Cristiano Ronaldo vs Lionel Messi

Είχα μια διαφωνία πρόσφατα σε αυτό το θέμα για το ποιος είναι καλύτερος.

Νέοι και οι 2 , καταξιωμένοι ήδη , παικταράδες , κάθε ομάδα θα θελε να τους έχει στην σύνθεσή της.
Ίσως και οι καλύτεροι στον κόσμο.

Διαφορές…

Ο Ρονάλντο έκανε μια αξιοθαύμαστη χρονιά με 2 τίτλους και πολλά ρεκόρ , όντας ο κορυφαίος στην ομάδα του.
Ο Μέσι ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς , όντας αξιοθρήνητα επιρρεπής σε αυτούς.

Ο Ρονάλντο κρύβεται στα μεγάλα ματς , εν αντιθέσει με τον Μέσι.

Και οι 2 μπορούν να διαλύσουν μια άμυνα , αλλά ο Mέσι αποδεικνύεται πιο μεθοδικός και μπορεί να διαλύσει όποια άμυνα θέλει , ενώ ο Κριστιάνο σε σοβαρή και ασφυκτική πίεση τα παρατάει και γίνεται κόπανος μετά.

Ο Ρονάλντο είναι ένα μαλακιστήρι που θέλει να φύγει και γουστάρει να προκαλεί προβλήματα στην ομάδα του , ενώ ο Μέσι δεν έχει προκαλέσει (μέχρι στιγμής) με την εξωγηπεδική ζωή του, ωστόσο ανανεώνει με απίστευτα ποσά , όπως και ο Ρονάλντο όποτε θέλει.
Κοινώς το έχουν πιάσει το “νόημα”:wink:

Ο Ρονάλντο είναι πολύ πιο όμορφος.:lol: :lol:

Η ψήφος μου πάει στον[SIZE=“4”] Μέσι[/SIZE]…
Ο Ρονάλντο είπαμε παικταράς , αλλά έχει δείξει ότι δεν θα γίνει ποτέ μεγάλος παίκτης , ηγέτης.

Christiano Ronaldo anytime.Ο christiano εχει και το στοιχειο της δυναμης κατι που δεν εχει ο μεσσι

αν και τους γαμαει ολους ο λυμπεροπουλος τωρα που θα ρθει στον παοκ

παροτι μαδριλενος και φανατικος αντιμπαρτσελονιστας …μεσσι.το τυπακι ειναι αλλου,μπαινει στο γηπεδο και σου δινει την αισθηση πως και μονος του να παιξει θα νικησει.αμα βαλει την μπαλα στα ποδια για να την παρεις πρεπει να κανεις φαουλ.

και οι 2 εχουν δυνατοτητες αλλα ο ροναλντο στα μεγαλα ματσ κοτευει,εχει τεραστιες δυνατοτητες αλλα την εχει δει πολυ βεντετα και ωρες ωρες κανει βλακιες…

(και αδερφιζει κιολας!)

για ολα αυτα μεσσι

Μέχρι στιγμής ο Messi λόγω τραυματισμών δεν είχε την ευκαιρία να γίνει ο ηγέτης της Μπάρτσα κάτι που κατάφερε ο Ronaldo. Στο μέλλον αν μείνει υγιής θα δούμε.

Απλά, η εμφάνιση του Μessi στο Old Trafford (προερχόμενος απο τραυματισμό) ήταν ένα δείγμα του πόσο μεγάλος παίκτης μπορεί να γίνει. Ο Ronaldo πιστεύω ότι δύσκολα θα ανέβει κι άλλο.

Μου αρέσουν και οι δυο, αλλά λόγω Μπάρτσα λέω Messi.

αυτη τη στιγμη ο ροναλντο ειναι στα top του…εκπληκτικος αλλα οχι ηγετης…(ενοοω να παρει απανω του ενα παιχνιδι και να αλλαξει τα δεδομενα π.χ. στο euro)

ο μεσσι ειναι ο βασιλιας της τεχνικης και της τριπλας…περιμενω απ αυτον περισσοτερες ηγετικες πρωτοβουλιες σε μπαρτσα και εθνικη αργεντινη…

πιστευω οτι ο μεσσι εχει τις προυποθεσεις μετα απο 10 χρονια να λεμε οτι ειναι μεγαλυτερος παικτης οταν θα τελειωνουν την καριερα τους…

ισως σε 2-3 χρονια να μπορουμε να βγαλουμε περισσοτερα συμπερασματα για το αν καποιος απ τους δυο θα μπορει να φτασει σε επιπεδο να συγκαταλεγεται αναμεσα σε ζινταν η κροιφ…(δηλαδη στη κλαση μετα μαραντονα και πελε)

προτιμω λιονελ για αυτα που περιμενω απ αυτον…

μεσσι, γιατι ο ροναλντο εχει ψωνιστει λιγακι(εως πολυ) και μου δινει στα νευρα

εγώ δεν τον αντέχω τον κλαψιάρη, καθόλου όμως. είτε χάσει, είτε κερδίσει κλαίει αυτό το παιδί, πωπω… ξέρει μπάλα, δε λέω αλλά θα σταυρώσω τον αργεντίνο κι εγώ. μακάρι να μην έχουν προβλήματα με τραυματισμούς τα παιδιά.

