Dark Tranquillity

Λοιπον,ποια ειναι οι γνωμοι σας για τους σουηδους μελοντεθιστες?

Εφοσον ειχα ακουσει το fiction,μου αφησαν της καλυτερες εντυπωσεις και σκαλιξα περαιτερω τη δισκογραφια τους.Τους βρισκω μια παρα πολυ αξιολογη μπαντα,και αναρωτιουμουν γιατι δεν εχει ανοιχτει θρεντ για αυτους

Εξαιρουμένου του “Gallery”, που άκουσα πάλι σήμερα μετά από καιρό, με τα υπόλοιπα δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ. Όσον αφορά αυτό όμως, εντάξει, πρόκειται για εκπληκτικό δίσκο, σπουδαίο χωνευτήρι ιδιωμάτων και, γενικά, ένας από τους καλύτερους δίσκους των 90’ς. Βέβαια, εγώ εδώ ακούω περισσότερες black παρά death αναφορές.

[-X [-X [-X Αποκλειεται!Δεν ψηφιζω.Ειναι απο τις λιγες μπαντες που δεν με εχουν απογοητευσει
ποτε.Ολα τα αλμπουμς απο πολυ καλα εως απιστευτα.Χαρακτηριστικος ηχος,ωραια τραγουδια,
πειραματισμος και πανω απ’ολα ποιοτητα.η 4η Νοεμβριου ειναι κοντα.

Ωραία μπάντα. Αγαπημένος δίσκος το Gallery, τέλειο δείγμα extreme metal.

Το Character μου φάνηκε σαν αγγαρεία. Όλα τα άλλα, με κορυφή τα Mind’s I, Gallery, Haven και το Fiction είναι για respect

Oλοι οι δίσκοι τους μέχρι το Damage Done είναι πραγματικά πολύ αξιόλογοι…Θα πω Projector για τους εξής λόγους…

1.Eιναι μια πολυ πετυχημένη αλλαγή ύφους στο πιο ατμοσφαιρικό που όμως τους βγήκε πολύ καλά…

2.Ολα τα κομμάτια είναι ένα και ένα (Eiδικά το Auctioned)

3.Ο Stanne δοκίμασε καθαρά φωνητικά με μεγάλη επιτυχία…

4…Η παραγωγή σπάει κόκκαλα…

5.Είναι το τέλειο soundtrack για ήρεμους απογευματινούς καφέδες σπίτι …

τους λατρευω!!!απλα!!!

καποτε εμπαινα στα chatrooms με nick skydancer!!!

αγαπημενες κυκλοφοριες ειναι το mind’s I και το projector.αλλα τα λατρευω ολα!!!

τι να πρωτοπω.ηταν πολυ μπροστα η μπαντα στα 90’ς.αν και τωρα εχει μεινει καπως στασιμη στον ηχο της,την περασμενη δεκαετια εσπερνε!!!το διδυμο the gallery και mind’s I ειναι ανεπαναληπτες δισκαρες.
progressive κανονικοτατα!!!αλλαγες των αλλαγων,ριφς,ταχυτητες,μελωδιες,παραξενες δομες,ακουστικες ολα ηταν τελεια!!!
τους ακουγανε κανονικοτατα και οι deathαδες!!χαρακτηριστικο το φεστιβαλ world domination tour που παιξανε headliners πανω απο enslaved,bewitched και κατι αλλα groups!!θυμαμαι και κατι εκτενεις αναφορες που κανε το invader για την παρτη τους “κιθαριστικο διδυμο αναλογο των Maiden” και τετοια!!!
τωρα κομματια οπως lethe,the gallery,punish my heaven,insanity’s crescendo,hedon,jodijackyl light Και ενα σωρο αλλα ηταν απλα τελεια.

στη συνεχεια το projector αν και ξινισε στην αρχη,μετα το λατρεψα.τα καθαρα φωνητικα του stanne εχουν καρφωθει μεσα μου.οι φοβερες μελωδιες και ατμοσφερες ηταν μοναδικες!
γενικα η αλλαγη ηταν πετυχημενη.

μετα συνεχισαν με ενα αρκετα πρωτοποριακο δισκο το haven.τιγκα στα ηλεκτρονικα στοιχεια.αλλα καπου δεν κολλαγε ολο το θεμα.

και απο κει και περα αρχισαν να κυκλοφορανε δισκους που να περιεχουν τα περισσοτερα στοιχεια του παρελθοντος τους.

πιστευω οτι αν ειχε μεινει στην μπαντα ο αρχικος κιθαριστας τους fredrik johansson θα τανε διαφορετικα τα πραγματα.τεσπα

σημασια εχει οτι ηταν μια απο τις πρωτοπορες και καλυτερες μπαντες του ηχου του γκοτενμπορκ οπου ακομα και σημερα μπορει να βγαζει σταθερες και ποιοτικες δουλειες!!!

