Celtic Frost

Μου ήταν αδιανόητο σε μια ενότητα 15 σελίδων με groups & artists να μην υπάρχει topic που να αναφέρεται στους Celtic Frost γι αυτό κι έκανα και δεύτερη αναζήτηση… “Ρε γαμώτο”, λέω, “κάπου θα μου’χει ξεφύγει, δεν μπορεί…”

ΚΙ ΟΜΩΣ!! #-o

Οπότε ανοίγω… Ας συζητάμε εδώ για μια από τις καλύτερες και επιδραστικότερες μπάντες του ακραίου ήχου. Και αφορμή της διπλής μου έρευνας ήταν να κάνω μια πολύ εξειδικευμένη ερώτηση προς όποιον μπορεί να μου απαντήσει… Ένα bootleg με τίτλο “In Session '93” ή εναλλακτικά “The Nemesis Of Power” το έχετε υπ’ όψιν σας; Το κατέβασα και είναι εξαιρετικό. Θα ήθελα ορισμένες επιπλέον πληροφορίες από κάποιον που τυχόν γνωρίζει… Ευχαριστώ.

Βάζω κι ένα poll… (το γνωστό και μη εξαιρετέο :smiley: ) όπου όμως μπορεί κάποιος να ψηφίσει περισσότερα από ένα, διότι ορισμένοι διαχωρίζουν την έννοια του “αγαπημένου LP” από αυτήν του “αγαπημένου EP” οπότε να έχουν τη δυνατότητα να ψηφίσουν κι απ’τα 2… (ή κάποιος να έχει 2 αγαπημένα και να μην μπορεί με τίποτα να διαλέξει). Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το “Morbid Tales” με 32 λεπτά διάρκεια θεωρείται ΕΡ από μερικούς… :-k

Το bootleg που αναφέρεις δεν το έχω υπόψη μου. Το Morbid Tales έχει 25 λεπτά διάρκεια περίπου. Αλλά και 32 να είχε πάλι EP θα το λέγαμε, αφού είναι.
Όσο για την μπάντα τώρα τι να πούμε. Πρωτοπόροι, απίστευτα επιδραστικοί και πολύ μπροστά από την εποχή τους. Απλά θεοί.

Morbid Tales και Emperor’s Return μου έιχαν προσφέρει ατελειώτες ώρες συντροφιάς. Αυτά τα δύο τα είχα λιώσει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη κυκλοφορία τους, οπότε αυτά ψήφισα. Μετά θα έβαζα το To Mega Therion. Το τελευταίο τους δεν μπορώ να το ακούσω ούτε για πλάκα βέβαια… :dunno: :dunno: :dunno:
Αυτά.

Είναι φίλε Nihilist επειδή έχεις την ευρωπαϊκή έκδοση κι εγώ την αμερικάνικη… :slight_smile: Εμένα έχει 2 επιπλέον tracks… Πάντως η απορία μου έγκειται στο ότι η κατηγοριοποίηση σε LP ή EP καθορίζεται από τη διάρκεια… 33 λεπτά είναι και το “Love Gun” album των Kiss (εντελώς off-topic, παράδειγμα δίνω) και το θεωρούμε LP. Όπως και πολλοί ακόμα παλιοί δίσκοι… :wink:

Σιγουρα δεν καθορίζεται από την διάρκεια. ένα σου λέω:

[SIZE=“5”]28’:25’’ [/SIZE]

Στη wikipedia πάντως το αναφέρουν ως debut album:

Δείτε επίσης και την κατηγοριοποίηση πάλι κατά wikipedia (έχει ψωμί το πράμα πάντως… :slight_smile: ) Η διάρκεια παίζει ρόλο, παλιά ήταν πιό σαφή τα όρια ενώ τώρα… βράστα!

Και για να μη βγαίνουμε εντελώς off-topic, θα πω πως οι Celtic Frost ήταν το group που μ’έκανε να θέλω ν’ ακούσω black metal αλλά και avant-garde metal κ από τότε που τους άκουσα τα ψάχνω συνέχεια… :wink:

Μπροστα απο την εποχη τους ηταν οι φουστηδες.Σε 2 αλμπουμ και 2 ΕΡ περιεχεται το μισο ακραιο
μεταλ των 90’s.Απιστευτα επιδραστικη μπαντα,πρωτοτυπη και παντελως δικος τους ηχος.
Στα συν τους οτι ακομα και στα γεραματα δεν επαψαν να πειραματιζονται και δεν ακολουθησαν
την πεπατημενη.

Δωκε λινκ στον λαο !

