε tony martin…

Tony Martin (The Shining) - Live in Rio 2008

Καλύτερα για μένα να κάνει κάτι με τον Butler, αφού μουσικά οι δυο τους δένουν απίστευτα. Αν θα έχουν τον Ozzy ή όχι, μου είναι αδιάφορο (και προσωπικα, καλύτερα να τον αφήσουν στην ησυχία του), όλο και κάποιο καλό τραγουδιστή θα μπορέσουν να βρουν! :wink:

Οργίζομαι όταν βλέπω κάποιους να λένε ότι ο Χ καλλιτέχνης πρέπει να αποσυρθεί. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα μουσικών που ζουν για τη μουσική, για τις συναυλίες, για την συγγραφή και ηχογράφηση τραγουδιών. Αυτό ξέρουν να κάνουν και αυτό θα κάνουν μέχρι τέλους, κλείνοντας τα αυτιά τους στον καθένα που τους προτρέπει να αποσυρθούν. Λαμπρό παράδειγμα, ο B.B. King, ο οποίος στα 80φεύγα του εξακολουθεί να βγάζει αξιοπρεπέστατους δίσκους και να δίνει συναυλίες.

Δυστυχώς, ο Martin στην συγκεκριμένη περιοδεία είχε προβλήματα με τη φωνή του, κάτι που φαίνεται και στο video που πόσταρες.

Γενικότερα όμως, νομίζω ότι στους studio δίσκους ο Martin χρησιμοποιούσε αρκετά layers φωνητικών, οπότε είναι λογικό να ακούγεται αλλιώς στο live.

Ενταξει το λενε με την εννοια οτι ξεφτυλιζει το μεγαλο ονομα που εχει χτισει καποιος με το να παραμενει σε ενα χωρο.(Schumacher πχ)

Ειχε προβληματα οκ,αλλα πολυ ζοριζεται στα ψηλα το χω παρατηρησει και σε αλλα bootlegs.Και κοβει πολλες ψηλες νοτες απο το headless cross…

Ενω πχ ο Dio (υποθετω το προτυπο του) στα live μεχρι και τα βαθεια γεραματα ηταν κομπλε.

Παιδες για το Born Again τι αποψη εχετε?

Το χα αγορασει αυθεντικο κιολας και ακομη να το βαλω να παιξει:p

το χειροτερο των Sabbath??? ο αγαπημενος μου Big Ian δεν ταιριαξε για μενα…βασικα στο θεμα των Sabbath(ας το πω εδω γιατι ποσταρω 1η φορα στο συγκεκριμενο…) ειμια πολυ “κλειστος” και δυσκολευομαι να ακουσω Sabbath χωρις Ozzy! παρολα αυτα εκτιμω ολες τις αλλες φωνες που εχουν περασει! τι να πω για Hughes?! Ian Gillan?! καλα τον Dio δεν τον αανφερω καν!

παντως για να αφερθω και στο ζητημα που εθεσε ο Raziel…προσωπικα το λεω αυτο οταν καποιος μουσικος με βαση τις τελευταιες του δουλειες μενει πολυ πισω και δεν προσφερει μουσικα οπως προσεφερε τοσα χρονια…

Δεν παυουμε ομως να αγαπαμε και Tony Martin. Ας τον δουμε live και ας μην τα βγαζει ολα τελεια. To Born Again ειναι σιγουρα στα χειροτερα των Sabbath μαζι με Never Say Die. Εχει ομως και ωραιες στιγμες ακομα και αυτο. Ακου π.χ. το Trashed.