Champions League 2016-2017

Δε διαφωνω για τις πιο πλουσιες ομαδες. Μπαρτσελονα, Ρεαλ και Μπαγερν ειναι πλεον δυναστες δυστυχως. Μη βγαζεις τις ομαδες που συμπαθεις εσυ απεξω, και μη φτιαχνεις ομορφα παραμυθακια πως αυτες οταν το παιρνουν το αξιζουν, αλλα οταν το παιρνει η Μπαρτσελονα δεν το αξιζει.

Δε θα μιλησω με παραδειγματα για την Ρεαλ των 3 τελευταιων χρονων, γιατι οταν εισαι ΟΠΑΔΟΣ (και εισαι), ουτε αυτα θα παραδεχθεις, ουτε για τη Μπαγερν. Αλλα καλως ή κακως και οι 3 αυτες ομαδες παιρνουν σφυριγματα, και μαλιστα παμπολλα.

Τωρα για τα σημερινα πεναλτι… το πρωτο πεναλτι ειναι ΟΡΙΣΜΟΣ. Δε χρειαζεται να κανει τακλιν με το ποδι ο αμυντικος για να υπαρξει παραβαση, ουτε πρεπει σωνει και καλα να το κανει επιτηδες (που το κανει επιτηδες βασικα ανετα οταν βλεπει οτι δεν προλαβαινει την μπαλα). Εν προκειμενω πεφτει στην πορεια του Νεημαρ και τον ριχνει κατω. Πεναλτι, τελος.

Το πεναλτι του Σουαρεζ ειναι φυσικα τρελο θεατρο και ντροπη, και κιτρινη καρτα στον Σουαρεζ.

ΥΓ. Εμενα το ξερεις πολυ καλα οτι η ομαδα μου ειναι η Γιουβεντους, πριν πεις το οτιδηποτε.

Μόνος μου ανέφερα τις 3 πιο πλούσιες ομάδες. Χρειαζόταν να τις ονοματίσω; Δε συμπαθώ (ούτε αντιπαθώ, πλην Ολυμπιακού) ομάδες πλέον. Αν θέλεις εσύ να φτιάχνεις παραμυθάκια για παραμυθένιες προκρίσεις και παραμυθένιες ανατροπές με τη βοήθεια της διαιτησίας και απέναντι σε ανύπαρκτες φανέλες, be my guest.

Αδιαφορώ για την τροπαιοθήκη της κάθε Ρεάλ και της κάθε Μπάγερν. Και της κάθε Μπαρτσελόνα. Όταν είναι καλύτερες, να κερδίζουν. Όταν είναι χειρότερες, να χάνουν. “Πάμπολλα” σφυρίγματα στην Ευρώπη, δεν έχω δει να παίρνουν και οι τρεις συγκεκριμένες ομάδες. Ας θυμηθούμε για παράδειγμα πώς αποκλείστηκε πέρσι η Μπάγερν από την Ατλέτικο.

[quote=“QuintomScenario, post:41, topic:59866”]Τωρα για τα σημερινα πεναλτι… το πρωτο πεναλτι ειναι ΟΡΙΣΜΟΣ. Δε χρειαζεται να κανει τακλιν με το ποδι ο αμυντικος για να υπαρξει παραβαση, ουτε πρεπει σωνει και καλα να το κανει επιτηδες (που το κανει επιτηδες βασικα ανετα οταν βλεπει οτι δεν προλαβαινει την μπαλα). Εν προκειμενω πεφτει στην πορεια του Νεημαρ και τον ριχνει κατω. Πεναλτι, τελος.

Το πεναλτι του Σουαρεζ ειναι φυσικα τρελο θεατρο και ντροπη, και κιτρινη καρτα στον Σουαρεζ.[/quote]

Ναι, σκοντάφτει και πέφτει ο αμυντικός και είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του πέναλτυ :joy:. Σιγά μην έπεσε κι επίτηδες. Πήγε να στρίψει και έχασε την ισορροπία του. Σκατοπέναλτυ είναι, είτε το δώσει είτε δεν το δώσει δε θα του πει κανείς τίποτα. Σαν το χέρι του Μασεράνο στην αρχή σε τάκλιν (το οποίο κι εγώ δε θα το έδινα, καλά έκανε και δεν το έδωσε). Πάλι καλά που οι τσίμπλες σου δε σε εμπόδισαν να δεις ότι το θέατρο του Σουάρες, ο οποίος πιάνει και τον λαιμό του σα να πήγε να τον πνίξει ο αντίπαλος, είναι ο ορισμός του θεάτρου. Ξέρεις όμως, χάρη σε αυτό το πέναλτυ έγινε η “ανατροπή”.

Εμένα καμία. Μια χαρά έχω χαρεί και τη Ρεάλ και τη Μπαρτσελόνα να παίρνουν το CL. Ε φέτος η Μπαρτσελόνα να πάει να γαμηθεί :slight_smile:.

Αυτο ακριβως

:stuck_out_tongue_closed_eyes:
(απάντησε ο Παντελής πιο πάνω)

Δηλαδή κόκκινη. Είχε πάρει ήδη κίτρινη για το ίδιο ακριβώς (απόπειρα δηλαδή να το πάρει) πέναλτι, 10 λεπτά πιο πριν.

