Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Εχθες ειδα το ''Δωματιο΄΄ ολα τα λεφτα ο 10χρονοςπιτσιρικας

[B]Deadpool[/B]

Η καλύτερη ταινία όλων των εποχών, τουλάχιστον για αυτή την βδομάδα. No further comments!

κανεις αλλος;

το δα κ εγωχθες,ξετρελαθηκα.πολυ γελιο

πειτε μου λιγο για τον υποτιτλισμο, ηταν πετυχημενος;

πχ, εχεις το οριτζιναλ που λεει weezing bag of dick tips και shit-spackled Muppet fart, αυτα πως τα καναν; υπηρχε λιγη δημιουργητικοτητα ή το κρατησαν στα “γαμωτο”;

Χάλια ήταν ο υποτιτλισμός, όσοι δεν το κατέχουν το αγγλικό θα χάσουν ένα σημαντικό μέρος της ταινίας. Βέβαια δεν είναι και εύκολο να μεταφερθούν κάποια πράγματα στα ελληνικά.

Επειδή δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω από χθες ας πω 2 λόγια παραπάνω. Ως κωμωδία πατάει κάτω όλες τις ανάλογες ταινίες του Hollywood των τελευταίων 10-15 ετών. Από 15 χρονών είχα να ρίξω τέτοιο γέλιο σε κινηματογραφική αίθουσα. Ως action movie η αρχική σκηνή έχει μπει ήδη στις κλασικές του είδους. Ως Superhero movie ήταν άνετα το καλύτερο origin story, αν ήταν και η καλύτερη γενικά θα φανεί στην δεύτερη προβολή που θα ρίξω μέσα στην βδομάδα.

2 πράγματα που μου έκαναν μεγαλύτερη εντύπωση. 4th wall όλες οι σκηνές ήταν εκπληκτικές, το φοβόμουν λιγάκι πως θα ήταν τυπικά κρύα αστεία, ενώ και οι αναφορές στο σύμπαν των x-men ήταν τέλειες. Το άλλο ήταν στις στιγμές που η ταινία το γυρνούσε στο πιο δραματικό και έδωσε 2-3 πολύ δυνατές σκηνές. Το φοβόμουνα αρκετά αυτό. Το love story επίσης ήταν epic.

Γενικά με την πρώτη δυσκολεύτηκα να βρω αδυναμίες στην ταινία. Θα μπορούσα να πω τυπικός κακός, τυπική πλοκή αλλά αυτά δεν έχουν καμιά σημασία σε αυτή την ταινία. Άσε που ο Βρετανός κακός ήταν πολύ καλύτερος από τους περισσότερους villains στο MCU.

Γενικά είμαι πολύ χαρούμενος :smiley:

αυτο που φοβομουν, το θεμα ειναι να βρεθει καποιος με μερακι, να το κανει relatable στο ελληνικο κοινο

θα γουσταρα πολυ γαμωτο, ισως σα βγει το dvd να κανω κατι

δηλαδη το να πει κανεις “μοιαζεις σα να γαμησε καποιος τον τοπογραφικο χαρτη της Γιουτα” πραγματικα δε θα πει τιποτα σε κανεαν…

Το συγκεκριμένο πρέπει να το είχαν “σαν να γάμησε ένα χάρτη της Γιούτα” σκέτο

Οριστε, δε σημαινει τιποτα αυτο…

πφφτ

σημερα μαλλον παω για round 3

Στο Δουβλίνο έχουν national gathering εάν ο Di Caprio πάρει το Όσκαρ. Και μάλλον και Ισπανία απ’ ότι κατάλαβα.

να παρουν καμια βαλεριανα λεωγω και να παιξουν αυτο

Ειδα το Hail Caesar. Πολυ ευχαριστο διασκεδαστικο τανιακι, καλο καστ, ωραιο κλιμα γενικα, μια χαρα.

Δεν ειδε αλλος το Deadpool; που εισαι jaded παλιογερε Λουπεν;

Το Deadpool είναι η πιο γαμιστερή ταινία που έχει βγει εδώ και χρόνια, σίγουρα η καλύτερη μακράν super (anti)hero movie και το καλύτερο love story όλων των εποχών. Τα είχε όλα.

Συγκεριμένα, κατά λάθος μπήκα σε αίθουσα με πιο ακριβό εισιτήριο, γιατί δεν πρόλαβα την προηγούμενη προβολή, και όταν βγήκα ήθελα να τους αφήσω άλλο ένα 10άρικο, τόσο καλά πέρασα. Δεν έχω διαβάσει τα comics, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ήταν πιστό σε αυτά (αν και απ’ όσα διαβάζω ήταν ίδιο), αλλά θεωρώ μεγάλη μαγκιά της ταινίας που με έκανε να παραγγείλω σήμερα το Deadpool - Cable Book 1.

Δε με ένοιαξε που δεν είχε άλλους (πολύ) γνωστούς super heroes, καλύτερα στην τελική, την πήρε πάνω του όλη την ταινία ο Deadpool και τα διέλυσε όλα. Τον αγάπησα πραγματικά.

περιμένω torrent :stuck_out_tongue:

ειδα anomalisa + hail ceazar, το δευτερο δε μαρεσε καθολου -οι Κοεν γνκ από τα 00ς και μετά μου λένε απειροελάχιστα πράματα, πιο πολύ για τη καβλάντα πήγα-, το anomalisa από την άλλη προσπαθω ακομα να εξακριβωσω αν ηταν μια απο τις καλυτερες animation ταινιες ολων των εποχων ή ενα καλογυρισμένο εντυπωσιακά σεναριακά δομημένο και καλοδουλεμένο απόλυτο τίποτα =/

εισαι βλακας. πηγαινε.

Περιμένεις torent από Deadpool αλλά πήγες στο hail caesar?? :stuck_out_tongue: Δεν λέω φοβεροί και τρομεροί οι Κοεν αλλά οι 2 προηγούμενες καθαρές κωμωδίες του ήταν μακράν ότι χειρότερο έχουν κάνει (Burn after Reading, Intolerable Cruelty για να μην θυμηθούμε και Ladykillers).

Εγώ πάλι έχω κάποιες ενστάσεις για το Deadpool.

Οι βασικές είναι:

  1. η κοπελιά από το Serenity που την αγαπάει ο Deadpool ήταν/είναι/θα είναι κακή ηθοποιός και ξενέρωτη και όσο κι αν αγαπάω το Firefly, αυτή δεν κάνει για την μεγάλη οθόνη.
  2. πολλές φορές συνέβαιναν σκηνές μόνο και μόνο για να ειπωθεί μια ατάκα. Οι σκηνές δεν χρειάζονταν στην πλοκή, αλλά οι σεναριογραφοί ήθελαν ο Deadpool να πει την ατάκα οπωσδήποτε. Θα ήμουν περισσότερο οκ με αυτό, αν η ατάκα στο τέλος ήταν πρωτότυπη και όχι κλεμμένη από το ίντερνετ (memes/comments χρηστών σε γνωστά site/κλπ).
  3. Δεν εξηγείται ποτέ στην ταινία ο [U]υπαρκτός[/U] λόγος που ο Deadpool μιλάει ακατάπαυστα. Ένας από την παρέα μου μας τον εξήγησε και ο οποίος τον ξέρει τον λόγο γιατί διάβαζε το κόμικ. Για εμένα -που δεν διάβαζα τα κόμιξ κι απλώς βλέπω τις ταινίες της Marvel- όσο έβλεπα τον Deadpool σκεφτόμουν πως “μα γιατί οι σεναριογράφοι νομίζουν πως είναι αστείο να έχεις έναν πολυλογά παρλαπίπα υπερ-αντιήρωα”; Αν ήξερα εξ’αρχής γιατί γίνεται πολυλογάς, πιστεύω θα το είχα χαρεί παραπάνω.
  4. Οι Wham
  5. Κανένα connection με τον χαρακτήρα του Deadpool στο Wolverine, πέρα από μια κούκλα του που εμφανίζεται. Αυτό μου θύμισε την σειρά “Lost”. Μα πας στο σινεμά και περιμένεις να μάθεις πως θα το εξηγήσουν. Θα προτιμούσα κάπως να το εξηγούσαν (έστω και ηλιθιωδώς από το ότι δεν το εξήγησαν καθόλου.

Πέρα τον από πάνω, μια χαρά πέρασε η ώρα στο σινεμά με την ταινία.

  1. Διαφωνω. Και στο Homeland οκ ηταν και ειναι και οπτασια. Γουστα ειναι αυτα. Αγγουρι δεν ειναι.

  2. χμμ, εχεις καποια συγκεκριμενη σκηνη στο νου; γιατι εγω πιστευω πως δεν υπηρχαν περιττα σημεια στην ταινια

αντε πες οι σκηνες βασανισμου εκει που τον κανουν τα πειραματα να τραβηξαν λιγο

  1. Δεν καταλαβαινω. Ηταν ακριβως ο ιδιος χαρακτηρας πριν γινει Deadpool, πως εξηγεις οτι καποιος ειναι εξυπνακιας; Πρεπει να σου δωσει καποιος εγγραφο γνησιοτητας;

εκτος αν εννοεις που στα κομικ μιλαει στον εαυτο του με μία και δύο φωνες. Δε χρειαζοταν αυτο να φανει γιατι δεν το χρησιμοποιησαν ποτε. Στα κομικς εχει μια “λογικη φωνη” κυριως με την οποια τσακωνεται καμια φορα, δεν το χρησιμοποιησαν, ειχαν το κολοσους γιαυτο

  1. Το σαξοφωνο του κερλες γουισπερ διαφωνει μαζι σου

  2. Αν δεν κανω λαθος, το Wolverine αυτο δεν εγινε ποτε. Ουτε τα τρια πρωτα Χμεν, δες Days of Future Past.

Ούτε εγώ βρήκα περιττές σκηνές μέσα, ίσα ίσα που η ταινία μου φάνηκε κάπως σύντομη. Για την Baccarin ε ναι γούστα είναι αυτά, εμένα πάντα καλή μου φαινόταν ποτέ εξαιρετική, εδώ παίζει να έχει και τον καλύτερο της κινηματογραφικό ρόλο. Το 3 ομολογώ πως δεν το κατάλαβα, δεν είναι υπερδύναμη η πολυλογία να δείξει το origin της ένα πράγμα. Χαρακτηριστικό του Wade Wilson είναι. Wolverine και X-Men 3 σίγουρα δεν τα παίρνουμε υπόψιν μας πλέον για τα άλλα δεν είμαι σίγουρος.