Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

ωραία, καλή φάση, κεγώ θέλω, shane black <3 lethal weapon bitches (ok κ iron man 3 :p) αλλα kiss kiss επισης <3
Γραφει και σκηνοθετει και το νεο Predator (οντας και σαν ηθοποιος, μελος της commando ομαδας στην κλασσικη ταινια του 80κατι)

Για ποιό λόγο να γίνει remake το Predator δεν έχω καταλάβει.Μια χαρά ήταν το κανονικό.

εχεις μπερδευτει αιδοιαλεξ

In an interview with Collider, Black has confirmed that the project he is currently working on is not a Predator reboot, but instead is being worked out to perfectly fit in with the rest of the mythology. Discussing his philosophy on the project, the writer/director said, “As far as [co-writer Fred Dekker] and I are concerned, anyway, why start over when you?ve all this rich mythology yet to mine?” Going further, the filmmaker added that what he is interested in the idea of “inventive sequels” and the “the idea of expanding and exploring the existing Predator mythology, rather than hitting the restart button.”

ναι, για απευθειας σηκουελ μιλανε, σκιπαροντας το predators του 2011 (το οποιο ειχε ενα α χαβαλε αλλα οκ, καμια σχεση με το κλασσικο)… καπου διαβαζα οτι ο Μπλακ ειπε οτι αν ο Αρνι απαιτηθει απο το στορυ να γυρισει, εστω και για μικρο ρολο, θα γινει

βεβαια generally speaking, το πρωτο Predator ειναι μια απο τις 10 καλυτερες περιπετειαρες ολων των εποχωνε και οσο και καθε προσπαθεια συνεχισης του μοιαζει χαμενο στοιχημα (σορρυ Σεην)

[B]Warcraft[/B]

Γράφω εδώ και όχι στο thread αφού δεν έχω παίξει το παιχνίδι ποτέ και δεν ξέρω και πολλά για το lore και ίσως όσα γράψω φανούν παράταιρα στους φανς.

Η ταινία για μένα δυστυχώς δεν λειτούργησε καθόλου. Και είναι λογικό αφού είναι εντελώς αδύνατον να περάσεις έναν ολόκληρο φανταστικό κόσμο με τόσους χαρακτήρες, φυλές και μια μεγάλη μυθολογία (έστω και αν ολοφάνερα στερείται πρωτοτυπίας) μέσα σε ένα δίωρο. Καταλαβαίνω πως όποιος είναι εξοικειωμένος με το lore θα βρει κάτι να θαυμάσει (αλλά και να γεμίσει τα κενά) αλλά αμφιβάλω αν υπάρξει έστω και ένας από τους υπόλοιπους που δεν θα χαθεί εντελώς. Δυστυχώς καθαρά κινηματογραφικά μου φάνηκε σαν ένας μέτριος συνδυασμός Harry Potter με Hobbit (Lord δεν ακουμπάει ούτε περιστασιακά). Βασικά κάπως έτσι ίσως έμοιαζε το Hobbit αν γινόταν μια δίωρη ταινία (αν δηλαδή το κρατούσαν ως μέρος του Middle Earth lore και όχι ως απλά ένα παραμυθάκι). Θα μπορούσα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία αν βγει κανένα extended με καμιά ώρα παραπάνω, αλλά έτσι όπως είναι δεν…

να πώ την αμαρτία μου, είχα μια διπλή πρόσκληση αθήναιον πρεμιέρα αλλά κάπου εκεί λίγο μετά τη μέση που πήγαν να τις παίξουν για το αρχιτσιφλίκη της φυλής έφυγα γιατί συννειδητοποίησα ότι δε με ενδιέφερε καθόλου αυτό που έβλεπα :stuck_out_tongue:

oπότε μάλλον η γνώμη μου δε πολυμετράει… ωραία εφέ -γαμηστερά εφέ βσκ- αλλά μηδενικό ενδιαφέρον για μένα όλα τα υπόλοιπα

απλά ελπίζω να πατώσει για να μην αναγκστεί ο Ντάνκαν Τζόουνς να ξανασχοληθεί με συνέχειες και να γυρίσει σε ταινίες τύπου moon που περιμένω διακαώς -γτ και από όσο είδα στη ταινία, σκηνοθετικό πρόβλημα δικό του δε διέκρινα κάπου-…

Ναι αλλα ο Jones σου θελει τριλογια λεει, θελει να γινει ο πητερ τζακσον των κινεζων λεει

προτιμω να παω να δω το gods of egypt.

Δεν την έχω δει την ταινία αλλά είναι προφανές πιστεύω, ότι απευθύνεται σε καμενους νερντς που έχουν ασχοληθεί (λιώσει) με το παιχνίδι.

Θερινο χθες βράδυ.
George μην κάνεις καμιά μαλακία και αποσυρθείς. Δεν υπάρχουν και πολλοί αξιόλογοι ηθοποιοί σήμερα.

[B]The Godfather[/B]

Δεν το περίμενα να μας το φέρει Σέρρες αλλά τελικά έγινε το θαύμα :smiley: (και όπως έμαθα θα έρθουν και άλλες ταινίες σε επανέκδοση προσεχώς) Εντάξει και μόνο που στις μεγάλες σκηνές της ταινίας είχα μέχρι και αγωνία για το τι θα γίνει λες και το έβλεπα για πρώτη φορά άξιζε. Η εικόνα φανερά έχει δεχτεί μεγάλη επεξεργασία και έμοιαζε λες και έβλεπες σημερινή ταινία, χωρίς πάντως να έχει χαθεί το feeling της παλιάς ταινίας. Ακόμα και αν κάποιος το έχει δει πάνω από 10 φορές (εμένα ήταν μόλις η 4η) αξίζει τον κόπο να νιώσει λίγο παραπάνω στην μεγάλη οθόνη.

Warcraft.
Παρόλο που παίζω video games το συγκεκριμένο δεν το είχα αγγίξει ποτέ (και ούτε πρόκειται).
Η ταινία όμως ήταν τρομερή και πολυ καλύτερη απ’ότι περίμενα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Paris, Texas

Ίσως στο χειρότερο κινηματογραφικά καλοκαίρι που μπορώ να θυμηθώ, ευτυχώς υπάρχουν και μερικές καλές επανεκδόσεις (και ευτυχώς φέτος τις φέρνει και στα δικά μου λημέρια). Και εδώ η επανέκδοση έχει γίνει μετά από επεξεργασία της εικόνας. Μπορεί αυτό να χαλάει λιγάκι μερικούς ρομαντικούς αλλά το να βλέπεις την Nastassja Kinski σε 4K HD σε θερινό σινεμά είναι εμπειρία όπως και να το κάνουμε.

ειδε κανεις το Bone Tomahawk???

nai kalh htan
ki exei kai mia skhnh anthologias, opoy tha kratas t @@ sou bgainontas ap to sinema

Η ταινια του Nick - One More Time With Feeling - ειναι απλα συγκλονιστικη.
Δεν ηξερα τι να περιμενω μεσα απο αυτο το 3D ντοκυμαντερ / release του δισκου, αλλα καταπληκτικο σε ολα τα επιπεδα.

To mechanic

[B]Jason Bourne[/B]

Ωραίο ήταν, 2 ωρίτσες νεράκι πέρασαν. Ο Greengrass παίζει να είναι ο μόνος σκηνοθέτης που δεν με κουράζει με την shaky cam στις σκηνές δράσης. Όλο το νέο cast εξαιρετικό, το story τυπικό του είδους αλλά μια χαρά κυλούσε, και οι σκηνές στην Αθήνα ήταν εξαιρετικές (που αν δεν το ξέραμε πως τις γύρισαν αλλού κανείς δεν θα το έπαιρνε χαμπάρι, λογικά έπεσαν εφέ στο background με υλικό από Αθήνα). Γενικά δεν υπήρχε κάτι για να γκρινιάξει κανείς. Το κακό; Ε το ότι όπως και να το κάνουμε δεν είδαμε κάτι νέο, ούτε για το είδος αλλά ούτε και για το ίδιο το franchise. Τα 3 πρώτα Bourne και ειδικά τα 2 sequel άλλαξαν το τοπίο για το είδος, εδώ είδαμε απλά μια ακόμα κατασκοπευτική περιπέτεια. Όχι πως με χάλασε βέβαια.

Την προηγούμενη βδομάδα είδα και το [B]Cafe Society[/B] του Allen. Γενικά μια από τα ίδια τίποτα καινούργιο, ωραίο το cast, όμορφα κυλούσε η ταινία και… αυτά. Δεν ανήκει στις ταινίες του Allen που θα θυμόμαστε για καιρό.

Κάτι είχα διαβάσει για προβληματισμούς περί πατριωτισμού που θέτει ο κλιντ ιστγουντ αλλά κουραφέξαλα, μάλλον βλέπουν αυτά που είναι προδιατεθειμένοι να δουν. Συμπαθητική ταινιούλα, μα τίποτα παραπάνω. Πώς θα μπορούσε να είναι και κάτι παραπάνω άλλωστε, αφού την ιστορία την ήξερες από πριν πας και την περιέγραφες με μια πρόταση “έσωσε το αεροπλάνο, αμφισβητήθηκε ότι θα μπορούσε να το έσωζε καλύτερα, δη εντ”. Το θετικό είναι ότι την τόσο απλοϊκή ιστορία δεν την τράβηξαν απ’ τα μαλλιά για να αυξηθεί σε μέγεθος ή σε καλλιτεχνικές προεκτάσεις. Καλός Τομ Χανκς.

Η πλάκα είναι ότι αν κάτσεις να δεις τους τίτλους τέλους θα δεις ότι δεν υπάρχει πουθενά “ομάδα Αθήνας” με ντόπιους ενώ υπάρχει σε όλες τις άλλες χώρες που έγιναν γυρίσματα όπου βοήθησαν τοπικοί ηθοποιοί ή άλλοι που είχαν να κάνουν με τα τεχνικά μέρη. Για Αθήνα δεν υπάρχει τίποτα. Αντιθέτως υπάρχει “ομάδα Τενερίφης” που μου κάνει εντύπωση καθότι δεν είχε το έργο σκηνές από εκεί, αν θυμάμαι καλά. Πράγμα που μου βάζει υποψίες ότι κάποιες σκηνές από την Αθήνα γυρίστηκαν στην Τενερίφη… μη σου πω και όλες και τα πλάνα από Σύνταγμα ήταν με background υλικό όπως λες. [emoji13]

είχε γίνει ολόκληρο θέμα με τα γραφειοκρατικά που δεν επέτρεψαν να γίνουν γυρίσματα στην Ελλάδα και κάνανε τελικά την Τενερίφη Αθήνα

1 Like