Coheed And Cambria

Μία μερα καθώς διάβαζα τις δισκοκριτικές στο Hammer,το μάτι μου έπεσε σε ένα συγκρότημα ονόματι Coheed And Cambria που κυκλοφορουσε τον δίσκο No World For Tommorow.Μετά από λίγο καίρο αποφάσισα να ψάξω την μουσική τους αν και δεν κόβω πολλές φλέβες για το prog και έφαγα τρελό κόλλημα.Οι απόψεις σας για τους μικρούς θεούληδες(κλεμμένο)του proggresive rock/metalemoδενξερωκαιγωτιαλλο:p παρακαλώ εδώ.

Μιας που το αγόρασα επιτέλους αυθεντικό, αυτόν τον καιρό είμαι σε φάση λιωσίματος τούτου δω

Γενικά αγαπάμε πολύ Coheed:!:

αγαπημενο μου εξακολουθει να ειναι το in keeping secrets of silent earth

απο τις καλυτερες νεες μπαντες του ειδους

μοναδικο παραπονο
παραηταν υπερπαραγωγικοι τα τελευταια χρονια με αποτελεσμα αρκετα κομματια να μου φαινονται ιδια
καθως και το οτι εκει που πορωνεσαι με ενα δυνατο προγκιζον κομματι μετα μπαινει ενα ποπ-ιζον κομματι και σου κοβει την ενταση

στο thread για το No World For Tomorrow έχω εκφράσει το θαυμασμό μου.
Είναι απλά στις πολύ αγαπημένες μου σύγχρονες μπάντες. Από τις πολύ λίγες.
Τα 2 τελευταία είναι εθιστικά αριστουργήματα.
Το riff και γενικότερα η εισαγωγή του Coming Home είναι τόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟ.
Ο κυνισμός τους εκπληκτικός.
Το πόσο εύκολα περνάνε από τους Rush στους Floyd από εκεί στους Maiden και από εκεί στο pop είναι ενυπωσιακό.
Στη μουσική και στους αλληγορικούς στίχους έχουν τόνους συναίσθημα.

Επίσης, πρέπει να θέσω και τον παράγοντα ότι μου έκαναν παρέα στο στρατό με ένα playcount του τελευταίου δίσκου πάνω από 30 φορές στο i-pod.

Και όταν φεύγεις με άδεια απολύσεως και ακούς “you’re going home, you’re running free, as only you would be if you never owed them anything…” είναι κάπως…

I hope you die right now, won’t you drink my chemical…

μολις ειδα οτι θα παιξουνε ολοκληρα και τα 4 τους αλμπουμ!!!

8O8O8O8O8O8O8O8O

Φοβερή μπαντα με προσωπικότητα,ομορφες μελωδίες και εναν progressive χαρακτηρα που σπανίζει την σημερον ημέρα…Το no world for tomorrow είναι δίσκος διαμάντι και ενα απο τα καλύτερα δείγματα προοδευτικής και ιδιοφυούς μουσικής που δειχνει οτι δεν χρειάζεται να εισαι τεχνκοκρατης η να παιζεις παπαδες για να θεωρηθείς progressive…

Υ.Γ Αυτην την ρημαδοδιασκευή στο trooper να μην εκαναν μόνο…

Το ωραίο είναι ότι πάω το καλοκαίρι ανυποψίαστος σ’ ένα κλαμπ στην Ίο και με το που μπαίνω παίζει No world for tomorrow:!: Έπος μιλάμε.

Και ναι, καταλήγω ότι το τελευταίος τους είναι και ο καλύτερός τους :smiley:

Στο επόμενο τα ντραμς θα τα παίζει ο θεούλης ο Pennie (που έγραψε και τα ντραμ παρτς στο τελευταίο)

συμμετείχε στην συγγραφή αλλά δεν μπορούσε να ηχογραφήσει λόγω του συμβολαίου του με τους Dillinger Escape Plan (εταιρείες).

την ηχογράφηση την έκανε ο Taylor Hawkins των Foo Fighters, αφού έχουν τον ίδιο παραγωγό (Nick Raskulinecz) δεν θυμάμαι μην ηχογράφησαν και στα studios των τελευταίων (άλλοι θεούληδες).

Wow δεν το ξερα αυτο 8)

The Suffering :metal:

Απίστευτη groupara που το rocking έχει τιμήσει ιδιαιτέρως…

Review/Coheed And Cambria - Good Apollo, I’m Burning Star IV, Volume Two: No World For Tomorrow
http://www.rocking.gr/review1655.php

Ανταπόκριση από Sweden Rock Festival

http://www.rocking.gr/article4911.php

Μεγάλη εμπειρία να τους δεις ζωντανά!!!

μηπως εννοεις το welcome home?

Υ.Γ Αυτην την ρημαδοδιασκευή στο trooper να μην εκαναν μόνο…

γιατι ρε καλη δεν ηταν?

Το riff και γενικότερα η εισαγωγή του Coming Home είναι τόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟ.

μηπως εννοεις το welcome home?

Squall, Πατα το κουμπακι που λεει quote αδερφε

ναι…

Alterbridgίαση…:stuck_out_tongue:

Από τις μεγάλες σύγχρονες μπάντες, με 3 δίσκους καταπληκτικούς και ολοένα αυξανόμενη αναγνώριση.
Το “Burning Star, Vol.1” ήταν αποκάλυψη και σε συνδυασμό με το επίσης τέλειο “Wake Pig” των 3, είχαν προκαλέσει αίσθηση. Η έκπληξη με τα αλα-Rush φωνητικά και τις υπέροχες μελωδιάρες, σε συνδυασμό με τα concepts και όλα τα σχετικά υπήρξε μεγαλειώδης. Και κει που λές, πού μπορούν να φτάσουν πιά μετά από το “In Keeping Secrets of Silent Earth 3” και το “Vol.1”, κυκλοφορούν το "No World for Tomorrow " και στέλνουν αδιάβαστο πολύ κόσμο και δεν αφήνουν περιθώριο για αμφισβήτηση.
Η διασκευή πάντως στο Trooper είναι άθλια.

Καλύτερο άλμπουμ μάλλον :

στην άτυπη κόντρα πάντως με τους 3, το Χ2 [υπέρ των 3] φαίνεται να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες, λόγω του εξαιρετικού έπους “The End Is Begun”, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία

thanks brother!

εχω ακουσει οτι θα προβληθει ταινια με θεμα το concept των δισκων τους το 2009 με τιτλο the amory wars…btw και τα κομικς του sanchez σχετικα με το στορυ(the amory wars) ειναι καλα,αλλιως δεν θα ειχα καταλαβει την υποθεση διαβαστε τα και εσεις αν δεν το εχετε κανει ηδη:p

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο thread για την σπουδαία -κατά την ταπεινή μου άποψη- μπάντα. Εάν βέβαια προϋπάρχει κάτι, κλειδώστε το.

Ακούω τις γνώμες σας για το προαναφερθέν σχήμα. Πείτε δουλειές τους που σας άρεσαν, ή όχι. Το προσωπικό αγαπημένο μου album τους, είναι το Good Apollo I’m Burning Star IV (Vol1). Τρομερός δίσκος, με καλύτερα κομμάτια κατ’εμέ Welcome Home, Ten Speed (of God’s Blood & Burial) και Willing Well IV: The Final Cut.

Πέραν του μουσικού επιπέδου, εκτιμώ τα έξοχα concept album που παράγουν. Είναι όλα συνυφασμένα στο ευρύτερο πεδίο της σειράς comic φαντασίας που υπογράφει ο ίδιος ο Claudio Sanchez, frontman της μπάντας.
Η σειρά ονομάζεται ‘‘Τhe Amory Wars’’.

Λοιπόν, σειρά σας. Σχολιάστε ό,τι αγαπάτε σχετικά με τους Coheed & Cambria.