Deep Purple

Raziel απλά θέλω να τους δω. με δεδομένο ότι τους έχω δει (μόνο) 2 φορές και δε μου φτάνουν (και η 2η χωρίς Glover ε!). έστω και με τον Gillan να νιαουρίζει…

να και το πολύ όμορφο εξώφυλλο του Above and Beyond

όσο για το tour edition ψιλοάχρηστη μου φαίνεται αυτή η έκδοση. βασικά αισθάνομαι λίγο χαζός που αγόρασα την special edition του Now What στην κυκλοφορία του. :stuck_out_tongue:

@michalis_purple: λες και θα δεις κάτι διαφορετικό την τρίτη φορά. Ίσα-ίσα που μπορεί να απογοητευτείς περισσότερο, οπότε ίσως θα ήταν καλύτερο να μείνεις με τις (όποιες) καλές αναμνήσεις της πρώτης φοράς.

Μόλις πήρε το μάτι μου αυτό:

Ian Gillan said this in Mediamax’s office during a press conference today. Speaking on his further plans, the rock musician said that “should have a bit of rest from Deep Purple projects and he now talks about the possibility of start of the new album together with Tony Iommi”.

Και τρέχουν τα σάλια από τώρα… Το κομμάτι που γράψανε μαζί ήταν φανταστικό! :):):slight_smile:

ε μου έλειψε ο Roger και ο Paicey! o Gillan στα @@ μου :p:p

καλά το Out Of My Mind ήταν κομμάταρος! με τρομερό ριφφ από τον άρχοντα και συμμετοχές Lord και McBrain!!

Εγώ θέλω να ξαναδώ την ΜΚΙΙΙ…

Ξανά;;;

Δεν το 'πιασα :stuck_out_tongue:

ετσι πως το γραψες ειναι σαν να εχεις ηδη δει 1 φορα την ΜκΙΙΙ και θελεις να την ΞΑΝΑ δεις :stuck_out_tongue:

Ωχ, ναι :stuck_out_tongue:

Ε, την έχω δει θεωρητικά σε κάτι California Jam κλπ στο youtube…

Από τη στιγμή που υπάρχει ένας εκλιπών, τέρμα η Mk. III…

Άσε που οι πιθανότητες για ένα τέτοιο reunion είναι πρακτικά… 0.

Bump.

Some very exciting news from Universal Music Group is that Kevin Shirley is putting the finishing touches on the 40th anniversary remixes of the classic album, and we will see remixes on all 3 Japanese dates.

8O8O8O

Περισσότερες λεπτομέρειες στις αρχές του Οκτώβρη…

δεν ξερω τις εχω βαρεθει τις επανεκδοσεις,νεα ρεμιξ κτλ :-s

Από αυτά που έχουν πει μέχρι στιγμής, πρόκειται για την definitive έκδοση του συγκεκριμένου. Όχι σαν το παλιό τριπλό που είχαν αφήσει έξω κομμάτια κλπ.

Μιλάμε δηλαδή για τις τρεις πλήρης συναυλίες στην Ιαπωνία το καλοκαίρι του 1972.

εχω φτασει καμια 120+ cd deep purple.Δεν εχω χωρο ρε λεμε :stuck_out_tongue:

Άλλο αυτό! :stuck_out_tongue:

Πάντως για έναν που ναι μεν γουστάρει άπειρα τη μπάντα αλλά δεν είναι απ’ τους fanboys τύπου Storm (πχ εγώ), αυτές οι συνεχόμενες επανεκδόσεις με remix και remastering είναι δίκοπο μαχαίρι. Χωρίς να το ‘χω ψάξει, μάλιστα, ιδιαίτερα το θέμα, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν 3-4 επίσημες εκδόσεις πχ του “Made In Japan” και άλλες τόσες bootleg. Άντε τώρα να διαλέξεις. Για να μη μιλήσω για bootleg-only κυκλοφορίες από την περιοδεία του “Machine Head” ή του “Stormbringer”. Σχεδόν ό,τι Deep Purple δίσκος έχω είναι διαλεγμένος απ’ το ράφι με τη μέθοδο προ-πο. Και αυτό συμβαίνει και με πολλές άλλες μπάντες που κάνουν κάτι ανάλογο (και σε χειρότερο βαθμό συχνά).

Οι εκδόσεις που μπορείς να βρεις για το Made in Japan είναι δύο: το αρχικό CD που ήταν μεταφορά (κάκιστη) του βινυλίου, και η επανέκδοση για τα 25 χρόνια όπου έγινε remaster και προστέθηκε ένα δεύτερο CD με encores.

Τα bootlegs προφανώς είναι άπειρα και από κάθε περιοδεία, αμφιβάλλω αν πλέον κάποιος δίνει λεφτά γι’ αυτά, υπάρχουν όλα στο internet. Κάποτε, μπορεί να αγόραζες και να χρυσοπλήρωνες ένα bootleg και μόλις έφτανες σπίτι (ή σου ερχόταν στο σπίτι από τη μακρινή Ιαπωνία), διαπίστωνες το πόσο αναίτια ξόδεψες τα λεφτά σου γιατί ήταν χάλια ηχογράφηση ή οτιδήποτε. Και επίσης, το ίδιο το συγκρότημα δεν είναι υπεύθυνο για τα bootleg του.

