Bon Jovi VS Guns n Roses

Bon Jovi

Ψηφιζοντας υποκειμενικα, γιατι η συγκριση ειναι ντιπ για ντιπ ακυρη, Bon Jovi. Εχουν αλλαξει το στυλακι τους αρκετες φορες και καταφεραν να μην ειναι βαρετοι, σε μενα τουλαχιστον. Τελευταια δεν τους βγαινει, αν και το Bounce ηταν αξιολογο. Εχουν αδικηθει κιολας επειδη ο Γιαννακης ειναι ωραιος και γουσταρουν τα κοριτσα. Keep the faith δισκαρα. Οπως και οι τελευταιοι δισκοι που εβγαλαν τα 80ς. Οι gnr εχουν ενα Appetite αλλα απο κει και περα 2 αλμπουμς με καλες, μετριες και κακες στιγμες και 2 μουφες αλμπουμς. Ο Shambora τον παταει σακατω τον Slash παντως. Χωρις πλακα. Ειναι πολυ αδικημενος. Το σολο του Dry County ουτε στον υπνο του ο Slash.

LZ επετρεψε μου να διαφωνησω στο οτι ο Shambora παταει κατω τον Slash,για μενα ο συγκεκριμενος οσο περιεργος και ιδιοτροπος και να ειναι εχει γραψει και εχει παιξει μερικα απο τα μελοδικοτερα,ωραιοτερα και πιο πιασαρικα σολο που εχουν γραφτει ποτε(November Rain,Civil War,Sweet Child Of Mine,Estranged).Απο Bon Jovi δεν εχω μεγαλη εμπειρια,μου εχουν μεινει μονο τα It’s My Life,One Wild Night,Have A Nice Day k αμυδρα τα Keep the Faith και Wanted Dead Or Alive,χωρις ομως να μου εχουν κανει καμια ιδιαιτερη εντυπωση.
Αρα σιγουρα ψηφιζω GnR

Πολύ δύσκολο poll, πολύ αγαπημένες μπάντες και οι δύο…
Οι Bon Jovi σαφώς πιο συνεπείς, αλλά το μουσικό στυλ των Guns μ’ αρέσει λίγο περισσότερο…
Από τις πλέον σημαντικές μπάντες στο hard rock στα 80’s…
Οι Bon Jovi μαζί με κάποιους άλλους, έβαλαν το “metal” στα σαλόνια και την κορυφή των charts, όπως έλεγε και ο Κουτουβός, σε εποχές που η pop ήταν σε μεγάλη άνθηση… Οι Guns προσέθεσαν στα σαλόνια τα ναρκωτικά… Οι Metallica έκαναν τα σαλόνια καλοκαιρινά…
Κορυφαίες στιγμές για μένα
Guns n’ Roses - November rain
Bon Jovi - Dry county
Tελικά ψηφίζω Guns n’ Roses γιατί ως οπαδός των Europe δεν μου πάει να ψηφίσω Bon Jovi

:? O bonjovi δεν ηταν εκεινος που ειχε δωσει μια συνεντευξη και ειχει “πως ειναι δυνατον αυτος ο ****κας ο AXL να ειναι συνεχως στο προσκηνιο και στη δημοσιοτητα
χωρις να εχει βγαλει δισκο γαι παραπανω απο 10 χρονια”? Ε ρε ζηλεια…
Μα αυτη ειναι η διαφορα ρε “γιαννακη” οτι ο AXL χωρις νεο υλικο περναει ακομα η μπογια του, ενω εσυ που τοσο… εχεις προσπαθησει με τοσους πολλους δισκους
να μην σου δινουν τη σημασια που σου πρεπει.
Οι δισκοι του Bonjovi την τελευταια 8ετια ειναι αν μη τι αλλο μετριοι.

Guns n roses γιατι ετσι μας αρεσει…

ένας λόγος

RICHIE SAMBORA

χμ… ωραίο άβαταρ…

Where do we go…
Where do we go now…

Ποτέ δεν πήγα τους Bon Jovi.
Τι υμνούν σε κάθε κομμάτι τους; Ε, είναι βαρετό.

