Champions League 2017-18

Πόσο IQ θέλει για να καταλάβεις ποιός έκρινε το μάτς? Αναρωτήσου λίγο μήπως δεν το έχεις πρώτα, αφού τελικά αναρωτηθείς και κρίνεις ότι έχεις το απαραίτητο IQ ξαναπάμε: Το μάτς σταματάει τη στιγμή που ο ράμος βγάζει με εσκεμμένο τραυματισμό από τον αγώνα τον ισχυρότερο στυλοβάτη της Liverpool, πες μας πώς είδες τον αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή, το μετά άστο. Δεν αμφισβητεί κανείς τον πάγκο και την αξία της ρεάλ ΑΛΛΑ σε 90 λεπτά παίρνεις τελικό παίζοντας μπάλα, δεν τον παίρνεις με τις μετοχές. Mήπως είσαι και εσύ γαύρος? Να ξέρω να σταματήσω να μιλάω με λογική.

Απλά ΔΑΚΡΥΣΑ με “grrrr” ενδιάμεσα στα 2 εντιτς ρε <3

Να θέλεις να γράψεις δυο-τρεις γραμμές και να κλείνεις browser με όσα διαβάζεις. Κρίμα. Θάνατος στον Ράμος, θάνατος στον Κάριους, όλα καλά, λύθηκαν τα προβλήματα και μιλήσαμε για μπάλα.

Πρέπει να είναι καμιά 100αριά ποστ απο το χθεσινό ματς και δεν πρέπει να έχουν γράψει πάνω από πέντε-έξι κείμενα για το ματς.

Φιλιά, τα λέμε στο επόμενο νήμα ΤΣ Λ 2018-19… Ή ίσως όχι.

Εσύ τι iq έχεις για να κάταλαβεις ότι άμα θες να λέγεσαι μεγάλη ομάδα δεν πρέπει να στηρίζεσαι σε ένα παίχτη απλά πράγματα. Για αυτό και η διαφορά Ρεαλ και Μπαρτσελονα με άλλες ομάδες. Πόνεσε που πήρε η Ρεαλ το 13ο περαστικά.

Ναι είναι διαφορετικό να χάνεις ένα παίχτη στη διάρκεια του ματς. Αυτό όμως συμβαίνει κατά κόρον στο ποδόσφαιρο. Αλλαγή πλάνων του προπονητή επειδή τραυματίστηκε ένας σημαντικός παίχτης στη διάρκεια του αγώνα έχει συμβεί εκατοντάδες φορές στο ποδόσφαιρο. Μην πας μακριά. Δες τον τελικό του Europa League πριν λίγες μέρες. Τραυματίστηκε ο Παγιέ στο 30’ που είναι ο ηγέτης της Μαρσέιγ. Αυτό τι σημαίνει, ότι αδίκως το πήρε η Ατλέτικο? Μην τρελαθούμε τώρα. Και η ατυχία είναι μέρος το παιχνιδιού. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο.

5 υπερδίκαια Champions League η Μπαρτσελόνα? Γελάει ο κόσμος! :joy:

Θυμήσου μόνο το πέτσινο Champions League που κατέκτησε η Μπαρτσελόνα το 2009. Δεν θα έπρεπε καν να βρίσκεται στον τελικό επειδή στον ημιτελικό με την Τσέλσι έγινε το χειρουργείο του αιώνα. Απροκάλυπτη σφαγή. Πραγματική σφαγή της Τσέλσι και όχι αυτά που λες εσύ ότι η Ρεάλ έπαιξε χτες τελικό επειδή δήθεν αδικήθηκε η Μπάγερν στον προηγούμενο γύρο.

Μέχρι και ο ανεκδιήγητος Νορβηγός ρέφερι εκείνου του αγώνα παραδέχτηκε χρόνια αργότερα τη σφαγή. Εδώ θα τα βλέπετε:

Επίσης θες να πάμε στο περσινό ματς Μπαρτσελόνα - Παρί 6-1 ??

Ένα πέναλτι- μαρς που αρνείται να δώσει στους Γάλλους κι ένα που επίσης δινόταν, φωνές για γκολ οφσάιντ της Μπάρτσα, μια χαρισμένη κόκκινη και το κερασάκι στην τούρτα, 2 πέναλτι- δώρο στους «Μπλαουγκράνα», εκ των οποίων το ένα (αυτό του Σουάρες) είναι για να διδάσκεται σε σεμινάρια υποκριτικής.

Και όμως έβγαιναν οι οπαδοί της Μπαρτσελόνα και πανηγύριζαν την κάλπικη πρόκριση και μιλούσαν για την ανατροπή του αιώνα! Αντί να σκύψουν το κεφάλι από ντροπή.

Δεν σας λένε τυχαία ΟΥΕΦΑΛΟΝΑ.

Η ουσία είναι ότι μόνο στο μυαλό σας υπήρξε προμελετημένη απόφαση του Ράμος να τραυματίσει τον αντίπαλό του με χειρουργικό τρόπο ώστε αυτός να μην μπορεί να συνεχίσει το ματς. Πρώτος ο Σαλάχ του κρατάει το χέρι πάνω στη διεκδίκηση και στη συνέχεια έγινε αυτό που έγινε. Ο τραυματισμός του Σαλάχ προέκυψε στα πλαίσια του αντιαθλητικού παιχνιδιού που ενίοτε παίζει ο Ράμος. Τόσο απλό. Δεν υπάρχει καμία σκοτεινή συνωμοσία. Κάνετε λες και βλέπετε πρώτη φορά παίχτη να τραυματίζεται στη διάρκεια του ματς ή βλέπετε πρώτη φορά στο ποδόσφαιρο αντιαθλητικά μαρκαρίσματα.

Να πω κιόλας εδώ ότι επειδή μέχρι το 30’ πατούσε μια χαρά η Λίβερπουλ στον αγωνιστικό χώρο, δεν σημαίνει ότι μέχρι το '90 θα έπαιζε συνέχεια έτσι. Είτε με το Σαλάχ μέσα είτε χωρίς το Σαλάχ. Είδαμε πώς τους ξεκόλιασε η Ρόμα στο Ολύμπικο και με το Σαλάχ μέσα.

1 Like

Είσαι στον κόσμο σου αγόρι μου, τι να σου απαντήσουμε, τσάμπα θα πατάμε τα πλήκτρα. Συμπλήρωσε εκεί πέρα τα κουτάκια σου και ξεφορτώσου μας.

1 Like

Σε αυτά τα πλαίσια θα έπρεπε να πάρει μπούλο για τα αποδυτήρια στο 49’ με το σκορ στο 0-0, τόσο απλό.

2 Likes

Όσο για τον Καριους τον λυπήθηκα αλλά τέτοια λάθη δεν συγχωρουνται

Το σχόλιο σου για τον pantelis79 γιατί το έσβησες; Μία χαρά του το είπες, σαν την τσαπού πετάγεται. Και επειδή δεν έχει επιχειρήματα, μόνο να προσβάλει ξέρει.

2 Likes

Δεν διαφωνούμε για το ποιά είναι μεγάλη ομάδα, αλλά πώς μια μεγάλη ομάδα νίκησε μια μικρότερη χωρίς να παίξει μπάλα (δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούς αυτό ε?). Δεν έχασε παίκτη λόγω παράγοντα τύχης αλλά λόγω “δολιοφθοράς”, αυτό εξετάζουμε και γιαυτό τρελαίνομαι και ασχολούμαι με τον πουτάνας γιό αντί να λέμε τι μπαλάρα είδαμε και τι γκολάρα έβαλε ο μπεήλ και πόσο δύσκολα σούτ έπιασαν οι δύο τερματοφύλακες.

Εσύ είσαι τέρμα γαύρος, αλλιώς δεν εξηγούνται αυτά που λές, εκτός πραγματικότητας αλλά χαρούμενος και ευχαριστημένος με τη ζωούλα σου. Ξύπνα, άσε τους εγωισμούς παραπέρα και δές την αλήθεια, αλλιώς ξαναβάλε το hdmi στο κεφάλι σου και συνέχισε να βλέπεις ταινίες με αίσιο τέλος.

1 Like

Κλ αυτό δεν είναι κάτι νέο :stuck_out_tongue:

Και επειδή είναι γαυρος τι σχέση έχει αυτό γιατί κολλάς σε ταμπέλες και πολύ σημασία δίνουμε στο Ραμος. Στην Αγγλία συνέχεια γίνονται τέτοια

Γαμιέστε όλοι ρε.

Ένας γαύρος.

ΥΓ: Με στενοχώρησε ο Τζαξ Τέλλερ :frowning: Το παιδί έπαθε κοκομπλόκο. Τώρα οι Ρεαλ οπαδάρες από την μία μιλάνε για την κακιά την ώρα, από την άλλη αν έπαιρνα τσου λου επειδή ο τερματοφύλαξ ρούφηξε τα αρούφηχτα δεν θα το έκανα και τόσο σημαία. Καλά, ο Ρονάλντο είναι εκτός τόπου και χρόνου, δεν σημαίνει ότι και οι οπαδοί οφείλουν να ακολουθούν.

Λιβερπουλάρα σε αγαπάμε.

2 Likes

Για να ακούσεις επιχειρήματα, πρέπει να είσαι σε θέση να τα επεξεργαστείς. Δεν είσαι. Αφού τα θέλεις όμως, πάμε, για μία ακόμη φορά.

Δε μίλησε κάποιος για αγωνιστική αδικία, δεν ξέρω αν το έβγαλες από το μυαλό σου. Μιλήσαμε για τον καριόλη Ράμος, του οποίου το βρώμικο παιχνίδι έβγαλε εκτός αγώνα τον καλύτερο και κομβικότερο παίχτη του αντιπάλου. Ούτε στα καλύτερά του όνειρα δε φανταζόταν ότι θα κατάφερνε τέτοιο πλήγμα στον Σαλάχ. Ο Παγιέτ τραυματίστηκε μόνος του νομίζω, όπως και ο Καρβαχάλ χτες. Τον Σαλάχ τον τραυμάτισε ο πουστροΡάμος. Τι να κάνουμε τώρα, έτσι έγινε.

Εσύ μάτια δεν έχεις μάλλον, είσαι γκαβός. Έχουμε πει 500 φορές γι’ αυτόν τον μύθο. Συνολικά ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΣ οι διαιτητές τα έκαναν μαντάρα, μην ευνοώντας ουσιαστικά καμία ομάδα. Στον επαναληπτικό στον οποίο αναφέρεσαι, γιατί το πρώτο ματς δε σε συμφέρει να το θυμάσαι, οι παίχτες της Τσέλσι έπεφταν σαν τα τσουβάλια για να πάρουν πέναλτυ. Πράγματι υπήρξαν παραβάσεις που δε δόθηκαν, 1-2 νομίζω και όχι 4 που ζητάνει αυτοί, όμως η Μπαρτσελόνα είχε μείνει με 10 παίχτες σε φάση που στον παίχτη της έκαναν φάουλ κιόλας. Επίσης, στο λινκ που έβαλες ο διαιτητής δε λέει τίποτα. Τράβα δες μόνος σου τις φάσεις μετά από 9 χρόνια και ξαναέλα. Χωρίς ΚΑΝ να είμαι Μπαρτσελόνα, αυτή η οβίδα που είχε καρφώσει ο Ινιέστα στο τέλος ήταν από τα πιο ωραία πράγματα που έχουν συμβεί στο ΤσΛ.

Όχι, δε θέλει. Μίλησε για τα CL που κατέκτησε η Μπαρτσελόνα. Τότε με τη μουφορεμοντάτα δεν το κατέκτησε, ευτυχώς. Ξέρουμε όλοι ότι προκρίθηκε άδικα με την Παρί. Όπως η Ρεάλ φέτος (και πέρσι) με Μπάγερν και (μόνο φέτος) με Γιουβέντους.

Τι λες ρε, σοβαρά; Παίζει ενίοτε αντιαθλητικό παιχνίδι; Κάποιος πρέπει να κόψει τη μπάλα στον Ράμος. Τόσο απλό. Εχτές κατέστρεψε τον τελικό. Μόνο τα κλωτσίδια που έχει ρίξει στον Μέσι να δει κανείς, φτάνει. 41 κόκκινες κάρτες στη βρωμοκαριέρα του και παίζει και στη Ρεάλ. Αν έπαιζε σε καμιά άλλη ομάδα, το νούμερο θα ήταν τριψήφιο.

Αλλά βρίσκει και κάνει, οπότε όλα ΟΚ.

2 Likes

Τι σημαία, ούτε καν πανηγύριζαν αυτοί.

Η γυναίκα με τις περισσότερες αναφορές τις τελευταίες 22 ώρες

:grin:

1 Like

Δεύτερη ποια είναι; Η γυναίκα του;

μλκ πήγαινα να κάνω εντιτ και να πω στην αριστερή αναφέρομαι, τη μαμά :joy:

1 Like

Δεύτερη σε αναφορές εννοώ ρε :joy:!

1 Like

Τα υπολοιπα που γραφεις ειναι παραληρημα εφαμιλλο του Τακη Τσουκαλα, και ετσι δε θα απαντησω, αλλα θα σταθω σε αυτο. Μου προκαλει εμετο το “εσεις” και το “εμεις” οταν μιλαμε για αθληματα. Δεν εχω μετοχες της Μπαρτσελονα, ουτε παιζω μπαλα σε αυτην, κι ετσι εμενα προσωπικα δε με λενε τιποτα. Ειναι μια ομαδα την οποια συμπαθω διαχρονικα γιατι εχει παιξει ποδοσφαιρο που μου αρεσει, και επειδη σε αυτην παιζει ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που εχω δει ποτε στη ζωη μου, με τεραστια διαφορα απο τον δευτερο. Δεν ειμαι ομως οπαδος της, και οταν την ευνοει η διαιτησια ή αν παιζει καποιος παικτης της βρωμικα (Σουαρεζ) τοτε θα το δω και θα το πω.

Στους δυο αγωνες με την Τσελσι το 2009 δεν ευνοηθηκε συνολικα καμια ομαδα. Η Μπαρτσελονα εφαγε αδικη κοκκινη στον δευτερο αγωνα και δεν της δοθηκε ενα πεναλτι, ενω στην Τσελσι δεν δοθηκαν δυο πεναλτι. Στον πρωτο αγωνα βεβαια ειχε ευνοηθει περισσοτερο η Τσελσι. Περυσι εννοειται πως ευνοηθηκε η Μπαρτσελονα στο 6-1 με την Παρι Σεν Ζερμεν (και μαλιστα πολυ), μονο που το πληρωσε, αφου τελικα αποκλειστηκε στον επομενο γυρο.

Ειναι τουλαχιστον αστειο να μιλας για ΟΥΕΦΑΛΟΝΑ, οταν η πουτανα της Ευρωπης που εχει το ονομα Ρεαλ Μαδριτης, εχει κατακτησει 4 τιτλους σε 5 χρονια, εκ των οποιων οι 3 ειναι με οφθαλμοφανεστατες βρωμιες σε παραπανω απο εναν γυρους καθε χρονια. Η Μπαγερν Μοναχου μονο, εχει αδικηθει απεναντι στην Ρεαλ σε περιπου 77 αγωνες. Αν τα ειχε κανει πλακακια με την Ουεφα η Μπαρτσελονα, τοτε μαλλον δεν πρεπει να εχει κανει και πολυ καλη συμφωνια, αφου εχει αποκλειστει μεχρι και με αδικια εις βαρος της (Ιντερ 2010). Γενικα πιο σαθρο επιχειρημα δε μπορεις ουτε σε ταινια επιστημονικης φαντασιας να ανακαλυψεις.

Εγω προσωπικα βλεπω πως τα τελευταια 6-7 χρονια οι καλυτερες ομαδες σε σταθερη αποδοση και επιπεδο ειναι οι Juventus, Bayern, Atletico, Real και Barcelona. Το πιο ιδανικο για μενα και αυτο που θα με εκανε φιλαθλο του αθληματος, θα ηταν απο το 2014 εως σημερα να εχει κατακτησει εναν τιτλο καθε μια απο αυτες τις ομαδες. Ομως η καριολα της Ευρωπης εχει παει σε 5 τελικους αξιζοντας μονο τον 1 τελικο απο αυτους, και εχει κανει τον ανταγωνισμο αθεμιτο και εξωαγωνιστικα, και ενδοαγωνιστικα, αφου εχει παει και εχει αγορασει ενα ροστερ που κοστιζει οσο ολοκληρες λιγκες αλλων χωρων. Αυτο το τελευταιο πες οκ δικαιωμα της, αλλα οχι και να γαμαει καθε αλλη ομαδα με το συστημα.

Οσον αφορα τα αγωνιστικα, το γκολ του Bale ειναι ισως το καλυτερο γκολ που εχει μπει σε τελικο Champions League, και μπηκε και σε παρα πολυ κρισιμο σημειο. Η εκτελεση ειναι αψογη, και ο Bale γενικα μου ειναι παρα πολυ συμπαθης, τοσο που με στεναχωρει το οτι παιζει σε τοσο αηδιαστικη ομαδα. Δεν υπαρχει κατι αλλο να πουμε για τον αγωνα. Μονο γελοια λαθη τερματοφυλακα, τραυματισμοι και θεατρα απο τον σιχαμενο Ραμος, και ενα αδικο τροπαιο για μια ομαδα που αν διαλυοταν σημερα κιολας, θα εκανε πολυ μεγαλο καλο στο ποδοσφαιρο.

3 Likes