Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

+1000

Μόλις γύρισα από κινηματογράφο και ναι έχω μείνει εντελώς μαλάκας. Κάτι τέτοιες ταινίες βγάζουν μια στο τόσο εκεί στο Hollywood και τους συγχωρείς όλα τα DCEU και τα Transformers και λοιπές αηδίες.

Απλή σημείωση η ταινία παρά τον τίτλο δεν είναι χείμαρρος δράσης με τεράστιες επικές μάχες (όχι πως λείπει η δράση). Πολύ πιο μικρή, ο Reeves επικεντρώθηκε στους χαρακτήρες κυρίως και έκανε θαύματα. Serkis δεν ξέρω πλέον τι να πω. Σαφώς βέβαια και η ψηφιακή τεχνολογία (που εδώ μάλλον έχει φτάσει στο peak) τον βοηθάει σημαντικά αλλά δεν γίνεται κάθε δικός του ψηφιακός χαρακτήρας να έχει τόση καρδία μέσα του ρε γαμώτο. Gollum, King Kong έδωσε ζωή στα pixels, εδώ ξεπέρασε και την πιο τέλεια τεχνολογία. Caesar στο πάνθεον των κινηματογραφικών χαρακτήρων.

Μπορεί να υπερβάλω αλλά ειλικρινά μου φάνηκε αριστούργημα.

3 Likes

Με αυτά που ακούω από εσάς θα πάω να τιμήσω το War!!! Δεν έχω δει τα προηγούμενα σινεμά, αλλά αφού αυτό είναι τόσο καλό, ας το δω.

Εγώ κατέβασα τα δύο προηγούμενα, που δεν τα έχω δει, είδα το πρώτο, θα δω σύντομα και το δεύτερο για να δω το τρίτο στο σινεμά, με ψήσατε.

Μετα απο μεγαλη αναμονη ειδα το Dunkirk του Νολαν.
Ειχα μεγαλη περιεργεια βασικα να δω τι ειδους ταινια θα εκανε ο Χριστοφορος, αφου ειναι η πρωτη του που δεν ειναι scifi/mindfuck.
Το σκηνικο του Dunkirk ειναι πολυ σημαντικο για τους Βρετανους και πιστευω οτι ηταν ενα αχτι που ειχε καιρο να γυρισει. Ο Νολαν με τοσο επιτυχημενη καριερα πλεον μπορει να γυρισει οτι ταινια γουσταρει, και το κανει πολυ καλα.

Η ταινια ειναι πολυ ομορφη και ρεαλιστικη, τοσο στο ρυθμο οσο και στους διαλογους.
Αυτο που δε μου πολυαρεσε βεβαια, ειναι οτι του λειπει η “ιστορια” … βλεποντας το μου φανηκε περισσοτερο σαν δραματοποιημενα γεγονοτα . Ειναι ενα συνονθύλευμα σκηνων ουσιαστικα γυρω απο το γεγονος, οι οποιες ομως δημιουργουν ενα ολοκληρωμενο εργο πραγματικα εντυπωσιακο. Το πιο χαρακτηριστικο σημειο που ειπα “α, οκ βλεπουμε Νολαν” ειναι στο πως μπερδευει λιγο την σειρα των σκηνων και του narrative.
To Dunkkirk ειναι πιθανοτατα η λιγοτερο “ελκυστικη” ταινια του Νολαν, αλλα μαλλον η πιο προσωπικη.

1 Like

Πηγα και ειδα το Dark Tower. Ετοιμος για μεγαλη ηττα. Η οποια φυσικα και ηρθε. Ελαχιστη σχεση με τα βιβλια. Μονο καποιες αναφορες οι οποιες πιο πολυ προκαλεσαν θλιψη και μια εντονη επιθυμια για να τα ξαναδιαβασω. Το καστινγκ ηταν οκ. Ειδικα ο Jake. Σαν περιπετειουλα ισως να βλεποταν. Ενα 5 πχ. Σαν μεταφορα ομως πληγωνει πολυ βαρια…

Λοιπόν το 'δα κι εγώ χθες. Ντάξει σκηνοθεσία φοβερή κλπ αλλά εμένα μου φάνηκε αρκετά αδιάφορη, ίσως και βαρετή σε σημεία. Και ίσως επειδή ασυναίσθητα έκανα συνεχώς συγκρίσεις με το Fury το οποίο μου είχε φανεί αρκετά intense.

μα, αν ειναι κατι που δε μπορεις να κατηγορησεις το Dunkirk ειναι για ελλειψη intensity. Ακομα και στο γαμημενο το ψαροκαικο με τους πουλοβεράτους ήσουν στην τσιτα. Αληθεια, δε σε αφηνει λεπτο να ανασανεις.

Τωρα αυτες οι φανφαρες με το χρονο κλπ, μου φανηκαν μαλλον αχρειαστες, να δωσουν λιγο εναν αερα διαφορετικο στη ταινια, αλλα οπως και ναχει, ηταν ωραια δουλεια. Δεν ειναι ταινια που λες “πω, την φχαριστηθηκα”, γιατι δεν ειναι ετσι - αλλα δεν ειναι αναγκη ναναι ολες οι ταινιες ετσι.

Αυτα που ηθελε να πει και να περασει, νομιζω τα καταφερε.

Για μενα προσωπικα, μονη παραφωνια ο Κενεθ Μπρανα, σε καθε σκηνη που τον ειχε εψαχνα τα χειλη του.

υγ, αυτο που με εντυπωσιασε περισσοτερο στην ταινια (αν εξαιρεσεις τα πλανα του Νολαν που ειναι Α+) ηταν το sound design. Πραγματικα, πιο ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ταινια δεν εχω ξαναδει. Οι διαλογοι επιτηδες πνιγμενοι μεσα στο χαμο του πολεμου και γενικα ομορφιες και τρομος απο παντου.

Τη συνιστω; Ναι, και σε ΙΜΑΧ μαλιστα (δεν εχει 3Δ). Θα την ξαναβλεπα; 95% οχι.

Υγ2. Με λιγη τυχη ισως καταφερω να δω το Big Sick αυτο το σαβ/κο, εχω ακουσει τα καλυτερα λογια και εχω high expectations για πχιοτητικο ρομκομ συγχρονο.

Τη παρουσία intensity στη ταινία τη βρήκαν οι υπόλοιποι της παρέας αλλά εγώ δεν, ίσως ήταν και η κούραση της μέρας, ξέρω γω.

Θα ήθελα και τον Κίλιαν Μέρφι σε καλύτερο ρόλο επίσης, αλλά οκ αυτό είναι το λιγότερο.

Αν και δεν υπάρχει περίπτωση να πάω σινεμά να την δω, για πείτε όσοι είδατε Dark Tower κατά πόσο δίνει spoiler για όσους σαν εμένα δεν έχουν διαβάσει όλα τα βιβλία (το σταμάτησα στο 4ο μιας και δεν έχω αγοράσει ακόμα τα υπόλοιπα). Και τελικά τι διάολο είναι, sequel, prequel η μεταφορά του βιβλίου.

Ενα τιποτα ειναι. Μην φοβασαι για σποιλερς. Δεν εχει σχεση.

1 Like

πηγαινε αφοβα,ενας αχταρμας χωρις λογο ειναι ταινια

2 Likes

Βασικα ειναι μια μετριοτατη action movie με μετρια εφφε η οποια απλα εχει παρει 3 χαρακτηρες απο τα βιβλια, ελαχιστα απο την κοσμοθεωρια τους κ καποιες αττακες για να νομιζεις οτι βλεπεις κατι σχετικο και τιποτα αλλο. Δεν βλεπεις σχεδον κανενα σκηνικο απο τα βιβλια. Πληρης απογοητευση

1 Like

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BMjFiZDg3MDgtOTdiNC00ZGFiLWIyN2ItNDhkNGI5ZThkOTE3XkEyXkFqcGdeQXVyNjc1NTYyMjg@.V1_UY1200_CR76,0,630,1200_AL.jpg

τα καλά του να περνάς το μισό Αύγουστο στην Αθήνα, ότι παίζουν ένα σωρό ωραίες επανακυκλοφορίες σε όμορφα θερινά με καλή μηχανή προβολής, σαν αυτή του cine θησείου…

