Blind Guardian

Εντάξει παιδιά, ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Οι Guardian ό,τι κατόρθωσαν έγινε λόγω καλής συγκυρίας και της power metal έξαρσης των ‘90s. Και του γκεστ ονόματος του Kai Hansen που προσέλκυσε λίγο κόσμο από τους φαν των Helloween. Γιατί κατα τ’ άλλα, σιγά τα άλμπουμ πια. Άντε, ας πούμε πως το Nightfall… έχει καναδυό καλές στιγμές, όχι τόσο στα τραγούδια, όσο στην όμορφη αφήγηση ανάμεσα τους, που σε βάζει (κάπως!) στο κλίμα του Τόλκιν, και στα ωραία ηχητικά εφέ με τα σπαθιά που ακούγονται στην αρχή του δίσκου. Άντε, και το Lammoth έχει έναν συμπαθητικό, αρκετά πετυχημένο, βρυχηθμό.

Και ας πούμε πως έχουν και καναδυό καλά σόλο εδώ κι εκεί και ένα ωραίο τραγούδι για να το τραγουδάνε στα λάιβ οι παουερμεταλλάδες. (το Bard’s Song, In the Forest). Και για τους πωρωμένους με τα fantasy, τη θλιβερή αυτή κατηγορία ανθρώπων, έχουν να επιδείξουν και ορισμένα ωραία εξώφυλλα. Γιατί κατα τ’ άλλα, σιγά πια την μπάντα, έλεος.

[SPOILER]Φίλε ace ventura, ΑΥΤΟ θα πει άμπαλο ποστ, και αφορμή για να μη ξαναγράψει κάποιος σ’αυτό το θρεντ!!! Απλά για να βάζουμε κάποια πράγματα στη θέση τους. :PPP
[/SPOILER]

Δεν κοιτάτε το Lulu καλύτερα που βρίζεται τους Guardian ? Δεν εχουν βγάλει ποτέ τπτ μέτριο , απ’την αλλη οι Helloween εχουνε πέσει και τα κανανε σκατα λιγο . Πλεον οι Guardian εχουν περισσότερο κοινό απο τους Helloween , αλλα σαφέστατα αν δν υπήρχαν οι Helloween δεν θα υπήρχαν οι Blind Guardian

2 και 2 ειναι γιατι το Run for the Night ειναι στη κατηγορια ‘‘υπερεπη’’ και τελοc ξερω γω να ουμ8)

…Kαι κάτι που δεν έχει ειπωθεί ενώ θα έπρεπε, όσο ΕΠΟΣ κι αν είναι το Banish From Sanctuary, το Battalions είναι καλύτερο album από το Follow The Blind. Αλλά και τα δύο χωλαίνουν αρκετά σε σύγκριση με τη χρυσή επόχη των Guardian (Tales - Nightfall). Aγαπημένο μου album μάλλον το Somewhere Far Beyond αν και αντικειμενικά πιστεύω ότι το πιο πλήρες είναι το Imaginations. Όσο για το Night At The Opera είναι αξιοπρεπές αλλά εκεί ήταν που άρχισαν να γίνονται λίγο κουραστικοί για μένα και να επαναλαμβάνονται γι’ αυτό και τους παράτησα και δεν έχω πολυακούσει τα τελευταία. Θα συμφωνήσω επίσης στο ότι δεν είναι ιδιαίτερα επιδραστική ή πολύ σημαντική μπάντα, ακούγονται όμως πολύ ευχάριστα και έχουν κυκλοφορήσει και 4 τουλάχιστον δισκάρες

Οχι οτι αυτα που λεω ισχυουν σιγουρα αλλα εγω νομιζω οτι στην ελλαδα ειχουν σαφεστατα πιο πολυ κοινο.Γενικα στην λατινικη αμερικη πιστευω οτι ειναι τρελαμενοι με τους Helloween και αν δεις τις αντιστοιχες σελιδες τους στο fb οι helloween εχουν διπλασια Likes

Eγώ πάλι δεν καταλαβαίνω προς τι η σύγκριση. Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι έχουν και τόσα κοινά οι δύο μπάντες, με εξαίρεση τα πρώτα τους albums (τα Βattalions Of Fear και Follow The Blind είναι σαφέστατα επηρεασμένα από το Walls Of Jericho). Oύτε και σε επίπεδο επιδραστικότητας - ιστορικής σημασίας μπορούν να συγκριθούν. Και δε νομίζω ότι έχουν (οι Guardian) πιο πολύ κοινό στην Eλλάδα, ούτε καν στις μικρότερες ηλικίες. Οι Helloween είναι, δικαίως, αρκετά πιο δημοφιλείς.

