Dark Tranquillity

Ψηφισα τον χορευτη του ουρανου κι εγω, για τεχνικους λογους και νοσταλγια

Λοιπον,μιας και το ακουω τωρα ψηφιζω Projector που ειναι και το αγαπημενο μου.Απιστευτο αλμπουμ,το ακουω ακομα ολοκληρο χωρις να βαρεθω λεπτο.Εχει πανεμορφες μελωδιες μεσα και γουσταρω τρελα εναλλαγη φωνητικων απο μελωδικα σε καφρικα και τουμπα:p

παρτε και το making of του καινουριου αλμπουμ

part1


part2

part3

Sep. 23 - Hamburg, Gruenspan, Germany
Sep. 24 - Leipzig, Conne Island, Germany
Sep. 25 - Munster, Sputnikhalle, Germany
Sep. 26 - Köln, Essigfabrik, Germany
Sep. 27 - Tilburg, 013, Netherlands
Sep. 28 - London, Underworld, UK
Sep. 29 - Vosselaar, Biebob, Belgium
Sep. 30 - Paris, Trabendo, France
Oct. 01 - Montpellier, Salle Victoire 2, France
Oct. 02 - Bilbao, Rockstar, Spain
Oct. 03 - Porto, Teatro Sá da Bandeira, Portugal
Oct. 04 - Lissabon, Incrível Almadense, Portugal
Oct. 06 - Madrid, Sala Heineken, Spain
Oct. 07 - Barcelona, Razz 2, Spain
Oct. 08 - Lyon, CCO, France
Oct. 09 - Lausanne, Les Dock, Switzerland
Oct. 10 - Bologna, Estragon, Italy
Oct. 11 - Rom, Alpheus, Italy
Oct. 12 - Milano, Magazini Generali, Italy
Oct. 13 - Zagreb, Boogaloo, Croatia
Oct. 14 - Budapest, Duerer Kert, Hungary
Oct. 15 - Wien, Szene, Austria
Oct. 16 - Ljujana, Gala Hala/Media Park, Slovenia
Oct. 17 - Graz, Orpheum, Austria
Oct. 19 - Stuttgart, Röhre, Germany
Oct. 20 - Luzern, Schuur, Switzerland
Oct. 21 - Frankfurt aM, Batschkapp, Germany
Oct. 22 - München, Backstage, Germany
Oct. 24 - Berlin, Lido, Germany
Oct. 25 - Malmö, KB, Sweden
Oct. 28 - Jyväskylä, Lutakko, Finland *
Oct. 29 - Oulu, Teatria, Finland *
Oct. 30 - Seinäjoki, Rytmikorjamoo, Finland *
Oct. 31 - Tampere, Klubi, Finland *
Nov. 01 - Helsinki, Nosturi, Finland *
Nov. 02 - Turku, Klubi, Finland *
Nov. 04 - Stockholm, Medis, Sweden *
Nov. 05 - Örebro, 700, Sweden *
Nov. 06 - Oslo, John Dee, Norway *
Nov. 07 - Göteborg, Trädgån, Sweden *

:frowning:

Κλάσιμο και από εδώ κλασικά…[-X[-X[-X
ευτυχώς αν όλα πάνε καλά θα τους δω στο summer breeze:roll:


Now playing: Portugal The Man - People Say
via FoxyTunes

Φοβερό ρε Π@$%#$ μου!!!Από τις κορυφαίες διασκευές!!!

όπως και αυτό

Γενικά αυτός ο δίσκος είναι φανταστικός:):!:

[B]DARK TRANQUILLITY - Iridium (OFFICIAL VIDEO) [/B]

Πολύ ωραίο βίντεο για ένα από τα λίγα τραγούδια που μου άρεσαν πραγματικά από το δίσκο.

Καταπληκτικό το βίντεο. Το we are the void πάντως αρχίσω να το θεωρώ υποτιμημένο άλμπουμ. Έχει πολλά καλά κομμάτια μέσα και σε καμία περίπτωση δεν είναι απλά αναμάσημα παλιών ιδεών.

Οι Tranquillity ανήκουν πλέον οριστικά στη μετά Damage Done εποχή, για άλλους καλώς, για άλλους κακώς. Το We are the void δε με ξετρέλανε, έχει κάποιες καλές στιγμές βεβαίως (όπως το Iridium) αλλά σαν σύνολο πιστεύω υστερεί και από το Character και από το Fiction. Ίσως με περισσότερο προσεκτικές ακροάσεις αλλάξω γνωμη.
To βιντεο πάντως μου άρεσε και μένα, αρκετά περίεργο.

Μαλλον τον εαυτο σου προσπαθεις να πεισεις, μιας και ειναι φανερο οτι ο τελευταιος δισκος ειναι οντως μια απ’ τα ιδια…Αλλα απο τα τετριμμενα ιδια, οχι απο τα χαρακτηριστικα και εντυπωσιακα στοιχεια των DT… :roll:

Ναι αφού έχω καταφύγει και σε ασκήσεις γιόγκα επαναλαμβάνοντας συνέχεια “το we are the void δεν είναι μια από τα ίδια” :lol:

Ε αφου ειναι γνωστο οτι ολοι το εχουμε κανει αυτο λιγο-πολυ… :stuck_out_tongue:
Δηλαδη το να ακουμε ξανα και ξανα μετριες κυκλοφοριες απο αγαπημενες μπαντες, μπας και βρουμε το κατι παραπανω που θα μας κανει να πουμε ‘‘δισκαρα εβγαλαν παλι οι θεοι’’. :smiley:

Καλά δισκάρα δεν είναι σίγουρα, απλά επειδή όπως είπες το ξαναέβαλα μετά από λίγο καιρό σαν γνήσιος φαν :stuck_out_tongue: και μου φάνηκε μια χαρά άλμπουμ. Κομμάτια σαν το arkhangelsk π.χ. δεν είχαν σε άλλο άλμπουμ. Έχει όλα τα χαρακτηριστική της μετα damage done εποχής όπως ειπώθηκε ήδη αλλά αναμάσημα δεν μπορώ να το πω και δεν θεωρώ τον εαυτό μου και τόσο φανμπου γενικά :stuck_out_tongue:

ιμχο…

αναμασήματα (του fiction κυρίως): fatalist, in my absence, grandest accusation

τοπ στιγμές: arkhangelsk, i am the void, iridium

διαφορετικά για dt αλλά γαμώ: shadow in our blood, dream oblivion

καλούτσικα-ψιλοαδιάφορα: at the point of ignition, surface the infinite

μπλιαχ-αχώνευτο-πραγματικά λυπάμαι που το λέω: her silent language

Γενικά πολύ άνισο άλμπουμ, δε σώζεται. Αρχίζω να πιστεύω ότι το fiction ήταν και ο τελευταίος (πολύ) καλός δίσκος τους και θεωρώ τον εαυτό μου τρελό φανμπόη, του είδους δηλαδή που λες “πιστεύω σ’αυτή τη μπάντα, δεν παίζει να με απογοητεύσει ΠΟΤΕ”. Κι όμως, κατά το ήμισυ τουλάχιστον.

Βέβαια όσο υπάρχουν [U][I]τέτοια[/I][/U] κομμάτια, η αγάπη δε θα σβήσει ποτέ και για κανένα λόγο…

Καινούργιο τραγούδι και video από τους Dark Tranquillity.

Το τραγούδι πολύ καλό(το κλασικό τους στυλ) αλλά το video μαμει και δέρνει!!!Ίσως και να είναι το καλύτερο τους και ένα από τα καλύτερα που έχω δει τα τελευταία χρόνια.
Για δουλεία του Sundin το κόβω.

Καλό το νέο κομμάτι. Το βίντεο από ότι άκουσα είναι δουλειά του Sundin

δεν μου αρεσει τοσο οπως δεν μου αρεσε και το τελευταιο τοσο. αυτη η ατμοσφαιρα τους με τα πληκτρα μου τη δινει καμποσο. καμια σχεση με fiction, character η πιο παλλια…

Εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο έχουν γράψει αλλά μια χαρά είναι.Πάντως κι εγώ τον τελευταίο τους τον θεωρώ τον πιο αδύναμο τους,αλλά δεν νομίζω οτί παίζουν ρόλο τα πλήκτρα.Το αντίθετο θα έλεγα κιόλας,γιατί δεν κάθονται να γράψουν εκείνες τις ενορχηστρώσεις και εκείνα τα riff που είχαν παλιότερα και βασίζονται πολύ στα πλήκτρα τους.Μάλλον βολεύτηκαν στο γεγονός ότι ο κόσμος αγάπησε το στυλ των τελευταίων δίσκων και δεν πολυψάχνονται.Αν είναι έτσι κρίμα γιατί εγω προσωπικά γι αυτό τους αγάπησα.Τους ακούω από το 97(The Mind’s I) και πάντα μου έδιναν κάτι καινούργιο, φρέσκο, απρόβλεπτο και πειραμάτικο και δεν ήξερα πιο θα ήταν το επόμενο βήμα τους.Είχα πάντα λαχτάρα να ακούσω τι άλλο θα παίξουν.Και όσο περνάει ο καιρός βλέπω και από αυτους να σβήνει σιγα σιγα η “φλόγα” όπως σχεδόν έχει σβήσει από τα “μεγάλα” συγκροτήματα,και να επαναπαύονται στις δάφνες τους.Ελπίζω να με διαψεύσουν…