Blind Guardian

Εμενα το At the Edge of Time μου φανηκε εξαιρετικο. Το ενα τραγουδι πιο επος απο το αλλο(ειδικα αυτο το Sacred Worlds,για μενα ειναι ο,τι καλυτερο εχω ακουσει σε μεταλ με ορχηστρα).

Το A Twist in the Myth μου αρεσει πολυ(μαλλον επειδη το πρωτο τραγουδι BG που ακουσα ηταν το Another stranger me),αν και ειναι ηχητικα διαφορετικο απο τα αλλα. Διαφορετικο μεν,καθολου κακο δε. Το A night at the Opera,απο την αλλη,μου φαινεται ο,τι χειροτερο εχουν κυκλοφορησει,με την εννοια του οτι ακουγεται ενας μεγαλος αχταρμας(το μονο καλο τραγουδι για μενα ειναι το Punishment Divine)…

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι η απαράδεκτη παραγωγή του.Σε μπουκώνει ένα πράγμα!Αν τ’ακουσεις απο την τελευταία συλλογή [B][U]ΚΛΙΚ[/U][/B] ίσως σ’αρεσει περισσότερο.Σαν τραγούδια όμως πιστεύω ότι είναι πιο “δυνατά” απ’το Twist.

Μια χαρα κομματαρες εχει το ΑΝΑΤΟ. Τους ξεφυγε λιγο το θεμα με τις υπερβολικες χορωδιες αλλα οι συνθεσεις στην πλειοψηφεια τους ειναι οπως πρεπει. Σωστος ο τρουπερ για το ριμαστερ, ακουγεται πολυ καλυτερο οντως.

Κι εγώ πάντος βάζω το Twist πάνω από το ANATO, που ποτέ δεν μου έκανε κλικ ΚΑΙ λόγο παραγωγής (όχι χορωδιών, καθαρά παραγωγής) αλλά και γενικά τραγουδιών που έχει 2-3 που να ακούγονται …
(α και στο edge το καλύτερο κομμάτι είναι το voice εΕ ?? :stuck_out_tongue: )

Αν το ΑΝΑΟ έχει 2-3 τραγούδια που να ακούγονται το Twist πόσα έχει;

Το ANATO ειναι δισκαρα αδιαπραγματευτα. Οταν βγηκε δε μου αρεσε με τη καμια αλλα με τα χρονια και τις ακροασεις το λατρεψα. Το Twist ειναι με διαφορα η μεγαλη πατατα των Guardian, εχει δυο πολυ δυνατα κομματια (Fly, Another Stranger Me), ενα αρκετα καλο (The New Order) και απο κει και περα ο απολυτος πατος.

εεεεεεε τι 2-3 ρε Γκαρντιαν!

Το Τουιστ προσπαθησα να το κανω να μου αρεσει αλλα δεν βεηκα κανενα hook. Το τελευταιο σαφως καλυτερο αν και δεν το εχω ακουσει τοσο πολυ. Το ΑΝΑΤΟ μπορει να ειναι πολυ πιο κατω απο το Nightfall και το Imaginations αλλα στεκεται μια χαρα.

To A Twist… θυμάμαι χαρακτηριστικά πόσο πολύ με απογοήτευσε, καθώς ήταν το πρώτο που περίμενα να ακούσω με αγωνία ως οπαδός τους. Δεν ξέρω, είχαν και τα προβλήματά τους με τον Τhomen τότε, ίσως να έπαιξαν κάποιον ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Το Night… μπορεί σαν σύνολο να χάνει αρκετά σε σύγκριση με τα προηγούμενα (ακομά και από το Edge), αλλά έχει αξιόλογες συνθέσεις: Under the Ice, Punishment Divine, And then there was Silence.

Battlefield…πες και το Battlefield,κομματάρα κι αυτό!!

Ισχύει! Ενδεικτικά ανέφερα τα συγκεκριμένα κομμάτια.

Soulforged! The Maiden and the Minstrel Knight επισης!

Και “Precious Jerusalem” για όσους αρέσκονται να κουνούν τη λεκάνη τους με αραβικούς ρυθμούς και έξαλλα τύμπανα!!! :smiley:

Και Sadly Sings Destiny. Γενικα ειναι γεματο κομματαρες το ΑΝΑΤΟ, δεν εχει κομματι που μπορω να αποκαλεσω αδιαφορο. Το Nightfall, αν και σεβαστο, απο την αλλη εχει κατι Curse of Feanor και κανα δυο ακομα που ποτε δε μου εκαναν κλικ.