Και επίσης δεν έδωσε πέναλτι, που παραδέχθηκε ο Μασεράνο μετά το τέλος του παιχνιδιού, στον Ντι Μαρία ενώ το σκορ ήταν 3-1.

Τέλος, επειδή διαβάζω πολλά (όχι από σένα) για πάθος και 6 γκολ οπότε τι να λέει ένα πέναλτι, ανατροπή κτλ. να πω κάτι: Όντως το έχουν στο DNA τους ως club να παίζουν μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής (see what I did there?) αλλά όταν ξέρεις ότι παλεύεις για την ανατροπή με την ΟΥΕΦΑ από πίσω σου, ε το πιστεύεις και περισσότερο από τον άλλον.

Λένε “αν μπορούσε να το κάνει μια ομάδα αυτό, ήταν η Μπαρτσελόνα”. Ναι, helloooo, το ίδιο λέμε κι εμείς (το παραδέχομαι, είμαι hater).

ΥΓ: Τρομερό παιχνίδι ο Neymar.

2 Likes

Την Μπαρτσελονα δεν θα την ξεγραφετε, την Μπαρτσελονα…

αηδια πραγματικα το χθεσινο,να περασουν με το στανιο.νειμαρ με σουαρεζ οτι πιο σιχαμερο.οβερ 150 βουτιες χωρις μια κιτρινη καρτα

δεν ειναι πρωτη φορα που συμβαινει τετοιο πραγμα . Παλιοτερα και με την Τσελσι ειχαν γινει αντιστοιχα σκηνικα.

Απλα εδω μιλαμε για συνδυαμο πραγματων . Το σπρωξιμο απο παντου και την ανικανοτητα της Παρι. (ή την ικανοτητα να αποκλειστει ενω ειχε κερδισει 4-0) .

Δεν ξερω τι με εντυπωσιαζει περισσοτερο. Η με το ζορι προκριση της Μπαρτσελονα ή η ολικη αποτυχια της Παρι.

Δεν θέλω να το παίξω ειδικός, έχω σταματήσει να παρακολουθώ γενικότερα αθλητικά τα τελευταία 5 χρόνια,αλλά παρακολουθώντας το σκορ χτες, στο 3-0 λέω ματσάρα θα είναι ας το βάλω στην τηλεόραση να δω τι θα γίνει. Οκ το (μ)πέναλτι στον Σουάρεζ είναι για όσκαρ, αλλά είδα μια Παρί χεσμένη που δεν πίστευε πως θα πάρει την πρόκριση. Το γκολ που έβαλε έδειξε πως είχε να κάνει με μια αστεία άμυνα (οι Ισπανοί παίζαν πολύ ψηλά και πίσω κάθε φάση μύριζε γκολ) και αν παίζανε λίγο πιο ορθολογικά και σοβαρά θα βάζανε κι άλλο και θα τέλειωνε το παραμύθι. Αν τρως 3 γκολ μέσα σε 10 λεπτά δεν φταίει η διαιτητική αβάντα αλλά το οτι είσαι “μικρή” ομάδα. Ειναι δυνατόν να παίζεις πρόκριση με το σκορ του πρώτου ματς 4-0 και να κλείνεσαι πισω σε στυλ ταμπούρι λες και είσαι ο Λεβαδειακός;

1 Like

Φυσικά και φταίει ΚΑΙ αυτό. Η Παρί δεν ξέρει να παίζει έτσι και το ότι κλείστηκε από την αρχή, έδειξε ότι φοβήθηκε κι όταν φοβάσαι με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, τον πίνεις. Πάντως, δεν έχει σημασία αν ήταν ή δεν ήταν Λεβαδειακός η Παρί. Επειδή ήταν Λεβαδειακός, δε σημαίνει ότι έπρεπε να υπάρχουν αυτές οι γελοίες διαιτητικές αποφάσεις εναντίον της. Στο πρώτο ματς που ο Λεβαδειακός ήταν η Μπαρτσελόνα, το 4-0 το έκαναν μόνο οι παίχτες, όχι οι παίχτες μαζί με τους διαιτητές.

Τα έχουμε αναλύσει και πάλι. Τότε με την Τσέλσι, η Μπαρτσελόνα δεν είχε φάει κανένα σπρώξιμο στο ματς που οι της Τσέλσι έπεφταν όποτε περνούσαν από δίπλα τους οι Ισπανοί. Δεν είχε δώσει ένα καθαρό πέναλτυ στην Τσέλσι απ’ ότι θυμάμαι και είχε αποβάλει άδικα έναν παίχτη της Μπαρτσελόνα. Και στο πρώτο παιχνίδι βέβαια, είχαν γίνει διάφορα (εναντίον της Μπαρτσελόνα). Δίκαιη πρόκριση εκείνη. Η χτεσινή πάλι, όχι.

