Candlemass

δισκος κ αντε να ξαναρθουν αποτα μερη μας οι θεοι!!!

Μακάρι… στο Gagarin ήταν απίστευτα τη τελευταία φορά. Ανατριχίλες.
Διάβασα κάπου στο νετ και κλασσικές δηλώσεις, είναι πάρα πολύ βαρύ το άλμπουκ κλπ ;Ρ
Αν δεν ακούσω δε πιστεύω τίποτα

Φέρνει σε Lucifer Rising το cover και ξενερώνω γιατί δεν νιώθω ότι βγαίνει νέο άλμπουμ…

:bow2:::respect: messiah rules! θεικη φωνη και απιστευτη doomιλα!:smiley:

Epicus για μενα…Περα απο τις συνθεσεις(το μοναδικο Candlemass αλμπουμ που δεν εχει καποιο τραγουδι που να ψιλοβαριεμαι),ο Langqvist ειναι ο αγαπημενος Candlemass τραγουδιστης…αυτο το υπερ-επιβλητικο στοιχειο στην ερμηνεια(οπως πχ στο Crystal Ball)δε το φτανει ουτε ο Lowe ουτε ο Μεσσιας κατα τη γνωμη μου.Γαμω τις φωνες ο ενας,ψυχακι ο αλλος αλλα ο Langqvist αλλο πραμα…

Ο Messiah ειναι μια τεραστια μορφη και μια απιστευτη φωνη, που εδωσε στη μπαντα αυτο που ελειπε. Ο Lowe ειναι εκεινος που εδωσε μια στο τιμονι κι αλλαξε την πορεια που οδηγουσε στο τελος. Παροτι μονο ο Messiah με γονατισε ως performer και φωνη του συγκροτηματος, δισκος σαν τον πρωτο δεν εχει ξαναγινει. Πρωτον, επειδη ηταν κατι το μοναδικο για την εποχη και δευτερον, διοτι οπως ανεφερε ο κολοκυθας καθε τραγουδι ειναι μια απολυτα ολοκληρωμενη συνθεση. Τα φωνητικα του Lanqvist δεν ειναι “τραγουδιστικα”, μοιαζουν περισσοτερο εφιαλτικα ή παραπονιαρικα, αναλογα με το τραγουδι.

Δεν ειναι τυχαιο οτι απ’ ολα τα τραγουδια του πρωτου δισκου, ο Messiah καταφερε να φερει στα μετρα του μοναχα το Under the Oak. Ενας λογος που ειναι το αγαπημενο μου κομματι απο τους Candlemass, το γεγονος οτι ειναι απιστευτο σε δυο διαφορετικες βερσιον.

Συμφωνώ με τον Jonkyr. το ότι το Epicus… ήταν αποκάλυψη. Εξωπραγματική ατμόσφαιρα, απόκοσμες συνθέσεις, φοβερό feeling. Αλλά στα μέτρα μου, τo Nightfall είναι άλλο πράγμα. Τα μονολιθικά φωνητικά του Messiah δίνουν στα κομμάτια μία άλλη διάσταση, αλλά νομίζω ότι η διαφορά μας είναι και θέμα γούστου. Δηλαδή, εγώ στο Mourner’s lament, όταν δεν κλαίω, ουρλιάζω στο φεγγάρι. Στο δε Samarithan το λεξιλόγιό μου φτωχαίνει επικίνδυνα. Δεν είμαι σε θέση…

έβαλα Chapter VI γιά να κάνω την ανατροπή :smiley:

](http://img188.imageshack.us/i/candlemassnightfall.jpg/)[/IMG]

Epicus και τα μυαλα στο μπλεντερ.
Δε πιστευω να θελει κανενας να επιχειρηματολογησω γιατι τον θεωρω το καλυτερο τους δισκο…
Ειναι αυτο που λεει…
EPICUS (γιατι αντριχιαζω συγκορμος οταν τον ακουω)

DOOMICUS (γτ ουσιαστικα το ξεκινησε)

METALLICUS (γτ δε γινεται περισσοτερο μεταλικους απο οσο ειναι)

O Lanquist συμφωνω οτι ειναι οτι καλυτερο τραγουδησε στους Candlemass (και ας μην εχει την τεχνικη των επομενων 5… και ο Vikstrom ειναι μαλλον τεχνικα ανωτερος) και ειναι κριμα που εξαφανιστηκε

Το Sorcerers Pledge ειναι ενα απο τα καλυτερα τραγουδια ολων των εποχων και σε οποιον δεν αρεσει ειναι EMO
Δεν υπαρχει μετρια νοτα λεμε στο δισκο

(εννοειται και πως τα Nιghtfall-Ancient Dreams-Tales Of Creation-Chapter VI-King Of The Grey Island ειναι αριστουργηματα,αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη το ντεμπουτο ειναι οτι καλυτερο εχουν κανει και ανηκει στο προσωπικο μου ΤΟP TEN)

2 Δίσκους ξεχωρίζω Nightfall και epicus doomicus metallicus

Epicus Doomicus Metallicus και τα μυαλά στα κάγγελα! Φυσικά και το Nightfall και το Ancient Dreams είναι ΔΙΣΚΑΡΕΣ! Όπως επίσης και το καινούριο αλλά και το ομώνυμο! Σεβασμός στη μπαντάρα!

Οι συνθεσεις, το φηλινγκ και η “αντεργκραουντιλα” του epicus δε συγκρινονται με τα υπολοιπα παρολο που υπαρχουν 2-3 δισκαρες αναμεσα τους.

Τα πρώτα τέσσερα, δεν μπορώ να ξεχωρίσω:!:
Και τα τελευταία τρία άλμπουμς, Candlemass, King Of The Grey Islands, Hammer Of Doom, είναι υπέροχα:wink::!:

Death Magic Doom :wink:

Oχι.

Οχι.

Οχι.

Πράγματι οι Candlemass δεν είναι το πρώτο doom συγκρότημα. Δεν ξέρω γιατί έχει περάσει η ιδέα σε πολύ κόσμο οτι αυτοί είναι!

Αν και μου αρέσει το doom το πρόβλημα είναι οτι οι επιρροές του είναι οι Sabbath, οι Sabbath και οι Sabbath :stuck_out_tongue:
Να μην μιλήσω καν και για το stoner!

on topic: Ancient Dreams

Δεν εχετε αδικο στην αναφορα σας οτι οι Saint Vitus και οι Trouble (και οι Pagan Altar , οι Pentagram,οι Witchfinder General) και δε ξερω εγω ποσες αλλες μπαντες με demo kαι eps, επαιξαν πιο πριν "doom ".Αλλα οτι το ιδιωμα πηρε το ονομα του απο αυτο το δισκο (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) κανει κατα καποιο τροπο τους Candlemass “νονους” του ειδους και θετεεπισης μιαν αρχη.
Και το σημειωνω γιατι για ολα χρειαζεται μια τυπικη αρχη,καθως με την ιδια λογικη ο καθενας μπορει να αμφισβητησει οτι οι sabbath δεν ηταν οι πρωτοι που επαιξαν μεταλ βαζοντας στη θεση τους Iron Butterfly,Deep Purple,Zeps,Blue Cheer,Κinks και αλλους πιο αγνωστους…
Τεσπα αν και νομιζω οτι κατι τετοιες συζητησεις δε πολυβγαζουν νοημα :-k

A και οι black Sababth δεν ξεκινησαν με αυτη τη λογικη μονο το Doom,αλλα και το death και το black και το Power μαλλον ολα τα ειδη του μεταλ:lol:

Τελικά μάλλον σε Epicus κατασταλάζω, ίσως γιατί ο πρώτος τραγουδιάρης είναι ο αγαπημένος μου. Σε απόσταση αναπνοής Nightfall, τόσο αναπνοής όμως που αν βάλω να το ακούσω τώρα θα πω Nightfall.
:b