Πέρα από το όνομα του σκηνοθέτη και τη ρουφανιά με την οποία συνδέθηκε μοιραία άρρηκτα, είναι πραγματικά κρίμα ένας τόσο μικρός στην πραγματικότητα άνθρωπος να έχει γυρίσει μερικές από τις καλύτερες ταινίες, όχι του αμερικανικού μόνο αλλά και του παγκόσμιου σινεμά, με τόσο γενναία κ πολύπλευρη θεματολογία…

αν και το έχω ξαναδεί παλαιότερα, το Λιμάνι της Αγωνίας είναι ένα αριστούργημα από την αρχή μέχρι το τέλος του… αποκάλυψη οι ερμηνείες, συγκλονιστικά εύστοχο soundtrack από τον τεράστιο Λέοναρντ Μπερσταην και εκπληκτική φωτογραφία, όλα πακέτο με την μοναδική σκηνοθεσία και αίσθηση του κάδρου από τον Καζάν, παραδίδουν μια τεχνικά άψογη ταινία που σήμερα κοντράρει και ξεπερνά στα ίσα ανάλογές της, έχοντας και 60 χρόνια στη πλάτη της…
όλα όμως θα ήταν απλά εντυπωσιασμός αν το σενάριο δεν ήταν αυτό που είναι, με τρομερή δουλειά πάνω στους χαρακτήρες και τα διαλογικά τους μέρη αλλά και το κυρίως κομμάτι, αυτό της εκμετάλλευσης των εργατών από τα σωματεία των γκάνγκστερς της δεκαετίας του 50 στα φτωχολίμανα των ΗΠΑ… ο ρυθμός του είναι εξαιρετικός και δε σε αφήνει να βαρεθείς στιγμή, ενώ είναι όσο γενναίο χρειάζεται ώστε να φαντάζει ακόμα και σήμερα εξαιρετικά επίκαιρο…

τέσπα, όποιος έμεινε ακόμα αθήνα, τόχει στο ΒΟΞ νομίζω ακόμα, αν είναι για θερινό ας του ρίξει ένα βλέφαρο, πολύ τυχεροί όσοι καταφέρνουμε να δούμε τέτοιες ταινίες σε μεγάλη οθόνη έστω και μια φορά στη ζωή μας…

4 Likes

ΒΟΞ ε; Θα τσεκάρω.

EDIT: Στη Ριβιέρα το έχει, μέχρι Τετάρτη.

1 Like

Και στα δικά μας μέρη είχαμε μερικές επανακυκλοφορίες φέτος, ήθελα να κάνω και ένα καλό ποστ αλλά βαριόμουνα :stuck_out_tongue: Πήγα σε όλες και περιττό να πω ότι ήταν υπέροχα. Παρόλο που όλες τις είχα δει σε dvd η κατεβασμένες παλιότερα τίποτα δεν συγκρίνεται με την κινηματογραφική εμπειρία.

3 Likes

ω ρε φίλε, αυτά είναι φυλλάδια ! ! !

αυτό γίνεται εύκολα καδράκι και κρεμιέται πάνω από γραφείο! Τρομερό!!

(α ρε επαρχία, και γώ μόνο όταν κατεβαίνω Ηράκλειο βλέπω τόση προσεγμένη δουλειά σε τοπικά δημόσια και μή θερινά στα προγράμματά τους, τα αποκόματα των εισητηρίων, ακόμα και τα ποπκορν και ψιψιψόνια τους)

2 Likes

Α ρε επαρχία με τις μηδέν(0) προβολές για το only lovers left alive, με την μία(1) προβολή για το nymphomaniac στις 12+ το βράδυ που την ακολούθησε η καμία(0) προβολή για το δεύτερό της μέρος, τις κινηματογραφικές ομάδες που έχουν ξεμείνει ηλικίες άνω των -ήντα και προβληματίζονται με το περίπλοκο και ακαταλαβίστικο σενάριο του lobster και την ουσία του under the skin, που έχεις πλέον ένα κινηματογραφικό χειμερινό σημείο για προβολές που έχει 4-5 αίθουσες αλλά αλλάζει τις ταινίες σαν τα πουκάμισα(ακόμη και πριν τον κύκλο της βδομάδας) . Α ρε επαρχία…

*όντως είναι πανέμορφο το φυλλάδιο.

2 Likes

εμείς φταίμε που τα τυρόγαλα είναι για να πήζουν το καλοκαίρι?

( :blush: )

πάντως και Ηράκλειο πχ κάτω Κρήτη, χειμώνα όποτε πάω για τίποτα χμας ή Άνοιξη για πάσχα κτλ, έχει 2 τύπου πολυκινηματογράφους με 6-7 αίθουσες + άλλες 3-4 αίθουσες μόνες τους, που παίζουν πλέον ότι πιο εμπορικό ή ‘‘της μόδας’’ παίζεται εκείνο το καιρό… δλδ ναι, ούτε only lovers ήρθε, ούτε nymphomaniac θυμάμαι ούτε under the skin…lobster ηρθε γτ οκ, Λάνθιμος-National Treasure σημερα :stuck_out_tongue: αλλά μέχρι εκεί…

Aντιθέτως, έχει κινηματογραφική λέσχη που κάνει παπάδες τα καλοκαίρια με δημοτικό θερινό εντός των Τειχών και ελάχιστο τικέτο + τρομερές επανακυκλοφορίες + ταινίες που δεν ήρθαν όλη τη χρονιά, σαν τις παραπάνω + μια-δύο ακόμα πρωτοβουλίες από άλλες λέσχες ή άλλες ομάδες ατόμων, σε κοντινά γραφικά χωριά 15 λεπτά εκτός πόλης που φέρνουν και εκεί αριστουργήματα non stop, με πρόγραμμα, οργάνωση κτλ κτλ…googlare πχ θερινός κινηματογράφος Αρχανών ή Πύλη Βυθλεέμ κινηματογραφικά προγράμματα καλοκαίρι 2017 να πάθεις τη πλάκα σου :stuck_out_tongue:

Γενικά σε πόλεις πάντως σα τις δικές μας -και όχι κωμοπόλεις ή χωριά-, μου κάνει εντύπωση στο πολιτιστικό αυτό κομμάτι να μην γίνεται τίποτα τα καλοκαίρια έστω -και δη στη Λάρ’σα ε που οκ, δεν τη λές και ‘‘υποανάπτυκτη’’, ίσα ίσα όποτε έχω έρθει όλο πανηγύρια γιορτές κτλ :stuck_out_tongue:

2 Likes

Έχουμε την κινηματογραφική ομάδα που στον θερινό προσπαθεί να κάνει καλή δουλειά αν και απώλεσε την κεφαλή της εξαιτίας θανάτου( Μπαρμπής Βοζαλης . rip). Αλλά πραγματικά τον χειμώνα εκεί που είχε ένα τόνο επιλογές σε αίθουσες, πλέον υπάρχει ένα σύνολο αιθουσών με πολιτική που δεν καλύπτει σοβαρές ανάγκες. (+την κινηματογραφική που τον χειμώνα παλινδρομεί ανάμεσα σε καλές επιλογές και σε επιλογές που δεν βγάζουν κανένα νόημα. Κάτι λογικό αν σκεφτεί κανείς πως όταν πήρα μέρος άτυπα χωρίς να το ξέρουν σε μια πρώτη επιλογή ταινιών , τα γέλια μου για το πόσο προσοχή δίνουν στην συνοχή και στην συνέπεια σε οποιοδήποτε κινηματογραφικό όραμα, ακούστηκαν στον θεό…).

Δεν γίνεται τα -ηντα να καθορίζουν τα πράγματα αφού πρώτα ικανοποιούν τις προσωπικές τους φιλοδοξίες σε προβολή…

(είμαι καλός άνθρωπος τελικά :stuck_out_tongue: )

2 Likes

τί να πώ, πολύ κρίμα γενικά… πάντα είχα συνδέσει καλοκαίρι=θερινός με επαναπροβολές και εδώ Αθήνα αλλά και Κρήτη…κρίμα

υγ. χειμώνας πριν μερικά χρόνια Ηράκλειο, ψάχνουμε να δούμε που έχει δεθυμάμαιποιάταινία και βλέπω ότι στις 4 από τις 6 αίθουσες ενός πολυσινεμά παίζει fast and furious και το δικό μου πουθενά =/ #αγανακτηση

1 Like