Death Μetal κυκλοφορίες

Οχι δεν παρανοησες. Απλα πιστευω οτι οι cc καταφερνουν εως και σημερα να γραφουν κομματια που αν και αρκετα τεχνικα ( οχι τοσο βεβαια στο torture) εχουν αρχη μεση και τελος και με κανουν να θελω να τα ακουω ξανα και ξανα. σπανιο πραγμα οταν το κοντερ εχει γραψει 12 full length albums και συντομα θα γραφει 13. Προσωπικα τα 3 τελευταια χρονια δεν υπηρξαν πολλες κυκλοφοριες που να μου εκαναν εντυπωση απο τον συγκεκριμενο χωρο. Ενδεικτικα να σου πω μιας και θες παραδειγματα οτι βαρεθηκα αφορητα τα τελευταια albums απο μπαντες οπως οι SOP, Posthumous Blasphemer, Origin (2 τελευταια), Ηour of Penance, Deeds of Flesh,Suffocation (περσινο) που τα προηγουμενα χρονια ολοι τους ειχαν κυκλοφορησει τεραστιους δισκους. Θεωρω λοιπον οτι πολλες απο αυτες τις μπαντες εχουν γινει οχι απλα flat ηχητικα αλλα και συνθετικα βαρετες. στις ελαχιστες εξαιρεσεις εντασω τους Hate Eternal που ακομα το παλευουν (παρα το οτι εχουν 3 χρονια να βγαλουν δισκο), Aeon (οχι οτι κανουν κατι πρωτοτυπο αλλα τουλαχιστον το κανουν καλα κι εχουν ωραιες ιδεες συνθετικα), Lecherous Nocturne, Βenighted, Sanctification,Deivos, και μερικους αλλους που βαριεμαι τωρα να γραφω.

Σου αρέσουν όλα τα άλμπουμ CC, δεκτό και τους θεωρείς καλύτερη μπάντα από πολλές brutal death metal, δεκτό! Διαφωνώ εντελώς. Για μένα οι CC είναι μέχρι Bleeding, μετά είναι βαρετοί και ίδιοι.

Και ενδεικτικά που λες για τρία τελευταία χρόνια, Abominable Putridity, Begging for Incest, Pathology, Defeated Sanity, Flesh Consumed, Katalepsy, Abysmal Torment.
Μερικά παραδείγματα που νομίζω έχουν περισσότερες ιδέες από CC στο brutal.

Απλά νομίζω το ότι εσύ μένεις στη διάρκεια (CC μπάντα τίμια που τόσα χρόνια δεν μας απογοητεύει αλλά δεν μας δίνει και το κάτι παραπάνω, δεν πειράζει, είναι καλύτεροι γιατί είναι CC), και όχι στην ουσία και στην προσπάθεια μιας καινούργιας μπάντας που μπορεί να έχει 2-3 δίσκους, να ανακυκλώνει ιδέες παλιών μπαντών, ναι, αλλά συνθετικά να είναι καλύτερες, με πιο φρέσκο ήχο.
Πρόβλημα σου αν δεν βαριέσαι να ακούς 15 χρόνια την ίδια μπάντα, εγώ βαριέμαι!

Μέχρι bleeding οι Cannibal??? Με το συμπάθιο αλλά αυτό εμένα μου ακούγεται πολύ περισσότερο σαν προσωπικό κόλλημα από ότι του Inhuman που στηρίζει τόσο πολύ τους Κανίβαλους μέχρι σήμερα. Σε καμιά περίπτωση δεν θα μπορούσα να τους χαρακτηρίζω βαρετούς και ίδιους μετά το Bleeding (μα ίδιοι!!!). Βασικά μετά από αυτό παίζει και να έβγαλαν τα καλύτερα τους άλμπουμ.

