Cynic - Carbon-Based Anatomy

Αναμενουμε. Ημερομηνια κυκλοφοριας 11/11

  1. Amidst The Coals [02:11]
  2. Carbon-Based Anatomy [06:24]
  3. Bija! [02:27]
  4. Box Up My Bones [05:32]
  5. Elves Beam Out [03:59]
  6. Hieroglyph [02:28]

Εξωφυλλαρα, ετσι;

Διαρκεια περιπου 10 λεπτα λιγοτερο απο τα full-length. Χμμμ…
Σε τι στυλ θα κινειται αραγε? Πιο χαλαρο απο το traced in air?

double post αλλά νέο κομμάτι απο το ep

[B]Carbon-Based Anatomy[/B]

αποθήκευση δεσμού πάνω απο το λινκ…είναι νόμιμο

fresh air!!!

αληθινα προοδευτικοι μουσικοι!

Cynic we trust \m/

πολυ ωραιο το τραγούδι

Ωραιο κομματι, πολυ ωραιο βασικα, αλλα προς τα εκει που θελουν να πανε, εμενα δε μ αρεσει τοσο… Τεσπα, θα δειξει!

Ωραίο κομμάτι…αλλά ας το βγάζανε με τους Aeon Spoke…Cynic δεν το λες ακριβώς…

+1
Καπου περιμενεις να σκασει ριφφαρα, αλλα στο περιμενε σε εχουνε.
Βασικα γι αυτο μπορει να το κανουν ΕP, να θελουν να ξεδωσουν λιγο, οπως εκαναν και με τις επανεκτελεσεις στο re-traced

τι καταλαβαινεις οτι ειναι???:-k

__Μόλις όμως σου πει τι είναι, θα σταματήσει να είναι όλα όσα δεν είναι. :slight_smile:

__Οκ, μάλλον με παρασύρουν οι Cynic και αρχίζω φιλοσοφίες, ενώ θα έπρεπε να πω απλά ότι μπορεί και να μην είναι κάτι τόσο συγκεκριμένο και ότι αυτό είναι πολλές φορές το νόημα και η ομορφιά τους… :slight_smile:

__Αλλά εμένα κάτι μου κάνει (συγκεκριμένο). Αλλά μ’ αρέσει και που δεν είναι σαφές και μπορεί να κάνω 100% “λάθος”. :wink:8)

τράγος απο το υπερπέραν πασαλειμμένος με πίσσα/πετρέλαιο

Ωραίο το κομμάτι ε :!:
ωραία μουσική ‘στροφή’

βασικα τραγος που εχωσε το κεφαλι του σε βοθρο!!!:stuck_out_tongue:

Εσκασε μυτη…

8O Πλάκα κάνεις !! Έφυγαααααα…

Μου φτιαξες τη μέρα λέμε !

αα ωραια πράγματα πρωινιατικα…

[FONT=“Verdana”]Όλοι γνωρίζουμε φαντάζομαι το καρτουνίστικο κλισέ με το αγγελάκι και το διαβολάκι στους δύο ώμους που δίνουν (αντίθετες) συμβουλές…

[SPOILER][/SPOILER]
Ε κάπως έτσι εξελίσσεται η περίπτωση Cynic για μένα.

Από τη μία το [U]διαολάκι[/U] μου λέει:

  • [I]Έλα μωρέ τώρα με τις φλωριές, πόσο θα μαλακώσουν ακόμη ? Αυτά τα κομμάτια είναι για τους Æon Spoke. Πού είναι το ένδοξο prog/death παρελθόν του Focus ?[/I]
    Από την άλλη το [U]αγγελάκι[/U] μου λέει:
  • [I]Τί μουσικάρες γράφουν ακόμη ε ? Τί κι αν πάνε πλέον προς το prog rock, πραγματικά σε νοιάζει ? Άκου τη μουσική και μην προβληματίζεσαι περαιτέρω.[/I]

Κάπως έτσι διχάζομαι σε γενικές γραμμές.
Αφενός, μιας και έχω αδυναμία στο death, μού λείπει ο “κακός” εαυτός τους που όλοι μας αγαπήσαμε στο Focus (προφανώς δεν πάω πιο πίσω στην εποχή των demos που παίζανε ατόφιο death).
Αφετέρου, τρέφω μια τυφλή εμπιστοσύνη θρησκευτικού τύπου θα έλεγα προς το δίδυμο Masvidal/Reinert.
Τους αγαπώ τους Cynic και είμαι πραγματικά λίγος για να κρίνω τις μουσικές τους αποφάσεις.
inb4, μάλλον τείνω προς το αγγελάκι…

