Death Μetal κυκλοφορίες

Irreversible Mechanism - Infinite Fields

Λευκορώσικο συμφωνικό/progressive death metal με post-apocalyptic θεματολογία. Τσεκάρετέ το οι φίλοι του είδους.

Πολύ αδιάφορο μου φάνηκε

[B]NILE - Call to Destruction[/B]

https://www.youtube.com/watch?v=jSVqclCr4fI&feature=youtu.be

νέο Nile.

Δεν με ξετρέλανε, πολλά deja vu βασικά. Φαίνεται να αφήνουν και πάλι το αιγυπτιακό concept πίσω και να πιάνουν Ισλαμ, ενώ ηχητικά πάνε προς το annihilation of the wicked.

Οι παραγωγές τους γίνονται όλο και πιο καθαρές αλλά τουλάχιστον εδώ δεν είναι τόσο πρίμα όσο στο προηγούμενο που με είχε χαλάσει αρκετά.

Το άκουσα το νέο Nile. Γενικά καλό αλλά… ακόμα ένα άλμπουμ Nile. Τίποτα το καινούργιο σχεδόν όλα τα riff σου φέρνουν ένα deja-vu. Έχω την εντύπωση πως ο Kollias μάλλον έβγαλε καλύτερο άλμπουμ. Θα πέσουν μερικές ακόμα αλλά προς το παρόν λίγα πράγματα.

Ωστόσο τις τελευταίες μέρες ακούω πολύ 2 περσινές κυκλοφορίες. Το Death των Teitanblood και Promulgation of the Fall των Dead Congregation. Είχα ρίξει μια ακρόαση μόνο και στα 2 και τα άφησα στην άκρη όταν βγήκαν. Κυρίως επειδή δεν μπήκα ποτέ στο mood.
Κορυφαία και τα 2. Για Dead Congregation ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερο από το πρώτο, προς το παρόν έτσι μου φαίνεται. Το Death από Teitanblood όμως μου φάνηκε τέλειο. Δεν είναι για όλες τις ώρες αλλά αν είσαι σε φάση είναι τρελό χάσιμο. Κάτι σαν το απόλυτο soundtrack για την αναζήτηση της άγνωστης Καντάθ.

Μια που μιλάμε για Nile, πήρε το μάτι μου μια κυκλοφορία που συμμετέχει ο Kollias παίζοντας αρκετά διαφορετικά από ότι τον έχουμε συνηθίσει. Οι τύποι είναι αμερικάνοι, η ταμπέλα είναι technical-progressive death metal στα χνάρια των Death εποχής Human και μετά, λίγες πινελιές Cynic και γενικά έχουν ένα πολύ απολαυστικό spacey feeling. Το άλμπουμ βγαίνει στην Willowtip και αξίζει να ρίξετε μια αυτιά στο πρώτο κομμάτι καθώς και στα τρία του περσινού EP τα οποία θα είναι και στο άλμπουμ τους.

Contrarian - Polemic

Ξέρει κανείς αν γι’ αυτά τα εξώφυλλα έχει δημιουργηθεί κάποιο random generator software ή όντως κάθονται άνθρωποι και τα σκέφτονται από μόνοι τους;

Γιατί βρε, έχεις ξαναδεί διαστημικό ξιφία ξανά? Όχι πές δλδ…παρεπιπτόντως το Polemic είναι πολλά υποσχόμενο δείγμα…

Μπα, διαφορετικό υφάκι ανάλογα τα θρεντ :?:

Το πολέμικ είναι μια μάπα και όσοι ακούτε τέτοιες πίπες, ακόμα και για χαβαλέ, τροφοδοτείτε τις εγκληματικές οργανώσεις που λυμαίνονται το ντεθ μέταλ και το οδηγούν στην απαξίωση.

Τώρα μιλάμε για μουσική, όταν λέω να διαγράψετε τα thread που λυμαίνονται το φόρουμ δε μ ακούτε. Στο θέμα μας τώρα, εσύ είσαι της παλιάς σχολής, σιγά μη σου κάνει κούκου. Καλύτερα να διαβάζεις deathmetal.org που είναι πιο ελιτιστές με το death metal.

Λοιπόν το άκουσα, καλό κομμάτι προς έκπληξή μου, 90ς αύρα και έλλειψη πλαστικούρας στα τύμπανα.

Αλλά αυτά τα φρικτά εφέ στα φωνητικά… Ήμαρτον :!:

BRULVAHNATU “Frozen Obscene Deliverance” [2015]

Οι BRULVAHNATU είναι το solo project του Καναδού T. McClelland (εδώ Kid Sreng), γνωστού και μη εξαιρετέου από τις συμμετοχές του στους τεράστιους ANTEDILUVIAN αλλά και τους AMSG/BEGRIME EXEMIOUS.

Το μεταλ αρκάηβς τους χαρακτηρίζει ως ambient blackmetal και μπορεί να έχει δίκιο βασιζόμενο στις προηγούμενες κυκλοφορίες του, τις οποίες αγνοώ παντελώς.

Ευτυχώς όμως δεν αγνόησα το φετινό του δημιούργημα, μετά από προτροπή καλού γνώστη της καναδικής σκηνής. Εδώ έχουμε ως αφετηρία παλιομοδίτικο death metal της βαλτώδους σχολής των MORBID ANGEL, αλλά και ανελέητο black/death σφυροκόπημα, για να καταλήξουμε σε blackmetal riffing έως και αλλαγές ρυθμών και διαθέσεων που αγγίζουν τα όρια του τεχνικού/progressive death.

Γενικά στα τρία μακροσκελή (17, 9, 23 λεπτά συν ένα σύντομο ιντερλούδιο) γίνεται ο κακός χαμός.

Το ακούτε όλο εδώ: https://brulvahnatu.bandcamp.com/

+1 sto apopanw

επειδη διακρινο μια καπως πως να το πω φορτισμενη κατασταση αναμεσα στους κυριους απο πανω ας το ξεκαθαρισω εγω για να τελειωνουμε και οι δυο για τον πουτσο μουσικες ακουτε ο ενας ανεβαζει ελιτιστικες black/death πιπες τυπου NWN και χειροτερα τις περισοτερες φορες αν και εχει ανεβασει και μερικα καλα πραματα κιο αλος ανεβαζει κατα 90% tech death παπαριες μια ζωη στην πιπα οποτε τι μαλωνετε πιος ακουει περισοτερες μαλακιες?δεν απανταω σε οποιαδηποτε hipsteradiki πιπα γραψετε για να υπερασπιστητε τη θεση σας συνεχιστε τα ψαγμενα review σας σε ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μπαντες οπως οι αντεδιλουβιανψσδφσγΣΔωχζφΔΖψχζωασφζ6666666666 γελαει ο κοσμος ΟΛΟΣ ελα τον μπουλο μονο DC

Θα πεθάνεις.

εσυ ρε λακη τραβα αγορασε κανα limited μπλε βινυλιο μετρημενο σε 666 κοπιες απ την καθε μαλακια που ακους κανε μας μια χαρη πετα το και στη θαλασσα και τραβα μια παχια μπας και σταματησεις να ακους τετοια εκτρωματα ‘true metal of death’ γελαει ο κοσμος ξαναλεω πασα μουυυυυυ

Ξέρω ποιος είσαι.

Πρωτοχρονια δε θα κάνεις, σημείωσέ το.

Είδες τι κάνεις τώρα με τις ελιτίστικες μαλακίες σου, δημιούργησες ένα τέρας. Σκότωσε το τώρα πρίν είναι αργά και δούμε lady gaga me t-shirt DC.

matia αστειος η απλα λες μπαρουφες?¨εσυ κανε μου τιποτα ξορκια μαζι με τους μαλακες τους πουθεναδες που ακους μαλλον γιαυτο δεν θα κανω πρωτοχρονια

Να σας διακόψω και να πω ότι οι Malevolent έβγαλαν τέτοια δισκάρα που ψήνομαι άγρια για το live τους σε ένα μήνα Θεσσ.

ασε ρε τοσο καλο?εγω να πω οτι τσεκαρα το sum of all failures απο το καινουργιο των horrendous που βγαινει 30 οκτοβριου και γαμησεεεεεε!!!