Dark Tranquillity

Hταν στη Γερμανια ο Θεριον.Και τους ειδε σε μινι-φεστιβαλ αν θυμαμαι καλα,
που η σειρα εμφανισης εβγαινε αναλογα με την χωρα που γινοταν το λαιβ.

Ναι,ηταν κατι σαν τριπλο co-headline με Caliban,Soilwork,Dark Tranquillity,που παιζαν 45 λεπτα με μια ωρα περιπου ο καθενας,και τους Sonic Syndicate που παιζαν λιγοτερο.
Γι αυτο πρεπει να τους ξαναφερουν.

απο τις καλυτερες μπαντες του σουηδικου ηχου.το haven ειναι δισκαρα

Εφυγε ο μπασιστας για προσωπικους λογους οπως ειπε.

Kαι εκει που νομιζα οτι δε θα βρω τιποτα με Dark Tranquillity…
Εχουν βγάλει δισκάρες! Απο τα αγαπημένα μου extreme metal συγκροτηματα. Το gallery, τι έπος…

Η διασκευη τους στο My Friend Of Misery ειναι θεεικη!Οχι τοσο εμπορικοι οσο οι In Flames ( εμενα μου αρεσουν και οι δυο ) και ισως αδικημενοι σε σχεση με αυτους? :-k

Mετά από πρόσκληση του συναγωνιστή Deathster, κάνω καμέο εμφάνιση στο θρεντ. 8)

Δεν είμαι και κανένας μεγας οπαδός τους, 3 άλμπουμς έχω ακούσει (mind’s i, haven, projector) αλλά με τον ένα ή άλλο τρόπο, τους έχω δει live 3 φορές.

Η πρώτη, Φεβρουάριος 2001 (πρώτη εν Ελλάδι εμφάνισή τους) μαζί με The Haunted

Για όσους δεν το πρόλαβαν, να πω ότι το Woodstock ήταν ένας ΑΘΛΙΟΣ συναυλιακός χώρος στο Περιστέρι, (μικρότερος και από το Αν, με μηδενικό εξαερισμό) όπου όμως εμφανίστηκαν σημαντικότατα συγκροτήματα την περίοδο 1999-2002.
Λόγω αυξημένης ζήτησης είχε κλείσει για 2 μέρες, όπου τη μια ήταν headliners οι DT, την άλλη οι Haunted. Εγώ είχα πάει τη μέρα των DT.

Το venue Τ-Ι-Γ-Κ-Α, πρώτοι βγήκαν οι Haunted σε μια σαρωτική εμφάνιση (me Marco Aro στα φωνητικά) και σετλιστ από τα 2 πρώτα άλμπουμς τους (τότε ήταν σε περιοδεία για το The Haunted made me do it - το’χαν παίξει νομίζω σχεδόν ολόκληρο) συν μια διασκευή (Ντεθστερ μην το ανοίξεις!)στο Blinded by Fear των At the Gates (ΣΟΥ’ΠΑ ΜΗΝ!!!) Στο κοινό, να πέφτει το ξύλο της αρκούδας, τα stage-diving να δίνουν και να παίρνοουν! TRUE!

Μικρό διάλλειμα, και ώρα για Dark Tranquillity.
Oι τυποι έσκασαν μύτη με το γνωστό αρχοντικό στυλ που -εκ των υστέρων μάθαμε οτι- πάντα έχουν, ο Stanne απίστευτος frontman να είναι ένα με το κοινό, να κάνει πάσες το μικρόφωνο, να σκαρφαλώνει, να κάνει stage-diving… γενικότερα,όλα τα φόντα για μια τέλεια εμφάνιση, αν δεν υπήρχε εκείνος ο ΑΘΛΙΟΣ ήχος, ο οποίος τους έθαψε.Οι κιθάρες σχεδόν δεν ακούγονταν, και για χρόνια είχα την γεύση ότι live οι DT θυμίζουν περισσότερο σκυλάδικη μπάντα! (ήταν και τα πλήκτρα πολύ μπροστα…) Κρίμα. Τις επόμενες φορές που τους είδα, είχαν σαφώς καλύτερο ήχο, αλλά όχι τόσο απίστευη σκηνική παρουσία. (Τις άλλες 2 φορές τους είδα να είναι αυτοί support…). Setlist δεν το θυμάμαι όλο, αλλά σίγουρα είχαν παίξει αρκετό πράμα από το -φρέσκο τότε- haven, σίγουρα ένα κομμάτι από το Skydancer, τα Punish My Heaven και το ομώνυμο από το The Gallery, τα Zodijackyl Lighτ και Insanity’s Crescendo από The Mind’s I, και τα UnDo Control και ThereIn από Projector. Για το υπόλοιπο του σετλίστ, σόρυ, αλλά ε΄χουν περάσει χρόνια…

Cheerz Deathster! :slight_smile:

Μαλακα ανοιγει η σελιδα και βλεπω κατευθειαν την αφισα και χεστηκα λιγο.
Νομιζα ανακοινωθηκε τετοιο λαηβ.
Αστοδιαλο βραδιατικα.

