Champions League 2017-18

εδω συμφωνω μαζι σου
Μεσσι με διαφορα ο καλυτερος ολων των εποχων, οπως και ο Λεμπρον

ναι αυτος ο (πρωην) φασιστας ειναι πολυ μικρος ανθρωπος για πολλους λογους

Πως κρίνεις ότι είναι πιο ολοκληρωμένος? Διάβασε το λινκ και θα δεις ότι με βάση τη στατιστική παικτικα είναι ο καλύτερος σχεδόν στα πάντα που έχουν να κάνουν με το ποδόσφαιρο. Δε μίλησε κανείς για το ποιος σου αρέσει περισσοτερο αλλά για το ποιος είναι καλύτερος.
Αν μπορείς να μου τεκμηριωσεις γιατι ο Κριστιανο πχ είναι καλύτερος ποδοσφαιριστης τότε να συζητήσουμε πάνω σε αυτό. Αλλά όχι με αοριστιες “είναι πιο ολοκληρωμένος και καλύτερος σε πιο πολλούς τομείς”.

1 Like
  1. Ο Μεσσι εχει 4 κατακτησεις Champions League (που θα μπορουσε να θεωρηθει το αντιστοιχο του ΝΒΑ) και μαζι με αυτα μπορουμε να προσθεσουμε 9 πρωταθληματα Ισπανιας μαζι με αυτο που θα παρει σε κανα μηνα, και καμποσα κυπελλα, σουπερ καπ, ευρωπαικα σουπερ καπ κτλ. Το να τον λες ατιτλο δειχνει απυθμενο κομπλεξ.

  2. Το ποδοσφαιρο δεν ειναι σαν το μπασκετ. Αν ηθελες να δουμε με τον ιδιο τροπο ποσους τιτλους θα ειχε κατακτησει ο Μεσσι κανοντας την συγκριση με το ΝΒΑ οπως λες, τοτε θα επρεπε να βαλεις τον Μεσσι να παιζει 82 παιχνιδια με την Αργεντινη καθε χρονο, και μετα σε καθε γυρο playoffs να παιζει εως 7 παιχνιδια απεναντι σε καθε ομαδα, μεχρι να φτασει τις 4 νικες. Με αυτον τον τροπο, παιζει και να επαιρνε με την Αργεντινη καθε χρονο το παγκοσμιο κυπελλο ή εστω να ειχε μαζεψει 5-6 ως τωρα. Η ομορφια του ποδοσφαιρου ειναι πως σε 90 λεπτα γινονται ολα, και γι αυτο καταληγει μια στο τοσο να παρει το Champions League καποια Πορτο ή να παει στον τελικο μια Βαλενθια ή μια Μπορουσια Ντορτμουντ, ή να παρει το Euro μια Ελλαδα ή ακομα χειροτερα μια Πορτογαλια.

  3. Αφου ο Μεσσι ειχε ενα κακο ματς πριν 3 μερες, ε ναι, λογικα πρεπει να ειναι χειροτερος του Ροναλντο. Καταπληκτικη λογικη. Btw, ο Βαλβερδε ειναι σχεδον αποκλειστικα υπευθυνος για τον αποκλεισμο απο τη Ρομα, οσο καλο προπονητη και να τον θεωρω.

Απο που ακριβως προκυπτει αυτο? Ο Μεσσι σκοραρει περισσοτερο ανα αγωνα, περισσοτερο ανα τελικες προσπαθειες, δινει περιπου μιαμιση φορα οσες ασιστς οσες δινει ο Ροναλντο, εχει περιπου διπλασιες πετυχημενες τριπλες ανα αγωνα, ειναι περιπου 2 φορες πιο αποτελεσματικος πασερ, περιπου 5 φορες πιο αποτελεσματικος σε through πασες, 2 φορες πιο αποτελεσματικος σε εκτελεσεις φαουλ, παραδοξως (ή μηπως οχι και τοσο παραδοξως?) ειναι πιο αποτελεσματικος ΚΑΙ στα σουτ εκτος περιοχης, και ειναι ακομα και στην αμυνα καλυτερος.

Αν θελεις μπορεις να ισχυριστεις οτι ο Κριστιανο ειναι καλυτερος κεφαλοσφαιριστης (μακραν) και πως τα τελευταια 3-4 χρονια εχει εξελιχθει σε εναν εξαιρετικο (παγκοσμιας κλασης βασικα) σεντερ φορ περιοχης (περιπτερακι), αλλα το να λες πως ειναι πιο ολοκληρωμενος, ειναι απλα κατι αναληθες. Δεν ξαναβαζω το λινκ γιατι εχει ηδη μπει πιο πανω.

4 Likes

Ανάλογους τίτλους σε συλλογικό επίπεδο έχει και ο Ρονάλντο. Κόμπλεξ και μάλιστα μεγάλο έχουν οι οπαδοί του Μέσι. Αυτοί είναι κατά βάση οι κομπλεξικοί. Αυτοί είναι που κάθονται και μιλάνε για Πενάλντο. Στα αθλητικά σάιτς, στα facebook κτλ, τον κομπλεξικό χαρακτηρισμό “Πενάλντο” τον έχουν κάνει ψωμοτύρι. Λες και ο αγαπημένος σου ποδοσφαιριστής αναδεικνύεται με το να μειώνεις έναν άλλο ποδοσφαιριστή.

Επίσης αυτό που γράφεις “να παρει το Euro μια Ελλαδα ή ακομα χειροτερα μια Πορτογαλια” δείχνει προσπάθεια να μειώσεις τον τίτλο που κατέκτησε ο Ρονάλντο με την εθνική του ομάδα. Ακριβώς επειδή ο Μέσι δεν έχει τίτλο με την δικιά του εθνική. Και μου συγκρίνεις την Ελλάδα με την Πορτογαλία και μάλιστα την Πορτογαλία την βγάζεις χειρότερη (!!)

Ας δούμε λίγο τι έχει κάνει η Πορτογαλία στα Euro. Το 2000 για μόλις 3 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης, έχασε την πρόκριση στον τελικό από τη Γαλλία του Ζιντάν. Εξαιτίας εκείνου του πέναλτι που βρήκε η μπάλα στο χέρι του Ξαβιέ. Το 2004 πήγε στον τελικό και το 2012 έφτασε στην 3η θέση. Και πριν δύο χρόνια κατέκτησε το Euro απέναντι στη Γαλλία του Γκριεζμάν (1η θέση).

Τι σχέση έχει λοιπόν η σταθερή και συνεπής ομάδα της Πορτογαλίας με την ομάδα - φωτοβολίδα της Ελλάδας? Που πήρε ένα Euro το 2004 και από κει και πέρα το απόλυτο μηδέν. Πώς είναι δυνατόν η Πορτογαλία να είναι χειρότερη? Θυμήθηκα τώρα και μια άλλη ομάδα - φωτοβολίδα τη Δανία. Πήραν ένα Euro το 1992 και από κει και ύστερα απολύτως τίποτα.

2 Likes

Μονο και μονο που χωριζεις τον κοσμο σε “οπαδους του Μεσσι” και “οπαδους του Ροναλντο” με κανει σχετικα ανημπορο να βρεθω στο ιδιο μηκος κυματος. Προσωπικα δε με ενδιαφερει τι σχολια κανουν για τον Ροναλντο διαφοροι τυχαιοι Συριοι, Μαροκινοι, Ιαπωνες, Μεξικανοι και Σουηδοι σε ενα τυχαιο βιντεο στο youtube.

Ο Ροναλντο ειναι ενας παγκοσμιας κλασης ποδοσφαιριστης, και εχει αποδειξει την αξια του και με τις εμφανισεις του, και με τους τιτλους του. Ειναι ενας πολυ μικροπρεπης χαρακτηρας στο γηπεδο (εκτος γηπεδου ειναι ωραιος τυπος) και αυτο το εχει επισης αποδειξει πολλες φορες, με πιο προσφατη αυτη με τον πανηγυρισμο του την Τεταρτη. Οσον αφορα το “Πεναλντο” παντως, δεν τον τιμαει που σε καθε ματς βουταει 3-4 φορες μεσα στην περιοχη φτανοντας Στελιο Γιαννακοπουλο ΑΝΕΤΑ σε θεατρικες επιδοσεις. Εντωμεταξυ μιλανε ολοι για το πεναλτυ της Τεταρτης (που δεν ηταν) και κανενας δε μιλαει για τις περιπου 4 κιτρινες καρτες που επρεπε να εχει φαει ο Ροναλντο για θεατρο. Παντως μετα το προηγουμενο σου ποστ, ειναι λιγακι προκλητικο το “Λες και ο αγαπημένος σου ποδοσφαιριστής αναδεικνύεται με το να μειώνεις έναν άλλο ποδοσφαιριστή.”

Εγω προσωπικα δεν εχω καμια επιθυμια να μειωσω τον Ροναλντο, τον θεωρουσα μεχρι πριν 2-3 χρονια εναν απο τους 10 καλυτερους ολων των εποχων, ενω τωρα εχει ανεβει στην υποληψη μου αγωνιστικα και μπορω να κανω μια κουβεντα για το αν ανηκει στους τοπ 5 ολων των εποχων. Δεν ειναι λιγο οταν σκεφτεις οτι εχουν υπαρξει παικτες οπως ο Μαραντονα, ο Ζινταν, ο Μεσσι, ο Πελε κι ο Κροιφ *(τυχαια σειρα) !!!

Δεν ανεφερα τον Ροναλντο σκοπιμα, γιατι ο Ροναλντο ηταν μια οαση στην Πορτογαλια του 2016 (και παλι οχι πολυ προσφορη οαση, πολυ μετριος για τα δεδομενα του, ηταν απλα ενας καλος παικτης για την ομαδα του, με μολις ενα γκολ σε σημαντικο αγωνα). Η Πορτογαλια του 1996-2010 αποτελει μια απο τις καλυτερες ομαδες που εχω δει σε εθνικο επιπεδο, ξεκινωντας απο τη χρυση γενια των Φιγκο, Νουνιο Γκομεζ κτλ, και φτανοντας μεχρι πριν λιγα χρονια την ομαδα των Ντεκο, Κριστιανο κτλ.

Η ομαδα του 2016 ομως ειναι για μενα η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ομαδα που εχει παρει ποτε διεθνη τιτλο στο ποδοσφαιρο, ειτε μιλαμε για Euro ειτε για Μουντιαλ. Ναι, χειροτερη κι απο την Ελλαδα του 2004.

Μιλαμε για ομαδα που περασε τον ομιλο με ΤΡΕΙΣ ισοπαλιες, τον γυρο των 16 με γκολ στην παραταση (1-0) απεναντι στην Κροατια μετα απο κατενατσιο που δεν εχω ξαναδει ποτε σε τετοιο επιπεδο, τα προημιτελικα στα πεναλτι απεναντι στην Πολωνια στο ενα απο τα δυο ματς που επαιξε μπαλα η Πορτογαλια, στα ημιτελικα με 2-0 απεναντι στην Ουαλια στο δευτερο ματς που επαιξε μπαλα, και στον τελικο επισης με κατενατσιο και γκολ απο το πουθενα επισης στην παραταση για το 1-0, απεναντι σε μια Γαλλια που ηταν 5 φορες καλυτερη ομαδα. Συγγνωμη που δε μου αρεσε αυτη η μπαλα ε!!

3 Likes

Να πούμε επίσης ότι έχει πάρει χρυσό στους Ολυμπιακους του 2008 ο Μεσσι

1 Like

Κακος χαρακτηρας, κομπλεξικος, ψωνιο, μαζι σου. Το οτι κακως πανηγυρισε το πεναλτυ που εστειλε την ομαδα του στο 95’ στους 4 σορυ δεν συμφωνω. Κατ’αρχην ακομα και να μην ηταν πεναλτυ (κλινω προς το οχι αλλα δεν ειναι 100% η φαση) οι παικτες δεν το ξερουνε. Οποιοσδηποτε παικτης στην θεση τοσο εντονα θα πανηγυρισε, μηπως ο Μεσσι δεν πανηγυριζε περσυ την προκριση υπερ της Παρι και το πεναλτυ του Νειμαρ?

Για τα υπολοιπα περι πιο ολοκληρωμενου δεν εχω χρονο για μεγαλη κουβεντα, θεωρω οτι ενω ο Μεσσι ειναι καλυτερος στην τεχνικη και την δημιουργικοτητα (στο σκοραρισμα ειναι πανω-κατω τα ιδια), τα αθλητικα προσοντα του Ροναλντο στα δικα μου ματια τον κανουν πιο ολοκληρωμενο πακετο, γι’αυτο και μπορει να παιξει σε ολες τις θεσεις της επιθεσης. Επισης εχει καλυτερο μακρινο σουτ, δεν με νοιαζει τι λενε οι στατιστικες ματια εχω και βλεπω. Γνωμη μου, μπορει να ειμαι και λαθος.

Κατα τα αλλα απο την στιγμη που δεν προσπαθεις να τον μειωσεις αλλα μιλας για τοπ 5 εγω μαζι σου, τα υπολοιπα (ποιος σου αρεσει πιο πολυ) ειναι θεμα γουστου.

2 Likes

Σε καμία περίπτωση δεν έχει καλύτερο μακρινό σουτ,ούτε φυσικά καλύτερη εκτέλεση φάουλ.
Για τον Μέσι είναι πιο εύκολο ένα φάουλ πάρα ένα πέναλτυ

Σουτ ειπα οχι φαουλ, φαουλ σαφως εχει καλυτερο ο Μασσι.

Να πουμε καλυτερο τεχνικα σουτ ο Μεσσι, πιο δυνατο μακρινο ο Ροναλντο να το κλεισουμε?

1 Like

Καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών έχει να κάνει με τα ποδοσφαιρικά κριτήρια.
** Μεγάλος αστερίσκος και μεγάλη υπόθεση, ότι πάντα κοιτάμε τα πιο επιθετικογενή στοιχεία του ποδοσφαίρου, και όχι τα αμυντικογενή, γιαυτό και δε βάζουμε τέτοιου είδους παίκτες. Πολύ άδικη σύγκριση, καθώς ο επιθετικός αρκεί να βάλει ένα γκολ σ’ένα παιχνίδι, ενώ ο αμυντικός πρέπει να μη φάει κανένα γκολ. Άρα πχ ο επιθετικός σε ένα παιχνίδι αν κάνει χατ τρικ σε 23 προσπάθειες έχει 3/23 αλλα είναι παιχταράς, ενώ ο αμυντικός με 20/23 είναι για β’ τοπικό**

Στα ποδοσφαιρικά κριτήρια απ’ότι βλέπω συμφωνείς πως ο Μέσσι είναι καλύτερος. Το αν είναι καλύτερος αθλητής δεν έχει να κάνει με την ποδοσφαιρική ποιότητα, νομίζω είναι πολύ απλό στο να το ατιληφθεί ο καθένας. Ίσα ίσα το πιο ολοκληρωμένος ποδοσφαιριστής είναι ένα σύνολο που περιλαμβάνει την ποδοσφαιρική ποιότητα και την αθλητική ( αν υποθέσουμε πως έχει μόνο αυτές τις δύο παραμέτρους ). Άρα πως ο Κριστιάνο είναι πιο ολοκληρωμένος ποδοσφαιριστής αφού δεν είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής? Κανείς δε λέει ότι ο Μέσσι είναι πιο ολοκληρωμένος, λέει ότι ο Μέσσι είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής που έχει υπάρξει γιατί σε ό,τι έχει να κάνει με τα ποδοσφαιρικά κριτήρια είναι σχεδόν καλύτερος στα πάντα.So simple.

Στα δικά σου μάτια που λες, και ακόμη και με το “δε με νοιάζει τι λένε οι στατιστικές μάτια έχω και βλέπω”, θα συμφωνούσα και θα προσπαθούσα να κάνω κουβέντα μαζί σου για το γιατί σ’αρέσει ο Κριστιάνο παραπάνω, γιατί θεωρείς τον Κριστιάνο πιο ολοκληρωμένο κατά τη γνώμη σου κλπ.

