Concept Albums

δεν ειναι concept αυτα ρε…

ακουστε Thick as brick k Passion Play απο Jethro Tull

Δεν ξερω τι τα θεωρεις εσυ αλλα ολοι concept τα θεωρουν. Ειδικα το Dark side of the moon που το ακουσα προσφατα ειναι κλασσικο concept με κοινη θεματολογια στους στιχους και μια υποψια ιστοριας που εξελισσεται σε καθε τραγουδι.

ποιοι ολοι? δεν ειναι δυνατον αν ειναι ενας concept δισκος το 2112 γιατι απλα ειναι ενα μεγαλο κοματι σε εναν δισκο!

Πολυ δισκοι εχουν κοινη θεματολογια!

power and the passion apo eloy

Operation Mindcrime και Scenes from a memory.Μιλάμε για τα everest του είδους.(Και ayreon το τελευταίο.Δεν θυμάμαι τον τίτλο.Με τον ασθενή που βρίσκεται σε κώμα.Φοβερή ιστορία και τέλεια μουσική υπόκρουση από τον Lucassen) :twisted:

Queensryche - Operation Mindcrime (χωρίς κανένα σχόλιο)
Iron Maiden - 7th Son of the 7th Son
Pink Floyd - Dark Side of the Moon (είναι concept ρε σεις!)

Mou fainetai h’ akoma den eida to “THE CRIMSON IDOL” twn WASP???

Όντως δεν έχει αναφερθεί αυτή η υπέρτατη δισκάρα.Ισως ο καλύτερος δίσκος των WASP ever.Η απάντηση του Blackie σε όσους τον χλεύαζαν και τον ειρωνευόντουσαν για την γενικότερη εμφάνιση των WASP.Blackie rules!(Το idol χαλαρά στις 5 καλύτερες μπαλάντες όλων των εποχών) 8)

Το Operation Mindcrime είναι το απόλυτο concept album. Είναι το benchmark, το αξεπέραστο.

Το Scenes From A Memory είναι το μοναδικό album που το αγγίζει. Στο μόνο που λίγο υστερεί σε σχέση με το ΟΜ είναι οι στίχοι, οι οποίοι σε ένα concept album έχουν μια μεγαλύτερη βαρύτητα.

Υπάρχουν δίσκοι όπως το Seventh Son οι οποίοι ναι μεν έχουν ένα concept, αλλά η αξία του δίσκου δεν ορίζεται από το concept που πραγματεύονται και τα κομμάτια στέκονται πιο εύκολα από μόνα τους.

Ειδική μνεία όσον αφορά τα concept πρέπει να γίνει στους Savatage με κορυφαίο το Streets και τα Dead Winter Dead και Wake Of Magellan να ακολουθούν.

Ένα κεφάλαιο μόνο του είναι το Dreaming Neon Black των Nevermore που είναι πιο “πραγματικό” concept και μερικές φορές είναι σχεδόν λυτρωτικό.

Πακέτο πάει το υπέρτατο A Pleasant Shade Of Grey των Fates Warning. Στοιχειώνει…

Φυσικά, υπάρχουν οι Ayreon με το αριστουργηματικό Into The Electric Castle σε πιο hard rock φόρμες, το εκπληκτικό Human Equation και το 2πλό Universal Migrator. Εν τέλει όλα λίγο πολύ με sci-fi έχουν να κάνουν. Πολύ καλό και το Star One.

Όπως αναφέρθηκε το Crimson Idol των WASP είναι ιστορικό.

ΦΥΣΙΚΑ, όλοι οι δίσκοι των PAIN OF SALVATION είναι καταπληκτικοί, υπέρτατοι, απερίγραπτοι κλπ υπερθετικά επίθετα. Entropia, One Hour, Perfect Element, Remedy Lane και Be έχουν όλα τα απαραίτητα συστατικά και παραπάνω. Concept με νόημα, μεγάλες ερμηνείες, feeling και εννοείται φοβερή μουσική.

Από τους δίσκους με συνεπήραν τα τελυταία χρόνια οι περισσότεροι είναι concept. Από το A Murder Of Crows των Dead Soul Tribe, στο Navigating By The Stars των Sieges Even,ι από το Second Life Syndrome των Riverside στο Good Apollo των Coheed And Cambria και από το Inner Circle των Evergrey στο Tesimony του Neal Morse.

Στην κατηγορία του είναι-δεν είναι concept τα Θεϊκά Holy Land των Angra και Chemical Wedding του Dickinson, καθώς και το project Temple Of The Dog.

Και είμαι σίγουρος πως ξέχασα αρκετά…

Ωραίος Outshined! Συνφωνώ με τα περισσότερα (αυτά που έχω ακούσει δηλαδή…)

Στα πολύ καλά των τελευταίων ετών, προσθέτω επίσης και το Τhe Black Halo των Kamelot που είναι στηριγμένο στο πρώτο μέρος του Φάουστ…

Ουπς τρελή παράλειψη…

Συγκεκριμένα, το The Black Halo είναι η συνέχεια του Epica και το όλο concept είναι βασισμένο στο Faust. O Kahn δίνει ρέστα ερμηνείας…

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Και το Dante XIII των Sepultura πολύ καλός concept δίσκος.Σε πολλές φάσεις του μου θύμισε soundtrack από ταινία.Πολύ καλό δέσιμο μουσικής και στίχων.

Ορισμος Concept Album: Ειναι ολα εκεινα τα αλμπουμς που κατατασσονται στην ιδια κατηγορια με το Operation Mindcrime αλλα το βλεπουν με τα κυαλια.

Μολις διατυπωσες τον ακριβεστερο ορισμο!!! Μπραβο! :smiley:

LOL
Θα διαφωνισω μονο για το part 2.Στα @@ σου το ξερω :lol: :lol:

Εγω με τη σειρα μου θα πω

Pleasant shade of grey και Mabool The Story Of The Three Sons Of Seven

LOL
Θα διαφωνισω μονο για το part 2.Στα @@ σου το ξερω :lol: :lol:

Εγω με τη σειρα μου θα πω

Pleasant shade of grey και Mabool The Story Of The Three Sons Of Seven[/quote]
Χα, αυτό το είχα πεί όταν ακομη δεν ήξερα πόσο γραφικός είναι ο bluezlick! :smiley: :smiley: :lol: :lol: :lol:

An American Prayer:Jim Morrison-Music By The Doors

Dream Theater-Scenes from a memory
Nevermore-Dreaming neon black
Queensryche-Operation mindcrime I&II

SNOW GOOSE CAMEL.1975 PROGRESSIVE ROCK

το κορυφαιο concept και κορυφαιο progressive rock album ολων των εποχων.χωρις στιχους μιας και η υπεροχη μουσικη φτανει για να διηγηθει ολη την ιστορια…διαχρονικες μεχρι σημερα μελωδιες προερχομενες απο οργανα οπως ηλεκτρικες/ακουστικες κιθαρες, φλαουτο,πιανο,πληκτρα.