:lol3::lol3::lol3:
Tα παράπονά σου στον Deathster! Αυτός με έψησε… :lol:

Moυ αρέσουν όλα εκτός απο το Character ίσως.
Ψήφος στο Skydancer , μεγάλη ήττα τότε.Ξυπνάει αναμνήσεις.
Αμέσως μετά το Μinds I!

Εdit:Ti sto kalo mono egw to psifisa?

bleeding history και γω την ιδια μερα ειχα παει τοτε

ειμουν πανω στην πορωση με την μπαντα εκεινη την περιοδο (ειχα στηθει απο το πρωι ροκ σιτι περιμενωντας το haven!!!)

φοβερη εμπειρια εκεινη η συναυλια

τους ειχα πετυχει για αυτογραφα την παρασκευη στον διονυσο
και ρωταω τους haunted κανα at the gates θα παιξετε?και μου λενε οχι!εχουμε δυο αλμπουμ τωρα,οπωτε δεν χρειαζομαστε διασκευες!!ξενερωσα εγω,αλλα που να ξερα!!!χαχαχ

οντως η εμφανιση των haunted ηταν ΣΑΡΩΤΙΚΗ!!!παιξανε και το ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΙΚΟ revelation και μαζευα τα μυαλα μου απο κατω!!!

οσο για τους dark tranquillity ηταν μεγαλη ξενερα ο ηχος
ητανε και η περιοδος που χανε κοψει τα γρηγορα κομματια
ητανε λιγο πικρα (ευτυχως πηρανε το αιμα τους πισω με candlemass και entombed και τον δισκαρο damage done!!)
οσο τωρα για το setlist τους επειδη εχω μεγαλο κολλημα
θυμαμαι οτι δεν ειχαν παιξει τιποτα απο το skydancer :frowning:
ουτε zodijackyl light (αυτο το παιξανε στο λαιβ με candlemass)
αυτα που θυμαμαι ειναι punish my heaven,lethe,hedon,insanity’s crescendo,therein,the sun fired blanks,
wonders at your feet,built to last,haven,the same,indifferent suns και καποια αλλα απο το projector και απο το haven.απο τα αλλα παντως δεν παιξανε τιποτα αλλο.και γενικα δεν παιζουνε με εξαιρεση την περιοδεια του character που παιξανε of chaos and eternal night και scythe rage and roses!!!

ο stanne απο τοτε!!!

δεν εχει αλλαξει καθολου ο πουστης!!! :stuck_out_tongue:

διπλα φαινεται για λιγο ο jensen!!

O Stanne στη μέση,τα πρώτα χρόνια. Ε άλλαξε λιγουλάκι.
Ο ντράμερ ολόιδιος τώρα και ας δεν έχει πια μαλλιά.

Signl thanks για τη διόρθωση. :slight_smile:

Αν κι έχω την εντύπωση πως το zodijackyl το’χανε παίξει, δεν θα επιμείνω, εσυ θα τα ξέρεις καλύτερα, καθώς είσαι πιο “φαν” απο μένα. Και μάλλον θα μπέρδεψα το skydancer, γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Stanne να προλογίζει ένα “very old song” αλλά μάλλον θα ήταν το gallery… ένυγουέη!
Να πω την αμαρτία μου, εγώ τότε είχα πάει για 2 λόγους. α) Για να δω 2 καλά συγκροτήματα στην ακμή τους, και β) για να συνοδεύσω μια φιλική “αιθέρια” ύπαρξη που ήθελε διακαώς να δει DT :wink::naughty:
Πάντως, σίγουρα τον επόμενο χρόνο με Entombed και Candlemass ήταν σαφώς καλύτεροι (ηχητικά τουλάχιστον)

:slight_smile:

Ψηφισα Gallery, για λογους αναμνησεων, αλλα θα μπορουσα να ριξω και στα υπολοιπα, γιατι ολα βριθουν ποιοτητας! Μπανταρα με τα ολα της! Η τελευταια φορα που τους ειχα δει ηταν στο Rockwave του 2004, αλλα οι μλκες τους ειχαν βαλει καταμεσημερο! Θυμαμαι οι μουρες τους ειχαν ροζιασει απο το νταλα ηλιο, αλλα απο περφορμανς δε μασανε και πολυ στη σκηνη!

παρεξηγηση
εννοουσα απο την περιοδο της παραπανω φωτο μεχρι σημερα :slight_smile:

για αυτο σε αγαπαω τρελιαρη :!:

αυτα ειναι oj-ιλικια!!!

ειναι η μεγαλη μου αδυναμια μαζι με τους AMON AMARTH αν και τωρα τελευταια εφαγα κολημμα με CHILDREN OF BOTOM(γκρουπαρα και δεν τους ειχα δωσει καθολου σημασια τοσα χρονια) τους ειχα δει κι εγω το 2004 και σπαστικα για την ωρα που τους βαλανε ειχανε παιξει και τιμης ενεκεν ενα κομματι απο το αλμπουμ που θα βγαζανε(character)

Πσσσσ ημουν και εγω σε εκεινη την Συναυλια, χαλαρα ο χειροτερος συναυλιακος χωρος εβερ το παλιο Woodstock!.