Celtic Frost

Συμφωνω κι εγω για το Μεγκαθεριον.
Οντως παιζει να ακουγεται το ιδιο μετα απο πολλες ακροασεις (να μην γινεται δηλαδη πιο ευκολο στην ακροαση με την παροδο του χρονου).
Απλα ανεφερα το Παντεμονιουμ ως “αβαντ γκαρντ” καθως η επιλογη να ακολουθησουν την κατευθυνση που οντως πρωτοπαρουσιασαν στο Μεγξαθεριον ειναι ξεκαθαρη.
Για να ειμαι ειλικρινης, πιστευω οτι απο τις μερες των Χελχαμερ ειχαν αυτη την ταση,απλα τους εβγαινε πολυ πιο βαρβαρα και χαοτικα με κομματια οπως Τriumph of death & Danse Macabre μετεπειτα στους Φροστ.

αυτο ακριβως!!

…πράγμα που κάνει δύσκολο να τους βαρεθείς κιόλας! Δεν το’χουν πολλά groups αυτό… :smiley:

edit: Ιδιαίτερα εύστοχη η κριτική του DarthVader ομολογώ… :wink:

Αυτό που κατόρθωσαν οι Celtic Frost με το Into The Pandemonium νομίζω ελάχιστα (αν όχι κανένα) μέταλ συγκροτήματα των '80ς το κατάφεραν… Δεν είμαι τρελός φαν, ωστόσο το άλμπουμ αυτό χάραξε δρόμους. (που θα βρίσκονταν οι αγαπημένοι μου Paradise Lost και τόσες αλλες μπάντες των '90ς αν δεν είχε βγει αυτό το άλμπουμ δε μπορώ να φανταστώ).

Οι ρζες είχαν μπει φυσικά με το To Megatherion, ωστόσο θεωρώ το Into The Pandemonium περισσότερο avant-garde και παράξενο, μάλλον είμαι με την πλειοψηφία εδώ. Και αυτό γιατί απλά ο δίσκος αυτός στο σύνολο του ξέφευγε εντελώς απο οτιδήποτε. Πρωτοπορία και δημιουργικότητα σε όλο της το μεγαλείο.

Αυτό ανεξάρτητα απο το γεγονός πως δε με συγκινούν πάρα πολύ στο σύνολο τους. Ειδικά όμως αν σκεφτούμε την εποχή που βγήκε αυτό το άλμπουμ, στα σκληροπυρηνικά '80ς (που κάτι Queensryche με το Rage For Orderκαι λίγα γενικώς γκρουπ τολμούσαν), το άλμπουμ αποκτάει ακόμα μεγαλύτερη αξία.

Στα του poll, Monotheist με πολυ ανεση.

bump

άνγκμαρ χοροπήδα! :smiley:

…άρα υποθέτουμε την εμφάνιση υλικού από Triptykon μέσα στο χρόνο; :smiley:

προφανώς! Με τον ένα ή άλλο τρόπο… :wink:

Άιντε να δούμε…

To teλευταίο τους είναι τόσο καλό ; δεν το έχω ακούσει… Για δώστε ινφο οι κάφροι , παρακαλω.

Της πόπης! Όλεθρος! Πανικός! Για μένα το καλύτερο άλμπουμ της δεκαετίας άνετα!

Ναι το τελευταίο το θεωρώ κι εγώ αριστουργηματικό… Άν και κάποιους ξένισε η doom-ίλα και τους προτιμούσαν πιό thrash όπως στις παλιότερες κυκλοφορίες. Δεν είναι πάντως για beginners πιστεύω.

Το πρωτο post μου θα ειναι εδω:D

Οι Celtic Frost ειναι τεραστιες μορφες στον extreme ηχο.

Monotheist επιλεγω απο τα album,οτι και να πω γι’αυτο ειναι λιγο,πολυ λιγο.

OΛΕΘΡΟΣ.

Συν ένα στην απορία. Αλλά για να λέτε πως είναι τόσο καλό, ε, δε θα χετε άδικο. Δε μπήκα στη διαδικασία να το ακούσω γιατί σκέφτηκα πως “εντάξει, reunion είναι, σιγά μη φτάσουν το παρελθόν κλπ κλπ”.

Κακώς όπως φαίνεται!

Επειδή καλό είναι να ακούγονται όλες οι πλευρές, ας ακουστεί και η άποψη ενός ακόμα… εξαιρώντας το κομμάτι Obscured, το Monotheist μου προκαλεί απίστευτη νύστα και ύπνο. Δεν είναι του γούστου μ ρε παιδί μου.

E ναι.Εσυ που εισαι thrasher τι θα ελεγες ? :stuck_out_tongue:

ε αν καποιος τους ακουγε κ στην thrash φαση τους κ ακουσε χρονια μετα το Monotheist ισως να ειναι λογικο να ξαφνιαστει,απο τη στιγμη που ο δισκος doomιζει αρκετα.

αλλα εχει και τις thrashy στιγμες του για να μην παραπονιεστε ετσι?:lol:

Και εγω με τον Παναγιωτη ειμαι.Μ’αρεσει το Monotheist αλλα με τιποτα δεν μπορω να τον
θεωρησω τον καλυτερο τους δισκο.Ενα απο τα 4 πρωτα σιγουρα.

Εκτος του οτι αντικειμενικα ειναι ενας καλος δισκος,προσωπικα με πετυχε και στην καταλληλη ‘‘φαση’’ που λεμε.

και με εκανε ενα με το πατωμα.

εχει πραγματικα ξεχωριστη θεση στην καρδια μου. :roll:

ok…καλο,χρυσο το τελευταιο…αλλα σας εχω νεα "μονοθεϊστες!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΤΕ!!

[SIZE=“3”]Celtic Frost - Dethroned Emperor[/SIZE]

Σωστός ο megatherion. Τεράστια κομματάρα το απο πάνω.