Tα ψήγματα αγριάδας του εξαιρετικού Traced In Air έχουν πια εξαλειφθεί.
Το μουσικό ταξίδι συνεχίζει εκεί που σταμάτησε το προηγούμενο (επίσης εξαιρετικό) EP Re-Traced.
6 κομμάτια συνολικής διάρκειας 23 λεπτών.
Άνοιγμα με το [B]“Amidst The Coals”[/B]. Μια δίλεπτη ψαλμωδία με την Amy Correia (η οποία κάνει φωνητικά σε όλο το EP) σε ρόλο σαμάνου να τραγουδά σε κάποια διάλεκτο του Αμαζονίου (?).
Στη συνέχεια το ομώνυμο κομμάτι του δίσκου, το οποίο είναι μετεξέλιξη του [I]“Homosapien”[/I] από το demo των Æon Spoke. Όπως είχε γίνει με το Integral Birth το οποίο προήλθε από το ακυκλοφόρητο[I]“When Sunrise Skirts The Moor”[/I], βλέπουμε έτσι πως όταν συνθέτουν μουσική δεν έχουν στο μυαλό τους “τώρα γράφουμε για Cynic, τώρα γράφουμε για Æon”. Δεν υπάρχει διαχωριστική γραμμή.
Το [B]“Carbon-Based Anatomy”[/B] λοιπόν είναι μια εκπληκτική σύνθεση που είμαι σίγουρος πως πολλοί θα ήθελαν να είχαν γράψει.
To ρεφραίν σε ξεγυμνώνει :
[I]“Drop the knife, leave your arms behind just for a moment…”[/I]
Το solo του Masvidal είναι από άλλο πλανήτη και το μπάσο του Sean “ήρεμη δύναμη” Malone είναι τρομακτικό.
Για να πάρουμε ανάσες και να χωνέψουμε το προηγούμενο έρχεται το [B]“Bija!”[/B], το οποίο μπλέκει tribal στοιχεία με ινδικά όργανα (tabla, sitar) και το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο.
Μετά έχουμε το [B]“Box Up My Bones”[/B]. Μεγάλη δουλειά έχει γίνει εδώ στον τομέα των φωνητικών. Από τα multi-layered φωνητικά του background μέχρι τα καθαρά φωνητικά (ναι, ξεχάστε τους vocoder) του ρεφραίν. Επίσης απολαμβάνουμε το drumming του προφέσορα Sean Reinert !
Κάπου εδώ αλλάζει το κλίμα ελαφρώς. Το [B]“Elves Beam Out”[/B] αφήνει μια space επίγευση με τα εφέ ειδικά στις κιθάρες να παραπέμπουν σε μερικά σημεία σε 70’s γκρουπ του είδους.
Για κλείσιμο του EP έρχεται το [B]“Hieroglyph”[/B]. Μια μινιμαλιστική ambient σύνθεση με απαγγελία στίχων που επιφέρει την Κάθαρση.

[I]“He’s been blown to all corners of the universe
His eyes go back to eternity
His mouth an endless black hole
Everything rushing into freedom
No walls, no specific personality
His whole being an explosion into infinity”[/I]

Όλο εκπλήξεις αυτή μπάντα, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τί σου επιφυλάσσει.

[SPOILER]Οι στίχοι βγήκαν εξ’ακοής (μη βαράτε αν έχω λάθος πουθενά :p)[/SPOILER][/FONT]

Συγγνώμη που γράφω πάλι εγώ αλλά δεν μπορώ να μην το πω θα σκάσω…

Να τί παθαίνεις όταν βάζεις έναν μυρωδιά χίπστερ να γράψει review για τους Cynic :!:

[I]http://pitchfork.com/reviews/albums/16034-carbon-based-anatomy-ep/[/I]

A ρε αμπαλέα, ασχετοσύνη και ανακρίβεια ! Pitchfork σου λέει. 'Οξω !!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Επίσης,

03.12.11 Dublin, Ireland
04.12.11 Belfast, UK
05.12.11 London, UK
06.12.11 Antwerp, Belgium
07.12.11 Rotterdam, The Netherlands
08.12.11 Paris, France
09.12.11 Aarau, Switzerland
10.12.11 Romagnano Sesia (NOVARA), Italy
11.12.11 Ljubljana, Slovenia
12.12.11 Vienna, Austria
13.12.11 Budapest, Hungary
14.12.11 Bratislava, Slovakia
15.12.11 Prague, Czech Republic
18.12.11 Lyngby, Denmark
19.12.11 Hamburg, Germany
20.12.11 Amstelveen, The Netherlands
21.12.11 Aschaffenburg, Germany

Κανείς για δω ? [-o<