Celtic Frost

…αλλά κι εκείνη η γαλλική έκδοση “Tristesses De La Lune” ε; Avant-garde ύμνος! :wink:

ετσι, baudelaire ρε μουνια

Τεραστια μπαντα! Εχουν επηρεασει παρα πολλες μπαντες και αυτο δειχνει την δυναμικη τους.

Προσωπικα τα αγαπημενα μου ειναι Into the pandemonium και To mega therion.

Τα υπολοιπα νομιζω οτι με κουραζουν και ειδικα το Monotheist και το Morbid tales, δε τα εχω “χωνεψει” ακομη…

:lol:

Μεγάλη μπάντα που λέτε. Τι να πρωτοπείς για την επιρροή των Frost και των Hellhammer ξέρω γω. Αγαπημένο μάλλον το “Into The Pandemonium”, αν και το ασύλληπτο “Monotheist” είναι άλμπουμ ισάξιο και σίγουρα ήδη κλασσικό.

Κομμάτια σαν το “Obscured” πχ δεν τα γράφει ο οποιοσδήποτε.

Ναι ρε γμτ κι εγώ το θεωρώ μεγάλη δισκάρα το Monotheist… Κ δεν ξέρω γιατί δεν το αντέχουν κάποιοι. Τέλοσπαντων…

(για κάποιο λόγο πάντως οι Hellhammer δε μου κάθονται καλά… Κι ας είναι πανω-κατω τα ίδια άτομα… :frowning: )

To επιδραστικότερο συγκρότημα για τον ακραίο ήχο μαζί με τους Slayer. Respect.

Προσωπικά αγαπημένα τα 2 EPs (Morbid Tales, Emperor’s Return) και φυσικά το Monotheist.

Το Cold Lake απλά δεν υπάρχει.

Are You Morbid???
λατρευω να ακουω νοσηρες ιστοριες…:slight_smile:
αξιολογοτατο To Mega Therion
καλουτσικο το Pandemonium
το Monotheist εχει 3-4 κομματαρες αλλα το βρισκω βαρετο συνολικα

(οργανωνουν νεα περιοδεια με ανανεωμενο set list οπως λενε.αντε παλι απο τα μερη μας…κανα Rockwave…)

TOM GABRIEL FISCHER LEAVES CELTIC FROST

Celtic Frost singer and guitarist Tom Gabriel Fischer has left Celtic Frost due to the irresolvable, severe erosion of the personal basis so urgently required to collaborate within a band so unique, volatile, and ambitious.

Αντιο απο Tom Gabriel Fischer ?:-s :-k Aπο το επισημο site τους η ανακοινωση οποτε ειναι περα για περα αληθινο,δεν ειναι ουτε φημη ουτε τπτ.:?

:eek: :eek: :eek:

ελπιζω να μην ειναι αληθεια…
ανακοινωσαν μερικα show για ανοιξη - καλοκαιρι και λεγανε για νεο δισκο (αφου θα ξανακυκλοφορησουν το Monotheist με περισσοτερα κομματια νομιζω)
αν ειναι αληθεια τοτε ειναι πολυ κριμα πραγματικα:( :frowning:

βασικα λενε τα τελευταια χρονια ο Fischer ειχε προβληματα υγειας
κριμα τι να πω…

Τέλοσπαντων, δύσκολο το βλέπω ο Martin να συνεχίσει μόνος του, οπότε προβλέπω να το διαλύσουν το μαγαζί… Κρίμα! Και βέβαια Frost χωρίς Warrior δύσκολο το βλέπω… Τουλάχιστον ας ελπίσουμε να μην έχει κάτι σοβαρό ο άνθρωπος… :frowning:

O Fischer το χε πει. Ειτε θα βγαλουν ενα νεο δισκο βεληνεκους /τυπου Monotheist, ειτε τελος.

Πολυ τιμιο. Αν κι ηθελα σα τρελος να τους ξαναδω λαιβ. 3 φορες σιγουρα δεν ηταν αρκετες.

Edit::?

Μεγάλη μπάντα! Όλα μου αρέσουν αλλά προσωπικά έχω κόλλημα με το Morbid Tales. Πολύ ευθύς και βίαιος δίσκος, βγάζει ένα απίστευτο πρωτόγονο συναίσθημα που τσακίζει. Θα αναφέρω βέβαια οτι και το Monotheist θεωρώ καταπληκτικό δίσκο. Επίσης πιστεύω οτι έχουν και ένα απο τα ομορφότερα ονόματα που έχω συναντήσει σε μπάντα. Αυτή η λέξη “frost” κάτι μου κάνει:p

Τελικά βάσει και της ανακοίνωσης του Fischer που παρατέθηκε εκεί στην “επικαιρότητα” (Link εδώ) εσείς τί καταλάβατε; Θα βγει το “Monotheist” με περισσότερα κομμάτια; Ο νέος δίσκος αυτός θα ήταν; Δε μου κάνει κ πολύ “νέος”… Ή η επανακυκλοφορία δεν έχει σχέση με το νέο δίσκο κ θα κυκλοφορήσει κανονικά; Πείτε όσοι ξέρετε / καταλάβατε γιατί αυτός ο Fischer με μπερδεύει… Σαν πολιτικός μιλάει! :-k

Όντως, το λες και γεμίζει το στόμα σου ρε παιδί μου… Περαν του ότι είναι και ηχητικά εντυπωσιακό… :wink:

γαμησε τα!! οταν ανοιξα το booklet του Monotheist να δω τις σημειωσεις κατω απο καθε τραγουδι δεν καταλαβαινα Χριστο!
κατι λεξεις που τις εβλεπα 1η φορα…αυτος και ο Martin
extreme artists τι να λεμε τωρα…

το Monotheist θα επανεκυκλοφορησει με bonus κομματια , πιστευω αυτο ειναι σιγουρο , εκτος απροοπτου

Οι Celtic Frost είναι σίγουρα ένα από τα σημαντικότερα και πιο υποτιμημένα συγκροτήματα του σκληρού ήχου. Φοβερές ιδέες, πρωτοπόροι, με πολλά στοιχεία να ανακαλύψεις (και στη μουσική και στους στίχους). Αγαπημένη κυκλοφορία το αριστούργημα ‘‘Into the pandemonium’’, αν και κάθε κυκλοφορία έχει κάτι να σου δώσει. Κρίμα που ο Warrior βάζει τέλος.

Πράγματι χρησιμοποιούν δυσνόητες λέξεις/φράσεις αλλά κυρίως επικεντρωνόμουν στην αινιγματικότητα του λόγου του… :-k

Όσο για το “Monotheist” με επιπλέον κομμάτια, τί να το κάνεις… Δεν είναι νέα κυκλοφορία… :frowning:

Βασικά για να διαβάσεις τις σημειώσεις κάτω από τα τραγούδια στο booklet πρέπει να ξέρεις κάποια αγγλικά.

Ε ναι, εδώ που τα λέμε ένα proficiency είναι απαραίτητο για όλους πλέον… :wink: