Champions League 2015 - 2016

Το “επιτέθηκε λεκτικά” προφανώς και ήταν υπερβολή ανάλογη με το ύφος του post στο οποίο απαντούσα. Τον έτσουξε τον Ενρίκε το 2-1 με την Ατλέτικο, αντί να λέει “πάλι καλά” που ο διαιτητής άφησε τον αντίπαλο με 10 και δεν απέβαλε τους δικούς του όταν χτυπούσαν, έκανε και ειρωνείες. Ο ορισμός του βλάχου. Θα τον αντιπαθήσει και ο Saolin πιστεύω.

Δεν ξερω τι λετε εσεις παντως εγω βλεπω μια ομαδα με 11 παιχτες που γυαλιζει το ματι τους.Ναι παιζουν κλειστα αλλα με Μπαγερν σε ενα ημιχρονο ειχανε 1!!! φαουλ νομιζω.Οποιος ειδε το Λιβερπουλ-Βιγιαρεαλ ας κανει τις συγκρισεις.Παμε μωρη Ατλετικο να το σηκωσεις για ολες τις μικρες ομαδες και για τα τακλιν,τα τζατζαρισματα και τον τιμιο ιδρωτα !

Η αναλογία σου τσακίζει κόκκαλα.

Με τον ίδιο ορισμό της αναλογίας λοιπόν καλά έκανε ο Περέιρα και έδειχνε τ’ αρχίδια του στη λεωφόρο και το ΟΑΚΑ, μάγκας και αυτός, μάγκας και ο Μαρινάκης, φαντάζομαι τους προσκυνάς και αυτούς.

Προσπαθωντας να καταλαβω την παραπανω αναλογια σου, παιρνω το θαρρος να ρωτησω: γιατι ο Σιμεονε ειναι βλαχοτραμπουκος;

Αν ο σιμεονε καθοταν στον παγκο της ρεαλ (π.χ.) θα ετρωγε πολυ κραξιμο. Συμπαθουμε την ομαδα που εχει φτιαξει αλλα ναι ειναι αρκετα βλαμμενος χαρακτηρας

Είναι εντάξει ή να ψάξω κι άλλες περιπτώσεις;

Ναι, είναι εντάξει, συμφωνούμε. Ο Σιμεόνε είναι βλαχοτραμπούκος. Ο Λουΐς Ενρίκε που μετά από ήττες φέτος μίλησε όπως μίλησε σε διάφορους δημοσιογράφους (στον ένα κορόιδεψε το επίθετό του, στην άλλη απαξιούσε να απαντήσει κλπ.) επειδή τον είχε τσούξει, είναι ή δεν είναι βλαχοτραμπούκος; Εντάξει, όχι επιπέδου Σιμεόνε, δε λέω αυτό. Αλλά είναι τραμπούκος ρε; Μια χαρά είναι. Ας το πάρει ο Ζιζού λοιπόν φέτος που είναι λόρδος :p.

Δεν είναι βλαχοτραμπούκος, είναι αγενής.
Υπάρχει μια διαφορά και υποθέτω/ελπίζω να την καταλαβαίνεις.

Ναι, την καταλαβαίνω, ο ένας είναι Ισπανός κι άλλος Αργεντίνος άλλωστε :). Κι εσύ ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι και οι δύο μπορούν να είναι μια χαρά αντιπαθητικοί, ειδικά αν δεν υποστηρίζει κάποιος την ομάδα που προπονούν.

Το 2014 ευτυχώς το Champions League το πήρε ο λόρδος Αντσελότι.

EDIT: φέρε το φανζίν ρε, τι θα γίνει, εσύ πας όλο σε μέταλ κι εγώ όλο σε ροκ

Εμένα αυτό που με εντυπωσιάζει είναι ότι ξαφνικά τα τελευταία χρόνια (παλιότερα δεν το θυμάμαι τόσο αυτό, μα την Παναγία) κρίνουμε ανθρώπους του ποδοσφαίρου ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με βάση τον χαρακτήρα τους και όχι το αν είναι καλοί παίκτες ή προπονητές. Δε λέω να μην αναφερόμαστε καθόλου σε ζητήματα συμπεριφοράς ή να μην επισημαίνουμε το ότι μας ενοχλεί κάτι που έκαναν ή είπαν (ΟΚ, αυτό είναι κατανοητό και θεμιτό - κι άλλωστε κι εγώ έχω κράξει στο παρελθόν και Κριστιάνο αλλά και άλλους που θεωρώ ψώνια και τιτίκες), αλλά εδώ μου φαίνεται ότι το χουμε γαμήσει λίγο το θέμα. Δηλαδή η Ατλέτικο κατάφερε να αποκλείσει στη σειρά Μπαρτσελόνα και Μπάγερν και για κάποιους το θέμα είναι πόσο τραμπούκος είναι ο Σιμεόνε! Έλεος!

Δηλαδή τι να πω. Απ’ το “έχω φτάσει να θέλω να το πάρει η Ρεάλ γιατί ο Σιμεόνε είναι μαλάκας”, ακόμα και η απλοϊκή πίπα που κυκλοφορεί στο ίντερνετ από άσχετους, ότι η Ατλέτικο παίζει “αντιποδόσφαιρο”, μου φαίνεται προτιμότερη. Είναι μαλακία αλλά τουλάχιστον είναι πιο ποδοσφαιρική μαλακία!

ΟΚ, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι περίπτωση “όσα δε φτάνει η αλεπού”, κοινώς butthurt οπαδοί που δε μπορούν να χωνέψουν την αποτυχία των ομάδων που υποστηρίζουν, αλλά θα δώσω το benefit of the doubt και θα κάνω την εξής αφελή ερώτηση: Αν σκατά στον Σιμεόνε επειδή είναι “βλαχοτραμπούκος” και (λιγότερα…) σκατά στον Ενρίκε επειδή είναι “αγενής”, όπως βέβαια και σκατά στον Μουρίνιο επειδή είναι “εριστικός” και “κομπλεξάρα” (για να μην ξεχνιόμαστε), τότε γιατί όχι σκατά στον Κρόιφ επειδή ήταν αλαζόνας και υπερόπτης μέχρι θανάτου, γιατί όχι σκατά στον Μαραντόνα επειδή κοκάκιας, εγωπαθής και αυτοκαταστροφικός, γιατί όχι σκατά στον Πελέ επειδή “mastercard mastercard”, γιατί όχι σκατά στον Μέσι επειδή είναι άνιωθος, φοροφυγάς και dopemaster, γιατί όχι σκατά στον Μπεστ και στον Γκασκόιν επειδή χαράμισαν τη ζωή τους με μαλακίες και πάει λέγοντας;

Κι αν η απάντηση είναι “ναι σκατά σε όλους όσους είπες”, τότε μήπως, λέω μήπως, θέλετε το άθλημα να το υπηρετούν όχι οι ταλαντούχοι και οι ιδιοφυίες αλλά αυτοί που θα θέλατε να κάνετε παρέα;

Άρα μόνο Μίτσελ και Τάσος Πάντος να υποθέσω;

end of rant

Πρέπει να καταλάβεις τρία πράγματα.

  1. Στον αθλητισμό δεν τα παίρνουμε όλα σοβαρά.

  2. Στο ποδόσφαιρο υπάρχουν “συμπάθειες” και “αντιπάθειες”. Οπότε μπορούμε κάλλιστα να λέμε οτι ο Σιμεόνε είναι ένα σκατοαρχίδι και ταυτόχρονα ότι ο Ανατολάκης και ο Άντζας (Σωτηράκη θυμάσαι;) είναι μάγκες και καραμπουζουκλήδες.

Για να μη σου πω ότι άμα θέλουμε μπορούμε να προσκυνάμε Τσόλο του '14 (αν και προπονητικά τότε στον τελικό την έκαψε την ατλέτικο) και να τον βρίζουμε φέτος.

  1. Στον αθλητισμό δεν τα παίρνουμε όλα σοβαρά.