Για κάνε μια βολτίτσα στα torrents… Δε βλάπτει… :smiley: Και τα ξαναλέμε! :wink:

Respect…απλα…

ΚΑΙ ο εγκυρότατος κύριος Brian Russ από το BNR Metal Pages album το θεωρεί:

http://www.bnrmetal.com/v2/search.php?name=celtic+frost

…αλλά και το ίδιο το group στο official site του… άν τσεκάρετε στο “releases” κ δείτε το “morbid tales” θα δείτε πως και αυτοί στις σημειώσεις τους το θεωρούν ως album και το διαχωρίζουν από το “Emperor’s Return” που το λένε EP:

http://www.celticfrost.com/

Εμένα πάντως ακόμα μου’χει μείνει η απορία… :-k

Για να φύγει η απορία φίλε Jim:


Celtic Frost - Morbid Tales

EP, Noise Records
June 24th, 1984

Thomas Gabriel Warrior : Vocals, guitars
Martin Eric Ain : Bass
Stephen Priestly : Drums

Guest musicians:
Horst Moller : Additional vocals (Tracks 3, 5 & 7)
Hertha Ohling : Additional vocal (Track 6)
Oswald Spengler : Violin (Track 7 & 8 )

The tracklisting below reflects the original European mini-album. The first
American release by Enigma/Metal Blade added two tracks, making Morbid Tales an
LP:
3. Dethroned Emperor (4:38 )
4. Morbid Tales (3:29)
These tracks were also featured on a Noise promo called Metal Attack Volume 1,
released in 1985, and later the Emperor’s Return EP.

German pressing featured the heptagram in red with full poster w/ lyrics to
“Morbid Tales”. First pressings had a sticker that stated “Ex-Hellhammer
members, limited black vinyl, includes poster” while subsequent issues had it
printed on the cover in silver.

Original CD release included the Emperor’s Return EP.
This edition cat. nr. NCD 003

The 1998 US digipak version also included Hellhammer - Apocalyptic Raids EP.

[I]Re-released in 1999 with bonus tracks (from Emperor’s Return EP):

  1. Human (intro) (0:30)
    2-9 as in the original American release
  2. Circle Of The Tyrants (4:42)
  3. Visual Aggression (4:08)
  4. Suicidal Winds (4:33)[/I]
  1. Into the Crypts of Rays 04:20
  2. Visions of Mortality 04:48
  3. Procreation (Of the Wicked) 04:05
  4. Return to the Eve 04:08
  5. Danse Macabre 03:52
  6. Nocturnal Fear 03:38
    Total playing time 24:51

http://www.metal-archives.com/release.php?id=3049

Όπως βλέπεις το Morbid Tales είναι EP. Οι μετέπειτα εκδόσεις δεν έχουν καμία σημασία.

…άρα η αλήθεια βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα… :smiley: Thanks, σωστό το metal archives… :wink:

τέλοσπαντων, μάλλον θα πρέπει να τα κάνω ένα διαχωρισμό… σε 2 ΕΡ… :slight_smile:

Το Into The Pandemonium είναι το προσωπικά αγαπημένο μου…
Με το φοβερό Sorrows of the Moon…

Πρωτοποροι.
Και μονο που τους απερριπταν οι “τρου” στα 80’ς λεει πολλα… :smiley:

Ακριβως αυτο ρε φιλε…απλα θα προσθεσω οτι ακουω πολυ ευχαριστα και το Το Μegatherion…Το τελευταιο οπως ακριβως το λες…ουτε για πλακα!

Tο Morbid Tales κάαατι μου λέει, όλα τα υπόλοιπα μακριά κ αγαπημένοι! Γενικά είναι απο τις μπάντες πού αντιπαθώ. :slight_smile:

Από EP’s σίγουρα το “Morbid Tales” (μιας και διευκρινίσαμε ότι είναι ΕΡ στην original μορφή :smiley: ) μ’αρέσει περισσότερο απ’το “Emperor’s Return” και από δίσκους προτιμώ το “Into The Pandemonium” που δείχνει έντονα και την πιό avant-garde πλευρά της μπάντας… Οπότε αυτά ψήφισα. Κατά τ’ άλλα μ’ αρέσουν ΟΛΕΣ οι κυκλοφορίες τους, εκτός του “Cold Lake”. Το Vanity/Nemesis βλέπω να μην έχει ούτε μία ψήφο, αλλά γενικώς το θεωρώ ψιλοαδικημένο… Επιπλέον είναι αλήθεια πως μ’ εντυπωσιάζουν κάπως οι ψήφοι στο “Cold Lake” αλλά περί ορέξεως… :wink: