Blind Guardian:Αθήνα: Fuzz (15-16 Ιουνίου),Θεσσαλονίκη: Principal (17 Ιουνίου)

Μα δεν διαφωνώ! Και δεν ειμαι απ’αυτους που σκουζουν Majesty,Majesty ή Valhalla,Valhalla.Αλλα οπως τοσα χρονια ειχα συνηθισει το War of Wrath σαν εισαγωγη και ηταν κατι σαν “must” να το πω ετσι,ετσι γουσταρω τρελα οταν φτανει η ωρα του Mirror. Τωρα αν στην θεση του Nightfall ή του Time Stand… βαλουν Blood Tears ή ακομα και Curse of Feanor (δεν το πολυσυμπαθω αλλα Οκ) φυσικα και θα με ξαφνιασουν ευχαριστα ,αν ομως βγαλουν τα λεγομενα κλασσικα και παιξουν μονο π.χ The Eldar,ε τοτε θα ψιλοχαλαστω καθως δεν προκειται ουτε για επος ουτε για “συναυλιακο” κομματι που θα κανει το κλικ στο κοινο.

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο Όλιβερ πλέον δεν παίζει μπάσο αφού πήγε στους Rhapsody, πήραν έναν άλλον (εντελώς αταίριαστο… δεν ξέρω ποιός είναι) και πρώτη φορά στα χρονικά απουσίαζε και ο Michael δεν είχαν καθόλου πλήκτρα, ελπίζω να ήταν τυχαίο. Και δεν έβγαλαν ούτε μία ανακοίνωση. Μπορεί να μην ήταν αναγνωρισμένο μέλος ο Όλιβερ… οκ αλλά 13-14 χρόνια σε μια μπάντα σε στούντιο και λαιβ ξεπερνά τον όρο του σεσιονά. Θα έπρεπε να βγάλουν αποχαιρετιστήρια ανακοίνωση![-X

Να ευχηθουμε να χωθουν στο setlist τα διαμαντακια που παρακαλαμε καθε φορα ή θα παει στο βροντο η ευχη? Αυτο το Curse Of Feanor θα παικτει ποτε live, το Banish From Sanctuary? Και πολλα ακομα…

Αυτο είναι το setlist απο την τελευταια συναυλια τους στο Βελγιο.Υπαρχουν αλλαγες-οχι τρομακτικες-αλλα υπαρχουν.Προσωπικα μ’αρεσει απείρως καλυτερα απο της πρεμιέρας.

[SPOILER]Sacred Worlds
Welcome to Dying
Nightfall
Turn the Page (αντί για Fly)
A Voice in the Dark
Lost in the Twilight Hall
Valhalla
Lord of the Rings
Bright Eyes
Somewhere Far Beyond (επιτέλους!!!)
Into the Storm
The Bard’s Song - In the Forest
Wheel of Time (fuck yeah!!!)
Mirror Mirror

Βασικα δεν περιμενα με τιποτα το Wheel of Time ξανα live.Τι κομματαρα ρε φούστη μου!!![/SPOILER]

βάλανε τα turn the page και wheel of time, γιέαααααααα:!:

[SPOILER]γελάει ο κόσμος [/SPOILER]

Με το [SPOILER] SOMEWHERE FAR BEYOND :smiley: :smiley: [/SPOILER] δεν γελάει ο κόσμος όμως :wink: !! +Ότι Ελλάδα τους έχουμε τριήμερο οπότε σίγουρα θα ακούσουμε διαμάντια (σε σχέση με πέρσυ) θέλω να πιστεύω!!

Θελω να ελπιζω οτι δεν θα μας απογοητευσουν με το setlist, εχουν τοσες επιλογες ρε πουστη μου και κολλανε σε κατι Turn The Page και Fly…

Προφανως θελουν οπωσδηποτε μεσα και κατι απο Twist in the Myth,οποτε δεν εχουν και πολλες επιλογες.Αντε Skalds & shadows ή Another Stranger Me.Για να δουμε,υπαρχει καιρος ακομη…

Ναι αλλα γιατι τετοια καηλα να χωσουν στανταρ μεσα κατι απο τον αντικειμενικα και υποκειμενικα χειροτερο δισκο τους? Και ταυτοχρονα να αγνοουν πραγματικα[B] ΕΠΗ[/B] του παρελθοντος…

