Chania Rock Festival 2017

καραδύσκολο, γιατι ειδικά οι “ryche” είναι πιο ακριβοι κι απο Guardian.

Είτε φέρουν αυτούς που λέγονται Queensryche (ιστορία για γέλια και για κλάματα, αλλά τέλος πάντων) είτε όχι, η περίπτωσή τους μου θυμίζει την περίπτωση Davids στον ολυμπιακό. Κάθε χρόνο ερχόταν.

Και ΖεΡομπέρτο! Τι μου θύμισες τώρα…

To αφήνω εδώ, μιας και αφορμή στάθηκε το φεστιβάλ στα Χανιά και η πλημμύρα συναισθημάτων.

Για όσους δεν το ξέρουν, την Παρασκευή οι Guardian θα παίξουν όλο το Imaginations from the Other Side και μπεστ οφ σετλιστ (τους εμπιστεύομαι τυφλά - ba dum ts - σε αυτό), διωράκι λέει.

Το κείμενο από κάτω είναι η φάση μου με τους Blind Guardian, ιστορίες και βλακειούλες τέτοιες. Αν κατέβει κανείς, μπορεί να πει ένα γεια :slight_smile:

3 Likes

Πολυ ωραιο αρθρο…
Καλα να περασεις στο λαιβ και εσυ και οσοι πατε απο το forum…
δεν εχω καμια αμφιβολια πως θα σας αφησουν με τα μυαλα στο χερι για ακομα μια φορα

2 Likes

Eτοιμαζω μπαγκαζια κ γω.Καλα να περασουμε

Γαμάτα θα είναι καλά να περάσετε μακάρι να πήγαινα κι εγώ lol

Πώς ήταν παιδιά?? Κανά report γενικά από το διήμερο έχουμε?

Σκοπεύω να γράψω εγώ ένα ριπόρτ σε 2 μέρη στα πρότυπα αυτού εδώ:

Πάντως, για να μην έχετε αγωνία (χαχα), BG 8.5-9/10, σχεδόν θεοί, Warlord 9.5-10/10 θεοί (Ζonder/Bynoe: χόλι φάκιν σιτ, -0.5 για την φωνή ή μάλλον την μίξη της φωνής), Μπάσταρδα του Κάμπελ: 8.5/10 πολύ διασκέδαση, Inner Wish πάρα πολύ καλοί, Σεπτικ Φλες καλοί αλλά εμένα δεν μου αρέσουν, παίξανε μόνο 5 κομμάτια, καλύτερα για μένα, μεγάλος ντράμερ πάντως, τα άλλα σχεδόν όλα τα έχασα εκτός από 5λεπτα μεταξύ κουβεντών και παρεών κλπ. Περάσαμε τέλεια και αυτή η εκδρομή θα μας μείνει αξέχαστη για πάντα.

2 Likes

Ακουσα απο φιλους που πηγαν οτι οι Blind Guardian ηταν εκπληκτικοι και με φοβερο ηχο. Και οτι γενικα σαν φεστιβαλ ηταν πολυ καλο με μονο παραπονο πως λογω αργοποριας των Sailing To Nowhere που ειχαν θεμα με το αεροπλανο το προγραμμα καθυστερησε και οι Septicflesh επαιξαν μονο μιση ωρα.

Έτσι…δώστε καμιά πληροφορία…Και υπάρχει και άλλη φάση στο Ηράκλειο στο τέλος του μήνα. Η Κρήτη έχει την τιμητική της…

Ναι, το σκηνικό με το αεροπλάνο ισχύει και είναι και εντελώς σουρεάλ και από αυτά που δεν ζηλεύω καθόλου μα καθόλου τους διοργανωτές. Φανταστείτε τώρα ότι έχουν μαζευτεί όλοι οι επιβάτες της πτήσης στην πύλη εξόδου και ξαφνικά ο πιλότος ανακοινώνει ότι δεν πετάει, αποχωρεί (χωρίς να εξηγήσει γιατί) και αφήνει τους πάντες μαλάκες και τους διοργανωτές στα πρόθυρα εγκεφαλικού μόλις έμαθαν τα καθέκαστα. Νομίζω δεν ήταν μόνο οι Ιταλοί σε αυτή την πτήση.

Εν πάση περιπτώσει, όλη η μέρα καθυστέρησε να ξεκινήσει λόγω αυτού και όλα τα συγκροτήματα νομίζω θυσίασαν κάποιο χρόνο. Στους Σέπτικ Φλες χτύπησε παραπάνω μιας και ήταν οι πρώτοι “μεγάλοι” της ημέρας, 5 κομμάτια είπαν αλλά βασικά να σαςπω την αμαρτία μου, καλύτερα που τα κόψανε από εκεί αντί για τους Blind Guardian (που στην τελική δεν είπαν το Majesty, κάτι κόψανε και αυτοί δηλαδή…), γιατί 11:20-11:30 αυστηρά έπρεπε να τελειώσει όλο το σκηνικό για να μην υπάρχουν παρατράγουδα από δήμο και αστυνομία, που όπως φαντάζεστε στηρίζουν με όλη τους την ψυχή το εγχείρημα (σάρκάζμ) και δεν το είχαν σε τίποτα να μας κάνουν διεθνώς ρεζίλι.

Επειδή πάντως το λογοτεχνικό μου πόνημα θα αργήσει λίγο μιας και στην δουλειά εδώ έχει ξεφύγει ο φόρτος, σας μεταφέρω αυτά που είπα σε έναν φίλο που με είχε ρωτήσει:

Σκοπεύω μετά από καιρό να γράψω φουλ ριπόρτ, οπότε θα τα μάθεις με λεπτομέρειες, πάντως σε γενικές γραμμές το φεστιβάλ ήταν τρομερά διασκεδαστικό (όλο το πακέτο εννοώ, μαζί με κόσμο, χαβαλέ, τοπίο, βολταράκι στα Χανιά κλπ) και από τις μπάντες οι BG δεν ήταν τέλειοι αλλά πάρα πολύ καλοί (ο Χάνσι τα μισά πράγματα πια δεν τα ουρλιάζει επικά και είναι κρίμα αλλά και απολύτως κατανοητό, δεν θα έβγαζε συναυλία διαφορετικά - και ο ντράμερ σίγουρα δεν είναι Τόμεν, κατά τα άλλα τζετ! Εγώ ούρλιαξα και έφτυσα τις χορδές μου όπως υποσχέθηκα!) Οι Warlord ήταν αναπάντεχα Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟΙ, η μπάντα είναι σε τρομερό λέβελ παιχτικά, το rhythm section του Zonder με τον Bynoe είναι επιπέδου Theater, Vai, τέτοιο πράμα, μόνο αυτοί να παίζανε εγώ θα τους χάζευα μέρες, από πάνω οι θείες μελωδίες έγραφαν θαυμάσια (πολύ καλός ήχος) και ο Λεπτός τα πήγε αρκετά καλά, ειδικά στα παλιά. Η φωνή του ήταν πολύ εκτεθειμένη όμως, πολύ μπροστά και πολύ ξερή στην μίξη, κάποιους τους ενόχλησε αυτό, εμένα όχι και όπως είπα στα παλιά ήταν όλοι ευτυχείς. Νομίζω τους κέρδισαν όλους από κάτω, καταπληκτικοί πραγματικά.

Septic Flesh δεν με πολυαφορούν, παίξανε όμως πολύ λίγο λόγω γενικής καθυστέρησης και να μην κοπεί χρόνος από Guardian. Phil Campbell εξαιρετική εμφάνιση και άκρως διασκεδαστική, τοπ 3, στα Motorhead έγινε ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ, Inner Wish πολύ ωραίοι σε όλα τα μέτωπα (τοπ4 ίσως). Τα λοιπά δεν τα πολυπρόσεξα, οι Sailing to Nowhere ήταν Ιταλοί γιουρβίζιον πάουερ, άκυροι μου φάνηκαν,κάποιοι γούσταραν, περί ορέξεως. έχασα τους θρασάδες Ιταλούς δυστυχώς (Eversin) και οι Έλληνες οι προγκάδες (SL Theory;:wink: ήταν πολύ καλοί αλλά σε ντάλα καύσωνα και με τον κόσμο να βρίσκει πατήματα και παρέες στο χώρο δεν ξέρω πόσους ακούμπησαν.

Αυτιά! Εν αναμονή του φουλ ριπόρτ!

Τέλος του μήνα έχουμε Wolf, Memory Garden, Solitary Sabred, Wardrum και φυσικά Uriah Heep, στο Ηράκλειο. 15 λεπτά από το σπίτι μου, χαρ, χαρ. Καύλα θα είναι!

3 Likes

Απλά δεν μπορώ να περιγράψω την φωνή του Hansi… Μακράν η καλύτερη εμφάνιση από άποψη φωνής από το '11 που δεν έχω χάσει λάιβ τους… Τι τσιρίδα ήταν αυτή στο bright eyes… Αξεπέραστος…

4 Likes

Εγώ μετά από αρκετές μέρες (γιατί ξέμεινα στην Κρήτη για διακοπές μετά το φεστιβάλ) θα ήθελα να αναφερθώ στους Warlord. Για άλλη μια φορά έδειξαν πόσο σοβαρά παίρνουν τις λίγες εμφανίσεις τους, έχοντας φοβερό ήχο και σχεδόν αλάνθαστο παίξιμο. Το rhythm section είναι όντως από άλλο πλανήτη, απόλαυση να βλέπεις αυτό τον άτιμο τον Zonder (για μένα ο καλύτερος metal drummer διαχρονικά) να παίζει αυτά τα απίστευτα με τόση άνεση που λέγαμε ότι θα μπορούσε να κρατάει με το ένα χέρι selfie stick και να βγάζει φωτογραφίες τον εαυτό του καθώς παίζει :slight_smile:

Όσο δεν υπάρχουν Warlord χωρίς Tsamis, άλλο τόσο δεν υπάρχουν χωρίς Zonder.

Δεν αναφέρθηκε τίποτα εδώ, αλλά ο Tsamis ήταν λίγο στον κόσμο του. Δεν ξέρω αν έχει τίποτα θέματα υγείας πάλι - να είναι καλά ο άνθρωπος - αλλά δεν είχε σχεδόν καμία επαφή με το περιβάλλον, παρόλο που έπαιζε άψογα. Βασικά όλα σχεδόν τα κιθαριστικά solos τα έπαιζαν δισολία με τον Paolo Viani.

Τους είδαμε νωρίς το προηγούμενο απόγευμα (τη μέρα των Blind Guardian δηλαδή) να βολτάρουν στο ωραίο λιμάνι των Χανίων - Tsamis/Zonder/Bynoe και ο Αυστραλός τραγουδιστής που είχαν στα live πριν 4 χρόνια, για τους άλλους δεν είμαι σίγουρος - ίσως κατευθύνονταν προς το Avalon, κι ο Bill ήταν πάλι λίγο σαν χαμένος. Όσο για τον Αυστραλό, ήρθε μέχρι την Κρήτη για να τραγουδήσει μία στροφή στο “Child of the damned”;; Ή τον μάζεψαν από καμία παραλία; :sunglasses:

Σε γενικές γραμμές οι Warlord ήταν υπεράνω προσδοκιών, ίσως καλύτεροι κι από εκείνα τα ιστορικά πια live στο Gagarin, παρόλο που ο κόσμος δεν είχε εκείνες τις “θρησκευτικές” αντιδράσεις. Ίσως όμως αυτή να είναι η προσωπική μου αντίληψη μετά από άπειρες μπύρες που κατέβασα εκείνο το βράδυ. Δεν ξέρω τι μαλακία έγινε το προηγούμενο βράδυ, αλλά φύγαμε “στεγνοί” γιατί είχαν δημιουργηθεί τεράστιες ουρές και δεν ήμασταν διατεθειμένοι να χάσουμε το μισό set των Blind Guardian για μία μπύρα. Στους Warlord ήταν σούπερ άνετη η φάση, οπότε πήραμε την “εκδίκησή” μας. 3 ευρώ η μπύρα, μπράβο στο διοργανωτή.

4 Likes