Τι cd/dvd/lp αγορασατε σημερα

Cradle of Filth - Darkly, Darkly, Venus Aversa (limited to 2.000 copies)

Rotting Christ - Satanas Tedeum (limited to 166 copies)

Cirith Ungol - Paradise Lost
Rotting Christ - A Dead Poem

Ξεθάβω αυτό το topic, μόνο και μόνο για να πω πόσο value for money είναι κάποιες αγορές, σε φάση “shut up take my money” που λένε. Αγόρασα τις επανακυκλοφορίες των Lagwagon (5 album) και το κάθε CD έχει πάνω από 10 κομμάτια bonus tracks (ακυκλοφόρητα, demo, ακουστικές εκδόσεις κλπ. -με αποκορύφωμα το “Duh” που έχει ένα ολόκληρο CD bonus με τα πρώιμα demo των Section VIII!), κείμενα από όλα τα μέλη της μπάντας (που είναι εν ζωή, τέλος πάντων) κι ένα σκασμό από φωτογραφίες. Ε ναι, ρε φίλε, απλά ήθελα να τονίσω ότι όταν κάτι γίνεται με μεράκι (ακόμα και με αυτούς τους στυγνά κερδοσκοπικούς όρους που έχουμε συνηθίσει σ’ επανακυκλοφορίες), αυτό φαίνεται! Αξίζει από οποιονδήποτε ν’ αγοραστούν αυτές οι επανακυκλοφορίες, κυρίως για τις μουσικάρες που περιέχουν, αλλά και για το προσεγμένο της υπόθεσης.

Ρε γαμώτο, δεν ξέρω, εγώ είμαι λίγο (γερο)παράξενος με αυτό και μου την ψιλοσπάνε τα bonus tracks συνήθως. Προτιμώ το album όπως βγήκε τότε - τουλάχιστον το CD που το περιέχει. Αν θέλουν, ας βάζουν ξεχωριστό CD με bonus tracks. Μη μολύνετε τα albums με σκουπίδια :stuck_out_tongue:.

1 Like

Ρε, τι σκουπίδια, μιλάμε τ’ ακυκλοφόρητα των Lagwagon είναι καλύτερα κι από τα κανονικά τους κομμάτια!

Πέρα από την πλάκα, αυτό που λες είναι μια μεγάλη συζήτηση, το θυμάμαι από πολύ παλιά αυτό το debate και μου είχε μείνει χαρακτηριστική μία φράση του Steven Wilson που έλεγε κάτι τύπου “να βάλω ν’ ακούσω το “Abbey Road” και με το που τελειώνει να μου ξεπεταχτεί κι ένα άλλο, άσχετο κομμάτι; Τι λέτε τώρα;” κλπ. Σε μία λογική (υποθέτω αυτό λες κι εσύ) ότι το κάθε album είναι έργο συγκεκριμένης αισθητικής, αριθμού κομματιών κλπ. που εξέφραζε το δημιουργό και δε θα έπρεπε να “μεταλλαχθεί” σε κάτι άλλο, ειδικά με το χοντροκομμένο τρόπο των εταιρειών (“βάζουμε 2-3 ακυκλοφόρητα στο τέλος”).

Το καταλαβαίνω ως ένα σημείο, αλλά τείνω να πιστέψω, τελικά, ότι είναι μία υπερβολή αυτός ο ισχυρισμός. Όχι στη βάση της λογικής του, με τη οποία συμφωνώ, αλλά στο κατά πόσο κάνουν τόοοση ζημιά πια κάποια bonus tracks στο τέλος -ιδίως αν αυτά είναι γαμάτα! Δεν έχει επιλογή προγραμματισμού το CD player σου; Θέλω να πω ΟΚ, κι εγώ πήρα τα CD (και τα παίρνω γενικά αραιά και που), αλλά στην τελική το 90% της μουσικής από ΜΡ3 στο PC θα το ακούσω ούτως ή άλλως…

Επίσης, ξαναλέω πόση σημασία έχει και το για ΤΙ bonus tracks μιλάμε. Π.χ. εμένα δε θα με χάλαγε καθόλου μία επανακυκλοφορία των παλιών Paradise Lost που σε κάθε CD στο τέλος (ή σε διαφορετικό CD, anyway, αυτό για ‘μένα λίγη/τεχνική σημασία έχει) θα έχει τα ΓΑΜΑΤΑ ακυκλοφόρητα της κάθε περιόδου του που αλλιώς είναι δυσεύρετα. Άσε που κι αυτά, στην τελική, είναι κομμάτι της κάθε περιόδου του συγκροτήματος, ε. Δείχνει με τι πειραματίζονταν την ίδια στιγμή στο studio, τι άφησαν απ’ έξω και γιατί κλπ.

1 Like

Ας ζωντανεψουμε και αυτο το thread μιας και εμεινε λιγο σε αδρανεια
Λοιπον σημερα μου ηρθαν αυτα τα ωραια cdακια

1)Abbath - outstrider
2)Batushka - Litourgiya
3) Batushka - Hospodi
4) Rotting Christ - triarchy of the lost lovers
5)Rotting christ - thy mighty contract

Ελα… πειτε το… γαμησα εεε :metal:

edit: η συσκευασια του outstrider περιλαμβανει και υλικο για black metal βαψιμο προσωπου (οτι να ναι)

Ρε 'σύ, Αποστόλη, το τριπλό βινύλιο Ekkaia το είχες πάρει τελικά; Κουφάθηκα σήμερα.

Μπαίνω στο discogs τυχαία και βλέπω 2-3 άτομα να παραπονιούνται ότι είναι 2 φορές το ίδιο βινύλιο (το 2ο συγκεκριμένα). Τσεκάρω και το δικό μου, και όντως μου λείπει το 3ο, είναι 2 φορές το 2ο! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό γιατί άκουγα μόνο το 1ο.

Σκέφτομαι να στείλω στον Darek, μάλλον δεν είμαι ο μόνος, αλλά δεν ελπίζω και σε τίποτα να σου πω την αλήθεια.

Εμένα είναι και τα τρία, (και τυπωμένα και ηχογραφημένα), πως γκένεν ατό, ήμασταν ίδια παρτίδα.
Πάρε και trve kvlt φωτό για ντοκουμέντα.

Summary




Στείλε εννοείται.

Τι εννοείς έχω CD άπαιχτα στο ράφι ακόμα; Πότε με εμπόδισε αυτό από το να πάρω κάτι επιπλέον; :stuck_out_tongue:

5 Likes

Τελευταίο δίμηνο.


8 Likes

Σήμερα αυτά (την Baez με ψήσατε εσείς). Ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα ως σήμερα.

Και πριν λίγες μέρες αυτά.

Αυτά τα thread μου έχουν ξυπνήσει την όρεξη για αγορές… :pensive: Κλείνω τρύπες, παίρνω “φρέσκα” πράματα, καταστροφή.

7 Likes

Χθες ήρθε αυτή η ΜΠΟΞΑΡΑ!!!

4 Likes

Έχω να πάρω μαζεμένα τόσα CD από το 2009
:grinning: :stuck_out_tongue_winking_eye: :grin:

1 Like

Πόσο σου ήρθε αυτό?

Περίπου 45€ τελική τιμή. Το καλό είναι ότι με βρήκε ο ταχυδρόμος στο σπίτι και δε χρειάστηκε να τρέχω στο ταχυδρομείο.
Τώρα περιμένω και την αντίστοιχη έκδοση του Minstrel in the Gallery. Αυτό βγαίνει γύρω στα 35€. Είναι διαθέσιμα και σε ελληνικά μαγαζιά αμφότερα, μάλιστα το Minstrel κατά τι φθηνότερο.

1 Like

Το boxset του Songs… βαρούσε μέχρι πρόσφατα απίστευτες τιμές στο Ebay. Aπ’ότι φαίνεται ξανακυκλοφόρησε. Εγώ μόλις είδα το post του Arian( Thanks!) το παρέγγειλα από Amazon.de και μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει κάπου εκεί που λέει ο Arian. Δυστυχώς( ή ευτυχώς) την ψιλιάστηκα ότι επανακυκλοφόρησαν και κάποια boxset των Marillion που ήθελα (Μisplaced και Clutching) που πάνε γύρω στα 55 έκαστο και τώρα με βλέπω να κάνω την αμαρτία και να μένω ταπί και ευτυχισμένος!

3 Likes

Κάπου μου φάνηκε ότι το είδα το Minstrel και θα με έψηνε… Μου λείπει γενικά.

Νομίζω ότι αν πάρω ακόμα το Aqualung και το Heavy Horses θα είμαι γενικά καλυμμένος σε ο,τι έχει να κάνει με τα collectibles των Tull.
Αναρωτιέμαι αν θα συνεχίσουν τις επετειακές κυκλοφορίες και με τα υπόλοιπα άλμπουμς (σειρά έχει το Under Wraps που κλείνει τα 40 φέτος :smile: :smile: )