DARK TRANQUILLITY - Atoma

Στην πρώτη ακρόαση το construct (από το silence και μετά) με έπιασε από τον λαιμό μέχρι το τέλος, τώρα απλά κρατιέμαι και θέλω να το ακούσω και άλλες φορές για να μην πω τίποτα χοντρό όπως ότι δεν φτάνει ούτε το we are the void.

Take your time…οι 2 προηγούμενοι ήταν πιο “εύκολοι” και τους επιανες σχετικά γρήγορα. Εγω τον έχω ακούσει πολλές φορές για να βγάλω συμπεράσμα.

force of hand, faithless by default, pitiless και our proof of life πάντως δεν είναι δύσκολα κομμάτια και κάνουν τέτοια κοιλιά στον δίσκο που δεν μπορώ να περιγράψω πόσα νεύρα έχω. Επίσης θα πω και άλλη χοντράδα, νομίζω είναι τα χειρότερα brutal φωνητικά που έκανε ποτέ ο Stanne.

Είμαι πολύ στεναχωρημένος.

γλυκαναλατο μετριο αλμπουμ στο συνολο

Andrew δεν περιμέναμε να παίξουν σαν το mind’s I , ούτε κάν το character. Μακάρι κάποια στιγμή δηλαδή γιατί και εγω προτιμώ την σκληρή τους πλευρά. Μπασταρντ τα χειρότερα μπρουταλ του Μιχάλη ειναι στο void, τα οποία ειναι και τα πιο φλατ. Εδω εμένα μου άρεσαν πολυ. Θέμα γούστου ειναι όλα , όπως ότι το force at hand μου φαίνεται γαματο!!! Γενικά πιστεύω ότι ειναι καλύτερος δίσκος απο τους 2 προηγούμενους αλλά ειναι ακόμα νωρίς για τελικά συμπεράσματα,.

Μεταξύ μας τα χειρότερα έβερ είναι στο where death is most alive dvd που δεν μπορώ να το βλέπω πλέον γι’αυτόν τον λόγο =Ρ

Μάλλον ήμουν υπερβολικός για τα φωνητικά και τον πήρε η μπάλα πάνω στα νεύρα μου γιατί περίμενα δισκάρα και προς το παρόν δεν είναι, δεν μπορώ καν να το συγκρίνω με το construct που απλά το λατρεύω. 'Oπως και το character που είναι πολύ παρεξηγημένος δίσκος νομίζω. Δεν περιμένω να παίξουν πάλι έτσι, αλλά ήθελα να με κολλήσουν στον τοίχο πάλι. Ακόμα και στο we are the void που είναι ο χειρότερος τους δίσκος με διαφορά, είχαν ένα arkhangelsk που το ακούω και κλαίω. Προσωπικές απόψεις όλα αυτά εννοείται, γούστα κλπ και παραμένω ο υπέρτατος φανμπόης τους αλλά φέτος οι in mourning και οι insomnium τούς άφησαν πολύ πίσω.

Κατά τα άλλα, επιτέλους έχουμε ψιλο-σοβαρό artwork γιατί (πάλι μεταξύ μας) τα fiction-construct δεν είχαν καν εξώφυλλο και του we are the void ήταν μέτριο επιεικώς. Δεν θα ήταν ωραίο να έκανε λίγο στην άκρη ο Sundin και να βλέπαμε καμιά εξωφυλλάρα από τον Necrolord; =(

Φιλε σε καταλαβαίνω γιατί κι εγω είμαι ο μέγιστος φανμπους. Ξέρεις τι έπαθες ; Απλά περίμενες κάτι πιο σκληρό, και αυτοί οι άτιμοι Μαλακωσαν στα 2 τελευταία Lps. Έχει γάματα τραγούδια όμως ο δίσκος, έστω Γι αυτο που ειναι. Δεν σε κολλάνε όμως στον τοίχο ,αλλά όταν περάσει λιγο ο καιρός πιστεύω ότι θα τον εκτιμήσεις περισσότερο. Και εγω κάποτε ελπίζω να το ξαναγυρίσουν στο πιο κιθαριστικο.

Αν και ο sundin κάνει γενικά καλή δουλειά, θα ήταν γαματο να έκανε κάτι π necrolord!!!

