Blues-soul-gospel-funk

:):):slight_smile:

Εδω ειμαστε!!!:D:DΩραιο τοπικ…
Μια προταση για αρχη,απο ενα τεραστιο συγκροτημα,στον καλυτερο του δισκο για μενα:

Επιτελους ανοιξε.:D:D

Οριστε μια καλη προταση κι απο δω γι’αρχη

Τσεκαρετε επισης και το παρα πολυ καλο Lay It Down που κυκλοφορησε περσι.

Ήμουνα σίγουρος ότι πρώτο post θα ήταν οι Funkaelic!! Εξαιρετικό συγκρότημα να ενσωματώνει πολλά είδη. Μαζί με το προαναφερθέν ξεχωρίζω τα

Free Your Mind And Your Ass Will Follow

(Με τον καλύτερο τίτλο όλων των ειδών μουσικής)

και Maggot Brain

Δισκαρες και τα 2 και βεβαια,οι funkedelic σιγουρα αξιζουν να ειπωθουν απο τους πρωτους,αφου ειναι πραγματικα εξαιρετικοι,με πολυπλευρο ηχο και με απιστευτες ενορχηστρωσεις…ομως,οταν μιλαμε για funkedelic,δεν πρεπει να μην μιλησουμε και για Parliament,οπου ηταν τα ιδια μελη των Funkedelic,απλα ηχογραφουσαν υπο αλλη εταιρια…στην ουσια,2 μπαντες,τα ιδια μελη και στις 2…πρoτεργατης-μυαλο και ηγετης,ο ανυπερβλυτος,θεορατος George Clinton,οπου προσωπικα,μαζι με τον James Brown,τον θεωρω ‘‘νονο’’ του ειδους…(καλα,υπαρχουν καμποσοι ακομα,Sly Stone,οι ΜEters κτλ,αλλα η λιστα θα ειναι μεγαλη…)…
Ετσι,οποιος την ψαξει,μην ξεχασει πλην των απο πανω αλμπουμ,να τσεκαρει εξισου σοβαρα,μιας ειναι ενα και το αυτο,τους Parliament και να αρχισει κατα τη γνωμη μου με το Mothership connection,απο τα πρωτα αλμπουμ του ειδους που αγορασα και δεν βαριεμαι ποτε να το ακουω:

Eπισης,παρτε και μια φοτο του Θεου Clinton,να γουσταρετε…:smiley:

Αργοτερα θα το καψουμε τελειως με αλλα συγκροτηματα και να αρχισουμε και με soul που εχει πολυ ψωμι(καλα,Blues θα ειναι το τελευταιο σκαλι διοτι εκει θα μπορουμε να γραφουμε για μηνες:D:D)…

Μένοντας στην groove-ατη soul προσθέτω και τον ακόλουθο:

Καλώς ξεκίνησε με Funkadelic και Parliament και Clinton. Αλλά

Επίσης, συναφές


Απλά ακούστε το. Aντιπροσωπεύει πλήρως τον τίτλο του θρεντ.

Αυτά είναι τα πρόχειρα, γιατί κουτουλάω κιόλας.

ΥΓ: θα επανέλθω με μερικά γιγάντια ποστ.

Τι τέλειοι οι funkadelic, george clinton κτλ. Ήταν λίγο απογοήτευση στο live πρόπερσυ αλλά δεν πειράζει.
If you ever say that you give up the funk,your nose will grow up :stuck_out_tongue:
Και από Jamiroquai τώρα δύο φοβεροί δίσκοι

Dynamite

A funk Odyssey

Ο Jamiroquai δε μου άρεσε ποτέ στα studio αλλά (για να ποζεριάσω και λίγο) όταν τον είδα στη συναυλία του στο Ελ. Βενιζέλος τα έσπασε. (η μπάντα του βασικά, όχι τόσο ο ίδιος)

Ας συνεχίσω και με ένα ακόμα αριστούργημα πριν με προλάβει και το βάλει άλλος!

Gil-Scot Heron - Pieces Of A Man
με το εκπληκτικό Th Revolution Will Not Be Televised (ύμνος των Μαύρων Πανθήρων)

Ιδου κι’αλλο ενα διαμαντι της Soul

Τα σχολια περιττευουν.

