Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

  1. Κι όμως αγγούρι είναι η καημένη. Τουλάχιστον στο στριπτιτζάδικο είχε την θέση που της άρμοζε για τόσο ξενέρωτη :stuck_out_tongue:
  2. Αρκετές φορές το σκέφτηκα όσο έβλεπα την ταινία. Αυτό που θυμάμαι τώρα καλά είναι το αστείο

τον Λίαμ Νίσον, μετά από τον εφιάλτη που είδε. Το αστείο για τις ταινίες Taken το έχω δει αλλού στο ίντερνετ 2-3 φορές, αλλά γενικά όντως δεν είναι γνωστό. Παραμένει όμως clopyright και το όνειρο ανούσιο.

  1. Δεν είπα εξυπνάκιας. Το να μιλάει συνέχεια είπα. Αυτό που μου μετέφεραν είναι

πως επειδή τα εγκεφαλικά του κύτταρα πεθαίνουν και αναδημιουργούνται πολύ γρήγορα, έχει σαν αποτέλεσμα να είναι μονίμως σε υπερδιέργεση

  1. “It disappoints me that you can write a lyric very flippantly?and not a particularly good lyric?and it can mean so much to so many people. That’s disillusioning for a writer.”, George Michael για το Careless Whisper (true story :lol: )
  2. Με κάλυψες. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. :stuck_out_tongue:

Μην μασάς Karvou. Διασκεδαστικό το Deadpool, αλλά μερικές κρίσεις είναι πολύ υπερβολικές. Υποκειμενικά μιλώντας πάντα :p. Kick Ass πάντως για μένα δεν είναι με τίποτα.

οταν στους Κοεν το προηγουμενο πονημα ηταν το Ινσαηντ Λιους Ντειβις, εγω μια ευκαιρια θα τους την εδινα παρολα τα πρωτα αρνητικα σχολια για το Σηζαρ :stuck_out_tongue:
Δε με δικαιωσαν καθολου ομως δυστυχως…

ε και στην επιλογη superhero movie με Κοεν, ε ναι, προφανως πηγα Κοεν :stuck_out_tongue:
Αν και θα τοψηνα σινεμα ισως για τη καβλαντα (επιφυλάσσομαι βεβαια γτ ίσως παίξει μια πρόσκληση απο εταιρια του χωρου το σκ για odeοn και δεν βλεπω τη παρεα να ψηθει γι κατι αλλο, αφου εφαγε στη μαπα το anomalisa :p) αλλα απο την αλλη δε νομιζω να ξαναδωσω λεφτα για superhero movie from now on :stuck_out_tongue:

(ποσο μαλλον για Ντεντπουλ που τον ξερω, τον εχω διαβασει πολλα χρονια πριν, ξερω 5 πραματα παραπανω και δεν με ενδιεφερε ποτε σα χαρακτηρας ουτε σαν χιουμορ)

Μακαρι παντως να συνεχισει ετσι σε κριτικες και εισπραξεις και κυριως στον ενθουσιασμο που βγαζει το κοινο προς τα εξω σε ολα τα μηδια, μπας και σιγα σιγα με αυτο και μ’αυτο ξεφυγουμε απο τη παλαιολιθικη εποχη του pg-13 των τελευταιων 15+ετών και αρχισουν παλι οι r-rated αντρικιες παραγωγες…

Ε άλλο Κοεν γενικά και άλλο κωμωδία Κοεν. Πάντα είχαν κωμικά στοιχεία βέβαια στις ταινίες τους αλλά καθαρή κωμωδία πάντα ήταν fail.:stuck_out_tongue:

Το τελευταίο για super-hero movies σινεμά το αφήνω ασχολίαστο. :stuck_out_tongue:

εμ οχι, ολες τους οι ταινιες δεν ειναι αμιγως κωμωδιες… ακομα και ο Λεμποφσκι που λογιζεται η κατ εξοχην ‘‘κωμωδια’’ τους, δεν ειναι για κανενα λογο μονο αυτο…αμιγως αμιγως κωμωδια δεν εχουν γυρισει ακομα, ολες εχουν και δραματικα στοιχεια ή πικρίζουν επαρκώς για να μην τις δείς ως μια κατεξοχήν κωμωδία…

και γνκ Κοεν ειναι, πιο κακους τους βρισκω στις αμιγως δραματικες τους τυπου True Grit ή No country (που εγω προσωπικα εντοπιζω πολλα φαουλ) παρα στις υπολοιπες… το burning ηταν βαρετο αλλα ακομα και ετσι, οταν τελειωνε και εβλεπες την συνολικη εικονα εσκαγες ενα χαμογελο ειλικρινες και αυθορμητο (ολη η ταινια αξιζε για να τη δει σα συνολο και να σκασει το φιναλε απλα, οπως και στο serious man)… ακομα και το Intolerable Cruelty εχει μερικου εξαιρετικους διαλογους… και και ο Ceasar ειχε στγμες προφανως που λυνοσουν (Ρει Φαινς <3 ) αλλα on the whole στα επιπεδα των ladykillers και Cruelty, πολυ λιγο σε σχεση με τη συνολικη τους φιλμογραφια…

αλλα ξαναβλεπω τα παραπανω ανετα σε σχεση με True Grit ξερωγω που δε βλεποταν για μενα καθολου…

γνκ fail τους κοεν σε κανενα επιπεδο δεν μπορει να τους πει κανεις (εκτος το True Grit :stuck_out_tongue: )

Εντάξει το True Grit δεν το λες ακριβώς φέιλ. Απλά δεν είναι Κοέν.

Και το No Country δεν θα το ξαναβρίσεις. ΤΟ NO COUNTRY!

χαχ

στο no country δεν μου αρέσει η όλη φίλοσοφία-λογική που πρεσβέυει, δλδ αυτό το άτυπο καλό-κακό αμερικανικό κλισέ και γενικότερα ο αμερικανικος τροπος λογικης-συλληψης της διττης φυσης του ανθρωπου και την Μοιρα που παιζει τεραστιο ρολο στη ζωη το (αυτο με τη μοιρα το κανουν οι κοεν πολυ, αλλου δε με ενοχλει τοσο αλλα εδω οκ, not my thing)… το βλεπω ευχαριστα, εχει ερμηνειες, ατακαρες, τρομερες σκηνες και σκηνοθεσια αλλα εμενα δεν με αγγιζει καθολου η σημασιολογια του…

το True Grit το λεω και μαλακια ευκολα :stuck_out_tongue:

Το είδα ξανά πριν λίγες μέρες το no country, ταινιάρα είναι, δεν συμφωνώ για το άτυπο καλο-κακό κλισέ. Σαφώς και είναι πολύ περισσότερα από αυτό. Βασικά θα μπορούσε να πει κανείς πως ξεκινάει από εκεί και το πηγαίνει πολύ πιο πέρα. Ο χαρακτήρας του Μπαρδεμ δεν είναι απλά το κακό, αλλά το απόλυτο κακό που δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί αφού είναι αδύνατον να γίνει κατανοητό (έτσι εξηγώ εγώ τουλάχιστον την τελευταία σκηνή με το όνειρο του χαρακτήρα του Jones).

Το true grit αν δεν το είχαν κάνει οι Κοεν θα είναι περισσότερες συμπάθειες :stuck_out_tongue:

:thumbup:
thank you for making my point :stuck_out_tongue:

ειναι τυπου revenαnt αμερικανικη απλοικη λογικη της φυσεως του ανθρωπου και εν γενει του κοσμου…
not my thing…

Το δικό μου point πάντως ήταν πως δεν είναι και τόσο απλοική η όλη λογική η τόσο κλισέ, όχι στο no country anyway :stuck_out_tongue:

Σε άλλα νέα 2η προβολή Deadpool και μάλλον κάνει παρέα στο Batman Returns ως οι καλύτερες super hero movies ever στο δικό μου σύμπαν. :smiley:

[I]I’m never gonna dance again
Guilty feet have got no rhythm
Though it’s easy to pretend
I know you’re not a fool[/I]

(μόνο ο Deadpool θα μπορούσε να με κάνει να σιγοτραγουδάω Wham! ).

[SPOILER]Το πιο γαμάτο σχετικά με την ταινία είναι πως τα πάντα που συνέβησαν από την αρχή των βασανιστηρίων και μετά θα μπορούσαν να βρίσκονται απλά στο μυαλό του Wade όσο είναι ακόμα σε εκείνη την μαλακία-κάψουλα τι σκατά είναι εκείνο το πράμα, ενώ είναι σε κώμα. Όλη η αυτοαναφορικότητα το 4th wall breaking ξεκινάει αφού έχει γίνει ο Deadpool.

Καλά εννοείται δεν ισχύει, ούτε στα κομικ δεν νομίζω να υπάρχουν τόσο τρελά twist αλλά σήμερα μου ήρθε στο μυαλό και μου φάνηκε cool idea :p[/SPOILER]

Αξιώθηκα κι εγώ να δω Deadpool.

Αυτό.

Κατά τα άλλα μπόμπα η ταινία, μόνο χαβαλές και καφρίλες. Το όποιο σεναριακό θάψιμο το καταλαβαίνω ως ένα σημείο, αλλά μεταξύ μας δεν είναι ταινία για να τη δεις και να την αναλύσεις στα σοβαρά. Οι περισσότερες Μαρβελ/ ποπκάλτσουρ αναφορές που έπιασα ήταν εξαιρετικές και ο Reynolds απλά άψογος. Οι δεύτεροι χαρακτήρες και ο κακός αρκούντως αδιάφοροι, αλλά δε περίμενα κάτι ιδιαίτερα διαφορετικό.

Οι σκηνές δράσης και οι ατάκες για Professor X και Limp Bizkit \m/ με σχετική άνεση κορυφές.

Μόνο πόνος στους υπότιτλους, στο λίγο που κοιτούσα έπιασα μια μετάφραση του “I’m gonna boombox you” ως “θα σου κάνω καντάδα”. Ζόρι, αλλά παλικάρια στα ίντερνετς που κάνουν το κέφι τους βγάζουν καμια δεκαριά φορές πιο πετυχημένο αποτέλεσμα, κρίμα δηλαδή

Hail Ceasar χθες το βραδυ…
Ηθελα πολυ να μου αρεσει αλλα δεν… Μια παρωδια/homage των ταινιων του Hollywood του παρελθοντος, αλλα ουσιαστικα ασυνδετες σκηνες μεταξυ τους που μπορει να προσεφεραν λιγα γελια εδω κ εκει, αλλα βαρετογραμμενη και με ενα build up που οδηγουσε πουθενα.
Εξυπνοι διαλογοι, καλο καστ ( Fiennes και Ehrenreich πολυ καλοι) αλλα γενικα μια τρυπα στο νερο προσωπικα…
Εχει ενδιαφερον το rating στο rotten tomatoes παντως, 83% critics και 45% audience… κατι δε παει καλα.

Ένα 7ράκι το τσιμπάει…

Το είδα και εγώ το Cloverfield lane. Ωραίο ήταν είχε την απαραίτητη ένταση. Από όσο διαβάζω το τέλος απογοήτευσε αρκετούς εμένα πάντως μου φάνηκε εξαιρετικό. Πάντως μάλλον δεν είναι sequel στο Cloverfield του Abrams.

γαμω ηταν το κλοβερφιεηλτμ σωστο θριλερακι σε μικρο χωρο, πολυ μαρεσε και γκουντμαν θεουλας οπως παντα

[SPOILER]καταλαβαινω αυτους που τους ενοχλησε το τελος. Για μενα θαπρεπε να τελειωσει με του που βγαινει και αν ηθελανα να το κανουν Mindfuck, μαυρη οθονη με το που δει το διαστημοπολοιο. Τις ταρζανιες με τις μολοτοβ μετα δεν επρεπε να τις κανουν, αλλα οκ. Δεν εκλεψε απο τα 2 πρωτα acts.[/SPOILER]

Eιδα το Jungle Book.

τελειοτητα ηταν, οπτικο χαρμα. King Louie και Baloo γαμησαν τα παντα

[SPOILER]μεχρι και τριμπιουτ σε MOAR COWBELL εβαλε ο θεουλας ο Φαβρο γαμωτηνπαναγια[/SPOILER]

στο συγκεκριμενο το trailer δεν με ενθουσιασε αλλα βλεπω οτι σε αρκετους αρεσε
οποτε θα το ρισκαρω να το δω!!

μεταξυ καπταιν αμερικα και χ-μεν ποιο επιλεγουμε για καφρο-παρασκευη με κολλητους στο σινεμα αλλα να μη κλαιμε τα λεφτα μας;

Captain δαγκωτό

Sent from my XT1572 using Tapatalk

[B]X-Men: Apocalypse[/B]

Γενικά μέτριες οι κριτικές ως τώρα αλλά εγώ τουλάχιστον την ευχαριστήθηκα και μάλιστα πολύ. Σε σύγκριση με τις προηγούμενες του Singer αυτή μάλλον είναι η πιο αδύναμη, τουλάχιστον σεναριακά αλλά η πιο χορταστική από πλευράς action και χιούμορ. Ο Singer εδώ αποφάσισε μάλλον να βγάλει λίγα γούστα παραπάνω. Υπάρχουν αρκετά για να γκρινιάξει κανείς, ειδικά για 2-3 χαρακτήρες που δεν πέρασαν και τόσο καλά, αρκετές κλισέ ατάκες που θύμισαν λιγάκι το Last Stand αλλά τίποτα που να ξενερώνει όσο η ταινία του Ρατνερ. Υπήρχαν και κάποιες επαναλήψεις, όπως η σκηνή του Quicksilver αν και την ευχαριστήθηκα ίσως και περισσότερο από την πρώτη.

Στα ωραία οι πολλές '80s αναφορές (τις λάτρεψα όλες) με κορυφαία φυσικά… [SPOILER]την στιγμή της μεταμόρφωσης του Angel υπό τους ήχους του Four Horsemen των Metallica.[/SPOILER] Η ταινία είναι για να της δεις ξανά και ξανά μόνο και μόνο για τα '80s easter eggs.

Το νέο cast σε γενικές γραμμές καλό, η Turner ως Jean ήταν καλή επιλογή (στον χαρακτήρα μας τα χάλασαν εδώ εκεί προς το τέλος). Nightcrawler, Cyclops όλοι καλοί αν κανείς δεν τους δεν έκλεψε την παράσταση.
Επίσης επιτέλους άρχισαν και πηγαίνουν λίγο πιο κοντά στα κομικ σε ότι αφορά κάποιες στολές, έστω και αν ήταν για λίγο.

Eιδα ΧΜΕΝ την προηγουμενη βδομαδα, μονο κουραστηκα.

Χθες ομως ειδα το The Nice Guys και κατενθουσιαστηκα. Πανεξυπνη, πανεμορφη και πανω απολα εξαιρετικη χημεια μεταξυ Crowe και Gosling. Αποκαλυψη βασικα ο Gosling σαυτο το κωμικο ρολο. Ενω εχει παιξει και σε κωμωδιες, παντα εκανε κεινο το βαρυ πεπονι, δω ομως ηταν τελειος.

Προσωπικα μου αρεσε παραπανω απο το kiss kiss bang bang του ιδιου

Θα παω να την ξαναδω