Deep Purple

“[I]αδικουν τους εαυτους τους με αυτο το σετλιστ[/I]”

ακριβώς αυτό. και είναι και η δήλωση του Morse νομίζω στον Cozy που είπε ότι θέλουν και αυτός και ο Glover να αλλάξουν το σετλιστ… ας ελπίσουμε να αλλάξει στις επόμενες συναυλίες…

θενξ Storm :smiley:

E εντάξει ρε, δεν είναι η κανονική περιοδεία αυτή. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να μη βάλουν παραπάνω κομμάτια στο σετλίστ από το καινούργιο.

documentary…δειτε το πριν το κατεβασουν :wink:

Τελευταίο credit:

:stuck_out_tongue:

εχει κανα 2 μερες που το ποσταρε στο προφιλ του ο Σταθης :stuck_out_tongue:

Δεν θυμάμαι να έχει ακουστεί άλλη φορά αυτό, αλλά σε συνέντευξή του στο Classic Rock UK (τεύχος Ιουνίου), ο Steve Morse αποκάλυψε ότι έφτασε πολύ κοντά στο να αποχωρήσει από τους Purple αμέσως μετά την συνταξιοδότηση του Jon Lord!!! 8O

Ο λόγος ήταν η έλλειψη ενθουσιασμού για τις ατέλειωτες περιοδείες. Τελικά έμεινε λόγω της ελευθερίας που του παρέχει το συγκρότημα και επειδή, όπως λέει, θέλει να είναι εκεί μέχρι την τελευταία συναυλία, όποτε και να είναι αυτή.

Ανάμεσα στα άλλα, λέει ότι ακόμα αισθάνεται ο “νέος” της μπάντας. Είχε χαρεί όταν ήρθε ο Airey γιατί πίστευε ότι θα θεωρούνταν πλέον παλιός, κάτι που μέσα σε 30 λεπτά σταμάτησε να πιστεύει, και το αποδίδει κυρίως στο British bond που υπάρχει ανάμεσα στους άλλους 4 (ο SM είναι Αμερικάνος).

Πάντως νομίζω ότι αν φεύγανε πακέτο οι Lord/Morse, δε θα αντέχαν οι Purple να βρουν 2 καινούρια μέλη, οπότε και θα ερχόταν το τέλος.

^ Όντως θα ήταν χοντρό πακέτο αυτό…
Ας μου επιτραπεί πάντως να πιστεύω ότι στη σημερινή κατάσταση των Deep Purple ο Steve Morse είναι τόσο σημαντικός όσο ήταν ο Blackmore παλιά. Είναι [I]άσος[/I] στο μανίκι.

Και κάπου εδώ ας κάνω ένα μικρό flashback για να μην το ξεχάσω…

Έβλεπα τις προάλλες αυτό [B]http://www.youtube.com/watch?v=QXizI5Q3L8U[/B]

Πιθανότατα το πιο ΧΙΕΒΗ τραγούδι των Deep Purple κι ένα από τα αγαπημένα μου.
Έχει αυτό το ιδανικό mid-tempo groove που σε κάνει να κουνιέσαι αυτόματα.

Και τι τρομακτικό βίντεο το παραπάνω. Τι εκπληκτική απόδοση.
Ο μακαρίτης ο Lord στρώνει το χαλί με αυτό το fat, υπέρβαρο ήχο από το μοναδικό hammond του (τι να το κάνεις το μπάσο με τέτοια πλήκτρα…) και στο 0:50 μπαίνουν και οι υπόλοιποι και αρχίζει η πόρωση.
Στο 1:50 βλέπεις από την κινησιολογία του πόσο το νιώθει και το απολαμβάνει ο Ian Paice και από κάτω οι teenagers κοπανιόσαντε. Χεντμπάνκη \m/

Και φυσικά προς το τέλος (7:25), τα παιχνιδάκια μεταξύ Gillan/Blackmore και η αποστομωτική απάντηση του πρώτου στο 08:10 :o Σα να του λέει “ρούφα τώρα μαλάκα κομπλεξικέ ! can’t beat that!” ;p
Και ξανά στο 8:55 γιατί απλά μπορεί.

Τι απίστευτο τζαμάρισμα !

Ωραίο το review του… τραγουδιού, αλλά να σημειώσω ότι η εισαγωγή στο συγκεκριμένο δεν είναι hammond, αλλά ηλεκτρικό πιάνο! :wink:

Πες το κι έτσι ;p

[SPOILER][/SPOILER]

το jam ειναι το κλασικο που εκαναν μετα στο strange kind of woman απλα πιο εμπλουτισμενο :stuck_out_tongue:

setlist από προχθές στο Μαρόκο και απόσπασμα από τη συναυλία

http://www.setlist.fm/setlist/deep-purple/2013/mawazine-festival-rabat-morocco-bd9954e.html

https://www.youtube.com/watch?v=x4BbY5jd45E

[SPOILER]μόνο 2 τραγούδια από το Now What. επιστροφή του Highway Star.

δεν υπάρχει σωτηρία με το setlist των Purple… [-X[/SPOILER]

σήμερα παίζουν στην Καβάρνα και αύριο στη Φιλιππούπολη

μαλιστα

το space truckin το μετονομασαν σε space(στο video)

Τα λέω εγώ και δεν με ακούτε. Πραγματικά, πείτε μου τι μπορεί να βρει σε μια τέτοια συναυλία τους ένας φανατικός τους που τους έχει δει 2-3 φορές… Αίσχος.

[SPOILER]ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΚ2 TRIBUTE BAND.[/SPOILER]

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk HD

…πράγματι, κούραση…

έπαιξαν το Above and Beyond στη Φιλιππούπολη χθες βράδυ. αλλά τα κομμάτια από το νέο άλμπουμ παραμένουν 3… όσα και της περιόδου Morse ουσιαστικά, αν εξαιρέσεις τα Contact Lost και Well Dressed Guitar που τα βάζει στο σόλο του ο Stevάρας

Επίκειται επανακυκλοφορία του Made in Japan για την επέτειο των 40 ετών.

Λεπτομέρειες δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστές, αλλά παλαιότερες φήμες ανέφεραν για κυκλοφορία ολόκληρων των τριών συναυλιών, με την σωστή σειρά και όλα τα encores (μάλλον 3 διπλά CD), συν ένα DVD με ό,τι υπάρχει από εκείνες τις ταινίες των 8mm που ανακαλύφθηκαν πριν κάτι χρόνια.

Sent from my Xperia T using Tapatalk 2

εχω ηδη το made in japan στην απλη πρωτη εκδοση,στην ισπανικη anniversary και το παλιο κουτι με τις 3 μερες στην Ιαπωνια…Νομιζω οτι θα προσπερασω εκτος και αν ειναι τοσο ομορφη η νεα εκδοση που το σκεφτω για καποια στιγμη μελλοντικα…

Επειδή δεν θυμάμαι και βαριέμαι να ψάχνω, τι είχε το ισπανικό anniversary? :stuck_out_tongue:

Έχω το διπλό βινύλιο του 73 (από τον μπαμπά!) υπογεγραμμένο από τα 4/5 - μαντέψτε ποιος λείπει! Είχα την πρώτη έκδοση σε CD αλλά την πούλησα όταν βγήκε το anniversary. Έχω και το τριπλό. Όμως αν είναι το definitive version, λέω να ξεφορτωθώ τα παλιά!

Btw. τι ωραία που θα ήταν αν τα remastered studio CDs ακολουθούσαν τη λογική του Come Taste the Band, δηλαδή remastered album στο 1ο CD και remixed στο 2ο! Συν όλα τα καλούδια που υπάρχουν (ακυκλοφόρητα, jams, κλπ.). Υπάρχει πχ. remix του Fools που δεν χωρούσε… :frowning:

Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα γίνει πάντως!

Sent from my Xperia T using Tapatalk 2

ειχε ενα 2ο cd με τα κομματια που ελειπαν απο την τριπλη εκδοση + τα κομματια σε στουντιο εκτελεση…αν θυμαμαι καλα ηταν η μοναδικη εκδοση που ειχε και τα στουντιο κομματια…

Ολόκληρη η συναυλία στο Μαρόκο στις 30 Μαΐου. με αρκετά καλό ήχο.

ικανοποιητικός ο Gillan

http://www.youtube.com/watch?v=gLn9lomF1Us

στη σελίδα που έχω στο fb για τους DP έγραψε κάποιος ότι θα έρθουν μάλλον ή τέλος του 2013 ή καλοκαίρι του 2014 στην Ελλάδα για περισσότερες από 1 συναυλίες πάλι. είπε ότι του το επιβεβαίωσε ο Παναγιωτόπουλος. ξέρει κανένας άλλος κάτι?