μεγιστος κλαψας…με feeling!

disco-funk-soul αχταρμας!

@outlaw: respect, το What’s going on είναι με διαφορά ο καλύτερος δίσκος που πρέπει να έχω ακούσει στη ζωή μου. Όποιος δε το έχει ας πάει αμέσως να το αγοράσει, χάρη στον εαυτό του θα κάνει :slight_smile:

Ον τόπικ

Yusef Lateff - Yusef Lateff’s Detroit

Απο το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ εισαγωγικό κομμάτι Bishop Schooling, στο χαλαρωτικό Woodward Avenue, στο Eastern Market, μέσα σε μισή ώρα ο δίσκος τούτος θα σας προσφέρει μία απο τις καλύτερες ακουστικές εμπειρίες που μπορείτε να ζήσετε απο ένα δημιουργό του είδους αυτού που αναγνωρίζεται και προσκυνάται απο όλο το κόσμο της soul.

Ισως η κορυφαια Funk/Soul μπαντα που εχω ακουσει ποτε μουι.Δολοφονικο groove(ειδικα το μπασο δε παιζεται)και η τρελαμενη φωνη του Sly Stone ειναι μονο μερικα απο τα ατου του εν λογω δισκου.

Μια αυτια θα σας πεισει.

Σωστός ο άουτλο. Απίστευτη μπάντα.

Επίσης πολύ καλή μπάντα οι παρακάτω κύριοι, που τους γνωρίσαμε κυρίως από εδώ. http://www.dailymotion.com/video/x2pt1o_neville-brothers-yellow-moon_music

Μεσα στα προσωπικα μου τοπ 10 αλμπουμ εβερ και σιγουρα,ενα απο τα καλυτερα αλμπουμ του αιωνα μας γενικοτερα,ανεξαρτητου ειδους…οπου κι αν κοιταξεις,οπου και να ακουσεις,εκθιαζεται απο ολοκληρο το πλανητη,τοσα χρονια μετα…ο Gaye ειναι η καλυτερη φωνη που εχω ακουσει ως τωρα…

καλα,ο sly stone ειναι μορφη…κλασσικο αλμπουμ,απο τα μαστ του χωρου-και οχι μονο-

επιπλεον,μια μεγαλη μου αγαπη,πολυαγαπημενος δισκος,κλασσικος,εθεσε βασεις και ορισε τι θα πει cool,στο πιο cool αλμπουμ που βγηκε ποτε,με το βασικο θεμα να αποτελει τον ‘‘εθνικο υμνο’’ της μαυρης blaxpotation κουλτουρας

A ρε Αιζακ,εφυγες και συ…:frowning:
Eπισης,τρελη και κλασσικη Φανκια,το Bootsy? Player of the Year,που εβγαλε ο Bootsy Collins,μελος αρχικα της μπαντας του James Brown και στη συνεχεια των Parliament/Funkadelic…μπασιστας απο τους λιγους και τρομερος δισκος

δειτε μαπα:lol::lol:

Μπραβο στο Lupin που ανεφερε τον Black Moses γιατι μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε αναφερθει μεσχρι τωρα.

Οριστε κι αλλη μια προταση απο μενα,αυτη τη φορα στο χωρο της Jazz

Μεγαλος Jazz κιθαριστας απο την Indiana.Απο το 1958 μεχρι το 1968 που πεθανε κυκλοφορησε μια σειρα απο αξιολογες δουλειες με τη παραπανω να ειναι στις κορυφαιες του.

Προτεινονται επισης τα The Incredible Jazz Guitar of Wes Montgomery,The Wes Montgomery Trio οπως και το Bags Meets Wes! που συνεργαζεται με τον Milt Jackson.

Οριστε κι αλλη μια προταση απ’το χωρο της Jazz

Ο Miles Davis σε μια μεγαλη γι’αυτον στιγμη.

Προσθεστε και τις συμμετοχες των Chick Corea,Billy Cobham,John McLaughlin και ειστε μεσα.

Καλός αλλα δύσκολος δίσκος αυτός

Άλλο ένα υπέρτατο διαμάντι της jazz, κυκλοφορίας 1957.

Thelonious Monk - Brilliant Corners 8) 8) 8)

Ε,λογω διαρκειας να υποθεσω.:-k