David Lynch: Ο αναρχικός κινηματογραφιστής των ονείρων

To Inland Empire το έχω σε dvd απο το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ αλλα δεν τολμάω να το βάλω. Λίγο αυτά που έχω διαβάσει για την ταινία λιγο η διάρκεια με έχουν αποτρέψει ως τώρα. Θα την βάλω κάποια στιγμή να δουμε πότε θα είναι.

Τι να λεμε ρε, lost highway, inland empire, mulholland drive απο τις πιο εφιαλτικες ταινιες. Μετα το lost highway εχω διαφορες ανησυχιες… Οι σκηνες με τα κουνελια στο inland empire ειναι απο μια σειρα που εχει φτιαξει ο Λυντς και λεγεται rabbits.

Πο,επικη παρουσιαση απο Καησερ,ωραιος μαν…αν και γω ειμαι απο αυτους που δεν τον γουσταρουν γενικα,μπορω να πω ομως πως καποιες του ταινιες τις παω πολυ,ενω πχ το Μανχολαντ,το ειχα μισησει οταν τοχα δει…εικαστικα παντως,ειναι μεγαλος καλλιτεχνης…μπλε βελουδο απο μενα…το ινλαντ δεν το εχω δει ολοκληρο νομιζω,πρεπει να το ειχα κλεισει καπου…Elephant man,blue velvet,wild at heart και ισως τουλαχιστον εικαστικα,το Dune,ειναι αυτες που μου αρεσουν…απο κοντα και η σειρα του Twin Peaks,παρανοια…

Εξαιρουμένου του Dune, δεν μπορώ να διαλέξω :stuck_out_tongue: Θα ψηφίσω Inland Empire… (Εντάξει, το είδα αφού είχα ήδη προπονηθεί αρκετά στον Lynch :stuck_out_tongue: )

To Dune παίζει να είναι και η χειρότερη ταινία του πάντως,ε…

LOST HIGHWAY

η ταινια σημειο καμπης για το πως αντιμετωπιζα τον κινηματογραφο
με εστειλε αδιαβαστο
να βλεπω την ταινια και να κραταω σημειωσεις σε ενα τετραδιο για να μπορεσω να την ερμηνευσω
το soundtrack κορυφαιο - σκασαμε τοτε το 5χιλιαρο για να το αποκτησουμε
και τωρα πουλιεται στην ξεφτιλα!!!

anyway

την λατρευω την ταινια

το μυστηριο ξεκινησε πριν καν την δω
καθως εβλεπα εκεινο το γαμημενο βιντεο του perfect drug
που εγραφε απο κατω Lost Highway OST
και ελεγα - ποια σκατα ειναι αυτη η ταινια?
σκηνες δεν εδειχνε το βιντεο - αλλα το κονσεπτ του σε προιδεαζε οτι προκειται για παραξενη ταινια - επισης τοτε δεν επαιζε και πολυ το ιντερνετ για να ψαξουμε πληροφοριες
οπωτε οταν ενα ευλογημενο βραδυ
το εβαλε η κρατικη τηλεοραση
τα παντα αλλαξαν για μενα
ειναι σαν να ακους κλασσικο heavy/power/thrash/death/black metal
και ξαφνικα να ανακαλυπτεις δισκους οπως into the pandemonium, calculating infinity, la masquerade infernale, chaosphere κλπ κλπ

Dick Laurent is dead…

ο αγαπημενος μου σκηνοθετης! οταν ειχα δει το ιρειζερχεντ πρωτη φορα τρελαθηκα για 2 μερες!

Καλά αυτό δεν ισχύει, γιατί αν την ταινία την δεις προσεκτικά 2-3 φορές και έχεις και ένα σημειωματάριο με ένα στυλό (που λέει και ο Σίγκναλ), βγάζεις άκρη. Βασικά, την κεντρική ιδέα δεν είναι και τόσο δύσκολο να την πιάσεις. Η πλήρης αποκρυπτογράφηση των συμβόλων είναι το παλούκι. Υπάρχουν διάφορες ατάκες και διάφορες σκηνές που όσο και να έχεις καταλάβει την ταινία, δεν βγάζεις άκρη.

Το Inland Empire, είναι το Mulholland Drive x10. ΧΑΟΣ!

Δεν έχω δει ακόμα το Inland Empire αλλά ένας φίλος που υπεραγαπάει και αυτός τον Lynch, μου έλεγε ότι σε αυτή την ταινία το κουράζει πολύ. Σα να είχε το στυλ " θα μπλέξω όσο πιο πολύ μπορώ μια ταινία και από κάτω θα γουστάρουν και θα αποθεώνουν επειδή είμαι ο Lynch " χωρίς ωστόσο αυτό να έχει πραγματικό νόημα. Ισχύει??

Το εχω δει το Mulholland Drive και δεν με ενθουσιασε.Αν ειναι για μια ταινια να χρειαζομαι σημειωσεις τοτε χανω το νοημα.Ειπαμε να σε κανει να σκεφτεσαι αλλα αυτο παραπαει.προσωπικη μου αποψη ετσι.Το Blue Velvet για παραδειγμα ειναι φοβερο.Καλα ακομα πιο καλο ειναι το elephant man.Με επηρεασε τρομερα αυτη η ταινια.