Τώρα για το αν κάποιο επίσημο live εκδίδεται δύο και τρεις και παραπάνω φορές, για τους Purple συγκεκριμένα, πάλι δε φταίει το συγκρότημα, αλλά το ότι τα δικαιώματα των συγκεκριμένων live γίνονται μπαλάκι από εταιρεία σε εταιρεία.

Γενικά, η δισκογραφία των Purple δεν είναι τεράστια, τουλάχιστον όσο παρουσιάζεται. Αν θέλεις τους studio δίσκους και τα επίσημα live, μπορείς να τα βρεις εύκολα και δεν υπάρχουν πολλές εκδόσεις. Για τα αρχειακά live (προσοχή, όχι τα bootlegs!), εκεί η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!

Από studio δισκογραφία Purple, όλα σχεδόν όσα έχω (απο In Rock ως Perfect Strangers και Abandon-Purpendicular απ’ τα καινούρια) είναι σε βινύλιο συνήθως 2ο χέρι…από live, ως τώρα μόνο δύο έχω (Come Hell Or High Water & Made In Japan μια και για αυτά με Coverdale είναι δύσκολη η απόφαση για το ποιο να παρω :p). Πάντως, ναι, δεν κατηγορώ το συγκρότημα. Σίγουρα όλα αυτά είναι ευθύνη των εταιρειών στο μεγαλύτερο ποσοστό. :wink:

Για τα βινύλια πάω πάσο, καθώς δεν ασχολούμαι με το σπορ. Σταμάτησα στο 3ο βινύλιο όταν διαπίστωσα πόσο εύκολα χαλάνε.

Για live Coverdale, προτείνω τα εξής:

  1. Live in London (περιοδεία Burn, 2CD)
  2. Live in Paris 1975 (περιοδεία Stormbringer, 2CD)
  3. On the Wings of a Russian Foxbat ή με όποιο τίτλο κυκλοφορεί αυτό τον καιρό (περιοδεία CTTB με Bolin, 2CD)

Καλύπτουν πλήρως όλες τις περιόδους με τον DC. Η σειρά επιλογής θα ήταν 2, 1, 3. Παρίσι 1975 ήταν νομίζω η τελευταία συναυλία πριν ο Blackmore αναχωρήσει για ουράνια τόξα και ήταν μαγική βραδιά…

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk 4

Στο θέμα βινύλιο, έχεις απόλυτο δίκιο ότι φθείρεται με τον καιρό όπως όλα τα αναλογικά μηχανήματα-formats, με την ταχύτητα της φθοράς να έχει να κάνει με την κατασκευή αλλά και με τη βελόνα που χρησιμοποιείς (δοκίμασε να αλλάξεις, πάνω από 5-10 ? δεν κάνουν και μιλάω για επώνυμες φίρμες). Απλά έχει άλλη γοητεία αφ’ ενός ως πακέτο με ωραίο μεγάλο artwork-φωτογραφίες, σημειώσεις, στίχους και σίγουρα σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές με αυτό το “χρουτς-χρουτς” του πολυκαιριασμένου βινυλίου πράγμα που όσο να ‘ναι, έχει τη φάση του. :wink: Και προσφέρεται για απερίσπαστη ακρόαση του δίσκου χωρίς να είναι παράλληλα ανοιχτά 3 ταμπς με αθλητικά, 2 τσατ, 5 τσόντες και η Έλσα στο τηλέφωνο :stuck_out_tongue: (όχι δεν είμαι 60 χρονών, απλά είμαι γραφικός βινυλιόκαυλος γι’ αυτό και τα προτιμώ ακόμα και σε νέες κυκλοφορίες πχ στο Now What που είναι στα υπ’ όψιν) :stuck_out_tongue:

Όσο για τα λάιβ με DC για να μη βγαίνουμε άλλο off topic, απ’ τα διάφορα λινκ που έχω ακούσει στο utube συν τα bootlegs που υπάρχουν εκεί έξω, κι εγώ στα λάιβ του Λονδίνου και του Παρισιού έχω καταλήξει σε πρώτη φάση (δεν έχω ακόμα ακούσει πολλά από εποχή Bolin δυστυχώς). Ευχαριστώ για τις προτάσεις :wink:

http://www.thehighwaystar.com/thsblog/2013/10/13/jon-lord-tribute-in-greece/

Jon Lord tribute in Greece
For the first time in Greece, the ?Jon Lord Tribute Band? and the Hellenic Musica Viva string ensemble present a live tribute to Jon Lord. Parts from the composer?s solo work will be performed, such as Sarabande, Before I Forget, Pictured Within, Beyond The Notes and To Notice Such Things.

What: live tribute to Jon Lord
Who: the ?Jon Lord Tribute Band? and Hellenic Musica Viva string ensemble
When: November 10, doors open at 20:00
Where: Passport Music Stage, Piraeus, Greece
Tickets: ?12, includes glass of wine or beer

Thanks to Stathis Panagiotopoulos for the info.

ΤΡΕΧΆΤΕ ΑΘΗΝΑΙΟΙ!!

αλήθεια κλαίω που δε θα είμαι εκεί… :(:frowning: