Cirith Ungol

ειναι μια παλια Doom/Heavy μπαντα …για μενα ειναι οι καλυτερη στο ιδος τους … εχουν κυκλοφορισει 4 albums (Frost And Fire, King Of The Deads, One Foot In Hell, Paradise Lost) αμα θα θελετε να δειτε/ακουσετε, σας προτεινω να αγορασετε/κατεβασετε το Frost And Fire και Paradise Lost
λοιπον οσοι εχουν ηδει ακουσει μπορουν να πουν τιν γνομει τους

Frost and Fire/King of the dead δισκάρες.

Προσοχή διαβάζεται Κίριθ Ούνγκολ.

Ένα συγκρότημα αδυναμία για μένα με φοβερούς δίσκους, ειδικά ο τρίτος.


Όντως όταν ήμουν μικρός/καμμένος το είχα διαβάσει σε λεξικό-γραμματική της γλώσσας του Τόλκιν!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

το king of the dead επος…:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Σπουδαία μπάντα, δυστυχώς εξαιρετικά άτυχη και αδικημένη που άξιζε πολύ περισσότερη αναγνώριση. Οι δίσκοι τους συστήνονται ανεπιφύλακτα σε όποιον ακούει doom ή epic.

Οι Cirith Ungol είναι ΘΕΟΙ !!!
Τους έμαθα πρόπερυσι με το King Of the Dead και έχω κολλήσει!Ψάχνω το διπλό Servants Of Chaos και το Paradise Lost (αν και στο τελευταίο δεν παίζει ο Flint!)

BOW DOWN AND KNEEL…TO THE MASTER OF THE PIT!!!

Γκρουπαααρααααααα8) …frost and fire!!!και king of the dead(σε πιο doom πεθαμενιλα φαση!!)
what does it take to get to you???:smiley:

[FONT=“Century Gothic”]Το πέρασμα της αράχνης με τον ιδιαίτερο ήχο του δε θα μπορούσε να έχει ούτως ή άλλως πολλούς ακολούθους. Με τέσσερις δίσκους διαμάντια και αρκετή καλτίλα είναι ό,τι πρέπει για έναν ψαγμένο μεταλλά…[/FONT]

Εγω παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι τους συγκρινουν με τους Μανιλλα. Τον Σελτον δε μπορω απλα να τον ακουσω, ενω αυτοι μια χαρα φωνητικα εχουν δεδομενου του όλου υφους. Δηλ, εμενα δε με χαλανε καθολου. :-s Ισα - ισα αν τραγουδαγε αλλος το Join The Legion, δε νομιζω να μου πολυαρεσε.

Συμφωνώ με τον Angmar…Τα φωνητικά του Shelton δε μ’αρέσουν καθόλου…O Baker από την άλλη βγαζει μια γαμάτη αίσθηση κατάρας που την γουστάρω όσο τίποτα άλλο σε πολλά Doom συγκροτήματα!
Μου φαίνεται πρέπει να πάρω κάνα του Wino…:frowning:

Χαχα! :lol:
Εγώ, από την άλλη, γούσταρα ανέκαθεν τα φωνητικά του Shelton και δεν μπορούσα να ακούσω ούτε λεπτό τον Tim Baker! [-X

Mου αρέσουν κάποια τραγούδια τους, αλλά ως εκεί! :dunno:
Η παραγωγή και τα φωνητικά πάντα με απέτρεπαν από το να τους “αγαπήσω” περισσότερο! :-k

Χμμμμ του Σελτον η φωνη δεν μου αρεσει αλλα ρε παιδι μου δεν ξερω πως θα μου ειχε φανει την πρωτη φορα το νεκροπολις με τον ντικινσον8O στα φωνητικα…ενω ακους τον σελτον που ειναι σαν να εχει το μανταλακι και νιωθεις:D …Θεος!Απο την αλλη ουτε ο τιμ μπεικερ μ αρεσει πολυ αλλα πιστευω πως η φωνη του ταιριαζει με ολη τη μουσικη του σχηματος…Εν τω μεταξυ η παραγωγη τους δεν με χαλαει τοσο…

Το μονο που με χαλασε λιγο ειναι μια συνεντευξη τους σε ενα true metal(ΟΧΙ δεν το αγορασα εγω αυτο το πραγμα8O ) που ελεγαν οτι οι μεταλικα ας πουμε δεν αξιζαν μια και αυτοι επρεπε να ειχαν γινει πραγματικα μεγαλο συγκροτημα.Ειναι κατι που διαφωνω μιας και πρωτον ενας μουσικος δεν πρεπει να ειναι αλλαζονας και απο την αλλη οπως εχω πει και για τους witchcraft μπορει να ειναι γαματοι σε αυτο που κανουν να με πορωνουν εμενα τρελα αλλα αυτο δεν σημαινει πως αξιζουν την ιδια ευρεια αναγνωριση και αποδοχη με αλλα συγκροτηματα που αποδειδεγμενα το αξιζαν(δεν μιλαμε για τους χιμ ρε παιδι μ…) εστω και αν αυτα μ αρεσουν λιγοτερο.Δηλαδη ολα αυτα τα προτιμω στο αντεργκραουντ!Και καλυτερα ετσι γιατι εκει ειναι θεοι!