Κατι καλυτερο περιμεναμε,η αρχικη αισιοδοξια δεν επιβεβαιωθηκε.

Όχι, γιατί τα 2 μπόνους τραγούδια τα θεωρώ κομματάρες και θεωρώ ότι άνετα είχαν θέση στον δίσκο στις θέσεις των force και our proof.

Εδώ όμως έχεις δίκιο,

Το ίδιο έπαθα και με το be’lakor φέτος. Το neutrality πχ το εκτίμησα μετά την 4η-5η ακρόαση, ο δίσκος θα παίζει μέρες σερί απλά μου έμεινε το γαμώτο που δεν έπαθα το αρχικό σοκ όπως με το construct.

Εγω πάντως δεν έπαθα σοκ με την πρώτη ακρόαση του construct, και αν συγκρίνω την πρώτη ακρόαση του atoma με του construct , το atoma μου άφησε καλύτερες εντυπώσεις. Το μεγάλο σοκ ήταν με το character!!! Τι δίσκος Θεέ μου!!! Μπασταρντ πάντως τραγούδι σαν το her silent language δεν εχει, το οποίο το θεωρώ και το χειρότερο τους εβερ. Ασαααα και τα μπόνους δεν τα έχω ακούσει…

Να αφησετε τον Necrolord ησυχο ! Εκει που ανηκει δηλαδη στον ακραιο ηχο.
Λατρεμενη μπαντα αν και τους εχω παρατησει στο fiction.Oχι οτι δεν εχω ακουσει τα επομενα αλλα
τους ακουω απο οταν εβγαινε το haven οποτε εχω συνηθισει καθε δισκος τους να με ιντριγκαρει/πορωνει/ψαρωνει απο την αρχη.

Τα εξώφυλλα για τα weight of oceans και afterglow των in mourning είναι από τα αγαπημένα μου και ανήκουν στον ίδιο ήχο με τους dt, επίσης τον ανέφερα γιατί μπούχτισα από το generic ό,τι να’ναι/βαριέμαι που ζω στυλ του Sundin και θέλω πάλι εξωφυλλάρα όπως του gallery και θα το αντιμετωπίσω ψύχραιμα μέχρι να γίνει:

Αρκετα καλο αλμπουμ μαγκες.Το ακουσα μια φορα και μπορω να πω ξεπερασε τις οχι πολλες προσδοκιες που ειχα απτα τραγουδια που ειχαν πρωτοβγει

Necrolord ειναι αυτα ? Ωραιοτατα ! Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολλα τα αλμπουμ πλεον με το ιδιο στυλ στα εξωφυλλα τους.

Ψάχνω και gif για κωλοτούμπα αλλά δε βρίσκω =Ρ

Necrolord ειναι μόνο το gallery. Projector,haven, damage, character, fiction, construct και atoma ειναι του Sundin. Με αγαπημένο το εξώφυλλο του character.

Είδες; :wink: ειναι γαματος δίσκος. Καλύτερος απο τους 2 προηγούμενους. Ποιο ειναι το θέμα τωρα… Ότι έχουν περιορίσει πολυ τις κιθαρες τους και τα riffs και δεν παίζουν τόσο λυσσασμένα όπως μέχρι το fiction. Δεν σε κολλάνε στον τοίχο όπως είπες κι εσύ. Αλλά έχουν ακόμα έμπνευση (δεν τους συγκρίνω καν με άλλες μπάντες με τα ίδια χρόνια ύπαρξης) και τα γρήγορα τους γαμάνε ακόμα και τωρα.

Οι κιθάρες είναι πράγματι πίσω και χάνει λίγο το άλμπουμ από αυτό όμως όσο περνάει ο καιρός σε εμένα μεγαλώνει και με στίχους τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα…το neutrality είναι τεράστιο κομμάτι

‘‘It all comes down to this
A reverse polarity
In opposites we see what unity must be
Forever taking down the man-made walls of strife
Forever taking them down’’

Υπάρχουν βέβαια και 1-2 κομμάτια που θα μπορούσαν να λείπουν…

Bastard περιμένουμε να μας μιλήσεις λίγο για την κωλοτούμπα σου :stuck_out_tongue:

9αρο το hammer!!! Λέει και ότι ειναι ότι καλύτερο μετά το haven :open_mouth:!!!