Blind Guardian

Υπέροχα…θα τσεκάρω:):!:

It’s coming…and it’s called “Memories of a Time to Come”

από την επίσημη σελίδα στο fb!

Λογικά είναι ό τίτλος του πρώτου τους best-of! Αλλά δεν θα είναι απλά μια επιλογή κομματιών. Όλα όσα μπούνε στον δίσκο θα ξαναηχογραφηθούν.

Τώρα αυτό είναι καλό? :?

Γιατί όχι. Δεν είναι τπτ μπαρμπάδια που δεν μπορούν να παίξουν!!! :slight_smile:

Στο κάτω κάτω είναι πιο τίμιο.

Οι ίδιοι είπαν ότι αντί απλά να πάρουμε κάποια τραγούδια και να κάνουμε ένα best-of (που σημαίνει έσοδα με 0 κόπο) θα κάτσουμε να ξαναβγάλουμε όλα τα κομμάτια

Εγκρινω επανεκτελεση των τραγουδιων, αν θελω να ακουσω τα αρχικα, στην εποχη της ψηφιακης μουσικης τα κατεβαζω ΟΛΑ σε μιση ωριτσα. Απο την αλλη, μαλακια για εναν που δεν εχει ασχοληθει με τους BG να παρει το μπεστ οφ και να ακουσει τις νεες εκδοσεις… Περιμενουμε το νεο αλμπουμ

Κι εγω στηριζω. Συνεχιζουν να με κανουν να τους γουσταρω. Συνεχεια πειραματιζονται και δεν κυνηγανε την ευκολη λυση.
Δεν πιστευω απλα να τα ξαναπαιξουν… Θα κανουν και αλλαγες οπως στo The Forgotten Tales φανταζομαι ε? :-k

agapaw tous tipou pou me eferans to metal giatoi an den htan aftoi shmera den tha egrafa to sugekrimeno minima :D. anipomono gia to neo album loipon!

τα greeklish απαγορεύονται

Ναι όντως γαμάει που δεν προτιμούν την εύκολη λύση. Τους τιμάει γενικά. Όσο για το αν θέλει κάποιος ένα κανονικό best-of ε ας τα κατεβάσει όλα και ας κάνει ένα δικό του σιγά το πράμα!

Όσο για τον καινούριο δίσκο θα πρέπει να κάνουμε υπομονή μέχρι το 2013 τουλάχιστον νομίζω και φυσικά μιλάμε για το ορχηστρικό project και όχι για έναν δίσκο όπως τους άλλους.

Επισης ειναι καλο γιατι δεν μπορεις να πεις οτι αλλαξαν και φοβερα στυλ. Αν ηταν να ακουγαμε τα παλια επη σε techno remixes θα με χαλαγε, αλλα ετσι και πιο τιμιο ειναι και την πλακα του θα εχει, ασε που οπως εχουν δειξει οταν κανουν επανεκτελεσεις συνηθως κανουν το κομματι καλυτερο, χαρακτηριστικο παραδειγμα το Lord Of The Rings.

οι μισοι απο τους φιλους μου που γουσταρουν Γκαρντιαν γουσταρουν τη παλια του lotr=p

οι υπολοιποι ομως? :stuck_out_tongue:

παντως θα μου αρεσε να ξαναδουλεψουν πανω σε τραγουδια απο ολη τη δισκογραφια και να κανουν και αλλαγες τυπου theatre of pain στο forgotten tales. δεν εννοω να τα κανουν ολα ετσι, απλα τοσο διαφορετικη προσεγγιση απο την αρχικη μορφη…

παντως σε παρομοιες περιπτωσεις, παντα κατι καλο εβγαλαν και γενικα οτι κανουν, παντα εχει τιμιοτητα και μια μοναδικη ποιοτητα.

Γενικά η μπάντα δεν έχει αναλωθεί σε Best-of κυκλοφορίες live και τα ρέστα!

27 χρόνια στην πιάτσα με 9 studio δίσκους, 2 live, 1 best-of με διασκευές και επανεκτελέσεις και 1 dvd! Τίμια πράγματα!

Η κυκλοφορία του best of Memories of A Time to Come είναι προγραμματισμένη για τις 27 Ιανουαρίου 2012 και είναι ήδη δυνατό να το προ-παραγγείλουμε μέσω της Nuclear Blast!!! Εκτός από την κανονική έκδοση (η οποία θα αποτελέιται από 2 CDs) θα υπάρξει και μια deluxe έκδοση η οποία θα περιέχει 3 CDs και είναι επίσης διαθέσιμη. Αυτό το τρίτο CD περιλαμβάνει demos από την εποχή των Lucifer’s Heritage! Προφανώς δεν θα κυκλοφορήσει μέσω της EMI όπως είχε αρχικά ανακοινωθεί. Μου τρέχουν ήδη τα σάλια!!! Πάω να φορτίσω την κάρτα!!!

Οταν λετε την επανεκτελεση του Lord Of The Rings εννοειτε την εκδοση που υπαρχει στο Forgotten Tales?
Πανεμορφη εκδοση, αλλα το αρχικο ειναι αξεπεραστο θαρρω…

Ναι λογικά γι’αυτήν λένε

Και εγω προτιμω την αρχικη εκδοση. Μου αρεσει σαν ιδεα η κινηση του best of με επανηχογραφησεις, αρκει να μην τα αλλαξουν πολυ, παντα ειμαι υπερ των πρωτοτυπων κομματιων.

Και μια εξαιρετικη ιδεα θα ηταν να εκαναν ενα tour παιζοντας τα κομματια που θα μπουν στην συλλογη, να παμε να προσκυνησουμε παλι. Ποσο θα γαμαγε κατι τετοιο?

Δεν νομίζω να βγούνε σύντομα σε περιοδεία αν και εύχομαι να βγω λάθος :slight_smile:

Ουτε εγω το νομιζω, απλα πεταξα μια ιδεα και σκεφτηκα ποσο θα γαμουσε…

Blind Guardian σημαινει εγγυηση!!Ξερεις τι να περιμενεις απο μεριας ποιοτητας.Με τα πολυφωνικα επαναλαμβανομενα ρεφρενς,τις επικες αναζητησεις,τις φιλολαικες κιθαρες και διαφορα αλλα προσθετα οργανακια (οπως τις γκαιντες του Carry the Blessed Home)που ανυψωνουν το τελικο αποτελεσμα,εχουν γινει μεγαλη λατρεια των Ελληνων οπαδων που τους προστατευει τυφλα απο κακοβουλες κριτικες καθε φορα.Και νομιζω οτι το αξιζουν.Οπως παντα,οσοι αποτελουσαν την μπαντα που λεγεται Blind Guardian ηταν αστερια στα οργανα τους.Ηξεραν να παιζουν.Το θεμα ειναι να υοαρχουν και ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ.Και εδω υπαρχουν με τη σεσοθλα καθιστωτας τον δισκο αυτον,σαφως καλυτερου του προκατοχου του,A Night at the Opera.Ανετα πειθεται ενας νεος οπαδος να γινει οπαδος τους ακουγοντας αυτο το δημιουργημα τους.Αρρωσταινω ακουγοντας τρομερα κομματια σαν το Turn the Page και Skalds & Shadows με το κλασιικο πλεον στυλακι του συναυλιακου χιτ.Ολη η μουσικη ειναι του Olbrich και του Kürsch(που γραφει και τους στιχους).Κιθαρες που χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια δεν αναλωνονται στον κοινοτυπο ηχο που κατακλυζει την Ευρωπαικη σκηνη,αλλα με ομορφους ξεχωριστους ηχους καλουπωνει τον ηχο τους.Μεσα σε λιγα δευτερα ακροασης,εχεις συνειδητοποιησει οτι αυτο που ακους ειναι Blind Guardian,χωρις αμφιβολια.Στα χρεη του μπασου ειναι ο Oliver Holzwarth,ο ανθρωπος-σεσσιονας με τα θαυματουργα δακτυλα.Νεος ντραμερ,που παιζει και το φλαουτο/γκαιντες, ειναι ηδη ο Frederik Ehmke ο οποιος αναλαμβανει τις ευθυνες του με περισσιο ζηλο.Παραγωγη απο τον Bauerfeind,δλδ αναμενομενα δυνατη και καθαρη.Εξωφυλλο για να το απολαμβανεις με τις ωρες,ενας επιτυχημενος συνδυασμος πρασινομαυροκιτρινων χρωματισμων.
Χωρις να προσφερει κατι το διαφορετικο σε σχεση με το κορυφαιο παρελθον τους,ειναι αξιος ακροασεων.Στην τελικη,δεν μας χαλανε και καποιες μπαντες που δεν εξελισσουν τοσο πολυ τον ηχο τους,αρκει να ειναι καλα τα τραγουδια τους.Στην εκδοση με τα 2 cds,το μπονους κομματι ειναι πολυ καλυτερο απο καποια υποδυεστερα της κανονικης διαρκειας,οπως τα πιο μετρια Fly,The Edge και The New Order.Πραγματικα,το κομματι(Dead Sound of Misery) ειναι οτι ζητα ενας Τυφλοφρουριτης απο την αγαπημενη του μπαντα.Οσο για το 2 cd,ειναι για πεταμα.Μια συνεντευξη σε Αγγλικα-Γερμανικα.Χεστηκαμε.Ακομα και πορωμενος να εισαι,ειναι βαρετη,αντε να την ακουσεις μια φορα.