Cristiano Ronaldo vs Lionel Messi

κατα τη γνωμη μου ο κριστιανο επαιξε αρκετα καλα χθες και πιστευω οτι αν ειχε την καταλληλη βοηθεια απο τους συμπαικτες του θα εβγαζε ματια.απο την αλλη ο μεσι δεν εκανε κατι που δεν περιμεναμε, εκανε ενα πολυ καλο παιχνιδι αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο, αλλωστε δεν χρειαστηκε:).καλυτερος παικτης συνολικα για χθες πιστευω ο ινιεστα

χαλαρα μεσσι…και ακομα δεν εχει κλεισει τα 22 ε…

το στοιχημα για αυτον θα ναι τα επομενα χρονια να διατηρησει τη μπαρτσα σε πολυ υψηλα επιπεδα…

και ακομα ποιο μεγαλο στοιχημα να κατακτησει ενα μουντιαλ με την αργεντινη ωντας ο ηγετης της…

νομζω οτι εχει αρκετες πιθανοτητες μετα απο μια 10ετια π.χ η να συζηταμε για μεσι-πελε-μαραντονα…

εχουμε μια γατα στο σπιτι κ προχθες στον τελικο καθως περνουσε μπροστα απο τη τηλεοραση την κουνησε λιγο κ ο Ροναλντο επεσε κατω ζητωντας φαουλ!
μεγαλη κουνιστρα ο τυπος, Μεσσι λογω συνολικης πορειας και κυριως για το μελλον
που εχει

εγω παντως προτιμω Ροναλντο,μπορει ναναι κλαψας και gays αλλα ο τυπος ξερει πολυ μπαλα…

Ε ναι αυτο λεμε.

Ο ενας ειναι gay,κλαψομουνης και ξερει πολυ μπαλα.

Ο αλλος απλα ξερει ΠΟΛΥ μπαλα.
[SIZE=“1”]κι ειναι κι Αργεντινος μη ξεχνιομαστε.[/SIZE]

Και οι δυο παιχταραδες αλλα παω Μεσσι οσο δν παει.

Εγώ νομίζω ότι ο Μέσι είναι καλύτερος σαν παίκτης αλλά του λείπει κάτι που το έχει ο Ρονάλντο. Δεν είναι ηγέτης. Σε αντίθεση με τον Πορτογάλο που έχει ηγετική φυσιογνωμία, το τσογλάνι όπως και να το κάνουμε.

μήπως μπερδεύεις τις ηγετικές ικανότητες με το φαίνεσθαι την ώρα του αγώνα (και το λέω γιά τον τρόπο που καλύπτουν τα εκάστοτε συνεργεία τους αγώνες που συμμετέχει ο πορτογάλος)? δεν μου έχει δώσει την εντύπωση πως πρόκειται γιά παίκτη που παίρνει την ομάδα στους ώμους όταν έρχονται τα δύσκολα. ηγέτης είναι ο τζέραρντ, ο λάμπαρντ, ο τσάβι κατά τη γνώμη μου.

Σωστα τα λεει ο Τραμπακουλας.
Σε οσους τελικους θυμαμαι τον Κριστιανο Ροναλντο ηταν εξαφανισμενος και δεν αναλαμβανε πρωτοβουλιες οπως θα οφειλε να κανει ενας μεγαλος παικτης.

εξαρταται τι εννοουμε ηγετης…καποιος παικτης που θα κανει την ατομικη προσπαθεια σε μια δυσκολη στιγμη;;;;

γιατι η φετινη μπαρτσα με τους παικταραδες που εχει δεν ειχε την αναγκη ενος μονο ηγετη…ειχε 5-6 ηγετες…για αυτο και ειδαμε εναν τοσο ομαδικο μεσσι στον τελικο…η μπαρτσα δεν ειχε αναγκη τις ατομικες του προσπαθειες(που μπορει για πλακα να κανει)

Δεν υφίσταται τέτοια σύγκριση…

Ο Almunia πάντως ακόμα το ψάχνει από που του έρχεται…
Φήμες υπάρχουν πως και ο Βενγκερ, ακόμα προσπαθεί να αναλύσει στους παίκτες του την αντεπίθεση στο 3ο γκολ.

μιλάω για τον 2ο ημιτελικό Άρσεναλ - Μαντσεστερ σε περίπτωση που δεν κατάλαβες…:stuck_out_tongue:

Και πάλι ο Μέσσι είναι καλύτερος όμως…

ενταξει η αληθεια ειναι οτι με 1-2 χρονιες δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα…θελει να εισαι σταθερα σε μεγαλα επιπεδα αποδοσης για να μεινεις σαν πολυ μεγαλος…και οι δυο πιτσιρικαδες ειναι ακομα(ειδικα ο μεσσι)…σε καμμια 5ετια θα εχει φανει…

και το ροναλντινιο πριν 2-3 χρονια ειχαν αρχισει να τον συγκρινουν με πελε και μαραντονα και τωρα εχει γινει ανεκδοτο για παχυσαρκους…θελει να εχεις σταθεροτητα για μερικα χρονακια μεγαλης μπαλας…

Λιώσιμο…:smiley:

Μεσσι φυσικά. Εξελίσσεται σε πολύ πιο ουσιαστικό παίχτη από το Ροναλντο. Πιο ομαδικός παίχτης και πολύ πιο έξυπνος από το Ροναλντο, ο οποίος μόλις κλειστεί από την αντίπαλη άμυνα δεν μπορεί να κάνει τίποτα, σε αντίθεση με τον Μεσσι που θα τους κάνει πουτάνα έτσι κι αλλιώς! Επίσης ο Ροναλντο θα μου ήταν πολύ πιο συμπαθής αν κόβαμε το ΚΕΦΑΛΙ και αφήναμε το υπόλοιπο σώμα που οκ, στο γήπεδο μια χαρά κάνει τη δουλειά του.

Aνετα Messi.

Messi γιατί είναι πολύ καλός παίχτης παρόλο που είχε πολλά προβλήματα υγείας και γιατί ο Ronaldo είναι κολόπαιδο από τα λίγα και τεράστιο ψώνιο

μακραν καλυτερος ο messi