Concept Albums

The Mars Volta - De-loused in the Comatorium
The Mars Volta - Frances the Mute

κανεις δεν τα ανεφερε

οταν βλέπω την λέξη concept album το πρώτο που μου έρχεται είναι
King Diamond ,οι Floyd και φυσικά το Tommy των Who

αγαπημένη ιστορία

.
υπερανω σχολιασμου το

ρωτήστε και τον Mick Box !

To akousa prosfata kai tous to anagnorizo.

CRIONICS-Neuthrone
me ena disko o opoios mouskia den ehi tpt na prosferei sto death/black (koinos,apisteuti metriotita)alla mia exaisia fouturisitiki concept istoria na to sintrofeui.

το ουλβερ ειναι ισως το πιο καλο κονσεπτ ντισκ που μπορω να σκεφτω αυτη τη στιγμη… :slight_smile:

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός με είχε γοητεύσει πάρα πολύ η στιχουργία του Seventh Son.
Γενικά στα concept είμαι λίγο πιο απαιτητικός όσο να’ναι.Φυσικά προσκυνάμε ταπεινά το Sgt.Pepper’s Lonely Hearts Club Band που αποτελεί και την αφετηρία αλλά έχω την εντύπωση ότι καλά concept βρίσκονται στον χώρο του προγκρέσιβ,εμένα τουλάχιστον μ’αρέσουν περισσότερο.Και Operation Mindcrime φυσικά.Τρέλα κανονική αυτός ο δίσκος.

Βλέπετε ότι δεν κάνω λόγο για Pink Floyd,που αυτοί και αν είναι μάστορες του concept:roll:, σε μία προσπάθειά μου να είμαι αντικειμενικός!

εσυ εισαι πολυ μπροστα ε 8)

αλλα εισαι σε λαθος φορουμ για να μιλας για μαρς βολτα , ειμαστε 3 κ ο κουκος.

μαζι σου παντως , ειδικα το φρανσες ειναι δισκος επιπεδου φλουντ (οσοι κραξουν, προφανως δεν εχουν κζταλαβει τι δισκος ειναι - συγχωρεμενοι)

Μερικά ακόμα που δεν έχουν αναφερθεί:

THE WHO - Quadrophenia

SPOCK’S BEARD - Snow

ELTON JOHN - Cpt. Fantastic & the brown dirt Cowboy / The Captain & the kid.
Aν και τα χωρίζουν 31 χρόνια, το 2ο είναι συνέχεια του 1ου. Αναφέρονται στην πορεία του διδύμου John/ Taupin ως συνθέτη και στιχουργού αντιστοίχως, το μεν πρώτο για τη διετία 67-69 και το 2ο από εκεί και έπειτα. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Cpt. Fantastic ήταν το πρώτο άλμπουμ που πήγε κατευθείαν στο νο 1 του Billboard. Επίσης το Goodbye Yellow Brick Road που έχει αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ, δεν είναι ακριβώς concept album.


JETHRO TULL - War child / Too old to rock ‘n’ roll: Too young to die.
To 1ο προοριζόταν να συνοδέψει μια ταινία (είχε μάλιστα προκύψει και το cast, αλλά δεν ήταν αρεστό στο Hollywood) και το 2ο ένα θεατρικό musical. Τελικά τίποτα από τα δύο δεν υλοποιήθηκε αλλά ευτυχώς μας έμειναν οι δίσκοι:)


MARVIN GAYE - What’s going on. Απίστευτος δίσκος. Χαρακτηρίζεται και ως το Stg. Pepper’s της μαύρης μουσικής.


DAVID BOWIE - The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars.

Eπίσης όλα τα άλμπουμ των Alan Parsons Project (1976 - 1987) είναι Concept.

immortal - battles in the north
mayhem - grand declaration of war
zao - liberate te ex inferis

Ναι επιτέλους κάποιος ανάφερε το Quadrophenia. Τι Operation Mindcrime και ιστορίες, ο Townshend είναι ο δάσκαλος όλων.

  • green carnation - light of day day of darkness

αυτά είναι τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό…
βέβαια αυτή η μουσική αν εχει βγάλει ιστορίες και ιστορίες…(αν και τα concept που έχουν κοινό παρανομαστή έχουν και αυτά μεγάλο ενδιαφέρον)

*μπράβο [B]Outshined[/B]…γλίτωσα το γράψιμο…σε ολα μέσα.one by one 8)

πολλα τα κονσεπτ αλμπουμ εκει εξω, αλλα τις ανατριχιλες που προκαλει το Crimson Idol των WASP, τις προκαλουν κυκλοφοριες “μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου απο ενα χελωνονιντζακι” που λεμε… μεγαλο σοκ οταν κυκλοφορησε, κυριως επειδη οι WASP με τα τραγουδια μεχρι τοτε με χαβαλεδοστιχους για γαμησια και ποτα, δεν ειχαν δειξει οτι ειχαν τις ικανοτητες να γραψουν ενα αλμπουμ τοσο “βαθυ”, κανενας δεν το περιμενε τοτε

Γεια σου ρε Νιρ! :wink:

Λοιπόν, θεωρώ τραγικό να υπάρχουν 14 σελίδες και μόνο 4 αναφορές στον υπερτριπλάσιο King Diamond.

Έχουμε και λέμε, top 10:

  1. “Them” - KD
  2. Abigail - KD
  3. Nightfall in Middle-Earth - BG
  4. Streets - Savatage
  5. Maleficium - Morgana Lefay
  6. The Eye - KD
  7. The Crimson Idol - WASP

--------- Μέχρι εδώ είναι τα άλμπουμ που μπορούν να κοιτάξουν ευθέως την Α’ πλευρά του Nosferatu και του Fatal Portrait.

  1. Dreaming Neon Black - Nevermore
  2. Operation Mindcrime - Queensryche
  3. Seventh Son - IM

Μόνο και μόνο επειδή το θεωρώ άνισο, άφησα απέξω το Conspiracy. Επίσης για χαλαρό κόνσεπτ (freedom), στηρίζουμε με σθένος και λατρεία το Land of the Free.

Βραβείο κόνσεπτ με καθυστερημένη παιδική ιστορία που μου αρέσει πολύ αλλά δεν τον βάζω γιατί θα με κοροϊδεύουνε όλοι: Legendary Tales.

Δεν τον είπα γιατί είμαι μεταλάς (ρε μουνιά) και έβαλα μόνο μέταλ: τα Floyd.

Αποπάνε, εσύ δεν είχες γράψει στο Χάμμερ πριν κάτι μήνες;

Stormtrooper for the win!!!Καλοριζικος!:stuck_out_tongue:

Crimson Idol ομως πιο ψηλα (εννοω 1ο!!!):lol:

Ναι. Αλλά είμαι εντάξει παιδί κατά τ’άλλα. :stuck_out_tongue:

έντιτ: στον αποπάνω του αποπάνω.

Χεχ, οκ σε πιστεύω.

Δεν έχω κάτι να προσθέσω κάτι στο θρεντ να πω την αλήθεια, είναι όπως τα έχετε πει (και με τη σειρά που τα έχετε πει =Ρ), απλά ναι, με αφορμή αυτό ξέθαψα μετά από πάαααααρα πολύ καιρό (κάμποσα χρόνια βασικά) το Crimson Idol, που είχα σχεδόν ξεχάσει πόσο δισκάρα είναι - The Who-gone-metal όμως.

Μια φανταστικη κονσεπτ ιστορια η οποια ολοκληρωθηκε σε 3 δισκους.Θυμιζουν Ayreon σε προγκ λημερια αλλα αναμφισβητητα κατωτερους.Με κυριο τραγουδιστη τον Mark Boals(του οποιου η δουλεια σε ΑΥΤΟΝ το δισκο δεν με πειθει ιδιαιτερα) ο κιθαριστας/πληκτρας Daniele Liverani(αψογος shredder) των Empty Tremor μαζι με τον τοτε τυμπανοκρουστη τους Dario Ciccioni(τι παιζει ο ατιμος στο Terminate!) προσφερουν ενα δισκο που κυμαινεται απο το prog rock μεχρι και το Power.Η αληθεια ειναι οτι και οι δυο ξερουν να παιζουν αριστα τα οργανα τους και με την βοηθεια των πολυτιμων guest τραγουδιστων (μεχρι και o Midnight εχει παρει μερος)θα περιμενες εναν φανταστικο δισκο αλλα δεν ειναι τα πραγματα ακριβως ετσι.Υπαρχει αριστη τεχνη στο προγκροκαδικο All Of Your Acts που τραγουδα ο Joe Vana των AORαδων Mecca.Πολυ ωραια συνθεση,με ωραια φωνη και ταιριαστη,με αξιοσημειωτο και ζηλευτο σολο κλτ.Η το The Right Place που ξεκινα ηρεμα με πληκτρα με τα εκφραστικοτατα φωνητικα της Lana Lane και μετα η κιθαρα να αντικαθιστα πανεμορφα τους ρυθμους που προηγηθηκαν απο τα πληκτρα και τουμπαλιν.Απο την αλλη η heavy/power προσπαθεια στο Paradox κρινεται ακυρη,τα φωνητικα του Chris Boltendahl σε προγκ λημερια,αταιριαστα και ο η αφηγηματικοτητα του μπασιστα των Ring Of Fire εκνευριστικοτατη(νομιζα οτι ακουγα διαλογους της φιλμοτριλογιας Blade).
Σαν συνολο μια πολυ καλη προσπαθεια,ισως η καλυτερη απο την τριλογια χωρις να ειναι τπτ το συνταρακτικο.

Queensryche-Operation:Mindcrime
Pink Floyd-The Wall
King Diamond-Abigail
Iron Maiden-Seventh Son of a Seventh Son
Virgin Steele-The Marriage of Heaven and Hell Part I
Ulver-Themes from William Blake’s The Marriage of Heaven and Hell
Edge of Sanity-Crimson
Opeth-Still Life
Green Carnation-Light of Day, Day of Darkness
Rush-2112
Nocturnus-The Key

Αυτά προς το παρόν

To 2112 δεν είναι concept. Πως γίνεται ένας δίσκος να είναι concept για ένα μεγάλο κομμάτι ;
Kατά τ’άλλα ωραίες επιλογές8)

Και να προσθέσω:
Slough feg-Traveller
Eloy-Ocean
Genesis-The lamb Lies down on broadway
Opeth-My Arms Your Hearse
Pink Floyd-DSOTM
Blind Guardian-Nightfall In The Middle Earth