Το πεναλτυ του Σουαρεζ δεν ηταν, αλλα τους επαιζαν μονοτερμα σε ολο τον αγωνα και η Παρι εδειξε οτι πολυ απλα δεν αξιζε την προριση. Οταν τρως 6 γκολ και μαλιστα 3 γκολ σε 7 λεπτα δεν σου φταιει η διαιτησια, τωρα οσοι δεν γουσταρετε την Μπαρτσα πιαστειτε απο το πεναλτυ και γκρινιαξτε, αναμενομενο.

Με το καλό να το σηκώσει η Μπαρτσελόνα λοιπόν, να το χαρείτε, αφού βλέπετε μόνο φανέλες και όχι μπαλίτσα.

την προκριση επι της Τσελσι την θυμαμαι αλλιως , αλλα μπορω να πω οτι τοσα χρονια δεν εχω ξαναδει τις φασεις οποτε μπορει και να εχεις δικιο. Επισης το σπρωξιμο δεν ειναι παντα μια καρτα ή ενα πεναλτι αλλα και καθε κοντρα να την σφυριζει ως φαουλ υπερ της μιας ομαδας (που κατι τετοιο θυμαμαι για τοτε , αλλα μικρη σημασια εχει).

Εγω στα παιχνιδια βαζω και τον ανθρωπινο παραγοντα μεσα πχ ενα φαουλ σε καλη θεση ενω δεν ειναι , μια τραβηγμενη καρτα , ενα οριακο οφσαιντ. Δεν μπορω να κατηγορω ολη την ωρα και με το παραμικρο τον διαιτητη.

Χτες αυτα τα δυο συνδυαστηκαν. Δεν μπορω να καταλαβω πως αυτο το γαμημενο 3-1 δεν εγινε 3-2 αλλα εγινε τελικα 6-1. οσο σπρωξιμο και να φας (που ηταν αηδιαστικο χτες) πρεπει να εισαι και “μικρος” για να το αφησεις να σε καταπιει με αυτο τον τροπο.

Δεν υπερασπιζομαι την Μπαρτσελονα . απλα νευριαζω με την Παρι που το αφησε αυτο το πραγμα να φυγει απο τον ελεγχο της.

1 Like

Μπαλιτσα βλεπω και βασικα απο την Μπαρτσελονα βλεπω μπαλαρα. Οχι αυτο το “ολοι πισω να περασει ο χρονος” που επαιξε χθες η Παρι.

Για μένα, προσωπικά μιλώντας και μόνο, έχει σημασία και μάλιστα μεγάλη, γιατί ακριβώς βλέπω μπαλίτσα πάνω από όλα και χτες αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη. Έχεις 4-0 και παίζεις τέτοιο χεσμένο ταμπούρι; Ενώ βλέπεις την άμυνα της Μπαρτσελόνα σε αυτό το χάλι; Ε, φάε σκατά. Ή πέρνα τα επόμενα δέκα χρόνια να κλαίγεσαι για το άδικο πέναλτι, ηθικός νικητής και τέτοια.

1 Like

PSG completed just FOUR passes between the 85th minute and full-time.

THREE of those were from kick-off after conceding Barcelona goals.

Εντάξει, εσύ είσαι και γαύρος, δικαιολογείσαι :slight_smile:.

1 Like

Τα μισά…

ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΑΣ ΒΑΖΕΙ Ο ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΤΗΣ ΣΤΑΖΙ! :grin:

Το πέναλτι το πρώτο ήταν. Το δεύτερο δεν ήταν αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω την κλασσική βεβαιότητα ότι ήταν εσκεμμένο. Στο ριπλέι και στα τζιφάκια όλοι είναι γεράκια, στο πορδοσεκόντ που γίνεται κάθε φάση, ντάξει. Στην τελική, αν ήθελε τόσο να σπρώξει, γιατί έβγαλε κάρτα στον Σουάρεζ για θέατρο προηγουμένως; Αλλά όλη αυτή η συζήτηση, επιμένω, είναι να’χαμε να λέγαμε.

Το επιχείρημα (και η εικόνα άνωθεν), για μένα είναι όλη η ουσία. Ομαδούλα η Παρί, χεσμένο ταμπούρι, κατηφόρισε το γήπεδο, ενώ βλέπει τέτοια άμυνα απέναντί της. Ας πρόσεχε. Και ας μείνει ηθική νικήτρια.

1 Like

Συμφωνω σε ολα με το συγγαυρο Vic…

1 Like

το πεναλτυ του σουαρεζ ειναι για να γελαει ο κοσμος, φανταστειτε να το εδινε στον ολυμπιακο τι θα γινοταν, μονο αυτο. χαχαχα. οκ πιο πολυ χτες φταιει η απαραδεκτη παρι.λιγο νευρο δεν εβλεπες, μετα το 4-1 δεν ξερεις τι περιμενε, να ληξει εκει το ματς ή την κηδεια της. φυσικα και θα εσπρωχναν την μπαρτσελονα, και ειναι ξεκαθαρα αλλοιωση οτι εγινε, αλλα βαζεις το χερι σου. δεν εκανε τπτ απο κει και υστερα. παντως πιο πριν μια χαρα το ειχε βαλει το 2ο γκολακι και ολα ειχαν αλλη τροπη, αλλα ετσι ειναι δυστυχως.

1 Like