Death Μetal κυκλοφορίες

Λύπη για τα νέα, να’ναι καλά τα παιδιά να φτιάξουν κάτι άλλο για να μη πάει αναξιοποίητο το ταλέντο τους…

Prwiniatikes kables

Erxetai to maio.

Εν αναμονή του απο πάνω, αλλά και του TEITANBLOOD ασφαλώς (δεν του αξίζει πρώτη ακρόαση από mp3 για μένα), ας δούμε μερικά ωραία πράγματα:

[B]IRKALLIAN ORACLE “Grave Ekstasis” [2013][/B]

Έχουν πάρει αρκετό hype, αλλά μην πτοείστε. Πίσω τους βρίσκεται ο Carl Tiburtius, άλλοτε mainman των πολύ καλών -αλλά όχι ιδιαίτερα γνωστών πέρα από τους μυημένους- MATRICIDE, ο οποίος τώρα χαρίζει τη φωνή και τα κείμενά του στους NIGHTBRINGER και τους ACRIMONIOUS.

Σαλεμένο death metal, με πολύ reverb, όγκο και βάση στην ατμόσφαιρα, στα χνάρια των PORTAL και των GRAVE MIASMA.

Αποκαλυπτική live εμπειρία.

[I]Ekstasis[/I]

[B]WAR POSSESSION/RESPAWN THE PLAGUE “Plague Upon The Battlefield” (split tape) [2013][/B]

Εγχώρια old-school συμμαχία με μεράκι και γνώση του αντικειμένου μιας και τα μέλη των δύο μπαντών έχουν στα βιογραφικά ονόματα όπως ENSHADOWED, EMBRACE OF THORNS, WARGOAT, MERCILESS CRUCIFIXON (αλλά και ANORIMOI :!:).

Οι BOLT THROWER γενικά αποτελούν σημείο αναφοράς και για τους δύο αλλά οι RtP χώνουν και μερικές early MORBID ANGEL σφήνες και γι’ αυτό κερδίζουν (εμένα) στα σημεία.

[I]World War Domination (WAR POSSESSION)[/I]

[I]Drowned In Sin (RESPAWN THE PLAGUE)[/I]

Τι είναι αυτό το Teitanblood ρε μαλάκες;!; 8O
Δεν ξέρω αν μου άρεσε ή όχι αλλά σίγουρα αυτό το αδιανόητο αίσθημα άγχους που μου προκάλεσε με κάνει να θέλω να το ξανακούσω.

Μουσικά δεν μου λέει και τπτ, αλλά έχει τριχωτά @@. Μπράβο στα παιδιά ναούμ.

Τώρα το πήρα χαμπάρι αυτό. Pas mal αλλά σίγουρα θέλω να ρίξω μερικά ακούσματα ακόμα.

MASSACRE - BACK FROM BEYOND

Είναι εκεί έξω και κόβει κωλίδια!! :smiley:

καλα πως δεν το πηρα χαμπαρι[-X

Kαινουργια κομματαρα Miasmal ακουσαμε?

http://www.youtube.com/watch?v=TfaKoddGF5o

καλο αλλα δεν τρελαθηκα να πω την αληθεια =\ ισως μεσα στο αλμπουμ να μ ακουγεται καλυτερο δεν ξερω

Αν και τελευταία το έχω ρίξει στις παλιές κυκλοφορίες από death από χθες ακούω τους Morbus Chron και το τελευταίο τους άλμπουμ Sweven που μου έχει κάνει τεράστια εντύπωση.

Μου είναι δύσκολο να τους περιγράψω. Κάποιος ίσως τους πει progressive death metal αλλά παρόλο που τα κομμάτια τους έχουν μεγάλα instrumental μέρη δεν γίνεται χαμός με συνεχείς αλλαγές ρυθμών και ριφ όπου μετά από λίγο δεν θυμάσαι τι άκουσες στην αρχή.

Εγώ θα τους περιέγραφα σαν μια rock/blues μπάντα να κάνει διασκευές σε Autopsy και πρώιμους Death (μέχρι και Spiritual…). Πολλά ακουστικά μέρη που παίζει να αποτελούν και πάνω από το 50% της μουσικής μέσα και ελάχιστα φωνητικά. Πολύ ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, όχι όμως σαπίλα, περισσότερο ονειρική, φευγάτη απόκοσμη. Ειδικά εκείνο το terminus στο τέλος το ακούς και φεύγεις εντελώς. Δεν έχουν πάντα τόσο ενδιαφέρον. Π.χ. στο towards the dark sky ενώ αρχίζει σε φάση old school death στυλ Autopsy μετά αρχίσει κάτι ριφ-ακι λες και προσπαθούσαν να γράψουν διαφημιστικό για απορρυπαντικό. Σε ξενερώνουν λίγο μόνο και μόνο για να το γυρίσουν σε κάτι εντελώς απόκοσμο και in your face αργότερα.

Πολύ ξεχωριστή κυκλοφορία, όποιος έχει βαρεθεί να ακούει τα ίδια πράγματα συνεχώς αυτό εδώ το άλμπουμ είναι μια ευχάριστη αλλαγή. Για μένα μπορεί εύκολα να ακουστεί από όλους, δεν είναι δηλαδή μόνο για death metal ακροατές. Το λέω επειδή βλέπω να έχουν πάρει τον χαρακτηρισμό old school (που σε ένα βαθμό ισχύει με τις επιρροές από Autoprsy Death) αλλά σαφώς το τελικό αποτέλεσμα δεν μπορεί να περιοριστεί σε αυτή την ταμπέλα.

Περιοδεύουν σε κολασμένο πακέτο με AT THE GATES (ΟΚ, αρπαχτή σαφώς, αλλά…) και TRIPTYKON το φθινόπωρο.

Τους είδα πριν μια βδομάδα(Morbus Chron) με τους Γάλλους Necrowretch. Ωραία παίξανε και ο ήχος τους ήταν πολύ καλός παρά το μαγαζί-τρύπα. Αρκετά επαγγελματίες μουσικά αλλά και σαν χαρακτήρες για την ηλικία τους.
Πολύ περίεργη μπάντα ξετρελάθηκα με το πρώτο τους, ενώ σε αρκετούς δεν άρεσε γιατί φάνηκε αρκετά χαοτικό και μπερδεμένο.
Μια γεύση που πήρα από το τελευταίο τους, όπως και από τα λεγόμενα του Dead, πρέπει να άλλαξαν το στυλ τους λίγο σε πιο progressive μονοπάτια. Δεν ξέρω αν θα το συμπαθήσω όπως το πρώτο αλλά πρέπει να το ακούσω προσεκτικά.

Σε άλλα νέα, κυκλοφόρησε πριν λίγες ημέρες το παρακάτω

[B]Heresiarch - Waewulf (EP)[/B]

Το “Hammer of Intransigence” δεν με είχε εντυπωσιάσει, αλλά εδώ ρίχνουν σχετικά τις ταχύτητες και δημιουργούν κάτι πολύ ενδιαφέρον. Είναι διαθέσιμο για ακρόαση παρακάτω

[U][B]http://ironboneheadproductions.bandcamp.com/album/heresiarch-w-lwulf[/B][/U]

μέχρι και (cartoon) βιντεάκι βγάλανε:
[B][U]back from beyond[/U][/B]
νάσαν τα νιάτα δυο φορές, πως περνάνε τα χρόνια γαμώτο, θα ξεθάψω ντεμπούτο με χαρτομάντηλα έτοιμα και για να πω τη μαύρη αλήθεια για κενό 20+ χρόνων δε τους λες και εμπνευσμένους στο νέο…

δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόσα λίγα φωνητικά όμως, δε τους βγήκε? επιλογή/άποψη? κάπου με χάσανε παρόλο που τους έχω δώσει αρκετά ακούσματα αυτές τις μέρες, το κλασικό 7αρακι από μπάντα που πιστεύω μπορεί το παραπάνω, είπαμε να σπάσει η καφρίλα σε σημεία αλλά εδώ η ζυγαριά γύρισε απότομα από την άλλη…

στα live πρέπει ναναι αλλιώς όμως, τους είχες δει Βερολίνο?

Τα λίγα φωνητικά δεν με χάλασαν και τόσο. Από την άλλη ήταν μάλλον μεγάλο βήμα να κάνουν κάτι τέτοιο αφού καλή μουσική έγραψαν μεν αλλά η μεγάλη διάρκεια του άλμπουμ δεν βοήθησε και τόσο. Δύσκολα το ακούς από την αρχή μέχρι τέλους αφού τις έχεις τις κοιλιές του. Συμφωνώ πως μπορούν και παραπάνω. Αλλά ενδιαφέρον άκουσμα όπως και να έχει.

Howls of Ebb - Vigils of the 3rd Eye

Περίεργο, νοσηρό, ατμοσφαιρικό death metal (έχει επικρατήσει να λέμε “occult” αυτό το φήλινγκ αλλά έλεος) σε αργές ως επί το πλείστον ταχύτητες. Αφήστε to να παίζει, βάλτε λίγο κρασί ξέρω γω και λετ ιτ σινκ. Προφανώς απευθύνεται και (ή και κυρίως μάλιστα) στους μπλακάδες και ντουμάδες.

^^^^^
Να σημειωθει οτι η συγκεκριμένη μπάντα αποτελείται απο μέλη των ΘΕΩΝ Ligeia. Καθόλου άσχημο το κομμάτι, θα τσεκαριστεί όλος ο δίσκος ελπίζωντας να μην είναι όλο σ’αυτό το στύλ.

Σορυ, μολις το είδα.Delete!

Εν οψει της συναυλιας τους με Dead Congregation εκανα μια συνεντευξη με Grave Miasma για το Avopolis Metal. Σε περιπτωση που καποιος θελει να τη διαβασει μπορει να τη βρει [U]εδω[/U].