ΖΙΖΟΥ ΓΑΜΑ ΤΟΝ ΒΛΑΧΟΤΡΑΜΠΟΥΚΟ :!:

Εσύ αντίθετα πρέπει να καταλάβεις ένα και μόνο πράγμα:

ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΟΛΟ ΣΙΜΕΟΝΕ ΔΕΝ ΑΣΤΕΙΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ

ΤΣΟΛΟ ΓΑΜΑ ΤΟΝ ΑΛΓΕΡΙΝΟ ΓΥΦΤΟ :!:

Μη λες πολλά γιατί το κονσερβοκούτελο του αλγερινού τρομοκράτη δε σκούριασε ακόμα. Ο Ματεράτσι ακόμα δυσκολεύεται να αναπνεύσει :!:

ΖΙΖΟΥ ΞΕΡΙΖΩΣΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ Ο ΒΛΑΧΟΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ ΣΙΜΕΟΝΕ

Εννοειται οτι αντιπαθω την Ρεαλ σαν την αιωνια αντιπαλο της Μπαρτσα, σιχαμενη. Η Ατλετικο ειναι ειναι ομαδα που παιζει με παθος και δυναμη και αυτο το γουσταρω, αλλα στα δυσκολα, οταν κρινονται πολλα, παιζουν αντιποδοσφαιρο, βασικα οχι ακριβως αντιποδοσφαιρο αλλα παιζουν βρωμικα προσπαθωντας να πανε το παιχνιδι σε τσαμπουκαδες και να εκνευρισουν τον αντιπαλο. Και ο Σιμεονε ειναι φουλ “βλαχοτραμπουκος”. Μου θυμιζει πρωτοπαλικαρο της μαφιας. Δεν γουσταρω με τιποτα να το σηκωσει η Ατλετικο, ουτε η Ρεαλ ομως οποτε πραγματικα σε αυτον τον τελικο δεν ειμαι ουτε 1% με καποια απο τις 2. Δεν ξερω καν αν θα τον δω.

Ρε Ομπλακ να πουμε. Πεσε μια, εστω για το γαμωτο. Κριμα. Ισως επρεπε να το χτυπησει πιο πολυ ο Τσολο αφου ισοφαρισε. Ισως αν κανε πιο γρηγορα αλλαγες. Βεβαια ισως εμενε με 10 λογω κραμπων κτλ. Αντε να ξαναφτασει τελικο…

Τι καλά που το σήκωσαν τα σιχάματα πάλι :!:

Καμιά διαφορά σχεδόν δεν έχει η Ρεάλ με τη Μπαρτσελόνα, μην κάνετε έτσι. Τεράστιες πολυεθνικές είναι και οι δύο, που αγοράζουν όποιον παίχτη θέλουν με όσα λεφτά θέλουν. Γι’ αυτό και τα τελευταία χρόνια κατακτούν τόσο συχνά το CL. Για κάθε σιχαμένο και θεατρίνο Πέπε, υπάρχει ένας Νεϊμάρ. Απλώς φοράνε διαφορετική φανέλα, μη κάνετε έτσι.

Κρίμα που δεν το πήρε η Ατλέτικο. Ήταν το underdog, απέκλεισε τους πιο δύσκολους αντιπάλους για να φτάσει μέχρι τον τελικό, στον οποίο κανείς δεν μπορεί να πει ότι δεν έφτασε δίκαια. Κρίμα για την προπονητάρα Σιμεόνε που έχει φτιάξει ένα τρομερό σύνολο με κλάσμα των χρημάτων που ξοδεύουν οι μεγάλοι, δίνοντας κιόλας σε δύο από αυτούς (Μπαρτσελόνα, Μπάγερν) μαθήματα. Ειδικά στη Μπαρτσελόνα, γιατί με τη Μπάγερν του πήγε λίγο το σκατό στην κάλτσα. Κρίμα για την προσπάθειά τους, που τελικά έμεινε μισή. Γιατί ο Σιμεόνε είχε δίκιο σε όλες τις δηλώσεις του. Κανείς σχεδόν δε θα θυμάται τον δεύτερο σε λίγο καιρό. Και πολύ φοβάμαι ότι η Ατλέτικο ήταν μέχρι εδώ. Μείνει-φύγει ο Σιμεόνε, θα ξεφουσκώσει, θα πουληθούν παίχτες κλπ. Θα δούμε.

Από την άλλη, κανείς δεν μπορεί να πει ότι η Ρεάλ το πήρε άδικα. Δίκαια το πήρε και μπράβο της. Να βάλουν και οι άλλοι λεφτά να φτιάξουν ομάδες και μετά να μιλάνε για διαιτησία :p. Μια χαρά είναι που το πήρε ο γιγάντιος, συμπαθέστατος Ζιζού και σαν προπονητής. Εύχομαι να είναι αρχή μιας καλής καριέρας.