Μετά όμως από αυτό:

αλλάζει όλο το θέμα. Πως γίνεται να είσαι αντικειμενικός από τη στιγμή που λες πως αφού τον βάζει ψηλά τότε από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου? Αν εγώ τον βάζω στη θέση 37, θα είχα διαφορετική αντιμετώπιση μόνο και μόνο γι’αυτό? Δεν ανέφερες κανέναν αντικειμενικό λόγο που ο Κριστιάνο είναι πιο ολοκληρωμένος/καλύτερος ή ό,τι άλλο, παρά μόνο που αυτό νομίζεις εσύ με τα δικά σου μάτια, αλλά αν μπει ψηλά τότε όλα γκουντ. Τώρα δεν είναι η ώρα να αναφέρεις τα 50000 γκολ που έχει βάλει, τη στατιστική σαν ένα κοινό πλαίσιο σύγκρισης για όλους, εσύ την απέρριψες με το “στα δικά μου μάτια”.

Άρα κατέληξε σε ποιο θέμα θέλεις να εστιάσουμε, στο αντικειμενικό ( όσο αντικειμενικό μπορεί να είναι, όπως το παράδειγμα με τους αμυντικούς ανέφερα παραπάνω ) ή στο υποκειμενικό?

Αν θες αντικειμενικό βρες εσύ μόνος σου ένα πλαίσιο σύγκρισης ( 10-15-20 κατηγορίες που κατά τη γνώμη σου εκφράζουν το ποιος είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής εβερ ), αν δε σ’αρέσει το λινκ που έχει ανέβει και να συγκρίνουμε. Είμαι σίγουρος πως ο Μέσσι θα είναι 1ος σχεδόν σε όλα ή εστω στο τοπ 3. ό,τι κι αν βάλεις.

Αν θες υποκειμενικό τότε αλλάζει και πάμε να μιλήσουμε για μπαλίτσα. Να πω τη γνώμη μου σε αυτό, ο Κριστιάνο είναι παιχταράς, μ’αρέσει πάρα πολύ να τον βλέπω και ξέρει όλη την μπάλα που ξέρει η Ρεάλ μαζί ( ναι βάζω και το Μόντριτς ). Οι κινήσεις του είναι σεμιναριακές και πιστεύω πως αν η Ρεάλ έπαιζε πιο ορθολογικά και δεν τον ψάχνανε συνέχεια, θα είχε και πιο πολλά γκολ και πιο καλά στατιστικά (γκολ/προσπάθεια πχ). Αλλά αυτό δεν τον κάνει τον καλύτερο ποδοσφαιριστή, είναι η γνώμη μου για τον παίκτη

2 Likes

5 posts were merged into an existing topic: Νβα

το μπασκετ δεν ειναι δωρο απο τα θεια :wink:

Που πας βρε Roma…

Διαστημικη μπαλα απο τη λιβερπουλ,κριμα που τα σκατωσε στο τελος

Το πρώτο που έφαγε ήταν φόλα, το δεύτερο άτυχο. Πράγματι έπαιξε διαστημική μπάλλα πάντως. Τι είναι αυτός ο Σαλάχ ο άτιμος ρε…

1 Like

o Λόβρεν τί βύζμα έχει και παίζει σε αυτή την ομάδα -και γενικότερα σε τέτοιο επίπεδο-, αυτό θα ήθελα να ξέρω

κατά τα άλλα αυτό είναι, για εμένα τουλάχιστον, ποδόσφαιρο.-
αδιανόητη Λίβερπουλ

2 Likes

Ο Λοβρεν και το τερμα ειναι πλεον οι αδυναμιες της εντεκαδας. Θα τα κανονισει ο Κλοπ πιστευω.

Ναι ρε, αυτο ειναι ποδοσφαιρο. Χαρμα οφθαλμων η Λιβερπουλ…

2 Likes

Μη λετε μαλακιες μωρε, εμεις θελουμε να βλεπουμε τικι τακα και γκολ με σουτ πανω στη γραμμη

Χρυση μπαλα στο σαλαχ απο τωρα

1 Like

Μια χαρά ωραιότατο είναι το τίκι τάκα όταν γίνεται όμορφα.

2 Likes