Προσωπικά κάπου στο Kill ήταν που τους ψιλοβαρέθηκα. Από την άλλη βέβαια ίσως να ήταν ο ήχος αυτός που βαρέθηκα. Οι περισσότερες μπάντες που αναφέρθηκαν αν και καλές (όσες άκουσα) μετά από μερικές καλές πρώτες εντυπώσεις δύσκολα μένουν. Μόνο Origin και Hour of Penance συνέχισα να ακολουθώ για λίγο καιρό παραπάνω. Τους δεύτερους ήδη τους βαρέθηκα.

Αν θέλω να βάλω κάτι από τεχνικό brutal death metal μάλλον στους Κανίβαλους θα καταλήξω και εγώ. Άλμπουμ σαν τα Gallery of Suicide, Bloodthirst, Gore Obsessed ακόμα και το Wreched Spawn ακούγονται μέχρι σήμερα άνετα (τα 2 πρώτα που ανέφερα είναι κορυφή). Μετά ναι κάπου άρχισαν να κουράζουν να μην δοκιμάζουν κάτι διαφορετικό. Σε βαθμό που οι πιο thrash ρυθμοί στο νέο τους κομμάτι, που έβαλα παραπάνω, σχεδόν με ενθουσίασαν.

Καθόλου κόλλημα. Προσωπική άποψη όπως του Inhuman και όπως και η δική σου. Από εκεί και μετά απλά δεν μου αρέσουν. Δεν καταλαβαίνω που κολλάς. Πάντως πολλοί στηρίζουν τη προ- Barnes και όχι τη Corpsegrinder εποχή. Χωρίς ειδικότερο hate. Ε, ανήκω στους πρώτους.
Εγώ δεν έμεινα σε αυτό, ούτε ήταν η ένσταση μου αυτή. Ήταν στην σύγκριση με τις υπόλοιπες brutal death metal bands με τους CC στην κορυφή.

Ρε όλα υποκειμενικά είναι, αρχίστε από αυτή τη βάση. Εγώ π.χ. θεωρώ ότι το Incurso είναι έτη φωτός μακρυά στο tech-death, ο Inhuman ξενέρωσε και το θεωρεί ακαταλαβίστικο και προσκυνάει το Noctambulant . Ο καθένας βάζει το αυτάκι του, ακούει και κρίνει για τον εαυτό του. Απλά είναι κρίμα να βασίζεσαι στην γνώμη οποιουδήποτε ώστε να ΜΗΝ δώσεις ευκαιρία σε ένα άλμπουμ. Επίσης θεωρώ ότι υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ μουσική διαφορά μεταξύ τεχνικού brutal death και tech-death γενικότερα. Ίσως εκεί βρίσκεται και η βάση σε πολλές διαφωνίες.

Βασικό επίσης είναι και από που έχει ξεκινήσει ο καθένας και έχει κρατήσει ώς βάση στο αυτί του. Εγώ πχ νομίζω ότι το The Key των Nocturnus έχει ενσωματωθεί στο μουσικό μου DNA και επηρεάζει πολύ τα μετέπειτα tech death ακούσματα μου. Γιαυτό ίσως και ζητάω λίγο περιπέτεια παραπάνω στο tech-death μου από ένα ξερό brutal κοπάνημα που ίσως να συναρπάζει όμως κάποιους άλλους.

Defeated Sanity, Abysmal Torment (μονο το ep ισως ελεγε) δεν μου λενε κατι, τους εχω δει και live και γενικοτερα δεν. Απο τις μπαντες που αναφερεις μονο οι Katalepsy κι αυτους δεν τους θεωρω κατι φοβερο, απλα καλοι.

Σχετικα μ αυτο που λεει ο matia, οσον αφορα τους SOP προτιμω το Cabinet που ισως ηταν κι ο αγαπημενος μου death metal δισκος του 03, το Noctambulant το θεωρω λιγο κατωτερο απο τον προκατοχο του αλλα και παλι πολυ πιο συμπαγες συνθετικα απο το Incurso και γενικα η εισοδος του Muenzner μαλλον κακο εκανε στην μπαντα κατα την γνωμη μου. Συμφωνω μαζι σου στο οτι αλλο το progressive/tech (e.g. Obscura, Necrophagist, Beyond Creation etc.) κι αλλο το brutal tech death.

Γκρρρ,θα σου κάνω πλύση εγκεφάλου με ασταμάτητο αφιέρωμα Pathology να αλλάξεις γνώμη :stuck_out_tongue:
Όπως είπε ο matia ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά αυτά τα είδη και τις μπάντες αντίστοιχα και παίζει μεγάλο ρόλο με τι προκατόχους έχεις ξεκινήσει! Εκεί μπορεί να έγκειται η μεγάλη διαφορά απόψεων.

Νέα κομμάτι Beyond Creation μετά την μεταγραφή στη Season Of Mist
Elusive Reverence
Ο ήχος είναι λίγο συμπιεσμένος, αν και είπε ο μπασίστας ότι η τελική μίξη είναι πολύ καθαρότερη και ζωντανή, ας ελπίσουμε να μην τα κάνει σκατά το label.

Defeated Sanity τα 2 τελευταία σκοτώνουν (σαν μίγμα Devourment με Cryptopsy) και Abysmal Torment ακούστηκαν πολύ γαμάτοι από καναδύο κομματάκια. :smiley: Cannibal αγαπάμε μέχρι σήμερα :wink: Στο top 5 παλαιάς φρουράς του Death metal :slight_smile: Speaking of παλαιά φρουρά, dina το καινούριο Sinister σε σχέση με τη προηγούμενη δισκάρα? :slight_smile: Το ίδιο καλό? :smiley:

Οι Sinister γενικά (τα έχουμε ξανά πει) είναι από τις λίγες μπάντες που τα ποσοστά τιμιότητας στο death metal είναι πανύψηλα. Μ’ αυτό εννοώ ότι κάνουν αυτό που θέλουμε πολλά χρόνια τώρα χωρίς να μας απογοητεύουν. Για το καινούργιο δηλαδή θα πω ότι είναι το ίδιο προβλέψιμο. Βαδίζει στα μονοπάτια του προηγούμενου και προσωπικά μ’ αρέσει περισσότερο.
Έχει ότι μας αρέσει. Old-school στυλ, ριφφάρες, μη εκνευριστικά σόλοζ, τα όργανα ακούγονται πολύ δεμένα. Για την παραγωγή θα μείνει η ατάκα που είπα παραρπάνω, αφού μόνο με ακουστικά τον κατάφερα καθώς ταξίδευα!
Λεπτομέρειες. Με ξενέρωσε λίγο το εξώφυλλο που μου θύμιζε του Carnage Ending και γενικά αυτή η αίσθηση έλλειψης ιδεών, σα να φαίνεται στη συγκεκριμένη μπάντα. Anyway, όσο καταφέρνουν και συνεχίζουν, εγώ γουστάρω και ανυπομονώ να τους δω κάποια στιγμή επιτέλους.
Απλά φοβάμαι μην μου καταλήξουν σαν τους Pathology που κάθε 1-2 χρόνια βγάζουν δίσκους (που ευτυχώς γουστάρω) αλλά τσουπ βγάζουν μια ανέμπνευστη ηλιθιότητα. Γι’ αυτό κρατούσα/κρατώ μικρό καλάθι σ’ αυτό το δίσκο, των Autopsy και τον επερχόμενο Pathology. My point να τελειώνω: βγάλτε κάτι που θα με κάνει να πάθω πλάκα με τη μπάντα που λατρεύω και όχι να επαναπαύομαι με μιαπταιδια. Ακούω κάτι άλλο instead.

To Sinister αν εξαιρεσει κανεις το γεγονος οτι παρα ειναι γυαλισμενος ο ηχος, προκειται για πολυ καλο δισκο με riffares και ομολογουμενως εντυπωσιακο drumming (αραγε τα παιζει live αυτα). Σταθερα συμπαγες Morbid Angel meets Deicide meets Cannibal ( οσο πατα η γατα) death. Το εξωφυλλο δεν νομιζω οτι διαφοροποιειται απο αυτα των προηγουμενων δισκων τους. Δεν εχουν βγαλει μετριο δισκο απο την εποχη του βαρετου Creative Killings απλα για καποιο λογο τους ακουν ελαχιστοι (αν και πασιγνωστοι).

I’ll buy that for a dollar :naughty:

Κατάλαβα και μόλις κατέβηκε :wink: Έχεις ακούσει τους Τσέχους Deflorace? :smiley: Suffering λέγεται και γαμάει κώλους
Suffering [FULL ALBUM]

Για μπάντα ενεργή από το 1988 στο death metal με Cross the Styx και Diabolical στο ενεργητικό της δεν χρειάζεται σύγκριση με άλλες μπάντες εκείνης της εποχής. Εσύ φυσικά το έγραψες για να εξήγησεις περίπου το στυλ τους αλλά πάλι όταν λέμε για death metal πριν το ‘95 κάποιοι δίσκοι(κατ’ επέκταση) κάποιες μπάντες μπαίνουν χωρίς ταμπέλες.
Για τη δεύτερη πρόταση σου, το αναρωτιέμαι εδώ και καιρό!

Στο death metal συγκεκριμένα περιμένω περισσότερες προτάσεις από σένα, παρά από μένα :slight_smile: Απλά έπιασα τον εαυτό μου να έχει περισσότερη όρεξη να ακούσει κάτι άλλο πάρα να λιώνει το νέο Sinister και το Autopsy (πάλι).

Τσεχία και grind είναι καλός συνδυασμός. Δεν τους ήξερα, άκουσα χθες αυτό που έστειλες. Γλυκανάλατο αλλά για τη διαρκειά του(έφυγε σφηνάκι) δεν ήταν άσχημο!
Αν θες να τσεκάρεις παρόμοια φάση από συγκεκριμένη χώρα Ingrowing - Aetherpartus(EP) και αν σ’ αρέσει το Cloned & Enforced, Reek of Shits - Bloody Obstetric Technology(λίγο πιο βαρύ). Τα αλλά που έχω στο μυαλό είναι grind ή από άλλη χώρα.

Διόρθωση γιατί το είδα τώρα. Πάρτε κιαυτό!
Benighted Ft. Niklas Kvarforth - Spit

Καινούργιο κομμάτι :
DECAPITATED : The Blasphemous Psalm to the Dummy God Creation

Πολύ καλό δείγμα.

Αν θέλετε τσεκάρετε καινούργιο Voodoo Gods. Προσωπικά το βρήκα παραπάνω από καλό.

https://www.youtube.com/watch?v=mLFCO4EysMM

Δεν ξέρω αν οι Obituary έχουν να μας προσφέρουν άλλες μουσικές συγκινήσεις με το νέο άλμπουμ τους. Αλλά το εξώφυλλο είναι fucking brutal και σε ψήνει.

Του 2014??Από Ισπανία??ΛΟΛ…Πω, πω, πολύ καλοί!Κατέβηκε ήδη!

Dictated-The Deceived

death metal απο Ολλανδια,αλλοτε mdi tempo,αλλοτε πιο brutal. Τις 2 κιθαρες της μπαντας κρατουν κοπελες που εκτοξευουν ριφαρες αλλα χωρις φαντασια και σολος.Sessionαδες,μελη των God Dethroned στο rhythm section αν και δεν τους εκμεταλλευονται στο επακρο (ειδικα το μπασο εξαφανισμενο).Φωνη αρκετα καλη αν και μονοδιαστατη.Καλο το συνολικο αποτελεσμα χωρις να αποτελει κατι το ιδιαιτερο