Κοίτα,αν με ρωτας προσωπικα καλα κανουν,και να σου πω γιατι: το Twist θεωρώ οτι δεν είναι κακος δίσκος,απλα είναι πολυ διαφορετικος απο το γνωστό Guardian υφος.Γουσταρανε να πειραματιστουνε και το κανανε.Οπως π.χ οι Maiden με το Somewhere.Τι σχεση εχει π.χ με το Killers ή το Number? Βεβαια το Twist είναι μετριος δισκος και δεν ετυχε θερμης ανταποκρισης αλλα σκεψου σε μια περιοδεια σαν κι αυτη (best of κατάσταση) αν δεν παιζανε ουτε 1 κομματι θα ηταν σαν να αποκηρυσανε το αλμπουμ και οι ιδιοι,κατι που δεν συμβαινει και καλως δεν συμβαινει -κατ’εμε-.Τουλαχιστον το χουν παρει πρεφα και γιαυτο θεωρω οτι περιοριζονται μονο σε 1 κομματι την φορα απο κει.Τωρα γιατι δεν ξεθαβουν κατι απ’τα παλια :dunno:

Από το night at the opera γιατί δε παίζουνε τότε;…:-k

Ελα μου ντε!!! Ειδικα απο την στιγμη που και στην συλλογη επιλεξανε το And then… [U]τουλαχιστον[/U] αυτο θα πρεπει σε καποια live να παιχτει.

Το Turn the Page είναι έπος και τα σπάει !!!8)8)8)8)8)8)

Να θες να αγιάσεις και να μη σ’ αφήνουν!!! Τώρα άρχισαν να δημοσιεύουν το σετλιστ και στη σελίδα τους στο fb. Φάτσα κάρτα πρωινιάτικα…

[SPOILER]Only the second time “Somewhere Far Beyond” has been played since 2003! Και με piper’s calling!!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo: Και encore με war of wrath:vibrate::vibrate::vibrate:!!!

Sacred Worlds
Born in a Mourning Hall
Nightfall
Turn the Page
Tanelorn (Into the Void)
Lost in the Twilight Hall
Time Stands Still (at the Iron Hill)
Valhalla
Majesty
A Past and Future Secret
A Voice in the Dark
The Piper’s Calling
Somewhere Far Beyond
[B][U]Encore:[/U][/B]
War of Wrath
Into the Storm
Lord of the Rings
Wheel of Time
The Bard’s Song - In the Forest
The Bard’s Song - The Hobbit
Mirror Mirror [/SPOILER]

Ότι νέο κεραμίδα προκύπτει από δω και πέρα σε σχέση με τα setlist σε spoiler παρακαλώ!!!

[SPOILER]ξέρω ότι θα ακουστώ γκρινιάρης, αλλά ένα μόνο τραγούδι σε σχέση με πέρυσι???ένα???[/SPOILER]

[SPOILER]Είπαν Ελλάδα θα έχει και άλλα!!! :papas::papas::papas:[/SPOILER]

Τι ανκορ ειν’ αυτο με 7 κομματια!!! Μας δουλευουν? :lol: :lol:…αντε να δουμε 'δω χαμου τι θα παιξουνε…περιμενω κανα “Last Candle”, κανα ομωνυμο Imaginations και τη μεγαλη μου αγαπη το “Valkyries” απο το ΑΤΕΟΤ…ενηγουεηζ…ειδωμεν!!!

Θα υπάρχει καμια διαφορα στα setlist των 3ημερών;

Μπάι δεν γουέη, χθες με ήρθε το εισητηριο 2ημερου για Αθήνα! Νο0021! :smiley:

Άρα υπάρχει “κίνηση”. Εμένα είναι Νο13

Τίποτα από τα παλιά π.χ. Script For My Requiem, Banish From Sanctuary υπάρχει περίπτωση να παίξουν;; τα λένε αυτά στις συναυλίες τους καθόλου;;

Σε πρόσφατη συνέντευξη ο Siepen μου είχε πει:

[B]Να περιμένουμε καμία έκπληξη στις επερχόμενες συναυλίες σας στην Ελλάδα;[/B]

Marcus: Όπως ανέφερα και πριν, τώρα προετοιμαζόμαστε για τις συναυλίες και σίγουρα θα υπάρξουν κάποιες εκπλήξεις. Θα υπάρχουν κάποια κομμάτια που δεν έχουμε παίξει εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά δεν θα σου πω ποια. Θα χαλάσει η έκπληξη. Αλλά μπορώ να σου πω ότι μόλις δύο ημέρες πριν μιλούσαμε για κάποια ΠΟΛΥ ιδιαίτερα και εξαιρετικά σπάνια κομμάτια που θέλουμε να παίξουμε στην Ελλάδα. Να είστε προετοιμασμένοι.