Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Ε και με τι να την συγκρίνουμε; Από την στιγμή που έχει πάρει ολόκληρες σκηνές από το anime και τις αναπαράγει όσο πιο πιστά γίνεται η σύγκριση είναι αναπόφευκτη.

Σήμερα είχε Get Out

http://www.imdb.com/title/tt5052448/?ref_=rvi_tt

Πολύ hype που δυστυχώς δεν το δικαιολόγησε για μένα. Δεν είναι κακή ταινία βέβαια, βασικά το πρώτο μισό είναι πάρα πολύ δυνατό και σε προετοιμάζει για κάτι που δεν έρχεται ποτέ. Δεν είναι η ταινία που υπόσχεται το trailer και όσοι περίμεναν ένα κοινωνικό σχολιασμό που θα ήταν πιο κοντά και στην σημερινή Αμερική του Trump θα βγείτε απογοητευμένοι από την αίθουσα. Από ένα σημείο και μετά δείχνει να έχει πολύ περισσότερα κοινά σε ύφος με το… Tusk του Kevin Smith παρά με οτιδήποτε άλλο. Οι ανατροπές δεν στέκουν και τόσο και το χιούμορ δείχνει λίγο off. Προσωπικά σίγουρα προτιμώ την πολύ πιο διασκεδαστική χαζομάρα του Kevin Smith από αυτό εδώ.

1 Like

Συμφωνώ για το get out . Θα μπορούσε αλλά τελικά δεν , χωρίς όμως να είναι κακή ταινία .

Με το manga του 89. Λολ. Γιατι ντε και καλα να το συγκρινουμε και να μη το δουμε σαν ενα tribute στο anime με λιγες σκηνες κι απο εκει? Αφου προσπαθει να ειναι ξεχωριστη δημιουργια. Κι εφοσον δεν ειναι καν ιαπωνικη παραγωγη. Γνωμη μου παντα.

John Wick2 πυροβολάνε σωρηδον και ο κοσμος ΔΕΝ τρέχει, δεν φοβαται τπτ. Μαλκια. Υπερβολικο όπως το πρωτο αλλα χειροτερο.

Απιστευτη μαλακιαρα το Get Out. Το ειδα χτες βραδυ. Με τετοια βαθμολογια ψαρωνει ο κοσμος αλλα ουσιαστικα ειναι ενα interracial thriller και τιποτα παραπανω. Ατυχες οι συγκρισεις με τον Kevin Smith. Κριμα.

http://www.imdb.com/title/tt3896198/

Αυτό!

Η ταινία έδωσε ακριβώς ότι υποσχέθηκε στα trailer. Εντάξει δεν ήταν 10αρι, το χιούμορ της σε αρκετά σημεία ήταν ξεχειλωμένο αλλά το fun level χτύπησε κόκκινο. Ελαφρώς κατώτερο του πρώτου για μένα, που βέβαια ήρθε λίγο και ως έκπληξη από το πουθενά, αλλά και πάλι ήταν απόλαυση.

5 post credit scenes!!! αλλά και καμιά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

ανετα καλυτερη απο την πρωτη για μενα.

Φοβερο character development

Ωραιος villain

Contained ιστορια

Καλο χιουμορ

Καυλας Yondu.

(να πω πως η πρωτη κανει ΤΕΡΑΣΤΙΑ κοιλια στο τριτο ακτ και οταν την ξαναδα σπιτι μετα απο κανα χρονο το εκλεισα εκει)

Κ εγώ είδα το Σ/Κ guardians of the galaxy 2.

Ήταν πολύ περισσότερο ταινία χαρακτήρων και σχέσεων παρά action/comic flick και αυτό το πέτυχε πολύ καλά. Στο τέλος κάτι γκομενίτσες δίπλα μου κλαίγαν να φανταστείτε. Πάντως σίγουρα μια διασκεδαστική ταινία και αρκετά μεγάλη σε διάρκεια για να μπορέσει να εμβαθύνει στις σχέσεις τόσων πολλών χαρακτήρων.

Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν τα αστεία. ήταν too much, τραβηγμένα από τα μαλλιά και πολύ Αμερικανο One-liner φάση. Κάποια ήταν πραγατικά επιχυμένα (πχ taiser face) αλλά τα περισσότερα απλά επαναλαμβάνονταν συνεχώς ελαφρώς τροποποιημένα, σε κάποιες φάσεις τα βρήκα εντελώς περιττά και ανούσια. Νομίζω στο θέμα του χιούμορ ταιριάζει η ατακά “trying too hard.”

Αναλύοντας πάντως την ταινία λίγο περισσότερο διαπίστωσα ότι τα θέματα που διαχειρίζεται η ταινία μοιάζουν περισσότερο με τα Γιαπωνέζικα manga/anime πάρα με τα Αμερικάνικα κόμικ. Το “φίλοι που γίνονται οικογένεια” , “συγγενείς οι οποίοι υπό αντίξοες συνθήκες τα ξαναβρίσκουν” συναντώνται ΣΥΝΕΧΩΣ στα μάνγκα (διάβαζα παλαιότερα πάααρα πολλά μάνγκα) και ενδεχομένως να έχουν πάρει κάποιες ιδέες από εκεί… Σε κάποιες φάσεις ήταν λες και είχαν κλέψει σκηνές από το One piece.

Πάντως overall καλή ταινία.

Περιμένω τώρα να δω αν με το WW επιτέλούς η DC θα βγάλει μια ταινία της προκοπής.

Ποπα το guardians… παιζει και καλυτερο απο το πρωτο (που μου αρεσε πολυ).
Απο τις πιο ευχαριστες ταινιες της spam σαβουροσαπιλας της Marvel μαζι με τα καλα Xmen.

Γουσταρα που εδειξαν Watchers σκηνικο, μου θυμισε τα παλια comic χρονια μου

Το παρεακι του Σταλονε τι ρολο βαραει? Δεν τους αναγνωρισα.

αντε μπραβο, δε μπορω να ακουω απο παντου πως δεν πιανει την πρωτη. Καλυτερη ειναι. Αμα ξανδεις την πρωτη, κανει τιτανια κοιλια οταν μπλεκεται εκεινος ο κακος που δε θυμαμαι πως τον λενε που εκανε τον πατερα του Λεγκολας. Βαρετο φουλ και καταφερνουν και κανουν βαρετο εναν απο τους πιο καλους καρακτερ ακτορ, τον γαμημενο ΠΗΤΕΡ ΣΕΡΑΦΙΝΟΥΙΤΣ με της Νοβακορ μαλακιες της (απο κορ μονο κραμπκορ ημαστε).

για το δευτερο σποιλερ σου:

[spoiler] Το 1969, που πρωτοβγηκαν οι Guardians, ηταν η οριτζιναλ ομαδα - μελος των οποιων ηταν και ο Yondu.

Προφανως δεν ειναι το continuity που θα παει μπροστα, αλλα ειναι ωραια ετσι οπως παιζει με το lore ο Gunn.

Περισσοτερες πλερφοροριες εδω[/spoiler]

1 Like

λιτά, περιττά και εκ καρδίας:

ΣΚΟΥΠΙΔΙ

σαν φαν του alien-aliens και παραδόξως του alien3 (πολύ λιγότερο αλλα still),
αν το Prometheus ήταν μια καλογυρισμένη μαλακία για αμερικανάκια, αυτό είναι μια επίσης καλογυρισμένη μαλακία για αμερικανάκια, με τη διαφορά όμως οτι αν και πάλι το Prometheus είχε ένα ελαφρυντικό -αυτό του να θέλει να πεί ένα original story/όσο μαλακία τελικά κι αν ήταν (ευχαριστούμε lindeloff, καρκίνε του Lost)-, αυτό δεν έχει κανένα, ίσα ίσα φτύνει και το παρελθόν του στα μούτρα και ανακυκλώνει με τον πιο κλισέ και άνευρο τρόπο σκηνές από τα alien/aliens, ενώ δε μπαίνει καν στη διαδικασία να ικανοποιήσει και όσους άρεσε το Promethus και τα ερωτήματα που άφησε αλλά τους γειώνει με θεαματικό τρόπο…

καλή φωτογραφία, συμπαθητικές ερμηνείες (κέννυ ΦΑΚΙΝ πάουερς κλέβει ΕΥΚΟΛΑ τη παράσταση), αποστειρωμένο περιβάλλον, μηδέν συναίσθημα, μηδέν πρωτοτυπία, μέτρια εφε, απογοήτευση το xenomorph και όλα τα εμετικά υποείδη του (ότινάναι), παιδική φιλοσόφιση Δημιουργού-Δημιουργίας και Θεού-Ανθρώπου, αδιάφορο soundtrack, TONOI gore χωρίς λόγο και still the dumbest characters ever…

10 χρόνια πριν και χωρίς τον τίτλο ‘‘alien’’, θα έκανα προσπάθεια, θα έμενα στα μερικά θετικά του, στον Φασμπεντερ, και το πόσο όμορφο δείχνει σα ταινία και θα το έλεγα ψιλομέτριο-ευχάριστο cult b mov-άκι… αλλά ρε φίλε οχι, ΟΧΙ, είναι 2017 και είμαι 32, ΟΧΙ, η ταινία είναι παντελώς γτπ!

Scott σε αγαπάω, έχεις γυρίσει μια εκ των 3ων αγαπημένων μου ταινιών όλων των εποχών -Blade Runner- και μια εκ των 10 καλύτερων ταινιών sci-fi ever, αλλά ΠΛΙΖ, πάρτο απόφαση, αποσύρσου, μη το τυραννάς άλλο, τέλος, τελείωσε, fin, the end, δεν έχει άλλο, καπούτ, τέλος!

1 Like

εγω ειδα χθες το Prometheus γιατι δεν τοχα δει και θελω να δω το Covenant. Μου αρεσε γενικως, ειχε καποιες ωραιες ιδεες και καποιες τελειως μαλακισμενες που απλα τα αφησε στο ετσι. Θελει ομως να μου καποιος ψιλοαναλυτικα γιατι το κραζουν τοσο;

Επισης, ειδα το Aliens προσφατα. Ημουν κουρασμενος και σε καποια φαση πρεπει να γλαρωσα, αλλα δεν τρελαθηκα. Δηλαδη ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν φτανει το πρωτο.

Προσωπικα μου αρεσει γιατι ηταν ενα eyegasm και ειχε σκασει μετα απο ποσο καιρο αναμονης.
Υπαρχουν πολλα βιντεο με το τι δεν βγαζει πολυ νοημα στη ταινια αλλα το απο κατω εχει τη πιο πολυ πλακα του

To aliens ειναι υποδειγμα περιπετειας, με τελειο character building, φρενηδη ρυθμο, τρομερους χαρακτηρες, καταπληκτικο σεναριο και αρρωστημενη δραση…κανει οτι το πρωτο αλλα 100 φορες πιο εντονο στο κομματι δραση ενω κρατα την ατμοσφαιρα και τον τρομο στα ιδια… Χανει βεβαια σε βαθος και στο φιλοςοφικο κομματι γτ και γω το πρωτο αλιεν δε το συγκρινω με τιποτα, αλλα και παλι ειναι ον ιτς οουν μια τελεια περιπετεια… Απορω τζεησον που βαρεθηκες…πρωτη φορα τοβλεπες; Ισως αξιζει να το ξαναδεις καποια στιγμη…
( επισης εχει ουσιαστικα Τη Μανα ολων των action heroines ολων των εποχονε ε)

Για προμηθεα μπορω ν γραψω κατεβατο, αλλα ισχυει το πολυ απλο, οτι δεν πας να αφαιρεσεις την μαγεια του πρωτου αλιεν - και δη την ουσια του, δλδ τον τρομο του αγνωστου- με εξηγησεις και αηδιες για το space jockey, τα αυγα κτλ, ποσο μαλλον με ενα τοσο κακογραμμενο και γεματο κενα σεναριο…

Το μυστηριο του αλιεν πυροδοτει τον τρομο στην ταινια του 1979 αφου δεν ξερεις τιποτα για αυτο παρα μονο οτι βγηκε απο ενα αρρωστο οπτικα σκαφος, ολα πανω του θυμιζουν κατι το σεξουαλικομαζοχιστικο και απλα δε πεθαινει… Τωρα αν πας 30 χρονια μετα να παιξεις με το μυθο, ε θα αποτυχεις…οταν ειδικα το παιχνιδι ειναι ενα eye candy με παντελως αχρηστους χαρακτηρες, ψευδοφιλοσοφικες αηδιες περι ζωης, δημιουργιας και τετοια παιδικα και ενα σωρο αναπαντητα ερωτηματα που πασχιζουν να πλασαριστουν ως τυχον ενδιαφεροντα… Το ξαναειδα προσφατα ελεω κοβεναντ και γω, πραγματικα πολυ ευχαριστα αλλα παλι μου φανηκε απλα κακη ταινια που πασχιζει σε βαθμο εκνευριστικο να προσποιηθει οτι ειναι κατι αλλο…(αναλυτικα αλλη ωρα και με σποιλερς γτ τωρα δε προλαβαινω)

Παντως δειτε κ κοβεναντ οκ, παπαρια ειναι πουρ μουα αλλα απο το να περιμενεις γουοντερ γουμαν 'η αρθουρους και μλκιες καλυτερα αυτο… :blush:

1 Like

Giasonas πρέπει να ήσουν πολύ κουρασμένος γιατί πρώτη φορά ακούω κάποιον να λέει “γλάρωσα” ενώ βλέπει αυτή την ταινιάρα.

Έκατσα είδα με την σειρά Alien, Aliens και Prometheus. Το 2 πρώτα για 200η φορά το τελευταίο για τρίτη νομίζω και αύριο πάω για Covenant. Για τα 2 πρώτα δεν έχω να πω κάτι καινούργιο. Ακόμα και σήμερα το καθένα με τον δικό του τρόπο, μου φαίνονται Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α. Τα έχω σε boxset dvd και τα 4 και ψήνομαι να χτυπήσω boxset bluray μόνο και μόνο για τα 2 πρώτα. Για μένα είναι στα ίδια επίπεδα και ανα περιόδους βγάζω αγαπημένο. Η Alien Queen στο τέλος του δεύτερου είναι το πιο τρομακτικό κινηματογραφικό τέρας που έχω δει ποτέ μου. Takes your fucking breath away.

Το Prometheus τώρα δεν είναι κακή ταινία σε καμιά περίπτωση. Θυμάμαι όμως πως γενικά μας είχαν πάει τότε τις προσδοκίες στο θεό και όλοι περιμέναμε να μπούμε στην αίθουσα και να δούμε την καλύτερη ταινία όλων των εποχών. Κάτι που φυσικά δεν έγινε σε καμιά περίπτωση. Για μένα δεν είναι τόσο οι εξηγήσεις αυτές καθεαυτές αλλά το ότι οι όποιες αναζητήσεις της ταινίας περιορίζονται σε κλισέ αδιάφορες ατάκες του στυλ “I choose to believe”, “How far will you go” κτλ. Το σενάριο είναι γεμάτο με τέτοια και το όποιο ενδιαφέρον μπορεί να έχεις αρχικά χάνεται πολύ γρήγορα. Από εκεί και μετά είναι απλά ένα καλογυρισμένο sci-fi/horror με κάποιες καλές στιγμές που αν δεν κουβαλούσε την όλη Alien μυθολογία πίσω του μάλλον θα το είχαμε ξεχάσει ήδη.

Πραγματικά δεν εκπλήσσομαι καθόλου που ακούω αυτά τα λόγια για το κόβεναντ.
Πείτε με κλειστόμυαλο, άμαθο με τις ταινίες, άνθρωπο που προτρέχει ή ότι άλλο θέλετε,το πράγμα όμως μου βρώμισε από το τρέιλερ.
Και θα το πω όσο πιο στρέητ γίνεται. Δεν μπορείς να παίρνεις ένα από τα πιο iconic τέρατα στην ιστορία του σινεμά και να το βάζεις στο τρέιλερ να πηδάει σαν κατσίκα στο διάδρομο όταν κυνηγάει. Είναι σχεδόν απαγορευτικό να το βάζεις να κοπανάει το κεφάλι του στο παρμπρίζ!
Με κάτι τέτοια μου έδωσε την εντύπωση ότι ο Σκοτ θα έκλανε στη μούρη έννοιες όπως ατμόσφαιρα, τρόμος και άγνωστο. Στις δύο πρώτες ταινίες έχτισε τον τρόμο του πάνω στο άγνωστο (κυριολεκτικά στο άγνωστο, σκέψου πόσα λεπτά είδες συνολικά αυτά τα πλάσματα στις πρώτες ταινίες) και έκανε την εμφάνιση του λίγα δευτερόλεπτα πριν σκοτώσει.
Άλλο κοινό, άλλες απαιτήσεις και ο Σκοτ το ξέρει.

Μάλλον η προβολή θα γίνει 1080π και θα φτιάξω εγώ ποπκορνάκι.

2 Likes

Alien Covenant λοιπόν χθες.

Σίγουρα το χειρότερο Alien που έχω δει. Στο Prometheus δεν είχα ξενερώσει και τόσο με τις απαντήσεις που είχε δώσει πρώτον επειδή το origin του xenomorph είχε μείνει αρκετά αόριστο και περισσότερο υποθέσεις άκουγες, δεύτερον επειδή η αναζήτηση που έφερε τις όποιες απαντήσεις μπήκε σε συγκεκριμένα πλαίσια, άσχετα αν οι ίδιες οι αναζητήσεις των χαρακτήρων δεν έπεισαν και τόσο.
Εδώ όμως δίνονται κανονικά staight απαντήσεις για το origin που μάλλον κανείς δεν ζήτησε (νομίζω οι περισσότεροι μάλλον περίμεναν να μάθουν για τους engineers). Αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι πως η απογοήτευση έρχεται από την κακή σκηνοθεσία Scott σε όλες τις σκηνές με το xenomorph που είναι σκέτη κωμωδία. Δεν πιάνει ούτε 1% όχι από τα πρώτα Alien αλλά ούτε καν από το Alien Ressurection. Ειδικά το αρχικό είναι ένα random space bug που σχεδόν λύπηση προκαλεί.

Γενικά απορώ με τις θετικές κριτικές τουλάχιστον έξω. Δεν νομίζω πως θα ήθελα να δω άλλο sequel σε αυτή την νέα σειρά που έχουν ξεκινήσει.

1 Like

Indeed κανει το ressurection να φανταζει ταινιαρα… Η Fox εχει παει φουλ george luca$ στον Σκοτ και τον αφηνει να γυριζει οτι γουσταρει οπως το γουσταρει χωρις κανενα ελεγχο… Με το τραγικα φτηνο φιναλε του κοβεναντ μεν και τα 80 χρονια του Σκοτ δε, φοβαμαι οτι δεν εχουμε δει ακομα τον πατο του βαρελιου για αυτο το θλιβερο πλεον franchise…

εχουμε περασει δυο μερες και ακομα εχω εναν εκνευρισμο για αυτο το χαλι :stuck_out_tongue:

1 Like

τρελη πιπα το covenant

το Prometheus εμενα μου αρεσε, καμια σχεση με αυτη τη μαλακια που ειδα προχθες, Το πρωτο μισαωρο ειδικα δε παλευοταν σκεφτομουν σοβαρα να σηκωθω να φυγω

1 Like