Conception

ναι μοναχα που υπαρχει power και power

αλλο sanctuary και αλλο stratovarius
αλλο queensryche και αλλο helloween
αλλο conception και αλλο kamelot

Nαι συμφωνω.
Aλλα οι φωναρες βρισκονται σε ολες τις εκφανσεις και υποκατηγοριες του ειδους.

ναι
αλλα σε συναρτηση με το σχολιο του red rum

αυτο που λεει (και συμφωνω)

ειναι οτι

ειναι κριμα η φωνη του khan να χαραμιζεται σε power του στυλ των kamelot

για ΚΑΝΕΝΑ λόγο.
και μόνο το Epica και το Black Halo με την εκφραστικότητα του Kahn είναι μαγεία.
Μη σου πω ότι εκεί είναι καλύτερες οι ερμηνείες του από ότι στους Conception!

εξηγώ: μιλάω για ερμηνείες και όχι για τραγουδια.

+φωνω με outshined…Επιπλεον ας μην ειμαστε πλεονεκτες μιας και στο ‘‘αλλο’’ παουερ υπηρχαν/υπαρχουν τοσες φωναρες και επιπλεον(αμαν πια) δεν νομιζω η φωνη του khan να ταιριαζε στους sanctuary στους helstar η στους riot ξερω γω.Το στυλ των καμελοτ του παει μια χαρα.

Coception μο χαν κανει τρομερη εντυπωση οταν ειχα πρωτοακουσει και ημουν στην αρχη της σταδιοδρομιας μου…Ειχα παθει πλακα με το water confines,roll the fire,into the multitude…Και μετα πηγαινα να αγορασω δισκο τους και εβλεπα μονο γιαπωνζικες εκδοσεις των 30 ευρω οποτε αλλαζα αποψη…Τελικα δεν ασχοληθηκα παραπανω και ειναι κριμα…Θα επανορθωσω φυσικα.

ε ναι

αλλα συγκρινουμε το τελικο αποτελεσμα

δηλαδη και φωνη και μουσικη

σαν μπαντες (conception-kamelot) δεν τιθεται θεμα συγκρισης

αλλα αυτο που λεμε και δεν εγινε κατανοητο

ειναι οτι θα προτιμουσαμε τον khan σημερα σε ενα γκρουπ αντιστοιχο των conception
παρα στους kamelot

δεν μειωνουμε την αξια του σαν τραγουδιστη

Συμφωνω απολυτα με τον Outshined.

Oπως καταλαβαινεις φιλε signal, ο καθενας αναλογα με το ποια απο τις δυο μπαντες προτιμα περισσοτερο, θα ηθελε τον Kahn στην μπαντα που προτιμα. Λογικο.

Και οι τέσσερεις δίσκοι σπέρνουν…και δεν τους είδαμε στο τσακ…όπως νά’χει τεράστιο ‘‘μικρό’’ συγκρότημα:!:

Ντάξει, δεν υφίσταται σύγκριση μεταξύ των δύο συγκροτημάτων.
Από κει και πέρα ο Khan παραμένει ένας καταπληκτικός τραγουδιστής, και ντάξει οι Kamelot δεν είναι και τπτ power metal 5ης κατηγορίας να πείς ότι είναι σκατά. Απλά, σε κάθε σύγκριση με Conception, λογικό είναι να έρχονται δεύτεροι και σε αυτό φυσικά μετράει και το cult status που πλέον έχουν οι Conception.
Και πώς να μη γίνεται έτσι, όταν το “Flow” από μόνο του, αποτελεί αξεπέραστο άλμπουμ. Και δεν μιλάμε για το υποτιμημένο In Your Multitude ή το εξίσου αριστουργηματικό Parallel Minds.

παρόλο που οι Conception είναι πιο κοντά στα μουσικά μου γούστα και έχουν και ένα δίσκο που τον έχω πολύ πολύ ψηλά (Flow) αυτό που υποστηρίζω είναι πως η εκφραστικότητα της φωνής του Kahn έδεσε τόσο καλά με το concept του Faust που πραγματικά σε επίπεδο ερμηνείας ξεπερνάει και αυτές με τους Conception.

Είναι κατά μια άποψη και το γεγονός πως η φωνή του Kahn έχει ωριμάσει και ειδικά τα χαμηλά του.

