Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Babadook πολύ ωραίο

It follows και αυτό μου άρεσε

Αμερικάνικο Ring δε θυμάμαι αν το έχω δει . Το γιαπωνέζικο ήταν μπομπα

It comes at night το έχω στα υπόψιν καιρό

ευχαριστώ παιδιά

To Αμερικανικο ειναι καλυτερο το Ιαπωνεζικου νομιζω…

Το Γιαπωνεζικο εχει την κλασσικη γαμηστεροσυνη του καλου creepy Ασιατικου θριλερ. Απο την αλλη το Αμερικανικο εχει φανταστικο cinematography, και post production, βγαζει μια μουνταδα (συνειδητοποιεις οτι ολη η ταινια ειναι σε ψυχρες αποχρωσεις εκτος απο το τελος) ενω και το εντελως μινιμαλιστικο σαουντρακ ειναι εξαιρετικο (Zimmer βεβαιως). Απο τα αγαπημενα μου θριλερ εβερ.

Το αμερικανικο εχει Naomi Watts…

2 Likes

Μάλλον θα πάω να δω το Solo σήμερα… Οψόμεθα!

Καλό το Σόλο.

Περισσότερες λεπτομέρειες στο θρεντ Star Wars.

Νέο Mission Impossible. Το ζητούμενο σε κάθε ταινία αυτού του franchise είναι να κάνεις την δράση και τον ρυθμό τόσο καταιγιστικά έτσι ώστε να μην αφήσεις ούτε λεπτό να περάσει για να σκεφτεί ο θεατής πόσο αδιάφοροι είναι στην πραγματικότητα και οι χαρακτήρες αλλά και το γενικότερο story.
Ε από αυτή την άποψη λοιπόν τούτη εδώ είναι η καλύτερη ταινία της σειράς. Όλες οι σκηνές καταδίωξης με μηχανές, αυτοκίνητα, φορτηγά στους δρόμους του Παρισιού είναι απόλαυση, αλλά αυτό που κάνει την ταινία να ξεχωρίζει είναι 2 σκηνές. Η ελεύθερη πτώση από τα 25.000 πόδια και το κυνηγητό με τα ελικόπτερα. Η αληθοφάνεια των σκηνών αυτών και κάποια από τα πλάνα που προσφέρει είναι κάτι που ο κινηματογραφικός φακός ποτέ πριν δεν έχει αποτυπώσει, σε καμιά ταινία (ο Τομ Κρουζ και μόνο αυτές τις 2 σκηνές να είχε γυρίσει θα τον θυμόμασταν για πάντα). Κάνει το κωλοτρυπίδι σου να σφίγγεται τόσο πολύ που αν χώσεις ένα κομμάτι κάρβουνο εκεί μέσα στο τέλος θα βγει διαμάντι.
Από εκεί και πέρα ο σκηνοθέτης κάνει την ταινία να μην έχει καθόλου νεκρούς χρόνους γεμίζοντας τις σκηνές που δεν έχει δράση με συνεχή plot twist για να κρατήσει το ενδιαφέρον και το καταφέρνει μάλλον εύκολα. Ο επίλογος έρχεται για να μας υπενθυμίσει ωστόσο πως πέρα από τις τέλεια στημένα σκηνές δράσης αυτό το franchise δεν έχει κάτι άλλο να προσφέρει.

3 Likes

αυτό ήθελα πάντα να το ζήσω, σήμερα θα πάω και εγώ λογικά :smiley:

Eχω διαβάσει τόσα γιαυτή τη σκηνή με τα ελικόπτερα…

Ανυπομονώ να το δω.

Απ’ όλες τις ταινίες του franchise εξακολουθώ να προτιμώ την 1η μικρή (σε budget) ταινία του DePalma αν και όλες ήταν ψυχαγωγικότατες.

Και γώ φαν ακόμα της πρώτης με επόμενη την προηγούμενη… γενικά τα καλύτερα λένε παντού για την δράση της ταινίας και την απουσία cgi, έχω χαηπαρηστεί όσο δε πάει…καριόλης Τομ Κρούζ, σχεδόν σε ότι κάνει τα τελευταία 10 χρόνια είναι εγγύηση, Oblivion, Mission Impossibles, Day after Tomorrow, Jack Reacher (το πρώτο), περιπετειάρες και value for money πάντα.-

1 Like

Μήπως εννοείς το Edge of Tomorrow; (το οποίο είναι ταινιάρα)

Edge of tomorrow, α γεια σου, έχεις δίκιο, μπέρδεψα τα tomorrow

απολαυστικό τίμιο και ειλικρινές sci fi

Εντάξει ο άνθρωπος έχει πάει τα movie stunts σε άλλο επίπεδο. Η φάση είναι να ρωτάνε όλοι πως θα ξεπεράσει την προηγούμενη ταινία που κρεμάστηκε έξω από ένα αεροπλάνο κατά την απογείωση και αυτός να απαντάει με ένα “hold my beer”. Δεν νομίζω να ξαναδούμε τέτοια πράγματα στον κινηματογράφο. Αυτούς τους καημένους τους stunt coordinators σκέφτομαι που πρέπει να έχασαν καμιά 10 χρόνια από την ζωή τους στα γυρίσματα.

Ειχα δει στο show απο κατω για μια σκηνη που πηδαει σε μια ταρατσα, σπαει τον αστραγαλο του και συνεχιζει να γυρναει κ να τρεχει.

Να ξεκινήσω με το ότι δεν ενθουσιάστηκα στο βαθμό που ήθελα -όχι που περίμενα- με τη ταινία, αλλά πάραταύτα πέρασα γαμώ και σίγουρα προτιμώ όταν βλέπω hollywood να βλέπω τέτοιες ταινίες και όχι marvel χαζομάρες… το μεγάλο + είναι οι σκηνές δρασης -καπου εδω σταματαω και τους τονους γιατι κανω 3 μερες να γραψω προταση απο το κινητο :stuck_out_tongue: - οι οποιες ειναι μια προς μια ολες απολαυστικες και γεματες ενταση και αληθοφανια που σπανιζει σημερα… halo jump/τουαλετες/παρισι/ελικοπτερα ειναι μια προς μια ολες και instant classic για το franchise…εχουν τρομερη σκηνοθεσια χωρις shacky μαλακιες, ενταση απο το εξαιρετικο μονταζ, πολυ ομορφη χορογραφια και δε βαριεσαι δευτερολεπτο… αυτο ηταν το καλο κομματι της ταινιας…

Το μετριο-οχι κακο παρα μονο σε λιγα σημεια οπως το φιναλε φιναλε- κομματι ειναι ολα τα υπολοιπα… η πλοκη καταρχας απαιτει να εχεις δει τα προηγουμενα αλλιως χανεσαι, ενω οταν ξετυλιγεται γινεται ασκοπα πολυπλοκη θελοντας να πεταει συνεχως ανατροπες για να κρατησει τον θεατη -οταν δηλαδη δεν υπαρχει ενα μεγαλο action piece-… ετσι και κουραζει και τραβαει αδικαιολογητα χωρις λογο ενω απο ενα σημειο και μετα γινεται και ελαφρως αδιαφορη -το πρωτο μισο μου αρεσε απειρως περισσοτερο απο το 2ο-… κοινως το σεναριο/ιστορια στηνεται ετσι ωστε να δικαιολογει τον νεκρο χρονο πριν τη δραση κ να υπαρχει πιο πολυ για να προετοιμασει αυτη… η ιστορια με ενα ρετουσαρισμα(κακος αδιαφορος οπως και το ολο πλανο του χωρις βαθος και βαρος και οι πολλες ανατροπες χωρις νοημα) και ενα cut μισαωρου+ θα ηταν μια χαρα, τωρα με κουρασε πολυ…οι ερμηνειες πλην τομ που ειναι σε αυτα εγγυηση, πολυ πολυ πολυ μετριες με κερασακι τον Καβιλ που οκ εκανε λογω του μεγενθους και παρουσιαστικου του τον ρολο του ενδιαφερον, ερμηνευτικα ομως ηταν λιγο αγγουρι… το μουστακι γαμησε :stuck_out_tongue:

Στα τεχνικα κανενα θεμα, φωτογραφια εφε σκηνικα αψογα, μουσικη μονο λιγο too much…

Σινεμα δαγκωτο για τις σκηνες δρασης και με λιγο braindead απο ενα σημειο κ μετα δε σε κουραζει κ η πλοκη -τουλαχιστον δεν ειναι τεσπα παντελως οτιναναι, αλλα της ελειψε ενα καλο β χερι- αλλα απεχει παρασαγκας απο τα αποθεωτικα που διαβαζω εδω και εκει…δεν υπαρχει συγκριση κατ εμε με το πρωτο της σειρας που παραμενει εξωφθαλμα και σαρρωτικα ανωτερο, αυτο ισως σε βαθος χρονου να ειναι το επομενο καλυτερο -αν και το rogue nation μου αρεσε πιο πολυ-…

Ειδα το Blackkklansman και πολυ μου αρεσε.

Αρχιδατος σπαηκ λη, αλλα κανει μια μαλακια λιγο στο τελος της ταινιας λιγο τραβηγμενη απο τα μαλλια (Καταλαβαινουμε κυριε Σπαηκ τι θες να πεις με ολη σου την ταινια, μη μας το τριβεις στη μαπα)

1 Like

ασχετο btw, την πέμπτη διαβάζω βγαίνουν στις αίθουσες:
Τhe Man Who Killed Don Quixote από Τέρυ ΓΑΜΗΜΕΝΟ Γκίλιαμ
2001: Α Space Odyssey σε ΓΑΜΗΜΕΝΟ REMASTER :smiley:
Μacbeth του Welles σε ΓΑΜΗΜΕΝΟ REMASTER :smiley:
Aυτό με τον Γουίνι δε Που :stuck_out_tongue: που θέλω να το δώ γιατί έτσι.-
και μια ρομαντική υποθέτω παπαριά, με όμως την Γουινόνα Ράηντερ και τον ΦΑΚΙΝ ΚΗΑΝΟΥ ΡΗΒΣ που αμα μου πεί η δικιά μου να πάμε δε θα πώ όχι

κοινώς, ΤΙ ΓΑΜΗΣΤΕΡΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ

1 Like

Πω αυτο νομιζα οτι ηταν ακομα στα μπερδεμετα με κατι δικαστηρια.

Τελεια, και αλλος Adam Driver. Δεν τον χορταινω.

Εδιτ. Λωλ 16 οκτωβρη λεει UK.

προβλήθηκε και στις Κάννες πρόσφατα -με όχι τόσο καλές κριτικές αλλά έτσι είναι όλες οι ταινίες του Gilliam μετά το Fear and Loathing ούτως ή άλλως, οπότε κλάην, Gilliam βλέπω τα πάντα κι ας είναι ο χειρότερος αχταρμάς του κόσμου- και αυτό θα σου έγραφα τώρα, διανομή στην Αγγλία από Οκτώβρη :stuck_out_tongue:

Ισχύει πάρα πολύ αυτό με την τελευταία σκηνή. Εμένα όμως με πείραξαν και τα επιπλέον δύο:

  1. βρήκα πως κάνει μια μεγάλη κοιλιά 30 λεπτών
  2. ακόμη και χωρίς την τελευταία σκηνή, οι αναφορές στην τωρινή κατάσταση στις ΗΠΑ είναι τόσο εμφανέστατες και ξεκάθαρες που αποπροσανατολίζουν την όποια εξιστόρηση. Προσωπικά δεν είμαι φαν της τόσο διδακτικής προπαγάνδας ακόμη κι όταν (προφανώς) συμφωνώ με τον Spike Lee στο θέμα. Βέβαια πήρε το Grand Jury στις Κάννες, άρα μάλλον είμαι μειοψηφία και ο περίεργος :stuck_out_tongue: