Darkthrone

Ήρθε η ώρα να πούμε την αλήθεια. Γουστάρουμε (και κυρίως σεβόμαστε) τα μπλακμέταλς των Darkthrone, αλλά αυτά που πραγματικά μας καυλώνουν είναι τα χεβιμέταλς που παίζουν τώρα κι ας στραβώνουν κάποιοι “παλιοί” που πλέον η μπάντα δεν έχει σχέση με μπλακμέταλ. Δώσε πόνο ρε αλάνι Fenriz και ξεπέρνα και τους οργασμούς του Circle the Wagons. Το χεις.

αυτο το “δεν ειμαι φαν του black metal, αλλα…” που παντοτε συνοδευεται απο μια μπαντα της ΦΑΣΗΣ εχει γινει το πιο γραφικο κουοουτ στο ματαιο ετουτο φορουμ που λεει και ο ρεντραμ.

Εγώ έχω πει εδώ πέρα πόσο γαμάει το καινούριο κομμάτι; Όχι; Ε τώρα το 'πα. :stuck_out_tongue:

Ε ναι ρε παιδες,αν δεν ειναι καποιος φαν του black metal πως θα εκτιμησει και τις αντιστοιχες κυκλοφοριες?Δεν ειναι και μουσικη που μπορει να την ακουσει ο καθενας. Οποτε λογικο και να “καθεται” και καλυτερα στα αυτια των περισσοτερων ο ηχος που εχουν τωρα…

αλλου το παω, οτι κανεις μα κανεις σχεδον οσοι το εχουν γραψει, δεν εχουν ασχοληθει στο ελαχιστο.

Το ξερω πως πηγαινε για εκει, απλα εγω το πηγα εκει που ηθελα…ειναι πολυπλευρο θεμα :stuck_out_tongue:

Ακόμα και για αυτούς που έχουν ασχοληθεί όμως, δεν είναι κακή η αλλαγή, αλλά το αντίθετο, μιας και μια μπάντα με τόσες κυκλοφορίες το να παίζει ‘Transilvanian Hunger’(και ότι ακολουθεί στο black metal με αυτό) συνέχεια σε κάθε δίσκο ε είναι λίγο αντιπαραγωγικό. Καλά κάνουν λοιπόν και παίζουν ότι νομίζουν πώς αλλάζει τον ήχο τους και τους διεγείρει το ενδιαφέρον

Δηλαδη αυτο που κανουν τωρα οι Darkthrone θεωρειται “προοδος”?

…δεν το βλέπω σαν πρόοδο, αλλά όπως και νά’χει, για μένα, οι τελευταίοι τους δίσκοι είναι υπέροχοι:):!:

Πρόοδος ή όχι δεν μπορώ να πώ. Απλά παίζουν αυτό που τους καυλώνει. Πολύ πιο έντιμο απο το να είναι στη φάση ‘old school or die’

Βασικα το ιδιο ρετροαναχρονιστικο θα ηταν το να εβγαζαν το Transylvanian Hunger 2, η να παιζαν αυτα που παιζουν. Απλα ο Φενριζ κανει οτι γουσταρει και στην παρουσα φαση αυτο γουσταρει να παιζει, οποτε ειναι απολυτα σεβαστο, οχι ομως και ηθικα ανωτερο, η εν’γενει πιο εντιμο απο το να του καθοταν να παιξει οπως παλια.

Το αν σε καποιον τα τελευταια του αρεσουν πιο πολυ, καθαρα μουσικα, απο τη κλασσικη black περιοδο ειναι καθαρα θεμα γουστου.

Δεν διαφωνούμε πουθενά, το ίδιο λέμε. Όλα στη μουσική είναι θέμα γούστου, η αντικειμενικότητα μόνο το αν είναι κάτι σάπιο ή ποιοτικό μπορεί να κρίνει

Θελω να δω τι αλλα ριφφακια εχει κανει ριπ οφφ, περα απο το evil eye evil minds των agent steel στο κομματι που διερρευσει

ριπ οφφ εχεις κανει εσυ

Τα μισα ε!

Tο πιο περίεργο με αυτά που συμβαίνουν με τους Darkthrone είναι πως ο δίσκος με το όνομα The Underground Resistance θα πουλήσει περισσότερο από κάθε προηγούμενό τους.

λογικό δεν είναι;

http://pitchfork.com/reviews/tracks/14867-leave-no-cross-unturned/

Ολόκληρο το κομμάτι “Leave No Cross Unturned”. Και τα 13 λεπτά. Ελπίζω να μην ποσταρίστηκε πιο πάνω και να μην το είδα. Το μόνο σίγουρο είναι πως δε βαρέθηκα στιγμή.

Κορυφή.

Darkthrone στο pitchfork, ποιος να μου το 'λεγε…