Blind Guardian

8O8O8O

—με τιποτα ομως—

το χειροτερο αlbum των guardian (οσο μπορει να ειναι κακο ενα αλμπουμ τους)
στο Night νταξει το ξεχειλωσαν λιγο αλλα ηταν πολυ ειδικος δισκος (απ τα favourite μου)

για μενα ετσι
κατα τα αλλα καλα τα λες

Χεχε,γουστα ειναι αυτα.Πιθανοτατα να χεις δικιο,εχω και καιρο να τον ακουσω τον A Night at the Opera.Ισως να φταιει οτι ακολουθησε τον Nightfall in Middle-Earth,τον τελευταιο απο τα διαμαντια τους.Αγαπημενο του ‘‘Opera’’ το The Maiden and the Minstrel Knight,θα το ξανακουσω με την πρωτη ευκαιρια να δω αν αλλαξε κατι στα γουστα μου:-k

χεχε ναι ο καθενας εχει τη γνωμη του.

Εμενα τα αγαπημενα μου ειναι τα 4 πρωτα
με tales πρωτο (με μικρη διαφορα ε?)
Βαζεις το cd, τα λενε και γεια σας…:slight_smile:

Κοιτα συνθετικα πιστευω το καλυτερο ειναι το nightfall (με το imaginations λιγο πιο πισω)
ενω εκτελεστικα/μουσικα οπως θες πεστο πιστευω το ανωτερο τους ειναι το night at the opera.:stuck_out_tongue:
Βαλε να ακουσεις κ το επομενο το wait for an answer τρομερη κομματαρα με σημειαρες μεσα.
Βασικα νομιζω το night ειναι ενας δισκος σημειων, ολα τα κομματια εχουν τρομερα μερη αλλα
σαν συνολο, σαν τελικες συνθεσεις χανουν.

Επισης να πω οτι το soulforged το θεωρω εντελως εκτος κλιματος και το χειροτερο του δισκου μακραν απορω πως το διαλεξαν κ για live

lol, εμένα πάλι το Soulforged είναι μέσα στα top 3 μου από το A Night at the Opera o_O

OMG καλύτερα να μη μπαίνω να διαβάζω τέτοια σχόλια μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!!! [SPOILER]Μα τι λένε, τι λένε???8O8O8O[/SPOILER]

Το Soulforged οντως δε πολυκανει για λαιβ,αλλα σα κομματι γαμαει(και μονο το bridge riff δλδ φτανει).

Δεν ειπα οτι ειναι κακο κομματι:?
απλα πιο κατω απ τα υπολοιπα του δισκου.8)

Διαολιζομαι με αυτα που διαβαζω!! Το Soulforged ειναι χαλαρα μεσα στα top 3 και για εμενα. Βασικα αμα δεν ηταν το And then there was Silence, παιζει να ηταν το top του δισκου. Οταν το ειχα πρωτακουσει ειχα μεινει. Κομματαρα. Καθε φορα που ακουω τις κιθαρες του, σκληραινει το τσουτσουνι μου (οκ tmi :roll:). Αλλα ε τι να κανουμε, γουστα ειναι αυτα :slight_smile:

Το A Twist In The Myth είναι η κλασική κυκλοφορία-ταφόπλακα για μια πάλαι ποτέ δημοφιλή μπάντα. Μέτριος, τετριμμένος δίσκος που φανερώνει μπάντα με φρούδες ελπίδες να ζει άκοπα για πάντα από τα κλισέ της (aka το φαινόμενο ρανιν ουαηλντ), με σκόρπιους αταίριαστους και ανεπιτυχείς πειραματισμούς απλά για να λες ότι έγιναν. Έχει καλές στιγμές βέβαια (Another stranger me), αλλά ως εκεί.

Το κακό με το A Twist In The Myth είναι ότι εξαιτίας αυτού αλλά και εξαιτίας της μόδας των καιρών, μόνο ελάχιστοι γραφικοί πήραν χαμπάρι τι φοβερή δισκάρα έβγαλαν μετά. Λογικό, γιατί που να το περιμένεις.

Για το A Night At The Opera πρέπει να τα έχω γράψει 4 χρόνια πριν, βαριέμαι να τα ξαναλέω~!

Εγώ πάλι αυτό το δύσμοιρο Twist in the Myth δεν ξέρω γιατί έχει φάει τόσο θάψιμο…Οκ ναι μπορεί ο μισός δίσκος να είναι filers αλλά για μένα έχει 4-5 κομμάτια που είναι μια χαρά και με κατι Skalds,Otherland και ίσως Fly δεν θυμάμαι τώρα το είχα ρίξει το καψηματάκι μου κάποτε…Σίγουρα Imaginations δεν είναι άλλα τέτοια βαριά κρητική νομίζω δεν την αξίζει :confused: Τώρα βέβαια γούστα είναι αυτά και πως έχει συνηθήσει ο καθένας αλλά τι να πεις…πάντα θα μου φαίνεται λίγο αξιοπερίεργο.

Δεν ειναι πιστευω θεμα “θαψιματος” με το twist για μενα αλλα ειναι οτι βλεπουμε πρωτη φορα απο την εποχη του imaginations,(να μη πω και απο πιο πριν) τους guardian να μην παιρνουν και τρελα μουσικα ρισκα σε σχεση με τον προηγουμενο δισκο.Κανουν καποιους πειραματισμους αλλα συγκρατημενα…
Κατι σαν αυτο που ειπε ο μανος δηλαδη (με λιγο αυστηρο τροπο) αλλα πιστευω οτι οι guardian δεν κοιταξαν εντελως “πισω στο παρελθον” με τον τροπο που καναν πχ οι running wild που αναφερθηκαν, απλα ετσι οπως προχωρουσαν μπροστα σε καθε δισκο, καθισαν και λιγο να ξαποστασουν. :stuck_out_tongue:
Βεβαια τα τραγουδια ειναι στα γνωστα standards για guardian μη λεμε μαλακιες
ωραια κομματια μεσα και μου αρεσουν πανω απο τα μισα, δηλαδη 2-3 να μη μου κανουν.
Απλα ηταν και θεμα επιλογης -και μαλιστα δυσκολης- βλεπεις οτι εχεις κανει ας πουμε το imaginations μετα το nightfall και μετα το night at the opera, δηλαδη φορτωνεις,φορτωνεις, φορτωνεις απο δισκο σε δισκο και πρεπει να παρεις μια αποφαση για το προς τα που θα κινηθεις μετα. Νομιζω οτι εχω διαβασει τον hansi να λεει για το ποσο busy δισκος ειναι το night -και τελικα μου φαινεται σωστη επιλογη, η μαλλον σοφη επιλογη να κανεις ενα πιο βατο δισκο. Οχι απο την αποψη της σιγουριας των πωλησεων fans κτλ κτλ αλλα απο καλλιτεχνικη σκοπια.Δεν ξερω αν προσπαθουσαν κατι αναλογο του night η ακομα πιο φορτωμενο, αν θα μιλουσαμε για δισκαρα η για αποτυχια.
Αλλα ειδαμε νομιζω οτι το ψιλο-back to basics παυλα “χαλαρωμα” (ετσι πιστευω οτι λειτουργησε) του twist τους ανανεωσε και προσφεραν ενα πολυ καλυτερο δισκο περυσι.

Εγω παλι απ’το Night,περα απ’τα Soulforged & And there… δεν ξεχωριζω και δεν ακουω τιποτα! Ο χειροτερος δισκος μακραν.Αντιθετα απ’το Twist-το οποιο μπορει ο ηχος του και το υφος του να μην εχει σχεση με προγενεστερα αλμπουμ- αλλα εχει τραγουδια που σου μενουν βρε αδερφε…ξεκινωντας απ’το Skalds(ΕΠΟΣ.-) Another Stranger Me,Otherland,Turn the Page.To Fly παλι δεν ακουγεται με την καμμια!!

Συμφωνω απολυτα.Στις προσωπικες μου εκτιμησεις το Edge ειναι απιστευτος δισκος,σιγουρα μεσα στους 3 καλυτερους Guardian για μενα.Και σιγουρα η χλιαρη αποδοχη του A Twist του δινει ακομα μεγαλυτερη αξια.

Γούστα είναι αυτά αλλά πώς μέσα στους τρεις καλύτερους όταν υπάρχει η περίοδος Tales με Nightfall;

Kαπως ετσι ταχω ψυχολογησει…1)Imaginations 2)Nightfall 3)Edge of Time 4)Somewhere far Beyond 5)Tales. Κοιτα δεν λεω σιγουρα οτι το Edge ειναι καλυτερο σαν αλμπουμ απ’τα υπολοιπα αλλα πιανω τον εαυτο μου να μην κανω ουτε ενα skip οταν τ’ακουω,ακομα και το Ride into obsession που το θεωρω οχι κακο αλλα βαρετο δεν το “πηδαω” κατι που κανω ας πουμε στο Altair 4 ή στο Tommyknockers.Και στο προηγουμενο post εκανα λαθος,ξεχασα απ’το Night at the Opera το Punishment Divine το οποιο ειναι κομματαρα.

Διαφωνω πληρως.
Οταν ειχε βγει το imaginations, το nightfall ακουγες κατι καινουριο
στο night at the opera εκανα κανα 5μηνο να το πιασω το νοημα παλι σε αιφνιδιασαν
ηταν κατι νεο.
Ενω το twist ειναι οι guardian που μπηκαν στο στουντιο και παιξαν blind guardian…
απο τους 3 προηγουμενους δισκους +κατι καινουρια πολυ ψιλα.

Συμφωνω για το καινουριο ειναι δισκαρα αρκετα καινοτομικο για guardian στεκεται
επαξια διπλα στα αλλα

τα 4 πρωτα. για μενα το Battalions of Fear εχει τοση ψυχη και τοση εκφραστικοτητα μεσα του που οσα πληκτρα και φλαουτα κ να βαλουν ειναι απλα αξεπεραστο. αλλο ειδος μουσικης βεβαια, αλλα ιδια μπαντα… στα 4 πρωτα ητο θεοι. τους εκτιμω βαθυτατα ομως μεχρι και το Nightfall in Middle Earth, απο κει και μετα εχασα τελειως το ενδιαφερον μου…

[SPOILER]δεν μπορω να θυμηθω με τπτ αν εχω ξαναποσταρει εδω… :-k[/SPOILER]

με ολο το σεβασμο - η αμπαλοσυνη χτυπησε κοκκινο σε αυτο το post #-o (δεν εχω ορεξη να ψαξω τι ειναι αυτα που βαριεσαι να ξαναλες για το ΑΝΑΤΟ, αλλα καλυτερα να μην ξερω…)

για να μη σε αδικησω, τα μισα και βαλε post σε αυτο το θρεντ βγαζουν ματια, απλα το δικο σου με στραβωσε. μαλλον δε θα ξαναμπω σε αυτο το θρεντ για καιρο… μπηκα και αλλαξα 5 χρώματα…

Ωραίο είναι το Edge of Time αλλά μου λείπει ο Thomen, είχε πολύ χαρακτήρα το παίξιμό του, ο άλλος μου ακούγεται κοινότυπος.

Επίσης δεν μπορώ την κατάχρηση των 100 Χάνσι (δεν είναι για χόρταση!) ενώ από την εποχή του Night ακόμα δεν μου αρέσει η συνεχής πορεία προς το γυαλισμένο.

Το Μπατάλιονς έχει το Majesty (υπερέπος) και 3 κομμάτια καλά αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμοι. Το Follow έχει τα Banish/Valhalla ως υπερέπη και 3 κομμάτια ΠΟΛΥ καλά.

Μετά χέζονται στα αριστουργήματα.

πεστα μεγαλε νταμντ φορ ολ ταιμ, χολ οφ δε κινγκ
τρομερα φωνητικα ο χανσης
γουσταρω πολυ αυτο τον αυθορμητισμο των 2 πρωτων

Θα ηθελες να μοιραστεις μαζι μας τι ηταν αυτα που γραφτηκαν και σε εκαναν ουρανιο τοξο και να μην θελεις να ξαναμπεις? Οχι τιποτα αλλο,απλα επειδη απ’οτι καταλαβα μπαινεις πολυ συχνα στο thread αλλα εχεις γραψει μονο αλλη 1 φορα,να δουμε τις αποψεις σου,που ξερεις μπορει να συμφωνουμε μαζι σου:-s