Μέσι αλλά θα το αναλυσω περισσότερο αύριο γιατί τώρα πάω για νάνι…

ενταξει , οι καλυτεροι παιχτες αυτη την στιγμη στον κοσμο αλλα η ψηφος μου παει στο μεσσι …ειναι πραγματικος μαγος της μπαλας…αφηστε που ο ρονταλντο ειναι ενα αρχιδι .

παντως αν το παμε ηλικιακα προτιμω και απο τους δυο τον φαμπρεκας…μιλαμε το παλικαρακι ειναι μολις 21 και παιζει για την ηλικια του απιστευτα ωριμα…

Messi. Και οι δυο είναι πάρα πολύ καλοί και τεχνικοί παίκτες, αλλά προτιμώ τον Μεσσι.Μιλάμε για καλλιτέχνη της μπάλας. Ο Κριστιάνο Ροναλντο αρκετές φορές γίνεται εκνευριστικός. Του έχει μείνει συνηθεια και πέφτει όλη την ώρα για να πάρει φαουλ. Δε λέω, καταπληκτικος παικτης, αλλά πρέπει να σταματησει τις βουτιές.:stuck_out_tongue:

[FONT=“Comic Sans MS”]Υπάρχει τέτοιο poll και δεν έχω ψηφίσει!
Ο “Ronaldo μούφα” μπορεί να πέσει να κλάψει λίγο ακόμη στο γρασίδι…
ψήφισα Lionel Andres Messi!![/FONT]

Mέσι γιατί αντιπαθώ τον Ronaldo…

Αχαχαχα παρε εδω συγκριση!Messi γιατι ξερει τονους καλυτερη μπαλα,δεν ειναι κλαψιαρης-κωλοπαιδο και ειναι Αργεντινος.

messi γιατι εχει δειξει οτι σε δυσκολες καταστασεις μπορει να παρει την ομαδα στις πλατες του ενω ο ronaldo στις δυσκολες καταστασεις καταρρεει(παραδειγμα ο τελικος champions league οπου οταν χρειαστηκε να βαλει το πεναλτυ το εχασε).

Υ.Γ :επισης ο messi ειναι και αργεντινος!!!

τον Messi δεν τον εχω παρακολοθησει οσο θα ηθελα… αλλα απο αυτα που εχω δει φαινεται θα παει μπροστα.
Θα κουβαλησει και την Αργεντινη αυτος στα επομενα χρονια, ενω ο Ροναλντο ουτε τη ψευτομαγκια του δεν μπορει να κουβαλησει…

Μεσσι!

Ronaldo γιατί έπαιξε μπαλάρα φέτος και ήταν ουσιαστικότατος. Ο Messi ακόμα κινείται στα ρηχά με την ομάδα του.

Είμαι και United οπότε Ronaldo χαλαρά.

Lionel Messi, γιατί:

1)Παίζει στη Μπαρτσα.
2)Δεν κολλάει στα μεγάλα ματς σε αντίθεση με τον Ρονάλντο που ορισμένες φορές έχει δείξει ότι τον βάζει κάτω το άγχος (αυτό χωρίς να αμφισβητώ την αξία του)
3)Είναι εντάξει τύπος, σε αντίθεση με τον Ρονάλντο, που έχει δείξει δείγματα κωλοπαιδισμού.
4)Είναι ο μόνος παίκτης που ο καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών, ο Ντιεγκίτο έχει πεί ότι μπορεί να τον διαδεχθεί.
5)Αξίζει να τον ψηφίσει κανείς μόνο και μόνο για την παρακάτω δήλωση: “Θέλετε να μάθετε το μυστικό της επιτυχίας μου? Παίζω και τώρα όπως έπαιζα όταν ήμουν παιδί!”

:thumbup:

Kαι γω ψηφισα Messi δαγκωτο αλλα ο Ντιεγκιτο εχει κανει τη συγκεκριμενη δηλωση για σιγουρα πιο πολλους απο εναν:lol: (πχ Ορτεγκα)