Death Μetal κυκλοφορίες

Να ανανεωσω το ποστ μου με περισσοτερα ινφο γιατι πολυ κατεβατο επεσε.

  • Deranged : Πριν το φετινο αλμπουμ οι κυριοι αυτοι εχουν αλλα 6
    παρακαλω με το πρωτο να βγαινει το 95.Σε οποιον θελει να ακουσει κατι αλλο
    εκτος απο το φετινο συστηνεται το Plainfield Cemetary του 2002.Να θυμησω οτι
    παιζουν death γρηγορο,με καλη τεχνικη και γενικα μουσικη για ξυλο και
    headbanging.Ο ηχος της κιθαρας ειναι σουηδικου στυλ.Δεν ειναι τοσο μπουκωμενος
    οσο στις αμερικανικες μπαντες δηλαδη.

  • Insision : Εκτος του φοβερου περσινου τους αλμπουμ τα υπολοιπα 2
    ειναι πολυ καλα.Το revealed and worshipped ειχε προκαλεσει καποιο ντορο
    οταν ειχε βγει.Και εδω οσον αφορα τον ηχο ειναι σουηδικης νοοτροπιας.
    Γρηγοροι ρυθμοι,καλοι παιχτες,ωραια brutal φωνη γενικα πολυ καλη μπαντα.

  • Kaamos : 2 album,1 split, 1 ep και τελος για μια μεγαλη ελπιδα του ηχου.
    Πολυ καλη μπαντα και αυτη,ωραιες ιδεες,καφροι και τα ωραια στοιχεια του
    σουηδικου death ειναι και εδω προφανη.Το Lucifer Rising του 2005 το εχω
    ακουσει πιο πολυ απο το αλλο και το συστηνω.Τα σπλιτ και το ΕΡ δεν τα
    βρισκω με τιποτα.

Το καλο με τις προηγουμενες μπαντες ειναι οτι προσπαθουν και τα καταφερνουν
να εχουν δικια τους ταυτοτητα.

  • Visceral Bleeding : Eδω μιλαμε για μια μπαντα που υπαρχει απο το 99
    με 3 αλμπουμ ηδη.Εδω εχουμε να κανουμε με αμερικανο ηχο και τεχνικο/brutal
    death metal.Συστηνονται το ντεμπουτο Remnants of Deprivation και το
    Absorbing the Disarray του 2006.Πολυ καλοι παιχτες και εδω και πολυ καλα
    τραγουδια.Αξια μπαντα και αυτη.

Για τους Evocation δεν εχω να κανω ιδιαιτερα σχολια απλα προτεινω
να διαβασετε την κριτικη του nihilist http://www.rocking.gr/review1382.php
για να παρετε ιδεα περι τινος προκειται.

Kαι φτανουμε στους Blood Red Throne οι οποιοι ειναι Νορβηγοι και παιζουν
death metal με gore θεματολογια.4 αλμπουμακια μεχρι στιγμης με καλυτερα
2 τα Altered Genesis του 2005 και Affiliated with the Suffering του 2003.
Δεν ειναι και η πιο πρωτοτυπη μπαντα στον πλανητη αλλα αρκετα καλη σε
αυτο που κανει.Μελος τους ειναι ο Tchort (ex-Emperor).

ναι ρε γμτ το ξέρω, kai επειδή έχω καιρό να ακούσω κάτι καινούριο σε αυτό το στυλ, έλεγα μπας και βγήκε κάτι και δεν το πήρα πρέφα. thnx για τo response btw. Νταξ η Σουηδική σκηνή είναι άλλο στυλ όπως λες, αλλά δεν είναι αυτό που εννοούσα. Μιας και λέμε για σουηδική σκηνή, ας προτείνω μία μπάντα από το Israel. :smiley:

Nail Within - nail within (2003)

[CENTER][/CENTER]

Έχουν βγάλει μόνο αυτό το άλμπουμ οι τύποι. Tα σπάει ωραία! Για τους φανς των At the Gates είναι ό,τι πρέπει, μιας και ακολουθούν την γνωστή συνταγή μείξης μελωδικού death, gothenburg metal και της γερμανικής thrash σκηνής. Στα συν η παραγωγή του γνωστού Harris Johns. Στο κομμάτι Dirty Colored Knife θα ακούσετε και την φωνή του Mille από Kreator και του Tomas Lindberg από At The Gates. Στα συν επίσης είναι ένα κομμάτι που λέγεται King Obscenity και διαφοροποιείται λίγο από τα υπόλοιπα, καθώς μου θυμίζει κάτι από Rotting Christ, Nightfall ή κάτι τέτοιο.

Τελευταια ακουσα εναν πολυ καλο δισκο τουλαχιστον στις πρωτες ακροασεις μου φανηκε πολυ καλος γιατι δεν ειναι και για ολες τις ωρες!
Odious Mortem - Cryptic Implosion

Αυτο το Brutal Technical Death τα τελευταια χρονια αρχιζει και μου αρεσει περισσοτερο απο οτι παλιοτερα!Το προηγουμενο τους αλμπουμ δεν το εχω τσεκαρει αλλα για να ειναι 23 λεπτα μαλλον θα ναι κολαση…Οποιος ξερει κατι παραπανω για αυτους ας δωσει κανα ινφο!Το συγκεκριμενο δισκακι παντως αξιζει τσεκαρισμα…

Aκη με εψησες.Εχει παρει και καλες κριτικες το αλμπουμ.

Eιναι πολυ πρωτο…κανε κινηση και δεν θα χασεις!!Απο τα αλμπουμ που ερχοντε απο το πουθενα πραγματικα!

Διερευσε το νεο αλμπουμ των θεων Dismember.Mε μια αυτια κινειται
στα ιδια επιπεδα με τον προπερσινο και φοβερο Α God That Never Was.

yeap
ακουσα τα 3 πρωτα κομματια
το europa burns σκοτωνει
στο 3 κομματι παντως φαινεται η καταγωγη τους.κοψιμο με σολο αλλα maiden!!!α ρε σουηδια…!!!

Νεο κομματι Lair Of The Minotaur εδω.

Ωραιο ακουγεται. Για να δουμ’ το δισκο.

Signal το Dismember πρεπει να το ξανακουσω αρκετες φορες αλλα οι
Meshuggah μας χαλανε τα σχεδια.

[SIZE=“2”]The Great Deceiver - Life Is Wasted On The Living[/SIZE]
http://www.rocking.gr/review1677.php

Κιε γαμω τα δισκακια. Η επισημη αποψημ.

Γιαννη πολυ ωραια η κριτικη σου οπως παντα.Αλλα ημιθεοι οι At The Gates ?
Οι υπολοιπες μπαντες τι ειναι ?Υπο του μηδενος ?
Το Great Deceiver ειναι αλμπουμαρα.Για μενα ηταν πολυ ευχαριστη εκπληξη
παντως.

Θενκς για τα καλα λογια ρε συ. Οσον αφορα τους At The Gates, το ‘‘ημιθεοι’’ παει για πολλους λογους. Επηρρεασαν μια ολοκληρη σκηνη, πραγμα οχι μικρο.

Ποιοτικα δηλ δε θα τους εβαζα πανω απο π.χ. τους Entombed.

για μενα ειναι και οι 2 στο ιδιο επιπεδο

μπαντες σαν τα πρωτα entombed εχουν βγει
μπαντες ομως σαν τα πρωτα at the gates καμια!! (πως λεμε σαν το νουνου κανενα?ετσι! :stuck_out_tongue: )

Η διαφορα τους,περα απο την ειδος μουσικης, ειναι οτι οι Entombed συνεχισαν και συνεχιζουν
ακαθεκτοι.Απο την αλλη οι At The Gates με την διαλυση εγιναν κατι σαν μυθος στο χωρο
τους.Kαι για μενα και οι 2 ειναι στο ιδιο επιπεδο.Για διαφορετικο λογο ο καθενας.

