Cradle Of Filth Vs Dimmu Borgir

Εμένα μου κάνει εντύπωση που ένα πολλ για Borgir και Filth ψιλομετατράπηκε σε συζήτηση περί τρουίλας και μεηνστριμισμού.
Αν ενδιαφέρεται κάποιος για περαιτέρω ας πάει στο BM thread, αλλιώς ας μείνει σ’ αυτούς δικαίωμά του.

οποιος θελει να γινει moderator που να παει ? :lol::stuck_out_tongue:

Στο hard rock cafe σήμερα. :lol:

Mιλάμε για μπάντες που έχουν λουστεί με τα σάλια του εμπορίου των μάναττζμεντς(Άντζελα rules…) και της πλέμπας του γκομενιλικίου…

σκατα…και πάλι σκατά…

αλλά

Μόνο οι DIMMU BORGIR υπάρχουν και αυτό μόνο και μόνο επειδή έγραψαν το Alt Lys Er Svunnet Hen…οχι καργκιοζιλίκια με γκομενάκια βαμπίρ…τι νααυταρε…μόνο κίτρινο cd και πορτοκαλομοβ εξώφυλλο και πάνω απ’ όλα Stian Aarstad φώτο…τι να κλάσει το φλωρο/αγγλάκι…σεβασμός μόνο στα demo του 1992 και στα 2 πρώτα άλμπουμ έστω (δεν τ’ αγοράζω όμως με την καμία και δεν γουστάρω ούτε και τον σταυρό που έχω το cruelty…)

ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΡΕ

[FONT=“Arial Black”][SIZE=“4”]
Dimmu Borgir-Cradle of Filth 11-2 [/SIZE][/FONT]

Για 1994…
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5092&page=307

Πάντως είναι ενδιαφέρον poll… Ιδιαίτερα μικρή η διαφορά ψήφων…

Λες να το 'χω για όνειρό μου? 8)

To καλυτερο ποστ :lol::lol::lol:

αυτο

πατωμα

Σε θέμα διαφοράς ψήφων αναφέρθηκα αγαπητέ ξερόλα… :slight_smile:

Ψήφισα CRADLE.
Θα έλεγα γιατί αλλά με προγκήξατε :-s

Συν ότι τα έχουν πει κι άλλοι. Συν ότι η μόνη περίοδος των DIMMU που μου αρέσει είναι η galder-ική. Αν και οι DIMMU είναι πιο σταθεροί.

Η πιθανοτητα καποιος να ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ borgir ξερω γω(οχι να τους θεωρει καινοτομους η τιποτα) αλλα να του αρεσει η μουσικη τους, να του παλλονται ευχαριστα τα τυμπανα των αυτιων του (:P)και να λεει α ειναι ωραιο αυτο που ακουω, γιατι αποκλειεται?

σονυ και καλα του το χει πει το χαμμερ δηλαδης?

η ενσταση μου βασικα ειναι στο οτι δεν γινεται να εισαι τοσο απολυτος το τι αρεσει σε καποιον , η τεχνη ειναι υποκειμενικη…δηλαδη εχει νοημα η μουσικη κουβεντα στο ποσο πρωτοποριακη ειναι μια μπαντα, ποσο αυθεντικη πραγματα τα οποια στο μπλακ προφανως τα ξερει ο νομιστερακης και αλλοι εδω μεσα πολυ καλυτερα απο μενα το χιπη αλλα ΔΕΝ γινεται να προσπαθεις να πεισεις καποιον που του ακουγεται ευχαριστα ενα συνολο ηχων να μην του αρεσει…

αυτα σημερα ολοι louisiana red στο block 33:blues:

και γω στην δηλωση αναφερθηκα αγαπητε εχθρε :stuck_out_tongue: :smiley:

:lol: :lol:
έλιωσα!!

