Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Είδα χτες το Glory. Από Βουλγαρία μεριά , με κάποια συμμετοχή (στην παραγωγή νομίζω) από Ελλάδα. Κοινωνικοπολιτικό , με “δημοσιογραφικές” αναφορές μιας και το στόρυ μπλέκει το PR τμήμα του υπουργείου μεταφορών και έναν τσάκαλο λαικιστή ρεπόρτερ/ερευνητή. Πάρα πολύ καλές ερμηνείες , ειδικά από τους 2 πρωταγωνιστές. Πανέμορφο τέλος και ζήτω τα βαλκάνια!

Το first class είναι η αγαπημένη μου ταινία όλου του X-men/MCU και οφείλεται σίγουρα στον Mathew Vaugn (σκηνοθέτη). Ολες τις ταινίες περιπέτειας που έχει σκηνοθετήσει τις βρίσκω εξαιρετικές (Kingsman, Kick Ass …), και έγραψε το days of future past αλλά δεν το σκηνοθέτησε (κρίμα) αναρωτιέναι πως έμπλεξε ως παραγωγός στην πατάτα το F4 (προφανώς το χρήμα).

Σχετικά με τον Λόγκαν, τα είπατε όλα: θα συμφωνήσω ότι είναι περιττά αργό και προφανώς το κάναν για να αναπτυχθεί καλύτερα η σχέση καθηγητή-Λόγκαν. Όντως και εγώ αισθάνθηκα ότι παρά την βία έλειπε μια έπικ σκηνή μάχης μεταξύ του Λόγκαν και του Χ24 (Αλήθεια γιατί του βάζετε blur??? και της κόρης εμπλεκομένης.

Θά ήθελα να μάθω περισσότερα για το πρότζεκ 24 και τον Κάλιμπαν.
Είναι προφανές ότι θα γίνει ταινία για το πως χάθηκαν οι Χ-μεν και οι υπόλοιποι μεταλλαγμένοι και γι’αυτό δεν μας δίνουν παρά λίγα στοιχεία περι αυτού.

Προς τιμήν του Λόγκαν, στις απόκριες κ εγώ και η δικιά μου ντυθήκαμε Κλάσικ Γούλβεριν (με τα κίτρινα και τα πεταχτά αυτιά). όταν πάω σπίτι θα ανεβάζω γωτό!

1 Like

Είμαι από τα λίγα άτομα “ας πούμε νέρντουλες” στους οποίους δεν αρέσει το Τζον Γουίκ.
Δηλαδή έλεος, βαρέθηκα να ακούω μπιστολίδι και τον Τζον να μην αστοχεί παρά μόνο όταν κυνηγάει τον μέιν βίλεν. Το μόνο που με ευχαρίστησε είναι το ότι χρησιμοποεί παλαιστικές τεχνικές στη μάχη σώμα με σώμα, διότι και εγώ είμαι αθλητής παλαιστικών αθλημάτων (Τζούντο, Ζίου Ζίτσου και Ολυμπιακή πάλη)… κατά τα άλλα μου έσπασε τα νεύρα.

Το Equalizer το οποίο είναι στο ίδιο μήκος κύματος το βρίσκω πολύ καλύτερη ταινία.

1 Like

Και οι Photos που σας υποσχέθηκα

Το Χ-320 στο ένα χέρι, είναι η αποτυχημένη προσπάθεια να γράψει X-023 με το αριστερό χέρι, αλλά ξεκίνησε ανάποδα από συνήθεια (δεξιόχειρας γαρ) και αναγκαστηκά έγινε Χ-320

3 Likes

2η προβολή Logan σήμερα.

Είναι αργό σε σημεία, δεν είχε μεγάλη σκηνή στο τέλος, θα μπορούσε να λείπει ο άλλος μπλα μπλα μπλα μπλα, μαλακίες έγραφα πριν!! Η ταινία είναι ένα γαμημένα τέλειο αριστούργημα. με πήραν τα ζουμιά πάλι στο τέλος

Fuck it all.

1 Like

Το είδα και γω χτες… γαμημένα τέλειο αριστούργημα, όπως το είπες… δε νομίζω ότι ταιριάζει κάτι περισσότερο από αυτές τις 3 λέξεις. Ένας από τους αγαπημένους μου σούπερ-ήρωες (και αυτό το κατάφερε κυρίως ο συδνυασμός Τζάκμαν-Γουλβεριν) χωρίς φρου-φρου και αρώματα. Μιζέρια, πόνος, στεναχώρια και ωμή βία.

Είμαι τρελό geek και έχω καταπιεί αμάσητες όλες τις ταινίες ηρώων…Deadpool και Logan (το καθένα με τον τρόπο του) για μένα με διαφορά οι ταινίες από τις οποίες όταν έφυγα από τον κινηματογράφο, ήμουν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ικανοποιημένος από αυτό που ευχόμουν. Επιτέλους κάτι διαφορετικό!

Α συγνώμη παίδες… δεν ανέφερα στο ποστ μου ότι μου άρεσε και έγραψα μόνο τη κριτική

Σίγουρα η καλύτερη ταινία Γούλβεριν και μια από τις καλύτερες Χ-μεν, δεν το συζητάμε. Δηλαδή τη βάζω μαζί με το Χ2 και το days of future past, πολύ δυνατές όλες.

Kong: Skull Island

κακια ταινια. κριμα το καστ του δηλαδη.

Καποια πλανα εχουν πλακα, καποιες σκηνες επισης, ιδιως μαχης με τον Κονγκ.

Αλλα μετα εχεις απαραδεκτο διαλογο, μηδαμινο character development και σχεδον ερασιτεχνικη σκηνοθεσια/editing σε διαφορα μερη.

Καποια πλανα ακυρα τελειως που ειναι λες και δωσανε σε καγκουρα να σκηνοθετησει και προσπαθησε να βγαλει κατι αρτιστικο, με μονο του οπλο του να του εχουν περιγραψει μια φορα - οντας μεθυσμενος - τι ειναι κατι αρτιστικο και να το παιρνει απο κει…

Γενικα η ταινια ειναι κακια, αλλα εχει καποιες σκηνες που μαλιστα ξεπερνανε το κακο και γυρνανε full circle σε τελειοτητα λογω γελοιοτητας (ε ρε Hiddleston, τι σκεφτοσουν; ), αλλα στο συνολο σου μενει μια βλακεια.

Κριμα.

that being said, παλι θα δω το kong vs godzilla επειδη fuck logic, αλλα τι να κανεις

1 Like

Είδα και εγώ Kong χθες. Γενικά συμφωνώ με τον αποπάνω και ότι είπε. Απλά νομίζω την ταινία την ευχαριστήθηκα παραπάνω από ότι περίμενα κυρίως επειδή δεν είχα καθόλου προσδοκίες. Χαρακτήρες, σενάριο είναι τρελός πάτος και γίνεται χειρότερα όταν αρχίζουν τις αναφορές σε Heart of Darkness (ο jackson αυτό το έκανε πολύ καλύτερα) ή προσπαθούν να περάσουν και anti-war μηνύματα με αναφορές στις περισσότερες ταινίες των 70s για το Βιετναμ.

Αλλά οι σκηνές δράσης ήταν απόλαυση. Μάλιστα εδώ δεν είχε αυτό το τρελό teasing που υπήρχε στο Godzilla σε φάση να έρχεται ο Godzillas ας κόψουμε σε κάτι άλλο όμως. Ήταν σαν ένα b movie παλαιάς κοπής αλλά αντι να έχει κουκλακια να παλεύουν η 2 μαντράχαλους με γελοίες στολές τα τέρατα αυτή την φορά έμοιαζαν όσο επιβλητικά θα ήθελε κανείς.

Κατά τα άλλα το αστείο της υπόθεσης είναι πως με τον τρόπο που έχουν παρουσίασει τα 2 τερατα στις ταινίες αυτές η μάχη μεταξύ τους δεν βγάζει νόημα. Αλλά φαντάζομαι κανείς δεν νοιάζεται για αυτό έτσι και αλλιώς αρα… let the show begin.

Exei dei kaneis to get out?
Oi perisoteroi lene oti einai poly kalo alla eida kai kati kritikes me mhden kserw gw pou krazoun anelehta

Όλοι στα Village Cinemas για αυτή την ταινία!

1 Like

Σήμερα θα πάω εγώ να το δω …

http://www.imdb.com/title/tt1219827/

Ghost in the Shell λοιπόν. Καταρχήν να πω ότι η ταινία έχει μικρότερη διάρκεια από αυτή που είχα δει αρχικά σε μερικά site. Σχεδόν παντού την είχαν για 120 λεπτά, αυτό που είδα εγώ ήταν λίγο πάνω από 90 πάντως (χωρίς να μετράμε τίτλους τέλους).

Κατά τα άλλα μιλάμε για ένα από τα χειρότερα sci-fi όλων των εποχών. Ταινία προσβολή προς το original Ιαπωνικό anime. Βασικά από όπου και να το πιάσεις είναι τέρμα ΓΤΠ. Έχει πάρει 3-4 σκηνές από το original anime (και από το innocence βασικά) τις έχει αντιγράψει όσο γίνεται πιο πιστά (και τις έβαλαν όλες στα trailer για να ψαρώσει κόσμος όπως δυστυχώς ψάρωσα και εγώ) και από εκεί και πέρα απλά έκαναν ένα τέρμα generic origin story της Major που κάνει τα superhero origin story να φαντάζουν οσκαρικές ταινίες. Πραγματικά δεν έχω ιδέα πως άντεξα και δεν σηκώθηκα να φύγω πριν τελειώσει. Δεν το έχω κάνει ποτέ μου αλλά αυτή η ταινία με δοκίμασε όσο ελάχιστες. Πιο μηδέν δεν γίνεται, από το BvS είχα να βγω από αίθουσα με τόσα νεύρα.

kill it, kill it with fire!!!

Ghost in the Shell κι εγώ, ακριβώς τα αποπάνω στο ανάποδο.

Φωτογραφία και παραγωγή απίστευτη δουλειά, σε πολλά σημεία απλά χάζευα. Η Johansson παραδόξως πολύ καλή, action sequences άψογες και σκηνές-καρμπόν με το animation ψαρωτικές με την καλή έννοια. Σεναριακά όντως τίποτα το τρομερό. Θα μπορούσαν άνετα να το πάνε σε cyberpunk χάος, αλλά δεν παραπονιέμαι. Με τα teenage sci-fi-ish που κυκλοφορούν και πατάτες τύπου Jupiter, να γκρινιάξω γι’ αυτό δω μου φαίνεται τουλάχιστον υπερβολή.

Ως μεταφορά και μη-hardcore action-y science fiction ταινία τη φχαριστήθηκα άπειρα. Σε οθόνη/ηχεία λαπτοπ παίζει να χάνει πάρα πολύ, η μισή ταινία είναι η εικόνα.

ήμουν να πάω σήμερα, το σκέφτομαι ακόμα όμως… χωρίς προσδοκίες εξαρχής, απλά νομίζω θα εκνευριστώ :stuck_out_tongue: αν ειναι απλα visuals και αυτο… θα δειξει, γνκ η προταση η δικη μου ειναι για το κρυο της τραπεζουντας :stuck_out_tongue: που as usual θα παρω τα @@ μου γτ το κρου θελει GITS ελεω φανμποισμου…

Πάρε κανένα ηρεμιστικό μαζί σου, έστω κανένα depon κάτι. Δεν νομίζω να βγεις αλώβητος από την αίθουσα. Προσωπικά ακόμα και τα visulas με κούρασαν πολύ γρήγορα. Και επειδή ίσως σκέφτεσαι τον Kitano που εμφανίζεται στην ταινία… πιο αδιάφορο ρόλο δεν μπορούσαν να του δώσουν.

Η απλά πάνε να δεις τα στρουμφάκια καλύτερα. Να πιάσουν τόπο τα χρήματα του εισιτηρίου :stuck_out_tongue:

:open_mouth: :open_mouth: :open_mouth: :open_mouth:

Αυτήν την βδομάδα είδα το Λόγκαν . Εκπληκτικό . Ταινιαρα . Πραγματικά έφυγα ενθουσιασμενος από την αίθουσα . Το ξανά έβλεπα με χαρά .

Την προηγούμενη είδα το Get out . Πολύ καλό , ωραίο σενάριο , θα μπορούσε να είναι λιιιιγο καλύτερο και να μπει στο πάνθεον .

Mh to sygkrinetai me ta anime re mangoz!