Candlemass

Λοιπον? Εγω εβαλα Dactylis Glomerata γιατι το θεωρω απιστευτα υποτιμημενο. (δεν το θεωρω ακριβως το καλυτερο απλα δεν γουσταρω να μεινει χωρις ψηφο…)

Το Abstract Algebra δεν το συμπεριελαβα γιατι δεν ειχε βγει πριν το ενταξουν σε special εκδοση του Dactylis Glomerata…

Είμαι ανάμεσα σε Nightfall και Tales of Creation.

Θα επανέλθω…

Εγώ ανάμεσα σε αυτά τα δύο και το Epicus, αλλά αποφάσισα nightfall. Πάντως και το τελευταίο το ομώνυμο είναι δισκάρα!!

όντως…μονο που δεν ειναι ντοομ!
δεν εχω εντοπισει σχεδον κανενα ντοομ στοιχειο!

Ψηφισα το Ancient Dreams,μια και ηταν και το πρωτο που ακουσα απο αυτους και κολλησα!Μπανταρα by the way!

Ήμουν ανάμεσα στα πρώτα δύο, αλλά τελικά ψήφισα το Nightfall, κυρίως λόγω του “Samarithan”, που τυχαίνει να είναι το αγαπημένο μου Cadlemass κομμάτι… :bow:

Nightfall…Kαι μετά εγέννετο Doom Metal…:wink: 8)

Στο “Epicus…” εγέννετο doom metal… 8)
Στο “Nightfall” εγέννετο επικό doom metal… :stuck_out_tongue:

Γενικά, δεν μου πολυαρέσει το doom, οπότε ψηφίζω Chapter IV.

Εκανα ενα γρηγορο search και δεν βρηκα τιποτα οποτε…
Epic Doom συγκροτημα του Leif Edling, master του ειδους, που αφου διελυσε τους Nemesis, κυκλοφορησε το ΑΘΑΝΑΤΟ ΕΠΟΣ Epicus Doomicus Metallicus(1986) με τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Johan Langquist στα φωνητικα.
Ακολουθησε η εισχωρηση του γνωστου και μη εξεραιτεου Messiah Marcolin στα φωνητικα, με τον οποιο η μπαντα κυκλοφορησε τα doom classics: Nightfall, Ancient Dreams, Tales Of Creation. Μετα την κυκλοφορια και ενος live album, ο messiah αποχωρει και στην θεση του ερχεται ο Thomas Vikstrom με τον οποιο κυκλοφορει το πολυ καλο Chapter VI, το οποιο ομως δεν γνωριζει εμπορικη επιτυχια και οδηγει την μπαντα σε διαλυση.
Τοτε ο Leif Edling δημιουργει τους Abstrakt Algebra, οι οποιοι επισης δεν γνωριζουν επιτυχια και ετσι ο Leif κυκλοφορει μερικα νεα τραγουδια μαζι με καποια των Abstrakt Algebra υπο το ονομα Candlemass στο Dactylis Glomerata album. Στη συνεχεια κυκλοφορει το Sabbath-ικο from the 13th sun.
Το 2002 ηρθε η ωρα για reunion του κλασσικου line-up(Leif Edling, Lars Johansson Mats Mappe Bjorkman, Messiah Marcolin, Jan Lindh). Κυκλοφορει ενα live και ενα πολυ καλο studio album (Candlemass)και ο Messiah αποχωρει ξανα, αφηνοντας αξιο διαδοχο τον Robert Lowe(Solitude Aeturnus, Concept Of God)
με τον οποιο κυκλοφορει το φοβερο και τρομερο King Of The Great Islands το 2007.
Προσωπικα θεωρω τον Leif Edling ΘΕΟ και λατρευω Ο,ΤΙ εχει κανει (ΟΛΑ ΟΜΩΣ).
Ακουω γνωμες…

Πρεπει να υπαρχει τοπικ και μαλιστα να το χω ανοιξει εγω…

Νταξει, τι να λεμε για την μεγαλυτερη doom μπαντα, με δισκους οπως Epicus, Nightfall, Ancient Dreams, Tales of Creation αλλα και Dactylis Glomerata, Candlemass και King of the Grey Islands…

Κλειδωστε το τοπικ για να μη ειπωθει καμια ιεροσυλια :stuck_out_tongue:

Ok sorry εγω που ψαξα δεν βρηκα τιποτα:lock:

ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥ DOOM!!!DOOM OR BE DOOMED ΡΕ…

Προσκυνάμε ταπεινά!!!
Αν και το τελευταίο ήταν κάπως ανέμπνευστο, ειδικά όταν έχεις να το συγκρίνεις με τα πρώτα αριστουργήματα…

Ντααααααξ μωρε καλοοοο ηταν…προφανως κατωτερο απ τα 4 πρωτα, αλλα για μενα, σε ιδιο επιπεδο με τα υπολοιπα…

Εσύ έχεις φτιάξει δημοσκόπηση για το καλύτερο δίσκο :wink:

Candlemass=Doom Metal.

Τέλος

θεοι…υμνοι οπως Solitude, Demon’s Gate, Samarithan,At The Gallows End…(σταματω εδω γιατι θα πω πολλα αλλα αν συνεχισω) εχουν σημαδεψει το heavy metal
μαρεσε πολυ το τελευταιο τους εκτος απο τα βαρετα Destroyer & Demonia 6,ολα τα αλλα ειναι εκπληκτικα
τρομερος ο Robert στο Live εδωσε μοναδικη ερμηνεια,πιστευω καλυτερος απο τον προκατοχο του,μερικα κομματια εδειξε οτι ειναι κομμενα και ραμμενα στην μοναδικη φωνη του
ο Messiah εχει φωναρα αλλα παντοτε ακουγα παραπονα για τις ζωντανες επιδοσεις του,ποτε ειχε προβλημα με την φωνη του αλλοτε βαριονταν κλπ…
φυσικα και αξιζει να αναφερω και τον απιστευτο Jon στο Epicus…τα σπαει

Setlist από Αμέρικα…

[SPOILER]

  1. March Funebre (intro)
  2. Well of Souls
  3. Mirror Mirror
  4. Solitude
  5. Emperor of the Void
  6. Devil Seed
  7. Dark Are the Veils of Death
  8. Crystal Ball
  9. At the Gallows End
  10. Of Stars and Smoke
  11. A Sorcerer?s Pledge
    Encore:
  12. Black Dwarf
  13. Samarithan[/SPOILER]

:bow: :bow:

edit

αχ αυτό το Demon’s Gate να παίζανε και θα διαλύονταν ο κόσμος…

][/

Δείτε το avatar μου για να καταλάβετε αν μου αρέσουν :roll: