Blind Guardian

http://www.blind-guardian.com/2014/11/07/what-lies-beyond-the-red-mirror/

“Beyond the Red Mirror” will be the title of the highly-anticipated tenth studio album by Germany?s favorite sons and metal?s most epic storytellers Blind Guardian. Prepare to have your senses overwhelmed. Out January 30, 2015 in Europe and February 3, 2015 in North America.

http://www.blind-guardian.com/2014/11/07/what-lies-beyond-the-red-mirror/

Δουβλίνο, 10 χρόνια μετά:

The Ninth Wave
Time Stands Still
Nightfall
Fly
Tanelorn
Prophecies
The Last Candle
The Lord of the Rings
Bright Eyes
Journey
Imaginations
Sacred
Majesty
Valhalla
Wheel of Time
Bard’s Song
Mirror Mirror

[U]Αυτή[/U] πάντως η εμφάνιση με παρόμοιο setlist με του Δουβλίνου είναι πολύ χάλια. Στατικότατοι -ειδικά ο Hansi-, φωνητικά χάλια…Δεν τους πολυπάνε τα φεστιβάλ ρε γαμώτο.

Ανακοινώθηκαν οι Blind Guardian για headliners στο Chania Rock Festival. Το οποίο φεστιβάλ παρεμπιπτόντως αποδεικνύεται πολύ πιο rock από το "Rock"wave.

Καλή φάση και για το φεστιβάλ (φροντίζει να φέρνει κάθε φορά καινούρια ονόματα) και για τους φίλους απο Κρήτη που δεν αναγκαστούν όσοι θέλουν να τους δουν να ξενιτευτούν Αθήνα. Απλώς μου κάνει εντύπωση…μόνο 1 live Ελλάδα? Ούτε Αθήνα ούτε Θες/νικη? Εκτός και αν λόγω διαφορετικού διοργανωτή δεν έχουν κάτσει οι ημερομηνίες ακόμα μιας και απ’οτι είδα την επόμενη 02 Ιουλ παίζουν Ιταλία. Και η τιμή πάντως θεωρώ οτι είναι σούπερ.

Φρέσκια συνέντευξη με τον Andre

Πραγματικά ανυπομονώ να ακούσω τον ορχηστρικό δίσκο που γράφουν εδώ και 20 χρόνια. Στην προηγούμενη συνέντευξη ο Hansi όταν τον ρώτησα είχε πει:

Παίρνεις μια ιδέα ακούγοντας το “Wheel Of Time”, αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη φαντασία σου και να αποβάλλεις τη μπάντα. Μόνο τότε θα πάρεις μια πρώτη ματιά στο πως -ίσως- ακούγεται η μουσική. Αυτή η ιδέα μας ακολουθούσε και μας συντρόφευε τα τελευταία 17 χρόνια και όλες οι καταστάσεις που βιώσαμε, καλές ή κακές, θα έχουν αντίκτυπο στη μουσική. Δεν μπορώ να σου περιγράψω πως θα ακούγεται. Είναι ακατόρθωτο να περιγράψεις τη μουσική με λόγια αλλά αν έδινα κάποια στοιχεία, θα μπορούσα να πω πως μοιάζει σε σημεία με το “Nightfall In Middle-Earth” και προχωράει σε περισσότερο Tolkien-ικά μονοπάτια (σ.σ.: Tolkienish). Αυτή μάλλον είναι η μοναδική εξήγηση που μπορώ να δώσω (γέλια). Είναι κάτι για το οποίο είμαι ενθουσιασμένος. Πάντα υπήρχαν συζητήσεις μεταξύ μας σχετικά με το αν είναι η σωστή στιγμή για να δώσουμε στον κόσμο τουλάχιστον μια εικόνα του πως ίσως να ακούγεται. Τα “And Then There Was Silence” και “Wheel Of Time” είναι ό,τι πιο κοντινό στον ορχηστρικό δίσκο, αλλά με κάποια ελαφρώς διαφορετική προσέγγιση, οπότε αποφασίσαμε να μην τα χρησιμοποιήσουμε για αυτό το δίσκο. Είμαι πεπεισμένος πως το αποτέλεσμα θα σας συνεπάρει.

…και τώρα λέει ο Andre πως αν παίξουν ζωντανά τον δίσκο θα είναι μόνο με τον Hansi την ορχήστρα και χορωδία. wtf? Η περιέργειά μου για το πως θα ακούγεται έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Αργεί ακόμα βέβαια, τέλη 2018-αρχές 2019 είπε (αν και εφόσον)

Ωραίος τύπος, τους είχα γνωρίσει το 2002 έξω από το Τιτάνια για αυτόγραφα, όλοι τους γαμώ τα παιδιά.
Όσο για τον ορχηστρικό δίσκο, δεν έχω και μεγάλη κάψα να τον ακούσω να σου πω την αμαρτία μου, σίγουρα θα έχει κάποιο ενδιαφέρον αλλά πόσες φορές θα τον ακούσω; Εδώ τους τελευταίους τους τους έχω ακούσει μετρημένες φορές στα δάκτυλα…

Ναι δεν ξέρω και εγώ αν θα μου αρέσει ή αν θα τον ακούσω ξανά κλπ, αλλά είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ περίεργος για το τι γράφουν εδώ και 20 χρόνια

Ή αυτό είναι πολύ καυλωτικό, ή απλά με έπιασε τώρα
edit. χωρίς πλάκα τώρα ε. Υπάρχουν ανατριχιαστικές στιγμές μέσα στο βίντεο, ακόμη και με αυτή την ποιότητα καταγραφής.

7 Likes

κριμσον αγόρι μου οι λέξεις ‘καύλα’ (ή ‘κάβλα’) και blind guardian είναι συνώνυμες

3 Likes

Χαχαχαχα. Τρου δατ, αλλά έχω μια ώρα που βλέπω το βίντεο και στην μεγαλύτερη διάρκεια έχει φύγει τόσο πολύ απο την θέση του το φρύδι μου, που πρίν λίγο του ζήτησα να φέρει και καμιά μπύρα. Ωραίο καΒλωτικό ντοκουμέντο.

1 Like

Welcome to Dying και καπάκια Time What is Time. Δάκρυα… Και ο Hansi με μπάσο και να τραγουδάει τα δύσκολα σημεία…

Τι μπλούζα φοράει ο Olbrich?

Έχω την εντύπωση ότι μοιάζει με Nevermore. Είναι πολύ πιθανό μιας και το 95 νομίζω περιόδευσαν μαζί.

Και βλέποντας αυτό δεν υπάρχει καλύτερη πάσα για να σχολιάσω την τελευταία live κυκλοφορία της μπάντας η οποία για μένα είναι μεγάλη φόλα!!! Και εξηγούμαι:

  1. Ηχογράφηση από όλη την περιοδεία my ass. 3 άντε 4 πόλεις και τα περισσότερα κομμάτια από τους φλώρους τους Γερμανούς. Και αφού ξέρεις ότι θα ηχογραφήσεις όπου έχει καλύτερο ήχο (και καλά κάνεις γιατί έτσι πρέπει) τι μας τσαμπουνάς ότι έχεις κρατήσει όλη την περιοδεία… εκτός πια αν τόσα live ήταν χάλια και μόνο της Πολωνίας και της Γερμανίας ήταν αποδεκτά.
  2. Αμάν πια μ’αυτον τον Baurfeind!!! Αμάν!!! Τα ντραμς κάπου ξέμειναν στην διαδρομή, οι ρυθμικές βάθος μηδέν…Τι να πρωτοπεις για αυτήν την παραγωγή.
  3. Οι 2ες και όλα τα backing vocals πως διάολο ακούγονται έτσι??? Το Γκόλουμ τραγουδάει???

Πραγματικά κρίμα γιατί το μόνο που δεν αντικατοπτρίζει αυτή η κυκλοφορία είναι η εμφάνιση και ο ήχος της μπάντας στα live. Αυτόν τον Emhke τον χαντακωσαν. Τόσο κόψε ράψε για να βγει αυτό το αποστειρωμενο αποτέλεσμα??

Δεν πειράζει…Live 2003 και bootleg σαν τα αποπανω που υπάρχουν μπόλικα για πραγματική live Guardian εμπειρία.

1 Like

Και εγώ για nevermore νόμισα στην αρχή αλλά μου φάνηκε δύσκολο για 1995. Επίσης δεν μπορώ να συνδυάσω το σχέδιο στην μπλούζα με το σχέδιο του ομώνυμου δίσκου.

Όσο για το live, δεν το έχω ακούσει αλλά ξέρω ότι γενικά ο καημένος ο Emhke (δεν έχω ακούσει τα 2 τελευταία έτσι κι αλλιώς) είναι ο Βύντρα του power metal.

1 Like

Sorry για το double post αλλά δεν κρατήθηκα…ποσο μα πόσο καυλωτικες είναι κάποιες περιόδοι για μερικές μπάντες??
Για παράδειγμα Guardian εκεί 95 άντε 98, μέχρι και ο Olbrich χτυπιόταν, Maiden 83 (έχω πολλά ηχητικά bootleg εκείνης της περιόδου και πραγματικά live είναι απίστευτοι).

1 Like

Tokyo Tales παιδιά, αγνό γιαπωνέζικο ξυλο :stuck_out_tongue:
Φοβερό live και μόνο κομματάρες!

5 Likes

:grin::grin: Στο μυαλό μου τον έχω περισσότερο σαν τον Newsted όσον αφορά τον ήχο και όχι το bullying!Είναι γαμηστερος ντράμερ (χωρίς να χρειάζεται να γίνει ουδεμία σύγκριση με τον Θωμά) αλλά για κάποιον λόγο στις παραγωγές επιλέγουν να θάβουν τον ήχο του. Πολύ πίσω σε σχέση με τα άλλα όργανα και πλαστικούρα ρε γαμωτο μου(ειδικά το ταμπούρο, δεν υπάρχει αυτός ο ήχος). Σίγουρα η μίξη και το mastering είναι δύσκολα στους τελευταίους δίσκους λόγω συμφωνικών, πλήκτρων κτλ. αλλά ρε φίλε… δηλαδή ώρες ώρες λαχταράω ρε πουστη μου παραγωγές 80’s π.χ από Cinderella που άκουγες τα ντραμς και νόμιζες ότι παίζει δίπλα σου. Και η πλάκα είναι ότι ο ήχος των Guardian στα live γαμεί.

2 Likes


Now you all know
The bards and their songs…

6 Likes

Καλά τα είπες αλλά δεν ανέφερες τίποτα για την αλλαγή του Stauch και την αλλαγή στην παραγωγή των τελευταίων. Α και όσον αφορά το Opera, συνθετικά μ’ αρέσει και μένα πολύ. Νομίζω οι πιο πολλοί έχουν θέμα με τον ήχο. Από την παραγωγή καμπάνα, την ισορροπημένη που τους είχε ανεβάσει επίπεδο στα Imaginations και Nightfall σε αυτή του Opera που, εε, είναι λίγο κλούβια αναμέσα σ’ όλα τ’ άλλα.