Εντάξει υπερέβαλα ελαφρώς. Εγώ 2 φορές το είδα το Mulholland Drive και την άκρη μου την έβγαλα και γούσταρα κιόλας. Κι εγώ Μπλε Βελούδο γουστάρω με τα μπούνια.

Δεν έχω δει ακόμα το Inland Empire αλλά ένας φίλος που υπεραγαπάει και αυτός τον Lynch, μου έλεγε ότι σε αυτή την ταινία το κουράζει πολύ. Σα να είχε το στυλ " θα μπλέξω όσο πιο πολύ μπορώ μια ταινία και από κάτω θα γουστάρουν και θα αποθεώνουν επειδή είμαι ο Lynch " χωρίς ωστόσο αυτό να έχει πραγματικό νόημα. Ισχύει??
Προσωπικά, δεν καταλάβα το χριστό μου από αυτήν την ταινία. Είναι όντως λίγο κουραστική. Και όταν ο θεατής αρχίζει να κουράζεται τη χάνει την ταινία στα μπαμ. Εγώ αυτό που ξέρω πάντως για την ταινία είναι ότι, μαζί με το Eraserhead, είναι η πιο προσωπικές του ταινίες. Προφανώς και δεν ισχύει αυτό που είναι στα μπολντ.

Imho δεν είναι ότι μπλέκει τα πράματα πιο πολυ από άλλες φορές, απλά είναι μεγάλο σε διάρκεια γι αυτό ίσως σε κάποιους να φαίνεται κουραστικό… Σίγουρα πιο χαοτικό από Mulholland Drive ή Lost Highway, αλλά πιο “σαφές” από το Eraserhead…

Πάντως και eraserhead αν πιάσεις λίγο τους βασικούς συμβολισμούς, νιώθεις λίγο μετά…Ωστόσο έχει και κάποιους συμβολισμούς που αποκρυπτογραφούνται πάρα πολύ δύσκολα!

(Εμπεριστατωμένο και συνολικό ποστ θα έρθει τις ακόλουθες μέρες, μιας και διανύω βδομάδα μόνο Lynch)

Γενικά αυτό είναι μεγάλο θέμα που δεν έχει να κάνει μόνο με τον Lynch αλλά με κάθε μορφής τέχνη. Δηλαδή το τι θέλει να πει ο καλλιτέχνης, τι αντιλαμβανόμαστε εμείς και κατά πόσο ένας καλλιτέχνης έχει το ελεύθερο να κάνει αυτό που γουστάρει και να περιμένει θετική ανταποκριση από το κοινό λόγω " πρότερου έντιμου βίου ".
Όταν βρω κουράγιο θα το δω να αποκτήσω και γω σαφή άποψη. Θενκς!

Η φάση είναι ότι αύριο στις 19:45 στον κινηματογράφο Νιρβάνα στους Αμπελόκηπους έχεις ειδική προβολή το Mulholland Drive. Όποιος ενδιαφέρεται… Η μαλακία είναι ότι εγώ το είδα πριν 2-3 μέρες ξανά για να το δει και η κοπέλα μου. Αν το ήξερα θα πηγαίναμε στο σινεμά. Αν και μάλλον η κοπέλα μου θα έβλεπε τα “δικά της” όνειρα κατά τη διάρκεια της ταινίας και όχι αυτά του Λιντς…:stuck_out_tongue:

Λοιπόν, επειδή βαριέμαι να γραφω την άποψή μου για το Inland Empire παραθέτω έναν διάλογο μου στο msn με την wretch για την ταινία:

Manson: έχεις δει το Inland Εmpire;
wretch: nai. to eides telika?
Manson: εξώ ξεκίνησα να το βλέπω το πρωί, τώρα θα δω το τέλος…
wretch: lol ki egw se dyo doseis to eida
Manson: πως σου φάνηκε;
wretch: efialtiko alla ntaksei oxi h agaphmenh mou tainia tou lynch an kai einai xarakthristikh
Manson: το παράκανε πολύ ρε συ… εντάξει, είπαμε… εφιαλτικός, εφιαλτικός αλλά το έχεσε λίγο…
wretch: arketa krataei kai poses wres de 8ymamai
Manson: ναι, κάτι λιγότερο από τρεις ώρες. εντάξει οι σκηνές με τα κουνέλια πάντως γαμανε…
wretch: nai apo seira einai. genika den to epiasa to nohma ths tainias alla ntaksei. phge na mou 8ymisei xamenh lewforo sthn arxh me thn typissa pou phge spiti ths allhs alla oxi
Manson: εντάξει, εγώ είπα δεν θα κάτσω να προσπαθήσω να το καταλάβω. θα απολαύσω την παράνοια
wretch: nai.eytyxws ayto fainetai apo thn arxh kai den psaxnesai poly
Manson: αλλά και αυτό έγινε κουραστικό από ένα σημείο και μετά. ρε η φάση ειναι ότι είναι σαν να παίζει μαζί σου. δηλαδή εκεί που πάει να γίνει λιιιγο λογική ασυναίσθητα ξεχνάς ότι βλέπεις κάτι παράλογο και προσπαθείς να πιάσεις την υπόθεση και με το που σε βάζει στο τρυπάκι να ψιλοκαταλάβεις κάτι τα ξαναμπερδεύει όλα και σε μπερδεύει κι άλλο… :stuck_out_tongue: λες και θέλει να παίξει…
wretch: lol nai mallon ayto exei valei olh tou thn texnh pou leme gia na sou pei den 8a me katalaveis pote kai poly. kai isws gi’ayto na vazei ta kounelia epeidh kanoun normal pragmata alla gi’an8rwpous. sa na sou leei re karagkiozh ti pas na ermhneyseis?se paizw,de vlepeis?
Manson: με τα κουνέλια την όλη φάση την ερμήνευσα κάπως… ότι και καλά όλοι όσοι ασχολούνται με τον χώρο του θεάματος είναι απελπιστικά ίδιοι όπως ακριβώς και οι φάτσες των κουνελιών και εκεί που μιλάνε παράλογα, δηλαδή οι διάλογοι τους δεν βγάζουν νόημα, ξαφνικά από το πουθενά ακούγεται ένα κοινό να γελάει. σαν να θέλει να πει ότι και καλά όλοι διασκεδάζουν με την απόλυτη κενότητα. κάπως έτσι…δεν ξέρω αν με πιάνεις…
wretch: nai se ennow. ayto me ta gelia egw to katalava san th sxesh tou koinou me ton xwro ayto (pou genika einai to 8ema ths tainias). oti malakia kai na sou deiksw,koino,s’aresei.
Manson: ναι, ναι… κάπως έτσι… εντάξει οι φάσεις με τα κουνέλια γαμούσαν αλλά στην υπόλοιπη ταινία βάζει εσένα στην θέση του κοινού που χλευάζει στις σκηνές με τα κουνέλια.
wretch: edw to kanei ayto me thn idia thn prwtagwnistria. emena ayto pou mou emeine apo ayth thn tainia einai o xwros tou cinema kai to koino.

Τώρα ψησατε κι εμένα να την ξαναδώ γιατί πανε 2-3 χρόνια που την έχω δει. Κατατοπιστικοτατη παντως η κουβέντα σας μανσον και wretch:)

Ευχαριστούμε… :stuck_out_tongue:

^ Και ηταν και περασμενα μεσανυχτα… 8)

Προσωπικα θεωρω το eraserhead πιο προσιτο απο inland empire. Ισως γιατι ειχα ηδη δει καμποσο Lynch :stuck_out_tongue: 2-3 πραγματα να καταλαβεις βγαινει νοημα.

Φορτωνεται στον τυπο ενα απο τα μεγαλυτερα “βασανα”, τον γεμιζει ευθυνες η αλλη και δεν αντεχει απο τις τυψεις και τα “σφαλματα”. Προσωπικα θεωρω σημαντικη την κοπελα με τα περιεργα μαγουλα… Τον φερνει ολο και πιο κοντα στην παρανοια-λυτρωση, ισως ειναι καποιος αγγελος. Μην ξεχναμε οτι in heaven everything is fine :stuck_out_tongue: Αν ο Πολανσκι μιλαει για την μητροτητα στο Μωρο της Ροζμαρι, τοτε ο Λυντς μιλαει για την πατροτητα στο Eraserhead. My opinion.

Συμφωνώ με wretch…

Αν δεν έχετε δει, μην ανοίξετε

Και η ασχήμια του μωρού δείχνει το πόσο άσχημο είναι αυτό που περνάει ο τύπος

Eπίσης έχω την εντύπωση ότι αυτός ο βράχος που δείχνει διαρκώς είναι ένα ωάριο και σε συνδιασμό με αυτά τα sperm-like σιχαμερά πραγματάκια δείχνει την πράξη της αναπαραγωγής ξέρω γω…Την γονιμοποίηση…Αυτό που δεν πιάνω πολύ είναι λίγο τα μολύβια, το οποίο πρέπει να’ ναι και σημαντικό:-k (το είδα βέβαια για πρώτη φορά πολύ προσφατα οπότε δεν έχω εντριφύσει ακόμη

Επίσης γενικά γάμησε η επίσκεψη στο πατρικό της τύπισσας…Μεγάλη παράνοια

Επίσης ένα πράμα που μου’ ρθε τώρα είναι το εξής…Ότι γενικά η τύπισσα με τα μεγάλα μάγουλα πατάει και λιώνει αυτά τα sperm-like πραγματάκια, όποτε είναι ίσως σα να του λέει να σκωτώσει το μωρό. Σαν να τον προτρέπει

Πάντως είναι ΕΡΓΑΡΑ ρε πούστη μου.