Τελος παντων…αλλο…Στο φροστ εντ φαιρ γουσταρω τρελα και τον τροπο που ακουγεται το μπασο!πωπωπωπω θεεικο!

Frost And Fire & King Of The Dead = Μπάσο από άλλο πλανήτη ! Πραγματικά ο Flint (Vujea) είχε απίστευτο ήχο και δεν ξέρω αν κανείς έχει πετύχει το ίδιο…

Anyway όσον αφορά τους Metallica οι τελευταίοι πριν την εποχή του MOP είχαν αποκαλέσει τους Cirith Ungol δεινόσαυρους επειδή είχαν πολλές 70’'s επιρροές και δεν παίζαν γρήγορα.Πιστεύω πως το ίδιο θα λέγαν για τους εαυτούς τους όταν βγήκε το LOAD.Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τους Cirith Ungol για το ότι είπαν ότι δεν αξίζουν μια (έτσι κι αλλιώς είχαν μια μικρή διαμάχη) αλλά πάντως σίγουρα έπρεπε να είχαν γίνει μεγάλοι.

Όσο για την παραγωγή θεωρώ πως αν πάρεις αυτές των MANILLA ROAD και αυτές (αντίστοιχων χρονολογιών) των CIRITH UNGOL αυτές των τελευταίων είναι καλύτερες.(Εκτός από τα Samples βέβαια βλ. κεραυνούς κ.λ.π)

αυτο.

εγω παλι φριττω κ με τους δυο…:lol:

Διάβασα σε μια συνέντευξη των Falcon (στους οποίους κιθάρα παίζει ο Lindstrom που ήταν ιδρυτικό μέλος των Ungol) ότι μπορεί να βγάλουν ένα box-set με τα άλμπουμς τους στα οποία θα υπάρχουν και ζωγραφιές που είχε κάνει ο Robert Garven! Λέει ότι για κάθε τραγούδι που έγραφαν ο Garven δημιουργούσε και μια ζωγραφιά. Και αν πάρει κανείς το Die Wontcha των Falcon θα δει ότι αυτό ισχύει για ένα τραγούδι τους.Αυτό είναι το Show You All το οποίο είχαν γράψει το '78 και στο δίσκο των Falcon συμπεριλαμβάνεται το πολύ συμπαθητικό σχέδιο που είχε κάνει τότε ο Garven.

Επίσης το όνομα του “πύργου της φωτιάς” στους “Δύο Πύργους” προφέρεται Κίριθ Ούνγκολ.Το όνομα του συγκροτήματος όμως προφέρεται Σίριθ Ούνγκολ.Το χανε αναφέρει σε μια συνέντευξη τους αυτό (στο ίντερνετ την είχα δει νομίζω) και γνωρίζανε πως προφερόταν στον Άρχοντα των Δακτυλιδιών , απλά επέλεξαν να προφέρεται έτσι το δικό τους.:wink:

Α ρε Οrathac παντα TRUE METAL ησουν. :slight_smile:

Eνταξει, Cirith Ungol το απολυτο cult συγκροτημα ! :bow:

Σεβομαστε, εξυμνουμε και προσκυναμε ταπεινα. :slight_smile:

όχι ρε πούστη μου τώρα που συμπλήρωσα δισκογραφία :?

Άστα και γω το ίδιο είπα όταν το διάβασα.Αλλά για τους Cirith Ungol το ξανααγοράζω αμα λάχει.Έτσι κι αλλιώς το Paradise Lost (στην digipak έκδοση του 2007 με τα liner notes και χωρίς στίχους) θέλω να το αντικαταστήσω γιατί ήταν μάπα η αγορά.Αλλά σιγά μην τους δώσει η Restless Records τα δικαιώματα για το Paradise Lost…

Πάντως έλεγαν πως και για το Servants Of Chaos ότι άμα έχει επιτυχία, θα βγάλουν σύντομα και 2η συλλογή.Τo servants πια δεν το βρίσκεις πουθενά , αλλά δεν υπάρχει κάποιο νέο για συλλογή.Τέλος πάντων εύχομαι να δούμε τίποτα νέο από Cirith Ungol , αν και χλωμό…