…είναι και τα δύο κλασικλά αγαπημένα, κιεγώ δεν βλέπω λόγω σύγκρισης…και συμφωνώ απόλυτα ότι μόνο στα δύο πρώτα των Blind Guardian, οι δύο μπάντες έχουν κοινά στοιχεία:):!:

Οχι οτι εχει σημασια οπως ειπατε κ σεις αλλωστε…δεν ξερω για τωρα αλλα καποτε
πριν απο καμια 15ετια συν πλην (σχολειο:p) σιγουρα οι guardian ειχαν πιο πολυ λαο εδω…ανετα κιολας.
και ηταν και θεμα πορειας ηταν στο απωγειο της καριερας τους ετσι?

Κοίτα,πανω σ’αυτο εχω μια διαφωνια.Γιατι δηλαδη δικαιως?? Οι Helloween (για μενα ετσι?) ειναι απλα η μπαντα που εχει μεινει στο 1988.Ναι σιγουρα επηρεασαν και μεγαλη συμβολη ο Kai στους Guardian αλλα απο κει και περα και δισκογραφικα να το παρεις εχω την εντυπωση πως απο Helloween απ’το '88 και μετα ακομα κατι περιμενουμε,ενα αλμπουμ εννοω το οποιο δεν θα εχει “καποια” 2-3 καλα τραγουδια αλλα να σε κολλαει στον τοιχο!! Χωρις αυτο να σημαινει οτι περιμενω ενα αλμπουμ με τον ηχο ή το υφος των Keeper.Αλλα και συνειρμικά να το παρεις οι “πειραματισμοι” των Guardian είναι λιγοτερο…“επιπονοι” απ’αυτους των Helloween.Βαλε στα συν οτι οι Guardian ερχονται απο μια επιτυχημενη περιοδεια με εναν καταπληκτικο δισκο,οι μεν Helloween,ναι μεν…αλλα.Παντα στους Helloween υπαρχει αυτο το αλλα.Και φυσικα δεν βαζω το γεγονος οτι συναυλιακα ΚΑΜΜΙΑ σχεση οι μεν με τους δε.Και στους Helloween παιρνας καλα δε λεω (και εχω περασει) αλλα λιγο ο Deris που μπορει να μην σου αρεσει στα παλια,λιγο ο Deris που κουραζει με τις οποιες ομιλιες,λιγο τα ξεσηκωτικα ρεφραιν που θα σηκωσεις γροθια και θα βγει η φωνη απο τ’αντερα που λειπουνε απο Helloween,ε πιστευω λοιπον πως οι Guardian ειναι λιγο αδικημενοι-αν είναι σωστή η λεξη- στην Ελλαδα.

Αν πρόσεξες είπα πριν ότι θεωρώ ψιλοάκυρη τη σύγκριση των δύο συγκροτημάτων. Πιο πολύ θα το καταλάβαινα να συγκρίναμε Helloween - Stratovarius (ενδιαφέρον μεν, off topic δε). Από κει και πέρα συμφωνώ με αρκέτα από τα λεγόμενά σου… οπότε φαντάσου πόσο σημαντικά είναι για μένα τα δύο genre defining Keepers. Δεν ξαναβγαίνουν τέτοιοι δίσκοι και ίσως να ήταν καλύτερα οι Helloween να μην είχαν συνεχίσει μετά τη φυγή του Michael Kiske. Ο Κai Hansen χαρισματικός συνθέτης, αλλά υπήρχε και ο Weikath. Ποιος όμως θα μπορούσε να διαδεχθεί αυτή τη θε’ι’κή φωνή? Από τις ελάχιστες περιπτώσεις όπου το 'ουδείς αναντικατάστατος΄ δεν ισχύει, κατά τη ταπεινή μου άποψη. Το παραδέχομαι, όταν έγραφα τα παραπάνω συνέκρινα στο μυαλό μου το σύνολο της δισκογραφίας των Guardian με 2, άντε 3 albums των Helloween

…o Deris που δε θα σου αρέσει στα παλιά. Fixed

Εδω συμφωνω σε ΟΛΑ.

:oops::oops: Τοσο πολυ φανηκε εε?? Δεν μου αρεσει ρε γαμωτο ,live ειδικα δεν μου αρεσει καθολου.Στο στουντιο την παλευω εχει βγαλει ωραια κομματια αλλα…τελος παντων αυτο ειναι off topic!

[SPOILER]Off Topic Part 2: ο Deris είναι καλός στα κομμάτια που έχουν γραφτεί για τη φωνή του, αλίμονο! Αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας για τη φωνή του… ασε που, και αντικειμενικά, είναι αρκετά κατώτερος από τον προκατοχό του (όσο κι αν κάποιοι λίγοι προτιμούν Deris από Kiske - ναι το έχω ακούσει κι αυτό. Η αλήθεια είναι ότι κάπου το καταλαβαίνω γιατί η φωνή του Kiske παραείναι αψεγάδιαστη, ανέγγιχτη, τέλεια, καθαρή κτλ κι αυτό ίσως χαλάει κάποιους που θέλουν λίγο γρέζι, λίγη ‘μπίχλα’:stuck_out_tongue: στη μουσική τους. Τώρα θα μου πείς, στους Helloween θα τα βρουν αυτά???). Anyway. Ο Deris μου αρέσει στους Pink Cream 69: Take Those Tears, Sugar For Love, Welcome The Night φοβερά κομμάτια που αναδεικνύουν τις δυνατοτητές του γιατί, εντάξει, Kiske δε θα γίνει ποτέ αλλά από την άλλη δεν είναι και κανένας τυχαίος.[/SPOILER] …Και για να επιστέψω σε κάτι Guardianικό, να πω ότι πρέπει οπωσδήποτε να ασχοληθώ με τον τελευταίο δίσκο τους γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από διαφορετικά άτομα οπότε μάλλον όντως κάτι τρέχει εδώ:wink:

Αυτο ειναι επιτακτικη αναγκη!!! Μιλαμε για τρομερες συνθεσεις,πολλες εναλλαγες στα τραγουδια (δωσε βαση στο 9λεπτο Wheel of Time),θελω να πιστευω οτι δεν θα σε απογοητευσει.

Εδω επετρεψε μου να διαφωνησω.Οι Guardian ειναι μοναδικη περιπτωση,λογω θεματολογιας η και λογω γενικοτερου vibe τραβανε κοσμο απο περισσοτερους χωρους(απο ντεθμεταλαδες μεχρι αντελως αμεταλους).Επισης δε νομιζω οτι θα μπορουσαν να κανουν οι τελευταιοι 2 διημερα sold out οπως καναν οι Guardian το 07 και φετος(αλλο που καναν κι αυτοι σολδαουτ στο φετινο τους λαιβ.Θυμαμαι δηλαδη οτι το 07 περιμεναμε περισσοτερο κοσμο απο τα 2 χιλιαρικα που μαζεψαν στο ιστορικο λαιβ με Rays).

Xμ, παραθέτεις επιχειρήματα και στοιχεία με τα οποία δε μπορώ να διαφωνήσω. Μάλλον έχεις δίκιο και τώρα που το σκέφτομαι ξέρω αρκετούς που ενώ δε γουστάρουν power εν γένει πήγαν στη συναυλία των Guardian. Το αστείο είναι πως τα δύο στοιχεία που θέλγουν τους μη powerάδες στη μουσική των Guardian είναι αυτά που θεωρώ τα βασικά τους μειονεκτήματα: η θεματολογία (δεν την παλεύω με την καμμία όμως) που τραβάει όλους τους rpgιάτορες και τα φωνητικά (όσο κι αν είναι πλέον σήμα κατατεθέν της μπάντας, η φωνή του Hansi δε μου πολυαρέσει) που είναι ότι πρέπει για όσους είναι αλλεργικοί στο ανόθευτο ήλιο:p

Επανερχομαι με κατι ασχετο.Μετα απο πολυυυυυυ καιρο φορεσα το mp3 player.Ξαφνικα αρχιζει ενα τραγουδι που δεν καταλαβα πιο είναι,Guardian βεβαια αλλα τι ειν’τουτο λεω?? Μολις ακουω So let me out of it ,out of the cold…μιλαμε τρελαθηκα!!! Ειχα πραγματικα πολλα χρονια να τ’ακουσω αυτο το κομματι και εχω πορωθει.Ενα απ’τα καλα του NIME τελικα ειναι οτι εχει πολλα κομματια μεσα και μετα απο καιρο ειναι σαν να τα ξανα ανακαλύπτεις:D Ακουστε και σεις…
[COLOR=“Red”]
BLIND GUARDIAN - When Sorrow Sang[/COLOR]

When Sorrow Sang?Έπος.

κομματαρα,στο τοπ3 μου απο νιμε παρεα με νολντορ και θορν

Ξεκίνησε το γράψιμο του διαδόχου του Edge Of Time!!! Παράλληλα με το ορχηστρικό!!! Όποιο τελειώσει πρώτο θα κυκλοφορήσει και πρώτο σύμφωνα με τη συνέντευξη που έδωσε ο Marcus στο Rockhard!!!

http://www.rockhard.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1225%3Ablind-guardian-interview&catid=61%3A2011-07-29-07-04-06&Itemid=208