Οι μελωδίες τουλάχιστον των 2 εν λόγω δίσκων δεν είναι τετριμμένες, όπως και οι ενορχηστρώσεις και είναι γεμάτες έμπνευση. Στη συγκεκριμένη μουσική η ποιότητα και μόνο των μελωδιών καθώς και των ερμηνειών είναι που μετράει και όχι άλλοι παράγοντες που ενδιαφέρουν κυρίως στα prog μονοπάτια των Conception.

Το μόνο κοινό είναι η φωνή του Kahn και για αυτό μπορούμε να συζητήσουμε. Μουσικά όμως δεν υπάρχει απολύτως κανένα νόημα.

Νταξ λατρεμένο συγκρότημα και πολύ αδικοχαμένο. Parallel Minds και Flow λίγο πιο πάνω από τα επίσης θεικά Last Sunset και In Your Multitude. Μια παρατήρηση μόνο. παραέχετε σκαλώσει με τους Kamelot και τον Khan. Το θέμα είναι τι κάνει ο άλλος ο κατσικοπόδαρος που βγάζει 2 γκρουπάρες έτσι με το καλημέρα και δε λέει να του στεριώσει καμιά.

ποιές 2?

εδιτ. α, έχεις κ τους conception μέσα, λέω κι εγώ.

τα σπάει ο Khan πιτσιρικάς με την μπαντάνα…

Τι να πω κι εγώ που γουστάρω Khan και με Kamelot και με Conception;
Anyway, μιάμε για δύο τελείως διαφορετικά γκρουπ, που έφτιαξαν το όνομά τους σε δύο διαφορετικές δεκαετίες, αν και οι Kamelot ξεκίνησαν την προηγούμενη.
Aκόμα θυμάμαι το πόσο πολύ μου άρεσε πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια (και ακόμα μου αρέσει πολύ) το The last sunset, το οποίο θεωρώ κορυφαίο μουσικό κατασκεύασμα (sic).

ψάχνω κάνα τέταρτο να βρω τους δίσκους τους σε αξιοπρεπή πχιότητα, βοηθάτε, θενξ.

Αδικοχαμενη μπαντα,αδικημενη και πολλα αλλα.
Εδω εχω να προσθεσω μια προσωπικη εμπειρια.
Ηταν το 97 και θα ηταν το πρωτο μεγαλο live που θα εβλεπα.
Stratovarius θεσσαλονικη.
Μαζι τους “καποιοι” Elegy και Conception.
Εννοειται λογω ηλικιας δεν ειχα προλαβει αν ακουσω νοτα απο τα προαναφερθεντα συγκροτηματα και μαλιστα αδημονωντας να ξεκινησουν οι Φινλανδοι,επιασα τον εαυτο μου να πανηγυριζει μολις ανακοινωθηκε οτι ακυρωσε το δευτερο suppot( ειχαν μολις διαλυθει οι conception).
2-3 χρονια μετα αφου εμαθα για τους Conception (μεσω των Kamelot βεβαιως βεβαιως) επιασα τον εαυτο μου να αυτομουτζωνεται…

Παραμονή Πρωτοχρονιάς και το “In Your Multitude” ξεσηκώνει τη γειτονιά. Για πάμε λίγο. Με έπιασε 90’s prog flashback, θα ρίξω και τίποτα Mayfair μετά να γίνει αρκουδοχαμός

Mayfair? Μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου πρωτοχρονιάτικα!! :stuck_out_tongue:
Πέτα μέσα κάτι σε Μεσόγειο. Ιταλία κατά προτίμηση: Eldritch, Time Machine, Acacia, Arkhe? (όχι Garden Wall)

4 άλμπουμς ένα και ένα
βλέπω πως οι περισσότεροι ασχολούνται με τον Khan ενώ ο πραγματικός πρωταγωνιστής είναι αυτός

Είναι κρίμα να βγάζει ο κάθε άσχετος cd την στιγμή που τα αλμπουμ των conception είναι δυσεύρετα.
Αυτή η noise records είναι τελείως άχρηστη εταιρία :thumbdown:

Πολύ γκαντέμης πάντως ο Ostby. Τόσο οι Conception όσο και οι Ark δεν είχαν μεγάλη επιτυχία.