Τουλάχιστον 4, το έπος fly, another, scalds και τη κομματάρα turn the page

Το ANATO έχει τις κοματάρες jerusalem (αχ και να το ακούσω live τούτο !!!) και Soulforged και τα Battlefield και άντε το under the ice …

Αλλά πέρα από αυτά ένας λόγος είναι και το ότι από τα υπόλοιπα κομμάτια που δεν μου αρέσουν και τόσο, του twist και μου αρέσουν μισό κλικ περισσότερο από τα αντίστοιχα του anato, αλλά και ακούγονται πολύ καλύτερα …
Τέσπα γνώμες δαύτα :D, άντε να ακούσουμε και το καινούριο :stuck_out_tongue:

Ναι ρε παιδί μου, γνώμες γούστα κλπ, αλλά μου βγάζεις έπος το Fly και αφήνεις στην απόξω το And then there was silence ξέρω γω :frowning:

Νομίζω ότι το And then there was silence είναι το καλύτερο κομμάτι των Guardian ever. Το Twist μου αρέσει περισσότερο από το At the Edge of Time , μου κάνει πιο κλασσικό Guardian για κάποιο λόγο , χωρίς να σημαίνει ότι το Edge δεν είναι καλό με κομματάρες όπως Wheel of Time ή Sacred Worlds ή Voice in the Dark. Απλά νομίζω ότι λιιιιγο το παράκαναν με την ορχήστρα. Γενικά οι Guardian πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να βγάλουν μέτριο δίσκο.

Έλα ντε! Δεν το ανέφερε ούτε σε αυτά που ξεχωρίζει από το Night. Δεν ξέρω υπό ποια έννοια μπορεί κάποιος να χαρακτηρίσει έπος το Fly. Εγώ θα το χαρακτήριζα απλά… διαφορετικό για Guardian.

Νομίζω ότι έχει σχέση κ το πότε έμαθε κανείς τους Guardian. Εγώ πρώτο cd τους πήρα το Tales from the twilight world,το μακρινό 94-95 και δεν μπορώ να θεωρήσω κάποιο άλλο εκτός αυτού και του Imaginations… καλύτερο άλμπουμ τους. Βέβαια όπως ανέφερα κ προηγ. μ αρέσουν και τα 2τελευταία, το καθένα με τον τρόπο του.

Υ.γ. Και το Fly είναι τραγουδάρα

Τι να πω ρε παιδιά ok καλό το silence, αλλά ιδιαίτερο κλικ ποτέ δεν μου έκανε … :S
Τι να πω γούστα είναι αυτά, και σε φίλους και με τον αδελφό μου, κάθε φορά που το λέω αυτό για το silence στην καλύτερη με κοιτάνε με ανοιχτό στόμα … :stuck_out_tongue: (μετά συνήθως ξανατσουγκραμε μπύρες :P)

Για τα άλμπoυν που αναφέρθηκε ποιο πάνω καλύτερό τους θεωρώ κι εγώ το tales, αλλά αγαπημένο μου το nightfall :slight_smile: :slight_smile:

Τι ειπες για το The Curse Of Feanor ρε απιστε? :lightsabre:

Απο τα αγαπημενα μου τραγουδια της μπαντας και μεγαλο απωθημενο να το ακουσω live…

Εδω συμφωνουμε οσο αφορα το A Night At The Opera, απλα το χαλαει η παραγωγη του, με μια πιο καλη παραγωγη και αν ηταν λιγοτερο φορτωμενος ο δισκος θα ειχε πολυ μεγαλυτερη αποδοχη απο τον κοσμο. Το A Twist In The Myth ειναι με διαφορα ο χειροτερος δισκος των Guardian και εχει πολλα filler. Ξεχωριζω μονο τα This Will Never End, Otherland, Fly αντε και το Another Stranger Me… Απο εκει και περα μετριοτητα και αδιαφορα κομματια.

Το At The Edge Of Time το θεωρω μεγαλη επιστροφη και φοβερη δισκαρα, εχει κομματαρες με ποικιλια στο υφος και δεν κανει καθολου κοιλια, εχει καλη παραγωγη και η μπαντα ακουγεται πιο δεμενη απο οσο εχει ακουστει απο το 1998 και μετα.