Το είχε πει στο Classic Rock και είχε απόλυτο δίκιο…
Η αλήθεια είναι ότι ο Axl κάνει ότι η Βίσση και η Βανδη. Gossip promotion του κερατά, μία με μεθύσια, μια με βρισιές, μία με λυποθυμίες, έχει καταφέρει να τρέχουν όλοι πίσω από τα παπάρια του… Προσωπικά τον θεωρώ πολύ fake…
Όσο για τον Bon Jovi δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τον Axl… Και πολύ περισσότερο έχει πουλήσει και η μπογιά του περνάει ακόμα…

Ο βασικός λόγος που θεωρώ τους Bon Jovi ψιλοκουλάδια… Ο άνθρωπος είναι μετριούλης, ειδικά παλιά (τώρα έχει βελτιωθεί λίγο). Τον παρασέρνει η αύρα του Jon Bon που για μένα είναι όλη η μπάντα…

Χμ, μα το λες και μονος σου. :slight_smile: Εχεις ακουσει τα χιτακια των Bon Jovi, οχι αυτα στα οποια ξεχωριζει η κιθαριστικη δουλεια του Shambora. (Dry County, Bed of Roses κλπ) Αλλα και να τ’ακουγες, το θεμα ειναι υποκειμενικο, ετσι κι αλλιως. Απλα σκεψου και το εξης. Ο ενας τα γραφει κιολας, ο αλλος απλως τα παιζει. :wink:

ο jonakos όπως θα έχετε καταλάβει,στα live από φωνητικής απόψεως είναι πάτος!!!μόνο για studio κάνει…ο richie όμως έχει απίστευτη φωνή και ξέρει και κιθάρα(dry county,who i am)…

Τι λεμε τωρα?
Guns N Roses!!!
Οχι οτι ο Shambor ειναι καλυτερος απο Slash… Μ αρεσουν και τα δυο συγκροτηματα αλλα τους GNR τους εχω πολυ ψηλα! Τοσα cd μετριας αποδοσης εχουν οι πρωτοι…

Φοβεροι και οι δύο αλλά άνετα διαλέγω

Bon jovi

  1. Oι boν jovi και γενικα ο jon σιγουρα δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο τον axl,
    εγω τουλαχιστον του αναγνωριζω οτι ειναι αψογος επαγγελματιας και πολυ καλος
    σε αυτο που κανει, συνεπεστατος στα ραντεβου στις συναυλιες και σεβασμος
    στο κοινο, σε αντιθεση με τον axl που γραφει το κοινο στα …μπιπ του.
    Αλλα οπως και να το κανουμε εστω και αυτοι oi GNR με μονο του τον axl
    ειναι αλλη φαση…
    Δεν θα με χαλουσε καθολου παντως να δω jon bonjovi και axl rose μαζι…

Ok…ok…ok…
Bon Jovi einai gamatos…ton goustarw para poli…
Alla…GUNS N FUCKING ROSESSSSSSSSSSSSSSS

kai oi 2 me tsantizun.

guns’n’roses…(λέτε να θυμώσει ο kurt?) έτσι κι αλλιως τους bon jovi αν και τουσ εκτιμώ ως μπάντα μετά το have a nice day… αν δεν έχει κάτι να πεις καλύτερα να μη βγάζεις καθ’ολου σιντι… (το θεωρώ πολύ αποτυχημένη προσπάθεια επανάλυψησ τησ επιτυχίας του it;s my life μ’ένα τραγούδι ακριβώς στο ίδιο στιλ)

Ναι, θα σηκωθει απο τον ταφο του και θα μας δειρει.

Γιατι εχουμε συγκρινει τους guns n roses με ολα τα συγκροτηματα της ροκ/μεταλ, ξερει κανεις?

ε μην λες τετοια κ σηκωθει κ πιασει καμια κιθαρα…
γιατι παει χαθηκαμε…

guns ‘n’ roses live and let die ρεεεεεε :twisted:

Να είμαστε και λιγο σοβαροι. Ακόμη και χωρις slash και duff οι guns, ειναι κλασεις ανωτεροι απο τους ψευτοροκάδες τους bon jovi