Λεπόν…

Τους Mortification τους ξέρετε? Εγώ ναι εδώ και καμμιά δεκαετία και βάλε. Και όλοι που τους ξέρουμε, φαντάζομαι είναι περιττό να αναφέρω τις δισκάρες τους Scrolls Of The Megilloth (92) και Post Momentary Affliction. Ωραία. Και ίσως κάποιοι να θυμούνται και τις πιο thrashates στιγμές του γκρουπ όταν έν έτει 95 κυκλοφορήσαν το περίεργα ωραίο Primitive Rhythm Machine. Οκ γνωστά αυτά. Αυτό που δεν ήξερα εγώ τουλάχιστον είναι τι κάνανε από εκεί και μετά. Και όταν πριν λίγο καιρό έριχνα μια ματιά στην γωνιά με τις κασσέτες, τυχαία έπεσε το μάτι μου σε αυτούς. Και σκέφτηκα: “αυτοί υπάρχουν ακόμα άραγε?”. Το αποτέλεσμα αυτής της σκέψης μου είναι να ακούσω το εξής δίσκαρο που μου ανατίναξε τα ηχεία τις τελευταίες μέρες:

Mortification - Erasing The Goblin ( 2006 )

Προσπερνώντας το σχεδόν αστείο εξώφυλλο, ήμουν περίεργος να ακούσω τι κάνει αυτή η θρυλική christian death μπάντα εν έτει 2006. Και η απάντηση ήταν κάτι παραπάνω από την αναμενόμενη. Οι τύποι περνούν δεύτερη εφηβεία χαλαρά. Πορωτικό old school death που ακροβατεί με το thrash και πολλά mid tempo σημεία. Τα κιθαριστικά σόλος είναι το ατού του δίσκου…μου θυμίζουν κάτι από Obituary λίγο από Slayer. Πέραν από αυτά, οι Mortification δεν προσκολλώνται αποκλειστικά στα παλιά…καθώς υπάρχουν διάσπαρτες επιρροές από punk / hardcore, αλλά και από μοντέρνο heavy metal. Aκούστε για παράδειγμα το ομώνυμο κομμάτι που συγκεντρώνει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά, συγκεκριμένα έχει ένα απίστευτο σημείο μετα από το σόλο που μου θυμίζει classic heavy metal! Αφήστε που σε μερικά σημεία νομίζω ότι έχει μπει ο Mustaine στο studio ( το πιο τρανταχτό παράδειγμα είναι το Short Circuit )… Γενικώς πρόκειται για μια κυκλοφορία που δεν την είχα πάρει πρέφα από ένα συγκρότημα από τα παλιά και έμεινα κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος. Tα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα λοιπόν…

Καλα με ψαρωσες αγρια!!Υπαρχουν ακομα αυτοι???:lol:
Ποπο τους εχω χασει εδω και αρκετα χρονια γυρω στα 5 τουλαχιστον,νομιζα οτι διαλυθηκαν!!Και απο οτι βλεπω ακομα κυκλοφορουν τακτικα δισκους!Οποτε παει για ψαξιμο το συγκεκριμενο…

Παντως εμενα δεν με χαλασε το εξωφυλλο…:oops:
Μαλλον λογω της powεριας που βγαζει… :stuck_out_tongue:

Νομίζω οτι θα ηταν καλό να ξανά θυμηθούμε τα παλιά αλλά καλά:D

Bloodbath-Resurrection through carnage

Hate-Awakening of the liar

Πιστέυω να σας αρέσουν:)

Kαλα το Bloodbath δεν ειναι και τοσο παλιο.Αλλα σπερνει !!!
Τους Hate τους ηξερα σαν ονομα αλλα μεχρι προχτες που τους
πετυχα σε ενα blog δεν ειχα ακουσει κατι απο αυτους.Με τα λιγα που ακουσα
μου φανηκαν ενδιαφεροντες.
Οσον αφορα τους Mortification αν εξαιρεσεις ενα βιντεακι τους που ειχα
δει παλια στην εκπομπη Rock Of Gods ή καπως ετσι στην Ετ3 δεν εχω ασχοληθει
μαζι τους.

Το συγκεκριμενο Bloodbath μαλλον εχει τα καλυτερα φωνητικα που εχει γραψει ο Ακερφελντ. Εβερ δηλαδη. Χαραμιζεται ο ανθρωπας.

Και τα δύο άλμπουμ και το EP, είναι όπως πρέπει.
Ειδικά το πρώτο όμως είναι ο ορισμός της σουηδίλας.