να μην ξεχασω και τις διασκευες που χουν κανει στα
bringer of torture - kreator
sacred reich - sacred reich
my friend of misery - metallica
lady in black - mercyful fate
22 acasia avenue - iron maiden

Ωραιος…Εγω με αυτο τον δισκο τους γνωρισα και του εχω μια ιδαιτερη αδυναμια.
Και ναι!Βρηκα ανθρωπο να του αρεσει το Auctioned.

ααα
ξεχασα

We are the outstretched fingers that seize and hold the wind…!!!

χεχε Punish my heaven 8O

το auctioned ειναι επος!!!
τα καθαρα του φωνητικα ειναι τελεια!!και να φανταστεις δηλωνε οτι δεν του αρεσαν,γι’αυτο και τα σταματησε.
αν και τα ξαναβαλε τελικα στο fiction.μολις τα ακουσα κατευθειαν πηγε το μυαλο μου στο projector!!!

where did i sign??did i miss the auction???where my life went by the club???!!!

κάποτε μου αρέσανε πάρα πολύ. Τώρα πλέον δεν μπορώ να τους ακούσω με τπτ. Ειδικά τα 2-3 τελευταία έχω πιέσει τον εαυτό μου να τα άκουσει μέχρι το τέλος και δεν τα κατάφερα…ύπνε που παίρνεις το παιδί κιετς.

Παρόλαυτα θέωρω τα πρώτα 3 άλμπουμ τους εξαιρετικά και είναι τα μόνα που ακούω αραιά και που (πολύ αραιά όμως), και θα πάω for old times sake που λεν και οι Εγγλέζοι να τους δω. Η συγκινήση όταν ακούσω το ινσανιτισ κρεσεντο - αν το παίξουνε - θα ναι τεράστια!

Θεοι,απιστευτη φωναρα-γρυλισμα και φοβερος συνδυασμος extreme metal με μελωδια.
Κορυφες για μενα τα Gallery,Damage Done,Projector,ενω και τα 2 τελευταια μου αφησαν αρκετα καλες εντυπωσεις.
Σε κανα 10μερο τους βλεπουμε και λαιβ δω στο Μπερλιν 8)

καλα θα περάσουμε ε

Απ’τα αγαπημένα μου συγκροτήματα στον χώρο του melodic death.

Αν και δύσκολα ξεχωρίζω κάποιον δίσκο τους, ψήφισα το Gallery γιατί, εκτός του ότι είναι δισκάρα, εδραίωσε την σκηνή του Σουηδικού death μαζί με τα “Slaughter of the Soul” των At the Gates και το “Jester Race” των In Flames.

Οι μελωδίες τους στα περισσότερα κομμάτια μου’χουν καρφωθεί στο μυαλό.

ps. Τα λέμε στο Gagarin 8)

Μία από τις αγαπημένες μου μπάντες. Οι δίσκοι τους ένας κι ένας, ίσως η κορυφαία μελωδική death μπάντα αυτή τη στιγμή. Το Fiction κοιτάει κατάματα τις παλαιότερες κυκλοφορίες. Στις 3 Νοεμβρίου θα ισοπεδώσουν τη Θεσσαλονίκη. (Αλήθεια ξέρει κανείς αν έχει αρχίσει προπώληση??)

ειμαι ο μοναδικος που ψηφισα το αδικημενο Damage Done
ακουγα παρα πολυ την μπαντα στην 1η-2α λυκειου μεχρι που αγορασα το In Retrospect & Denial και ξενερωσα τοσο πολυ που ξανακανα 3 χρονια να ακουσω και παλι το Damage Done
περιεχει και γαμω τα κομματια (τα 3 πρωτα, το white noise…και καναδυο ακομη χωρις να υστερουν τα αλλα)
τα 2 τελευταια δεν τα ακουσα γιατι οφειλεται στην τεραστια ξενερα
θα το ακουσω και θα επανελθω…

Το Retrospect & denial best of ειναι,με τα καλυτερα τους κομματια μεχρι τοτε.Τι σε ξενερωσε ακριβως?

Δηλαδη δεν εχεις ακουσει Gallery,Mind’s I,Projector?Η’ δεν σου αρεσουν?
Και τα 2 τελευταια εγω τα βρηκα πολυ καλα αλμπουμ.Αλλα αν ξενερωσες απο το best of τους τοτε ασ’το,δεν προκειται να σ’αρεσουν.

Και απο οτι φαινεται θα παραμεινεις!
Αφου σε εχω πρηξει να ακουσεις τις αλμπουμαρες τους, γτ κολλας?:stuck_out_tongue:

το Retrospect ειναι ακυκλοφορητα
απλα δεν μαρεσε και ξενερωσα
το Projector δεν μου πε απολυτως τπτ και νομιζω και οι ιδιοι παραδεχονται οτι ηταν ενα αδυναμο αλμπουμ
τα παλαιοτερα οχι δεν τα χω ακουσει
αξιολογος και ο δισκος Haven