Εκεί έγκειτο το ενδιαφέρον της υπόθεσης κατά τα λεγόμενά μου - στη διαφορά ψήφων εχθρότατε :wink:

Ευκολο…Πολυ ευκολο…Δεν τιθεται θεμα συγκρισης καν…DIMMU BORGIR ρε! :metal:

Μαλακα μου, παει για ισοπαλία εε :smiley:

Πρώτα από όλα ξεκινάω με τη παράκληση προς τους νεοφώτιστους (μέσα και γώ) στο Black metal:
ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΑΝΤΕΣ!
Καλές άγιες αλλά υπάρχουν κάτι γκρουπάρες που με καναν να μείνω με το πουλί στο χέρι (Dissection πχ.). Με τους Cradle Of Filth, όπως και ο περισσότερος κόσμος μπήκα στο Black metal (έχω 4 άλμπουμ). Θετικά γνωρίσματα:

  1. Έχουν το ατού να έχουν μια φωνή που πάμπολλοι πήγαν να μιμηθούν στο είδος και πήραν τα παπάρια μου.
  2. Έχουν πάντα αρκετά καλές παραγωγές.
  3. Όμορφοι στίχοι (ειδικά στα Cruelty And The Beast και Midian ήταν και γαμώ) που βγάζουν κάποιο νόημα (ποιητικό είπε κάποιος, θα συμφωνήσω εν μέρει)
  4. Υπέροχες μελωδίες.
    Έχουν όμως τα εξής απλά αρνητικά:
  5. Μέτριες δουλειές (Damnation And A Day) και αρκετά εμπορικές (Thornography) που δίχασαν τους οπαδούς.
  6. Αρκετές αλλαγές στο line up (κυρίως στη θέση του drummer).
  7. Ε ο Dani Filth όσο μορφωμένος και να είναι δε παύει να λέει και τις βλακείες του. Επίσης για μια περίοδο δε τη πολυπάλευε στα live.
    Dimmu Borgir τώρα, έχω ακούσει λίγα σκόρπια κομμάτια και θα ψηνόμουν για δίσκο τους. Θα έγραφα με βάση αυτά θετικά-αρνητικά, αλλά το ξανασκέφτηκα και θα ήταν λάθος καθώς δεν έχω τριβή με αυτούς. Πολύ καλή μπάντα συμφωνικού Black πάντως.

Τελική απάντηση: Cradle Of Filth διότι τους γουστάρω με τα όποια στραβά τους8)

δυο απο τις πλεον ντεφορμαρισμένες μπάντες, μάλλον είμαι υπερ των borgir λόγω του enthroned…αλλα και αυτοι από τότε είναι απαράδεκτοι!!!

οκ και εγω δεν καταλαβαινω την μανια μερικων με αυτα τα συγκροτηματα. Εννοω την μανια μειωσης της αξιας τους. Συμφωνοι δεν ειναι τα καλυτερα , ειναι εμπορικα ακομα και να δεχθω οτι ειναι εκτος μπλακ μεταλ νοοτροπιας και την εκμεταλλευονται για να πουλησουν. (πιστευω οτι αυτο ειναι που πειραζει τους φανατικους μπλακμεταλλαδες) Αλλα οκ κατα την αποψη μου και τα 2 συγκροτηματα εχουν βγαλει καλους δισκους (για μενα το midian και cruelty and the beast Enthrone Darkness Triumphant
Spiritual Black Dimensions) που εχουν παρανοια και σκοτεινη ατμοσφαιρα και αισθητικη που ταιριαζει στο χωρο του μπλακ. Παραλληλα θεωρω οτι σε αυτους τους δισκους εχουν κανει απο μουσικη πλευρα πολυ καλη δουλεια εχοντας κατα περιοδους και μερικους πολυ καλους μουσικους.

Bέβαια για την τύφλα του καθενός δεν φταίει μόνο το Hammer γιατί αυτόν τον δίσκο τον είχε δώσει και σε ένα τεύχος του!
15 χρόνια έχω βαρεθεί την ίδια καραμέλα!