Crust δισκοι

Αυτά είναι, θέλουμε και Επιθανάτιος Ρόγχος - Dyspnea για να είναι τέλειο το πακέτο!

Σας αγαπω ολους,αγαπω το θρεντ και παναπολα το Νομιστερακι!

Τσέκαρα κι εγώ Martyrdod, όντως πολύ καλοί!

ρε ακούστε Dyspnea, μετράνε:
www.myspace.com/dyspneacrustcore

Ναι. Εδω κολλαει μια χαρα νομιζω.

[SIZE=“4”]Schwartz & Anger[/SIZE] ΡΕΕΕΕ

(ελληνικος στιχος και ετσιιι. οχι αστεια)

Οποιος το θελει, μπορει να το αποκτησει ειτε σε επικοινωνια με τη μπαντα, ειτε αν περασει μια βολτα απο καμια καταληψη ή συναυλια της μπαντας κτλ. Εννοειται φρι.

^ Second That !

Πολυ καλο και εξαιρετικη συσκευασια επισης.Εγω δεν αξιωθηκα να στειλω ενα email ακομα…

Το άκουσα μία φορά και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Θα επανέλθω λογικά.

ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΝΕ ΟΙ TRAGEDY. ΠΟΣΟ.

Βασικά η φάση είναι Ισπανία.
Madame Gerrmen (αγαπημένοι)
Leadershit
Ekkaia
Asedio
Hongo
Black Panda
και άλλα πολλά, τα περισσότερα βγάζουν 1-2 δισκάρες και διαλύονται, όπως συμβαίνει συχνά σε αυτές τις φάσεις. Μέλη συνεχίζουνε με άλλες μπάντες κλπ κλπ.

από άλλες χώρες
Lies feed the machine, November 13th, Keitzer από Γερμανία
Etacarinae Πορτογαλία
Schifosi Αυστραλία
To what End?,Kontrovers, Agrimonia Σουηδία
Leftover Crack, Kylesa, Oroku και οι κλασικοί Tragedy απο Αμερικη
Και φυσικά οι Αγγλοι Fall of Efrafa, και πολλοι άλλοι που αναφέρθηκαν και από άλλους.

Το crust δεν είναι ίδιο με το punk αν και προέρχεται από αυτό. Είναι πιο διασπασμένο ηχητικά. Αν ακούσεις όλες αυτες τις μπάντες έχουν πολύ διαφορετικό ύφος μουσικής. Από d-beat και hardcore σε death ή black metal και από gindcore ή rock’n’roll σε sludge ή post.
Πάντως όλοι αυτοί ανήκουν στο ήδη διαμορφωμένο ρεύμα. Οι ρίζες του όμως βρίσκονται στους Discharge και τους Extreme Noise Terror.

Muga - Muga

Γιάπωνες. Crustoκορίλα του κερατα. Πανικος κιε μελωδια. 27 λεπτα βουτηγμενα στην τελειοτητα. Και τα γυναικεια φωνητικα ακουγονται ΑΚΡΙΒΩΣ οπως πρεπει να ακουγονται.

Ψιλοθεοι ε.

με παραξενευει πως δεν εχουν αναφερθει οι wolfbrigade ως τωρα :?

Σωστόοος! και γαμώ τους δίσκους. :wink:

Καταρχας,γεια σε ολους,δεν γραφω στο φορουμ,αλλα googlara και βρεθηκα τυχαια στο thread crust,το οποιο τυχαινει να ειναι και ενα απο τα μουσικα ειδη το οποιο με εκφραζει απολυτως τα τελευταια χρονια,οχι μονο λογω μουσικης,η οποια τα σπαει,αλλα και λογω ιδεολογιας.
Εκανα το προλογο μου και συνεχιζω…Εχετε αναφερει εδω μεσα αρκετες μπανταρες,μουσικα οι οποιες ειναι απαιχτες,αλλα καλο δεν θα ηταν να δωσουμε και λιγη βαση στους στιχους???
Τι εκφραζει δλδ ολες αυτες τις μπαντες??Γιατι εχουν γραψει ολα αυτα τα κειμενα οι schwarz and anger στο ενθετο του cd τους.τι τις κανει να διαφερουν απο εμπορικες μπαντες οπως πχ. metallica κτλ κτλ?Και οποιος μου πει απλως οτι δεν εχουν καταφερει να βρουν εταιρια να διακινησουν τη μουσικη τους,8α του πω οτι κανει πολλυ μεγαλο λαθος,γιατι ολες αυτες οι μπαντες μονες τους επελεξαν να λειτουργησουν με τετοιο τροπο γιατι απλα απεχθανονται να εμπορευματοποιησουν τη μουσικη τους,και θελουν να βρισκονται μεσα στα πλαισια της DIY (Do It Yourself) σκηνης.Απεχθανονται το ρατσισμο,σεξισμο και οτιδηποτε αλλο υποβαθμιζει το ανθρωπινο ειδος.Εχετε παει ποτε να δειτε DIY συναυλια??Η μονο στο ΑΝ και στο gagarin με 25-30 ευρω εισοδο,και το πορτιερη να σε κοιταζει καχυποπτα λιγο πριν μπεις στο συναυλιακο χωρο(μιλωντας για ρατσισμο)…
Τεσπα,δεν θελω να παρεξηγηθει κανενας με τα λεγομενα μου,στη τελικη οτι γουσταρει ο καθενας κανει,απλως πιστευω οτι αφου αφιερωνεται χρονο στο να ακουτε τετοιου ειδους μουσικη,καλο θα ηταν,να προσπαθησετε να κατανοησετε το νοημα πισω απο τις γραμμες…

Σωστός είσαι. Εγώ γουστάρω το crust και μουσικά και στιχουργικά, αλλά το ανακάλυψα αφού είχα -σχεδόν- προσδιοριστεί ιδεολογικά (λέω σχεδόν γιατί τα πάντα ρει).

Προσπαθώ να στηρίζω όσο μπορώ τις DIY συναυλίες, οι οποίες κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερες από τις περισσότερες εμπορικές λόγω του πιο ανθρώπινου κλίματος που επικρατεί. Δεν είναι τυχαίο ότι σε DIY live έχω περάσει πολύ καλύτερα με συγκροτήματα που δεν μου αρέσουν απ’ ότι σε εμπορικό live με συγκροτήματα που γουστάρω.

Επίσης η ελεύθερη συνεισφορά στο κουτί είναι εμφανής αντιρατσιστική κίνηση και αποσκοπεί στην ισότητα, εφ’ όσων συνεισφέρει όποιος μπορεί και όχι υποχρεωτικά. Επίσης οι DIY συναυλίες προσφέρουν κοινωνικά πολύ περισσότερο από τις εμπορικές, αφού φροντίζουν να κοινοποιούν διάφορα κοινωνικά ζητήματα μέσω της μουσικής, όπως επίσης και ζητήματα αλληλεγγύης.

Συμφωνω με both of you.
On topic,το wolfbrigade ειναι επος!

Γεια σας,ακουσα Tragedy και Disfear και γουσταρα και ειπα να περασω να πω ενα γεια.

nuxvomica τα λες πολύ ωραία, αλλά πιστεύω ότι όποιος ακούει και τη ψάχνει με στίχους και τη σκηνή τα γνωρίζει αυτά. (ή όχι? :S )

Είμαι στο Βέλγιο Θεριέ, αλλά θα σου δώσω ένα φιλάκι στο μαγουλάκι όταν γυρίσω Ελλάδα γιατί τώρα είμαι Βέλγιο.

Συμφωνουμε απλα σημειωνω οτι τα παραπανω δεν ειναι “προνομιο” του crust, γιατι ισως καποιοι που δε πολυασχολουνται να καταλαβαν αυτο… Μπαντες που διαφερουν απο τους μεταλλικα ή που κινουνται σε DIY μονοπατια ασπουμε δεν ειναι και απαραιτητα crust…

Ενταξει αυτονοητο, απλα ισως καποιος να το πιασε ετσι…

Το DIY απο το punk ξεκίνησε όπως και το crust :slight_smile:

Υπαρχουν ομως πχ και μεταλ και χιπ χοπ μπαντες με νοοτροπια diy…

Σαφως αφου τουλαχιστον στη πρωτη περιπτωση τα λαιβ δε γινονται με σκοπο να βγαλει καποιος φρακγα, ενω στη δευτερη περιπτωση το κερδος πολλες φορες ειναι πρωτευον. Βεβαια υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις και ο καθενας μπορει να κρινει…